ochelari de soare

ochelari de soare | Autor: ANITA75

Link direct la acest mesaj

buna! vreau sa va intreb ce fps trbuie sa aiba ochelarii,mi-am luat o pereche de la o revista si scria 400 ,sunt buni?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Se pare ca multi ochelari nu sint ceea ce par a fi!O sa gasesti in farmacii,acolo unde vind de la polaroid, un panou in care sint niste ochelari desenati.Fara sa porti ochelari nu vezi nici o imagine pe panou.Cu ochelari cu protectie vezi un peisaj cu umbrelute.Eu mi-am luat ochelari guess si culmea ,nu vedeam peisajul!400 e maxim ,am impresia.Vezi ca pe prospectelul atasat spune fiecare factor de protectie pentru ce e bun.Cu ochelari cu filtrul 400 nu ar trebui sa conduci masina,de exemplu,fiind indicati pentru soare puternic.
In acelasi timp sint persoane pe care le deranjeaza lumina si pe altele nu.Eu sint dependenta de ochelari! Nu-i port ca sa arat cool, ci pentru ca si intr-o zi in care nu e soare,lumina poate fi mult prea puternica.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

si eu sunt dependenta de ei, pt ca vad mai bine cu ei decat fara


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

da si pe mine sa sti ca ma deranjeaza lumina ,mai ales cand nu-i soare ce-o fi asta?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

Dulcetica.. .ce descri tu sunt pt ochelari de soare polarizati.... care atenueaza mult reflectiile, sunt foarte buni pt condus...

ochelari de soare buni si fara a fi polarizati



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Si eu vreau sa-mi cumpar niste ochelari mai buni decat cei de 15-30ron de care mi-am tot cumparat pana acum de la diverse standuri de accesorii. Asa ca ieri am intrat intr-un magazin de optica medicala de pe langa biroul meu in care de mult planuiam sa intru. Acolo am cerut sfaturi si explicatii despre ce inseamna un ochelar de soare bun si cat ajuta cei ieftini. Deci cei din meli-melo sau alte mag asemanatoare nu asigura nici un fel de protectie si chiar daca scrie pe ei factor UV400 ala nu e real.
Am probat acolo cateva perechi de la 120 ron la 380 ron si am vazut si ce inseamna polarizarea aia. Se vede foarte bine si clar prin ochelarii aia fatza de ai mei, eu cu ai mei nu ma simt foarte sigura, parca nu vad clar 100%, in nici un caz nu as conduce cu ei. Mi-a cazut cu tronc o pereche de 120 ron si chiar am de gand sa mi-o iau (daca nu mi-o ia cineva cadou de ziua mea care vine curand) asa ca mai astept putin, nu mult sa nu dispara.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

de la polaroid cu lentile polarizate.
se gasesc in farmacii si la optiblu.

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Lentilele polarizate nu-s acelasi lucru cu factorul de protectie?Asta vrei sa spui Buli?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Si eu am tot de la polaroid 2 perechi si sunt f.multumita.
Eu sunt dependenta de ei, vara, iarna, mereu ii am in poseta si ii port.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

si cam cit costa astia polaroid?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

La opti blu am luat si cu 90 de ron, la reduceri, si cu 190... si pot ajunge si la mai mult... Depinde de model... daca sunt ochelari din colectiile mai vechi, deja sunt redusi f. mult. Cu astia de 90 de ron ma impac mai bine decat cu ceilalti... sunt si mai mari si acopera si partea de sus, de jos... n-or mai fi ei in trend cum se zice... dar decat sa ma deranjeze lumina, nu-mi pasa de ce se poarta sau nu se poarta...


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput