unghii false in sect 4 sau cleo nails

unghii false in sect 4 sau cleo nails | Autor: Mada

Link direct la acest mesaj

buna gagici, vreau sa-mi fac si eu manichiura cu gel, dar eu locuiesc in sect 4, nu ma pot deplasa foarte departe am 2 copii, micuti nu pot sa stau ore in sir plecata de acasa
am langa mine una dintre locatiile Cleo Nails, stiti ceva de ei, sunt ok?
sau ce salon imi recomandati?


Ilinca si Rares

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

eu, personal, ti-as recomanda sa NU iti faci manichiura cu gel (sau alta metoda de aplicare unghii false), afecteaza unghiile si poti avea probleme in timp...plus ca trebuie sa mergi periodic pentru intretinerea lor, ceea ce inseamna totusi niste banuti cheltuiti in plus...

desigur, este alegerea ta cum vei proceda, insa mi se pare corect sa fii atentionata...

acum 2-3 seri era difuzat un episod din emisiunea dr. oz, in care o d-na a urmat sfatul lui de a-si scoate unghiile facute cu gel (nu am vazut episodul cu pricina, cel cu sfatul propriu-zis), iar unghiile ei naturale erau varza (mancate, denivelate), facuse chiar o ciuperca la vreo 2-3 unghii...

daca nu te superi, te intreb ceva : bun, te decizi sa-ti faci/pui unghii false; cat de lungi le vei avea ? pentru ca, daca ai copiii asa micuti, exista riscul sa-i zgarii din greseala, atunci cand ii schimbi sau ii speli, sau pur si simplu in timp ce va jucati...

fetita mea face in curand trei ani, iar eu continui sa nu las unghiile sa-mi creasca cu mult peste marginea degetelor, pentru ca am zgariat-o fara voia mea, de mai multe ori, cand le-am avut mai lungi si nu le-am scurtat la timp...si nici macar nu am unghiile tari sau rezistente, mi se rup destul de usor daca nu sunt atenta si nu le aplic o crema hranitoare sau un lac protector/hranitor...

sper ca nu te superi, ti-am dat sfaturi "de bine" , decizia finala tot tu o vei lua, dar macar vei fi in cunostinta de cauza...


Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

mada subscriu ce ti-a povestit corina in mesajul anterior
pusi

andanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

mada de ce nu cauti in ziar pe cineva care vine acasa? in provincie se poarta metoda asta.
ps gelul nu distruge unghia. indepartarea gresita e cea care sensibilizeaza temporar patul unghial

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Mada - eu am avut super unghii false si cu gel si..etc facute la salonul Why Not de pe Bd. Metalurgiei, la Miki Si eu am 2 pici si intr-adevar unghiile naturale se deterioreaza..dar mi-am facut damblaua si 6 luni am avut super unghii.
Am renuntat din 2 motive si anume ca dureaza 2 ore intretinerea, si asta se face la 2 sapt, si pt ca eu am niste unghii super bune (insa nu se compara cu unghia falsa).
Asa daca daca iti doresti cu adev. go for it si fa-ti damblaua.

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Am unghii cu gel de luni bune si vroiam doar sa spun ca este exclus sa zgarii cu ele oricat ar fi de lungi (desi nu e obligatoriu sa fie lungi, poti acoperi cu gel doar unghia naturala pentru fermitate si look)pentru ca sunt mai groase si practic tot ansamblul e rotunjit - nu zgarie ca unghiile naturale, nu se rup si nu agata.
Avantajul lor imens este ca ai o manichiura perfecta tot timpul cu mult mai putina ingrijire decat la unghiile naturale. Este o solutie foarte buna tocmai pentru femeile care nu au timp sa isi ingrijeasca unghiile toata ziua, dar totusi isi doresc o manichiura frumoasa.
Le intretin la 4 saptamani, nu la 2.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si buburuza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marutzu spune:

eu am unghii cu acril de 2 luni,intretinerea o fac la o tipa acsa gasita pe net,am mai av si acum un timp le am tinut 2 ani cu pauza o luna la fiecare 6 luni,unghiile nu s au deteriorat deloc pt ca eu practic nu le am scos cand am vr sa renunt la ele le am taiat scurt si le am lasat sa creasca pana am scapat de acril. nu mi s a parut ca mi a afectat unghia in vreun fel si asa eu le am cam moi si xcum se rupeau cu acril le am perfecte. numai ca exista si dezavantaje o data pe luna 50 ron intretinerea si stai cam 2 ore pana ti le umple cu acril in cazul meu,dar gelul este mult mai ieftin dar am inteles ca nu e atat de rezistent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

intretinerea nu dureaza mai mult de 45 minute mai ales daca o faci la 2 saptamani. tehnicianul care face lucrarea in 2 ore e incepator
un full set in saloanele vietnamezilor care au experienta din sua e 45 minute si umplutul 30 de minute. asta asa ca sa comparam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marutzu spune:

yeap, confirm ! am fo plecate in thailanda si mi am umplut acolo cu acril. treaba pe care o face romanca in 2 ore thai lady a fac in 50 min! dar thai lady nu a stat la gargare si cafele a dat din maini si atat tipa asta la care merg eu mai ales ca merg la ea acasa sta la tot felul de povesti dar nu pot spune ca imi displace e si vina mea! la salon nu stiu cum e ca nu am fo deloc in romanik noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Hello,

Ma intereseaza si pe mine acest subiect. Stau tot in 4 si as dori o recomandare manichiurista buna pt pus unghii acril sau gel.

Va multumesc

Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ryna spune:

buna,
are cineva vreun raspuns legat de manichiura cu gel de la saloanele cleo nails?
cineva, ceva, orice.....?

Mergi la inceput