Calatorie fara parinti a unui copil (minor)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Suna la politia de frontiera a Germaniei. Ca sa iesi din UK nu trebuie copilului nici o procura. Asta e gaselnita romaneasca sa mai scoata niste bani de la oameni. Cita vreme nu are treaba cu Romania nu cred ca-i trebuie nici o procura.

Mona, mai intreaba o data la Tarom, ca cine ti-a spus ti-a spus gresit. Ofera acest serviciu mai ales ca nu e gratis iar pe ei nu-i costa nimic (insotitor de bord e una din stuardeze, deci nu o persoana speciala).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Salve fete,
Letitia, crede-ma ca eu am adus-o pe fica-mea de cateva ori aici si am primit acelasi raspuns de la tarom...
Stiu ca nu e gratuit...eu platesc 75 de euro pentru fiecare drum.
Vreau sa va spun ca , comp ELAL la copii peste 12 ani accepta calatoria fara insotitor a minorului....
Deci teoretic fetita ( 15 ani ) putea veni fara nici un insotitor nimic, fiindca stie drumul pe de rost
Dar "tovarasii" din romanica nu accepta trecrea granitei fara un adult
In concluzie, am platit serviciul si a ajuns cu bine.
La intoarcere, am trimis-o singura fara nici un insotitor...si n-a bagat-o nimeni in nici o seama...

Asa a fost la noi....
Nu conteaza....eu am preferat sa merg la sigur, si sincera sa fiu, tarom este ultima companie cu care as zbura in cazuri de astea...
informatiile sunt neclare si contradictorii..
Anyway...calatorie placuta si concediu de vis tuturor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianda

Buna,
Vin si eu cu o intrebare:
Fetita mea, cetatean roman cu domiciliul in Romania, va pleca in Egipt,din Germania.Va fi insotita de o ruda, cetatean roman cu domiciliul in Germania.
In Germania o va duce sotul meu.Stiu ca, pentru a iesi din Romania, trebuie sa-i fac procura eu, ca mama,chiar daca este insotita de unul din parinti.Dar mai departe?


orice copil care calatoreste din Germania spre oricare destinatie, NU are nevoie de procura. legile romanesti nu se aplica in alte tari, la frontiera.



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sybille spune:

Pentru a iesi din tara ii trebuie procura de la ambii parinti, poti intra pe site-ul http://www.politiadefrontiera.ro/ si vei vedea acolo de ce are nevoie.Cat despre plecarea in Croatia nu mai ai nevoie de absolut nimic, decat pasapaortul sa il aiba, acolo nu te intreaba absolut nimic, eu am fost cu fiul care are pasap romanesc si nu a intrebat nimeni nimic, in Slovenia nu mai exista control, e granita libera.
Cat despre plecarea fetitei din Germania in Egipt poate pleca linistita, fiul meu a plecat anul trecut singur din Austria catre Tenerife si nu a avut nici o problema, Romania e singura tara care cere asa ceva, o prostie.
Fiul meu are 17 si in vara asta va pleca in vacanta in Romania, pleaca cu avionul nu il intreaba nimeni nimic aici, in schimb cand se va intoarce va trebui sa il iau de la granita la Timisoara sau Arad ca nu poate iesi singur.O tampenie mai mare nu am auzit.Sper sa nu aveti probleme si sa va bucurati de vacanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Sybille, multumesc pentru raspunsuri. Noi am zis sa ii faca o procura pentru politia de frontiera din aeroport, in romana (ca va calatori cu insotitor) si una in en, sa o avem la noi, in Au, Slovenia (care fiind in EU nu mai are granite cu control) si Croatia. In en, asa, ca sa stam noi linistiti. Sper sa se descurce notarul din oraselul alor nostri :).

----------------------------------------------------
Ai reusit? Continua! N-ai reusit? Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Sibille, din cate stiu eu procura stampilata de primarie/politie cum ca copilul are accept de la parinti sa paraseasca teritoriul, singur sau doar cu unul din parinti, se cere in mai multe tari ( as spune ca in toate, insa nu vreau sa generalizez). Insa stiu sigur ca Franta cere cand copilul minor francez paraseste teritoriul francez. La fel si in Olanda, aceeasi politica se aplica pt copiii lor ( ba mai mult, asta off topic: daca un copil olandez calatoreste in afara perioadei de vacante scolare, chiar cu parintii fiind, poate fi oprit la aeroport si li se cere parintilor aprobare speciala de la primarie cum ca copilul are voie sa se absenteze de la scoala ). Chestii ciudate sunt peste tot!

Alina (DPN 6.11.2010) si Amalia 17.11.2005

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii Amaliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Eu sunt de acord sa nu circule copiii de capul lor, dar nici sa nu fie clar ce vor si sa ti se puna apoi bete in roate...

----------------------------------------------------
Ai reusit? Continua! N-ai reusit? Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Eu va pot spune experienta noastra legata de scosul cupilului personal din tara. Eu, mama am avut nevoie de declaratia data la notariat de tata ca e de acord sa scot cupilu din tara, in tara Belgia si pentru cat timp am acest drept - dupa cele 6 luni maxime trecute in procura ... am nevoie de o alta.
Desi si mama mea are aceeasi adresa cu noi, si este bunica copilului plimbaret, niciodata nu mi s-a acceptat din Romania sa plece insotit de ea, desi dus la aeroport de tata si asteptat in Belgia de mama ....
asa ca de fiecare data cand puiul meu a venit in tara la bunicii paterni (desi venea cu mama mea si in Belgia nu e nici o problema plecarea insotit doar de ea), unul din noi trebuia sa vina sa-l ia ...
Si niciodata nu a depins de compania cu care am zburat, ci de functionarii de frontiera, care mi-au cerut si pe mama si pe tata ... de parca il furam. A, si aproape de fiecare data sotul era cu mine, la ghiseu si-l intrebau "sunteti absolut sigur ca permiteti asta?" desi aveau in fata procura notariala ... oi avea eu o fata mai suspecta

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> In sufletul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Daca astia din aeroport le vor face probleme eu imi ies rau din pepeni! Ca am sunat si am intrebat (sotul meu)!!

----------------------------------------------------
Ai reusit? Continua! N-ai reusit? Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

bb Alinus ai dreptate de Olanda.Eu prima data in aeroport in Amsterdam am avut imputernicire de la tata ca pot calatori cu copilul ca eu aveam pasaport romanesc.Acuma avem amandoua pasaport olandez dar la romani in vama au vrut sa imi ceara imputernicire , iar cand le-am cerut sa imi arate lege ceva s-au razgandit.

Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput