hiperstimulare ovariana

hiperstimulare ovariana | Autor: florentina_a

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,

sunt noua printre voi si am nevoie de ajutorul vostru. Sunt in procedura pt Fiv la Sibiu-Polisano dr.Ispasoiu, am facut injectii cu gonal 225 in burtica( 11 zile) si joi la pranz am facut punctia ovariana. Problema este ca am avut 30 de ovocite (desi la monitorizarea ecografica DL Doctor zicea ca sunt 7-8 pe fiecare ovar) si imi este teama sa nu fac o hiperstimulare severa si sa nu pot face embrionotransferul. A mai patit cineva asa ceva? Pe mine ma dor destul de rau ovarele si sunt balonata, e adevarat ca este abia a doua zi dupa punctie dar totusi e normal sa ma doara asa tare?Am citit ceva pe internet ca poti face lichid in abdomen, stiti cumva cum se manifesta acest lucru sau cand si cum imi dau seama?
Astept raspunsul vostru ca sunt putin cam panicata...este primul FIV, nu am facut nici o IA pt ca avem o spermograma foarte proasta ( 7 mil si 23% sunt OK)
Multumesc
Va pup si mult succes tuturor

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

hello bine si venit draguta in cercul nostru, sunt eu, colega ta de "suferinta", sper sa primesti raspuns de la fete cat mai curand , eu sunt la servici si ma plictisesc dar e bine ca nu ma prea obosesc pana la test,cica azi ar trebui sa se nideze embrionii asa ca o sa stau cat mai cuminte
te pup si mai vorbim
editez:instalaza-ti mesajele private(PM)ca sa mai vb...a, si scrie repede 10 mesaje ca sa apari in timp real ca asa ti-s moderate si dureaza ceva
"intr-o noapte am visat un fluture care a adormit si m-a visat pe mine si nici acum nu stiu daca sunt eu sau fluturele care inca m-ar visa"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

aoleu mama ce doze ai avut si tu mai fetica
eu am facut 2 hiperstimulari severe, de una trag si acum cu ea la 8s de sarcina, dar niciodata nu am avut dozele astea, 150 de merional, similarul lui menopur
ca sa previi apucate si bea mult lapte, oua, peste, suc de rosii si apaaaa garla
stai in pat, nu fa miscari bruste, monitorizeaza cat lichid bei si cat lichid elimini si fa eco sa ti se monitorizeze dimensiunile ovarelor si daca ai lichid in abdomen
eu am ovare polichistice si stiam ca sunt predispusa la hiperstimulare

ai grija de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Buna,
225 de gonal nu e o doza asa uriasa draga Florentina, eu am avut 225 puregon +225 merional si nu am patit nimic. Intr-adevar ai avut multe ovocite si de aia riscul de hiperstimulare si durerile pe care le ai. Eu zic ca cel mai bine ar fi sa iei legatura cu medicul tau si el va stii cel mai bine sa te sfatuiasca.
Dozele de tratament mereu se stabilesc in functie de profilul hormonal al fiecareia dintre noi, de istoricul medical . Exista intr-adevar si riscuri mari, dar cu grija si cu un medic bun totul va fi bine.
Mult noroc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

florentina,nu e asa de speriat doza ta de hormoni...mergi la medic si te va indruma el ce sa faci...nu sta asa cu stimularea netratata si nemonitorizata.
sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabri-ela spune:

Florentina vrem si noi o veste de la tine. Cand faci beta?
Cum a decurs embriotransferul? Si eu am aceeasi doza ca si tine si as vrea sa aflu mai multe amanunte.
Te asteptam cu vesti





Anul acesta va fi un an roditor pentru mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

florentina..asteptam rezulttaul FIVului

daca tot ai deschis cap nou macar spunene si finalul lui


anul 2010 va fi anul meu de reusita.... caci doamne doamne ne va ajuta si vom fi si noi parinti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentina_a spune:

am facut ieri beta si am 365, deci am reusit fetelor
In schimb abia acum am acumulat ceva lichid in abdomen si m-am cam umflat rau in burta desi de la clinica a zis ca nu e rau si ca nu trebuie sa fac nimic special doar multe lichide si sa stau cumintica.
In plus am o mare aciditate la stomac si nu mai stiu ce sa mai fac...
multumesc de mesaje si va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Felicitari!!!

Ingeras, mami de Maya
Maya va avea o surioara sau/si un fratior! cand va vrea Dumnezeu...
3 sarcini pierdute 5-8 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

florentina felicitari ! sarcina usoara!
am avut si eu in jur de 30 de foliculi dar nu am facut hiperstimulare, dar burtica ma durea tare, nu stiu daca nr mare ai foliculilor provoaca suta la suta si hiperstimulare, poate cineva sa raspunda?
eu facusem doar 100ui de puregon , deci doza nu era mare..
oricum important e ca ai reusit , ai grija de tine si felicitari inca o data..

"Tant qu'il y a de la vie, il y a de l'espoir."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

gemenutzi, ha? bravo, sa fiti sanatosi tooooti!

Ingeras, mami de Maya
Maya va avea o surioara sau/si un fratior! cand va vrea Dumnezeu...
3 sarcini pierdute 5-8 sapt

Mergi la inceput