Sexul dupa nastere ...ce se schimba?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elaga spune:

Nu schimba absolut nimic. Am facut dragoste de la terminarea celor 40 de zile cu regularitate. Nu vreau ca sotul meu sa se simta dat la o parte. E destul ca s-au dublat responsabilitatile si timpul petrecut impreuna s-a redus simtitor, daca eliminam si relatia sexuala, cu ce mai ramanem? E o metoda excelenta de eliminare a stresului, de relaxare si e gratis cum zice sotul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getik1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elaga

Nu schimba absolut nimic. Am facut dragoste de la terminarea celor 40 de zile cu regularitate. Nu vreau ca sotul meu sa se simta dat la o parte. E destul ca s-au dublat responsabilitatile si timpul petrecut impreuna s-a redus simtitor, daca eliminam si relatia sexuala, cu ce mai ramanem? E o metoda excelenta de eliminare a stresului, de relaxare si e gratis cum zice sotul meu.

http://mamasiiubita.blogspot.com/


aici ai perfecta dreptate neglijarea sotului este o problema ff mare si de aici pleaca ff multe neintelegeri

getik mamika de
mika minune ariana-ioana 29.12.2009
ary poze si ary povestea unui aricy

poze nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S_I_A_22 spune:

noi inca nici nu am ajuns la partea cu nasterea, iar apetitul sotului meu a cazut drastic, de cand a inceput sa fie vizibila burtica :( pe cat de mult imi doresc eu, pe atat de putin isi doreste el...imi spune ca e normal ca unui barbat sa nu i se mai para la fel de atragatoare partenera ca inainte sa fie insarcinata... nu stiu... e ciudat, pt ca, in ciuda burticii, ma simt bine in pielea mea si as avea chef sa o facem mai des, insa el nimic...ce spuneti? a mai patit-o careva?
nu stiu daca mai e necesar sa mentionez ca am incercat si diferite trucuri: lumina difuza, lenjerie sexy care acopera burtica, etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyshoara spune:

Mie una, sincer mi se pare cam trist, egoist si oarecum dur din partea unui barbat sa-i spuna partenerei lui ca nu se mai simte la fel de atras de ea in timpul sarcinii (sau dupa);chiar daca simte asta, macar sa nu ii spuna si sa o descurajeze astfel pe cea care ii va oferi cel mai frumos dar de la viata si care intr-un fel sau altul se sacrifica pe sine pentru acest lucru; chiar daca apar ceva modificari vizibile, trebuie sa si le asume si el; ba mai mult, mi se pare frumos si poate necesar din partea barbatului sa-si incurajeze sotia/iubita sa nu se perceapa ca fiind mai putin frumoasa;bine, acum mai depinde si de femeie, ca nici ea nu trebuie sa se transforme intr-o delasatoare care nu se mai ingrijeste de sine sub pretextul ca se simte rau; astfel de scuze eu nu le accept pt ca oricat de rau si de greu ti-ar fi, ca si femeie gasesti forta daca vrei si-ti pasa si trebuie sa te ingrijesti in continuare; oricum in corpul si psihicul nostru in timpul sarcinii si dupa se petrec o gramada de transformari hormonale care ne afecteaza ineviabil din toate pct de vedere intr-o masura mai mare sau mai mica,dar nu trebuie sa ne lasam total coplesite de aceste stari; insa sa mai vina si el sa te faca sa se simti o nasoala...e trist, cred eu...
Eu una pot spune ca sunt norocoasa cu un barbat care m-a sustinut toata sarcina din toate punctele de vedere, inclusiv al transformarilor fizice; inca n-am ajuns la faza de sex dupa nastere ca sa stiu cum este, sunt inca insarcinata (38 de sapt) dar noi mai facem sex si acum :D n-am avut restrictii medicale, prin urmare, de ce nu? intr-adevar nu mai avem aceeasi frecventa ca inainte, nu se mai poate deocamdata o atat de mare diversitate de pozitii, eu am devenit ceva mai greoaie in miscari,dar nu inseamna ca nu ne mai place sa facem asta...cand incepuse sa-mi devina burtica vizibila au fost cateva momente cand il simteam ca parca ceva il retine; si mi-a si zis ulterior ca ii e frica sa nu facem rau la bebe, dar i-am dat si a citit despre asta sa se convinga ca-si face griji degeaba, a vazut ca si dr ne dadea cale libera si treptat s-a lamurit ca bebe e acolo in "globuletul" lui si ca nu ii face nici un rau...de multe ori eu sunt aia care ma mai plang ca nu ma mai simt bine in pielea mea, ca am facut celulita, ca s-au dus naibii muschiuletii mei de pe abdomen,ca m-am latit in solduri si ca abia astept sa slabesc, etc, iar el imi spune ca e sigur ca o sa imi revin la cum eram inainte, ca stie ca sunt o ambitioasa si chiar ma cearta spunandu-mi ca trebuie sa am si eu rabdare sa se intample toate astea, intrucat corpul meu a suferit transformari pe parcursul a 9 luni si ca nu o sa se poata intampla o minune chiar imediat dupa nastere; de asemenea, ma lauda altora ca pana la 8 luni de sarcina am facut sport, ca sunt in grafic cu kilogramele si ca stiu sa mananc cu masura; si toate lucrurile astea ma incurajeaza,imi dau incredere in mine si in noi si suntem mai uniti ca niciodata din toate pct de vedere; totodata si el stie cat de important este el pentru mine si ca nu puteam sa-mi doresc ceva mai mult; ii arat si ii reamintesc mereu asta prin simple vorbe sau gesturi;ca sa nu mai vorbesc de unitatea pe care o aduce bebe...asta e de la sine inteleasa
Si mai cred ca nu totul se reduce numai si numai la sex in sine; mangaierile sunt extrem de importante; noi nu stam unul langa altul fara sa ne atingem, sa ne simtim, sa ne mirosim....si lucrurile astea armonizeaza mult legatura, suntem dependenti de ele; nu trebuie neaparat sa se ajunga intotdeauna la sex...
Nu stiu cum o sa fie dupa nastere, dar sper sa nu se schimbe nimic in rau, mai ales ca avem multa intelegere unul fata de altul; si inainte sa raman insarcinata ma temeam de deteriorarea relatiei sexuale pe parcursul sarcinii pt ca asa auzeam mai peste tot in jurul meu... nu mai e chiar pasiunea salbatica de la inceput (desi nu lipsesc in totalitate si astfel de partide, doar ca sunt mai rare), insa totul s-a transfomat in ceva mai stabil, mai matur si mai plin de incarcatura emotionala.
Dar sustin cu tarie ideea ca AMBII parteneri au un rol la fel de important in a-si mentine legatura (pe toate planurile) si inainte, si in timpul si dupa sarcina; nici unul nu trebuie sa-l descurajeze sau sa-l neglizeje pe celalalt, indiferent de ce stari si responsabilitati apar.

