Prietene la bine si la greu - 23

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Mneassa

Mihnea meu s-a trezit la 5... a adormit inapoi destul de greu, langa mine... pe buritca. A dormit apoi pana pe la 8 si ceva... multumitor spun eu

Acum e tot un marait de la caldura, asta in conditiile in care in camera noastra sunt 24-25 grade. Cu toate astea mi se pare ca il ia putintel raceala... era cam smiorcait dimineata si a tusit de cateva ori ( acum sunt cu ochii pe el si sper ca tusea sa fi fost de la excesul de saliva datorat cresterii dintilor)

Vorbiti despre cantitati de mancare pt bebei
Al meu, la inceput manca foarte prost. Cu cantare primea 2-3 lingurite. Ma straduiam sa-i dau gusturi ceva mai variate ( jonglam cantitatile in amestecuri... etc) Am luat pauza nevoita cat am cununat si am fost la munte ( ca sa pape el 2-3 lingurite consumam macar 1 ora, si asta de 2 ori pe zi, deci am preferat sa iau pauza atunci).
Am reinceput marea d pe 1 iunie. Habar n-am de ce, dar instinctul meu asa mi-a disctat: vreau sa il invat sa primeasca papica din lingurita, iar el e invatat doar cu laptic. Am hotarat ca rutina e cea mai buna pentru noi ( si am sperat sa fie asa) , astfel incat, pana azi meniul zilnic a fost compus din: dimineata piure de piersica si la pranz piure de legume( cartof dulce +dovlecel in cantitati aproximativ egale) . Treaba se misca grelut la inceput, dar acum sunt multumita. Piureul de piersica se papa foarte usor, cu zambete si aruncat dupa lingurita maxim 100ml portia apoi san cat cuprinde ( uneori goleste ambii sani dupa si iese panarama daca nu ma infiintez imediat cu lapticul, iar piureul de legume se papa cam 100-120ml pe portie, linistit cu deschis gurita cand se apropie lingurita astfel incat eficienta e destul de mare. Si dupa piureul de legume se mananca laptic de la mami. Concluzia mea e ca, desi mananca bine la lingurita al meu suge tot la 3 ore... cam aceeasi cantitate... ba uneori si mai des( [robabil de sete). Accepta apa.....pentru joaca. Trage din canuta si apoi o lasa sa-i curga din gurita si se amuza.

Ma gandesc sa incep sa schimb cate putin meniul... daca ii pun morcov in papica s-a terminat... dupa prima lingura face cahhh... scuipa tot si il ia plansul.

Nu stiu ce sa introduc acum... habar n-am... nu m-as grabi cu carnita, ou , branzica... la fructe nu stiu ce sa mai bag... marul il linge crud( bucatica mare in mana) dar nu prea ii place piureuul din mar crud si parca fiert... hm... nu prea stiu...


Mami fericita de Mihnea
Mihnea creste mare (14.11.2009 )
aniversarea nuntii
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

www.costantinobabyshop.it/scheda.asp?id=8" target="_blank">astea or fi scutecele de vara?




Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

varsta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali762000 spune:

Dragonitza dupa cum mi-a spus medicul asa reiese 9 zile , dar cred ca s-a referit la altceva adica cand dau ficat nu dau altceva in sapt. aia, etc, dar sa nu depasesc de 2 ori pe sapt. din alimentul respectiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaandreai spune:

Buna dimineata,

Poftiti la cinsteala, orice doriti voi


ca azi e sarbatoare mare
facem si noi 6 luni!

In plus noaptea asta a dormit 6 ore - de la 24 la 6, cu o trezire la 3 cand am reusit sa o adorm cu suzeta. (de 2 sapt de cand e racita imi dormea 1-3 ore / noapte, in rest doar mai atipea agatata de titi)

Teo si ceilalti sarbatoriti de saptamana asta pe care i-am ratat din motive de oboseala cronica.

revin mai pe seara cu raspunsuri

Maria si Miruna(11.12.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui lylyana.ion

www.costantinobabyshop.it/scheda.asp?id=8" target="_blank">astea or fi scutecele de vara?




Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

varsta noastra


s-ar putea... scrie ca sunt de vara, mai subtiri?
la noi nu se gasesc oare?




