Ghiocei de martie-aprilie 2009 ***215***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Adrisimo, ce bine ca mai dai pe la noi. Multa sanatate buburuzei tale.

Tu, Ana, de cand ma tot tin sa iti spun...De cate ori citesc mesajele tale si scrii despre "Gulia ta" eu citesc despre "Giulia" (fata) si mereu ma intreb Ma dar parca avea baiat si il cheama Andrei, nu fata sa o cheme Giulia. Of...stai ca asta-i nume de cod."

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrisimo28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_05

adrisimo, bine ai revenit, nu stiam ce e cu tine Multa sanatate lui drg


multumesc

dragastoasa de Drg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrisimo28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_05
Fetele, help, spuneti-mi si mie la un an cat ar trebui sa cantareasca copilul. Cand a venit dr la vaccin ne-a facut evident si revizia 8.900 kg si 75 cm, ea a spus: cam putin, i-am explicat ca nu pot sa ii dau cu forta mancare oricat m-as chinui nu vrea.



stii ceva? nu te mai stresa degeaba, fiecare copil are ritmul lui, pai drg la 1 an si 3 luni are 9800 si nu il consider slab, doar ne inscrim la categ "pana"


grafic crestere

inca unul

dragastoasa de Drg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrisimo28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Floric

Intru cu mare fast si bucurie
RARES S-A DESPRINS DE MANA MEA


felicitari !!!
de acu sa vezi alergatura dupa el

dragastoasa de Drg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrisimo28 spune:

gigelica ptr reteta de barcute.... f bune au fost, apreciate de tot familionul, acum sunt la cuptor randul al-2lea

dragastoasa de Drg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Bravo, Raru!!
Cami, Sophiphi la 1 an si-o luna are 8.900, la 1 an avea...8.800! Sa fim seriosi, fiecare are ritmul lui, important e sa nu fim nici la subnutriti, nici la obezi, ceea ce chiar nu e cazul!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
1 AN!
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Am fost la diverse petreceri, abia azi am intrat pe forum, raspund pe subiecte [acu sunt cu cititul la capitolul trecut, so, poate la unele scriu tardiv ] De fapt nuu, NU tardiv, ca repetitia e mama invataturii :))

Legarea trompelor

sunt PERFECT de acord cu sympliana_ si ilinca.m. Eu dupa bb2 m-am gandit la n varianate anticonceptionale, asa, teoretic, pt ca eu imi doream un bb3, dar nu cu fostul sot . De fapt, cand l-am dat afara in 2004 l-am sfatuit, SINCER prietenos, sas-i caute ori pe cineva pt ca eu sunt ocupata sa-mi gasesc sufletul pereche. Si doar preze a fost mai ok in mintea mea. Apoi, cu daddy, dupa ca am pierdut prima sarcina [nu mai stiu dc am scris, parca da], am vb cu daddy ce facem mai departe, pt ca noi doi stiam ca el vrea sa se depsarta de mine in viitor [unul gen nu azi, maine] si deci nu voia copil cu mine. Si culmea, la toate variantele zicea: NU, pt ca nu e safe pt sanatatea ta! Stia de la maica-sa [anii < '89] ca anticoncepitonalele sunt cancerigene [ceea ce, teoretic nu-i asa, dar... nu pot sustine 100%], nu a vrut sterilet ca cica stie ca organismul meu poate avea probleme de compatibilitate, nu voia nici vb de legarea trompelor pt ca stia ca mai vreu un copil [ii zisesem ca mai vreau unul, dar ca sa stea linistit ca nu cu el, ca o sa fac doar cu unul de-l iubesc si ma iubeste SI el, fericire, suflet pereche, etc], calendarul pica din start, asa ca... a hotarat el ca eu nu trebuie sa fac nimic, doar el sa vina cu preze... Cand a "putut si el.. ", ca la momentul x, nu avea preze, eu i-am zis ca sunt in a 14-a zi si ca, desi mereu spune ca nu vrea copil cu mine, parca excat asta se straduie, dar el a zis ca lasa, mergem la farma pt postinor. Dis si facut, dar postinorul nu a functionat [luat corect], iar medicul mi-a zis ca postinorul, ca si alte metode, au eficienta sub 99.(9)% si ca "am ramas insarcinata pt ca PUR SI SIMPLU BEBE A VRUT SA TRAIASCA!". Si cat de frumos, si zambindm si fericit mi-a zis-o!!!!!!