Va doresc tuturor sa fie asa cum va doriti voi!

Viitoare mami de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iony_ela2006 spune:

Cred ca sunt una din femeile norocoase, pt ca am langa mine un sot care ma iubeste, ma respecta si este langa mine mereu.Cat am fost insarcinata a fost mereu langa mine chiar incurajandu-ma ca sunt mai frum cu burtica chiar dc sexul nu a fost la fel ca inainte, deoarece facusem candida si exista un anumit disconfonrt in timpului actului sexual, sotul meu nu mi-a reprosat niciodata ca ar fi ceva neplacut in actul sexual.Acum am nascut de 4 luni, ne-am reluat viata sexuala de la o luna de la nastere si totul e ok( doar ca mai exista ceva dureri din cauza cusaturii, pt ca nu s-a vindecat in totalitate)dar sotul meu ma intelege at cand nu am chef sau sunt obosita ca mai facem cu randul noaptea pt ca cel mic se trezeste si treb sa-i dam mancare.
Eu cred ca cel mai bine este ca intr0un cuplu sa fie comunicare pt ca altfel nu se ajunge nicaieri, treb sa spuneti cae va deranjeaza la partener sau ce va place, ce nu va place si at totul o sa fie bine.
Eu doresc la toate femeile sa aibe un partener de viata care sa fie intelegator , tandru si sa fiti iubite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cazacel spune:

cred ca rabdarea e f importanta , doar asa putem trece de momentele dificile, eu am nascut natural de 8 luni si inca ma doare la contact

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cazacel spune:

pt SIA
nU AI DE CE SA ITI ASCUNZI BURTICA,e cea mai mare bucurie din viata ta...eu eram fff mandra de mine cu burtica, nu am purtat haine largi...din contra! E posibil ca sotului tau sa-i fie putin teama de viitorul sau rol (de tatic) sau se teme sa nu iti faca rau involuntar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaarghir spune:

Abia dupa 7-8 luni pot spune ca ne-am reluat viata sexuala normala, pana atunci aproape ca sexul lipsea din agenda saptamanala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminiq spune:

eu am avut in timpul sarcinii cerclaj asa ca pauza a fost foarte mare...
Dupa ce am nascut a intrat totul in normal dupa vreo 2 luni .Traim cu mare intensitate fiecare moment!!

Mihaela,mami de ingeras Cosminiq
Ridurile nu fac decat sa arate unde au fost zambetele" (Mark Twain)



http://bazar.desprecopii.com/browse.asp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

heee, interesant subiect
daca inainte sotul meu era "nebun" si ma sacaia in fiecare seara sa facem, iar eu il puneam la punct si o faceam in we si poate 1 data in timpul saptamanii...acum barbatul meu nu ma mai streseaza pt ca suntem aman2 obositi si desi ne programam sa facem adormim imbratisati...
ei, acum sa nu credeti ca suntem la abstinenta isna de cand am nascut s-a intamplat doar de cateva ori si prima data am folosit lubrifiant...
oricum , intesitatea scade asta e drept, cand o sa fim mai linistiti lucurile vor intra in normal...

Mergi la inceput