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Monis

Cristina_boc,ce rau imi pare ca e alergic Andrei la proteina de lapte de vacuta....dar e super ca mere bine diversificarea!

Lili,sa stapanesti sanatoasa noul aragaz! Sa ne coci si noua ceva bun

Andre,am noroc ca doarme toata noaptea,altfel nu cred ca as fi lasat-o singura,ca inca nu am luat baby phone....

Dozz,ai impresia ca eu ii ofer alta imagine dimineata?? Pai pun ceasul sa sune si ma tarasc ca un zombie la ea in camera....actiune care,de obicei,o trezeste. Abia dupa ce ne spunem `buna dimineata` ii spun sa ma astepte sa ma spal pe dinti

Strumfy,voi pastra informatiile,nici o problema.
Avem 3 dinti si al patrulea e foarte aproape.

Coque,si a mea transpira...si ii transpira capul si inainte,dupa baie. Dar de cand cu caldurile,nu e normal,nu le este si lor cald? Eu pe a mea o tin prin casa doar in pampers,ca ii este prea cald.

Flavours,si a mea doarme cu paturica,tot am incercat eu sa o ademenesc cu jucarii,dar degeaba.Ea nu doarme fara paturica(o ia in brate,si-o pune pe fata,o roade etc)....la fel si cand mananca,trebuie sa ii dau paturica.
Carliontii sunt super frumosi,ar fi pacat sa-l tunzi....
Da,am citit si eu despre baie,tocmai de aceea nu i-am facut baie in fiecare zi,ci una da,una nu. Funduletul spalat la chiuveta dupa treaba mare,sters cu vata uda dupa cea mica,fata,gat manute spalate tot cu apa.

Miany,ma bucur ca ti-ai terminat lucrarea,multa bafta!
E nasol cu caldurile astea,dar mie imi place mai mult vara decat iarna,asa ca nu ma plang.
Am iesit de dimineata la plimbare,asa de placut a fost....a,ieri am stat afra pana la 9pm,e absolut perfect de plimbare!







Lumi SEXY MUMMY de Alexa Annabelle Denise 7 Oct 2009

Poze Alexa Annabelle Denise
www.youtube.com/watch?v=mzOPlaMmkSg" target="_blank">Filmulet1
www.youtube.com/watch?v=nbjgqqH5BN8" target="_blank">Filmulet2

`Daca asteptam sa traim intr-o lume mai buna trebuie sa contribuim la crearea ei.`
Mahatma Ghandi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns padi spune:

Salutare!

Ofer o limonada rece si o portie mare de inghetata!! Cine doreste, cine pofteste?

Noi suntem bine. Ieri am facut vaccinele de 6 luni. A fost foarte cuminte buburuza mea. Nu am facut febra (ce-i drept, i-am dat putin nurofen cand am ajuns acasa)
Azi ne-am mobilizat mai bine: la ora 8.15 eram in parc. Racoare, parcul gol...asa bine a fost. La 10 am fost sus, am papat mar, laptic si somn la greu.

Revin mai tarziu.

Adriana de Laura (08.12.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Laurairina,a trecut febra rechinasei? Pupam fata frumoasa,sa-i treaca
Cu Ca nu stiu ce sa zic....pare dezghetata pediatra ta si tu zici ca o placi. Eu cred ca nu ar recomanda Ca doar ca sa va trimita acasa cu ceva `prescris de medic`. Daca nu vrei sa-i dai Ca(la noi era un mare chin),poate ii dai branzica calcica....
Scuze ca m-am bagat ca musca


Lavi,felicitari pt dintoc!

Ali,felicitari pt cei 2 dintoci!!!

Cory,sunteti super,si dintoci,si diversificare,bravo!

Diana,spor la cusut in continuare!
E super de gashca Timi ca nu se supara.

Smara,nu e absolut necesar,dar cred ca asta e scopul....incet-incet se inlocuiesc mesele de laptic....si bebe papa laptic seara si dimineata.

Simina,m-a topit Maya,ce dulce este!

Krelia,ce de ghinioane,saracuta de tine....pupam si imbratisam mamica!