Asa ca, legat de anticonceptie.... eu nu pot sa dau NICI un sfat! Si mai mult, nici acum, cu 3 copii, nu mi-as lega trompele, ideea ca EU SINGURA imi distrug sansa de a face un bebitz ma dispera!! Poti stii, daca peste un timp intalnesc pe cineva din categoria suflet pereche, fericire, iubire bidirectionala etc, si as mai vrea un copil si cu el???

Si pt sympliana, la fel ca si novusica, ofer multe , nu doar pt eleganta raspunsului si pentru corectitudinea tehnica, ci si pt talentul literar, :)), uite asa mai pup si eu cate o figura literara, sa ma salt si eu un pic peste budulea taichii :)) - absolut mortala ilinca cum mi-a zis ea ca ma crede totusi un pic citita, am ras MUUUULT in sufletul meu, mi-a incantat total ziua !

Revin, clientul urmator va rog, pisigri!

Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Am revenit de la plimbareala adica nisipeala cu juliturile aferente !

Adrisimo, la noi laringita s-a suprapus cu bronsiolita asa ca ne-au internat si am fost pe antibiotic, aerosoli + multe alte chestii pt usurarea respiratiei ca la noi era destul de grav apoi ne-au dat Humex pt expectorare si antialergic; oricum nu e de joaca cu laringita, si Olishka a tras cu David destul de mult, ei au facut aerosoli

Cami, nu te stesa ca nici noi nu suntem la categoria grea, la 1 an si 3 luni are 9,800 kg , stagneaza aici de vreo luna


Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

pisigri si gradinitele

eu as alege gradinita cea mai apropiata de casa, pt ca:

- e fff naspa drumul casa-gradi SI pt copil, SI pt parinte, facut zi de zi... mai ales dc o fi sa mergeti fara masina, sa vezi iarna, n haine etc..
- dc vreodata te suna de la gradi ca e puiul cu febra etc, e bine sa poti suna pe cineva aproape de gradi [am inteles ca ai familia in acelasi bloc], pana ajungi tu de la serv [cel putin in bucuresti... poate dura si 1 ora]
- profilul directorului, din pacate, NU se oglindeste 100% in educatori..., si scriu asta in foarte, foarte cunostinta de cauza!
- dc intentionezi sa ajunga pisilina la program complet [cu somn acolo], atunci e corect ce ti-a zis acea directoare, asa ca las-o din prima pana la 4 [la noi, v+t au stat din prima pana la 4-5-6-7, cum am ajuns si eu sa-i iau!!!]
- ar fi bine sa o duci pe ilinca in vizita la gradi INAINTE de inceperea oficiala, mai ales cand sunt copiii scosi la joaca afara, vb cu o educatoare sa iti zica exact orele de scos afara.

Success!

Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

pisigri, am uitat ceva.

Treptele, eu va zic ca NU treptele sunt periculoase, pt ca la deplasari, copiii sunt pusi in sir indian si se tin de bara [atentie, sa verificati dc scarile au bara!]. Toate accidentarile prin gradinite au fost la:
- usi [mai ales din alea grele de se inhid singure in urma ta, ca la malluri]
- in "timpul orelor mai sportive" gen dans, educatie fizica, cand se impiedica de scaune, masute, covor !!!

Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 9 ani, Robert-Adrian 1 anisor

Mergi la inceput