Inchiriere masina sau....?

Inchiriere masina sau....? | Autor: ADRIANKA

Link direct la acest mesaj

Buna ziua, Diaspora!

Noi o sa sosim in tara cu avionul, intr-o noapte instelata, cam pe la ora 0.15 si ma gandesc la cea mai buna varianta de trasnsoprt, atat de la aeroport la Ramnicu Valcea in noaptea cu pricina, avand in vedere ca avem si copilasul de 2 ani si jumatate cu noi, cat si pe toata durata vizitei, cam 12 zile.

Voi cum procedati cand va duceti in tara cu avionul si deci, nu aveti masina personala la dispozitie si locuiti mai departe de Bucuresti?

Ma gandeam sa inchiriez o masina. Dar nici nu stiu firme serioase, si ca sa fac tranzactia online, sa ajung atunci noaptea cu copilul si sa fie vreo teapa...

Astept sfaturi din experientele voastre.



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Adriana, daca doresti iti pot recomanda firma serioasa care inchiriaza masini de ani de zile. Il cunosc personal pe patronul firmei si este un om de toata increderea.

Daca te intereseaza da-mi un PM si-ti dau numarul lui de telefon si va intelegeti voi ce si cum.



Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Ajutati-l pe Cata, un baietel de 5 ani, sa traiasca!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Sau poti sa inchiriezi din aeroport, nu cred sa nu existe o firma de incredere in aeroport, Sixt sau oricare alta.

Adriana 27+ Isabelle Marie si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

si noi vrem sa inchiriem o masina - dar pentru 30 de zile - de la aeroport - se paote asa ceva?

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADRIANKA spune:

Noi mai avem o problemuta...aici se conduce pe stanga, iar sotul nu a condus in viata lui pe dreapta, mai e si noapte si un drum lung si necunoscut pentru el, iar eu...sunt incepatoare in ale condusului si nu ma bag deocamdata unde nu sunt sigura pe mine...Hmmm...Sunt in mari dubii, dar mai am o luna de gandit, oi gasi eu cea mai buna solutie.

Mirela, eu m-am mai uitat si pe net si se poate inchiria pe 30 de zile, problema mea este ca mi-e teama sa nu fie serioasa treaba si sa ma trezesc in miezul noptii in Otopeni, cu copilul dupa noi si fara masina.

Dar vad ca fetele stiu persoane si firme serioase si cred ca putem apela la ele, ca doar sunt recomandate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Mirela, ai pm.

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Ajutati-l pe Cata, un baietel de 5 ani, sa traiasca!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Salve fete,
Si noi inchiriem prin internet de ani de zile masina de la aeroport..
Platim pe loc cu cash si lasam garantie vreo 200 E.
Nu am fost niciodata trasi in teapa, masini ok, tipii ne-au asteptat la aeroport. totul impecabil.
Apelati cu incredere...vorbiti cu persoanele la telefon...
Nu suntem chiar in tara lui papura voda...cel putin din acest pc de vedere...
Pup si concedii placute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Buna
Adrianka in aeroport gasesti toate birourile firmelor ce inchiriaza...numai verifica orarul birourilor pt ca cel mai probabil la 23 inchid,noi am mai patit ceva....in Franta....nu am putut lua masina cu cash...sub nici o forma.....doar credit card....nefiind francezi presupun ca n-aveau altfel cum sa aiba garantia ca nu le-o furam....ce sa zic....in Grecia am luat cu cash...dar e bine sa intrebi sa nu te trezesti la 12 noaptea ca nu poti plati cash...inca ceva....dc rezervi de pe net...exista posibilitatea la fata locului sa nu aiba masina respectiva....sa aiba alta clasa(mai ales dc e doar rezervare si nu si plata)intreaba deci si asigura-te ca nu te pun sa platesti diferente....de asemenea vezi cum trebuie sa returnezi masina....de exemplu la hertz returnezi rezervorul gol...altii insa au cerut sa fie cat era cand am luat-o....si de obicei probabil ai vazut ca pretul full-lui e separat....cand o iei ma refer....intreaba/citeste tot...
si te inteleg cu drumul spre valcea....ca e dealul negru si e noapte...da usor usor ca nu va zoreste nimeni va descurcati voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Pe Otopeni le-am vazut eu deschise noaptea, deci au program de noapte. In plus chiar in zona lor este si un bancomat.

Totusi eu as lua un taxi: 200 km * apx 2 lei/km= 400 RON (adica vreo 80 EUR). Daca vrei sa incerci varianta asta, nu trebuie sa iei taxiurile aeroportului care au un tarif mult mai mare (dar poti comanda telefonic taxiuri cu pret normal)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADRIANKA spune:

Pana la urma s-a oferit o ruda prezenta in Bucuresti in noaptea respectiva sa ne duca acasa, iar masina o sa inchiriem din Valcea.

Multumesc de raspunsuri. Drum bun, tuturor catre si dinspre Romania!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norris spune:

Buna fetelor,
puteti sa imi dati si mie o adresa de la o firma serioasa de inchiriat masini?
Vin in tara peste cateva zile si nu stiu la cine sa apelez... mersi mult! Cris

Mergi la inceput