Lumi SEXY MUMMY de Alexa Annabelle Denise 7 Oct 2009

Poze Alexa Annabelle Denise
www.youtube.com/watch?v=mzOPlaMmkSg" target="_blank">Filmulet1
www.youtube.com/watch?v=nbjgqqH5BN8" target="_blank">Filmulet2

`Daca asteptam sa traim intr-o lume mai buna trebuie sa contribuim la crearea ei.`
Mahatma Ghandi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Buna dimineata si de la noi ,

Va multumim inca o data pt comentariile atasate pozelor,ma bucur ca va place draga mea...o sa incerc sa pun si de la munte ,poate imi face si mie o poza tati cu Ilinca,ca de obicei eu le fac lor .

Maine plecam la munte asa ca va urez sa ne regasim cu bine,sa fie sanatosi puiutii si sa rezistati codului galben de caldura.

La multe lunite sarbatoritilor zilei acesteia si din wend!

va pup ,

ps:sper sa scrieti cel putin vreo 2-3 capitole pana ma intorc,mi-e atat de drag sa va citesc...

Ilinca ,buburuza noastra 14.11.2009
:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

neata

caldura mare monser, asa ca azi nu am iesit inca, planuim pe la 6 si sa stam pana tarziu... cam aiurea cu copil mic pe canicula ... prefer de 10 ori frigul de asta iarna, macar atunci il imbracam bine si bantuiam linistiti prin parc...

Mami.Ilinca - distractie placuta la munte, la racoare si asteptam poze si cu tine

Padi - multumim de inghetata si de limo , chiar merg ca unse pe vremea asta. Ce bine ca ati scapat usor de vaccinuri

Maria - ce tratatie, ce festin! sa traiasca buburuza frumoasa si mamica ei! inteleg ca raceala e pe final, da?

Ionela, Dankutza - spor la diversificare

Apropos de diversificare, fetele care ati bagat ficat deja, de unde anume cumparati?

Dragonitza - imi pare rau ca a luat fetita virusel, dar bine ca a trecut acuma. Chiar asa, ce inseamna la bunici mancare variata? Si eu ii dau zilnic piure de legume, dar incerc sa-i variez gustul cate putin punand azi mai mult dovlecel, maine mai multa sfecla etc... DIn ce scheme am citit, in ziua in care dai carne nu dai ou si invers

Lidia - eu momentan m-am linistit cu concertele desi ma bate gandul sa incerc un Aerosimth....

Monica - am vazut pozele de la munte, ce fain... verde si racoare... Si Mariuca e tare frumoasa

Lylyana - uite mai fac eu o cafea la 5 o'clock, special pt tine. SI noi am avut o noapte mai dificila cu ceva mai multe treziri.... eu cred ca e de la caldura, la noi cel putin...
Ah, acuma am citit, tu cred ca esti pe drumul catre mare. Distractie placuta si bronzeala frumoasa

Krelia - hai curaj, ca daca s-au intamplat toate alea rele, de acuma urmeaza un card de-alea bune . Imi pare rau ca a cazut si Raresul din pat.... cumplit m-am simtit si eu atunci, si parca inca mi se strange inima cand imi amintesc. Dar a trecut... Spor la trebi

Simina - ce suparici dragutz ai tu acolo, cum zice ea ma-ma-am-am

Smarandita - eu ii dau dimineata cam 200 ml fructe si de vreo 2-3 saptamani nu mai vrea nimic dupa (la inceput mai lua cate o gura de lapte, acuma prefer sa-i dau sa suga inainte de fructe cu 40-50 de min) si legume cam 120-150 ml si suge cam la 1-2 ore dupa ele. La inceput am tot tras de el, la fel i-am dat mancare putina ca sa suga, dar apoi am renuntat si ii dau cum ziceam mai sus, intre mese

Licurici - sper ca a trecut febra la rechinasa

Diana - ce fain ca papa Teo , la ce emotii aveai tu...

Miany - spor maxim la toceala si multa bafta si si Davidelul mic si drag

gata, nu mai coc nimic ca si asa arde toata casa ... ma duc sa ma pregatesc sa atac si eu cumva parcul.... mi-e groaza de drumul pana acolo....

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput