HAI Maria,Gabriela! BV Madutza,Bia!mai-iun2010(93)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Maribell, du-te la spital!!!

Apropo, cine te duce pana acolo? Sau ai de gand sa conduci?



Corina 36s+ cu Maria

AMR - mai putin de 4s si apoi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ck_29 spune:

am sa ma duc sa citesc is eu din spate...dar inainte sa va zic ce am facut la control azi

- la control pe masa...dureros bineinteles...si verdict de col posterior
- col inchis...dar moale, si scurtat fata de data trecuta...adika fata de acum 5 zile
- doctorita a zis ca a simtit capul copilului...care este foarte jos
- analiza de streptococ a iesit bine...adika nu e nici o pb


apoi la echo....cica colul are in jur de 1,5 cm; si daca nu era posterior...cumva spre spatele uterului...la cum se prezenta azi...NASTEAM!!!


contractiile nu sunt dureroase...si am cateva pe zi..nu le-am cronometrat inca


a mai zis ca avem cam putin lichid pt varsta asta

a ramas ca ne vedem luni sa vedem cum se prezinta colul...daca nu si mai devreme....in fct de cum vrea bebita

a avut ceva dificultati in masurarea capului .... ii iesea de 36 sapt...in conditiile in care noi avem 38; zice ea sa nu ma ingrijorez, ca din cauza ca bebita este jos...nu avea pozitie buna de masurat...si e posibil ca capul sa fie oval..si atunci masuratoarea iese putin aiurea

cu fetita in 38 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Maribell, si eu zic sa te duci la spital. Te duci si nu pleci d'acolo, doar n-or sa te dea afara. Dar e mai bine sa te duci sa vezi cum stai, ce dilatatie, etc. decat sa astepti sa ai contractii la 5 min si sa nasti naibii pe drum. Hai, te rugam noi frumos, du-te, da-i in puii mei si pe dr sifilitic si pe matroana si pe toti cu sfaturile lor. Uite, eu schimb si titlul capitolului si bag niste motate pe prima pagina pentru tine, sa te impulsionez sa pleci. Te pup si nastere usoara!


Theodora 36+ Stelios
AMR 4 saptamani

BEBE STELIOS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

maribell, tu vrei sa te alergam pe aici? hai, fuga la spital, lasa-i pe aia sa vorbeasca, zi-le ca nu pleci de acolo nenascuta. daca aveai 37-38 de saptamani, mai era cum mai era, dar tu ai si contractii regulate, si dureroase, ai depasit si termenul...ce mai vor???
eu m-as duce in locul tau si daca ar zice sa ma duc acasa, m-as mai plimba un pic pe langa spital si cum se fac contractiile la 5 min, cum as rupe usile la aia.

hai, uite, mai agitam niste motate pt tine



_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian (38+)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ck_29 spune:

daca ati avut rabdare sa cititi ce am raportat mai sus... ...si ati mai patit / auzit vreuna faza asta cu col posterior...faceti share

v-am zis...ca a a zis ca daca nu era posterior...nasteam si azi

o avea vreun impact asupra nasterii...faptul ca e posterior?

cu fetita in 38 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

ck, eu habar n-am ce inseamna col posterior sau care e semnificatia. dar daca e de 1,5 cm eu nu prea inteleg cum de nasteai azi, e rezonabil pt varsta asta de sarcina. ca sa nasti, eu stiu ca trebuie sa se stearga de tot, adica sa fie subtire-subtire, eu asa am inteles.

eu am foarte multe contractii pe zi, nici nu le mai pot tine numarul, dar sunt nedureroase. doctorul mi-a zis ca e normal, ca e un uter cu tonus, care se pregateste de ce urmeaza.



_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian (38+)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Maribell nu mai raspunde, cu siguranta a plecat la spital. Hai Maribell nastere usoara. Te asteptam cu vesti

Corina eu nu stiu ce e ala col posterior. Si eu stiu ca inainte de nastere colul se sterge de tot si se inmoaie parca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ck_29 spune:

vivela, faceam research pe net acum...si asa vad si eu...ca tre sa se scurteze cam de tot ...dar asa mi-a zis! cred ca are legatura si cu faptul ca lichidul e cam putin...in fine...sa vedem ce facem luni!!

mi-a mai zis sa stau cuminte...sa nu fortez nimik...asa ca vegetez


daca ar fi dupa mine...eu as vrea sa nasc pe 10!!!

10.06.2010...mi se pare o zi super de nascut



cu fetita in 38 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana5255

Maribell nu mai raspunde, cu siguranta a plecat la spital. Hai Maribell nastere usoara. Te asteptam cu vesti

Corina eu nu stiu ce e ala col posterior. Si eu stiu ca inainte de nastere colul se sterge de tot si se inmoaie parca.

Sabina, mamica fericita a gemenelor Ekaterina si Iustina (03.04.2010) si a Alexandrei (27.06.2006)


Multumim Doamne pentru cele 3 minuni sanatoase.




Sau se uita in continuare la film.


Theodora 36+ Stelios
AMR 4 saptamani

BEBE STELIOS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ck_29

vivela, faceam research pe net acum...si asa vad si eu...ca tre sa se scurteze cam de tot ...dar asa mi-a zis! cred ca are legatura si cu faptul ca lichidul e cam putin...in fine...sa vedem ce facem luni!!

mi-a mai zis sa stau cuminte...sa nu fortez nimik...asa ca vegetez


daca ar fi dupa mine...eu as vrea sa nasc pe 10!!!

10.06.2010...mi se pare o zi super de nascut



cu fetita in 38 +


asta cu lichidul cam putin suna cam aiurea.

Mergi la inceput