Bobocei de sept-oct 2008 (290)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Intrebare pentru fetele din Constanta - in caz de urgenta, imi puteti recomanda la cine sa apelez (ziua / noaptea)?
Multumesc frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

Buna dimineata,

Doamne e asa de bine sa nu se trezeasca copiii noaptea!!! De cand asteptam vremurile astea....

claudiaH matei are bicicleta pe 20, insa acum la munte a mers si pe a verisoarei lui, care este pe 24 si a fost la fel de bine, absolut nici o problema. Numai ca Matei are aproape 6 ani si 122 cm, si e si lung in picioare (ca masa ), deci conteaza si asta. Oricum, cand mergeti sa cumparati vedeti care bicicleta cu roti cat mai mari i se potriveste cu saua data jos jos, la minim. Puup

Ada mama, s-au hotarat cu totii sa te chinuie?!?! Evident glumesc, imi pare tare rau de Teo, sper sa nu fie nimic grav care sa va impiedice sa plecati si sa va simtiti bine!! Desi nu sunt din Constanta, sti ca am dr homeopat in Constanta, iti dau pe mess contactul mai tarziu ca nu le am acum la indemana..




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Ada, off mai! mititelul! Si noi in Romania cand sa plecam din Moldova spre Oltenia s-a sculat fi-mea cu febra. Asa ca drumul a fost grozav. Mi-a vomat micul dejun in masina dupa care pana am ajuns la ai mei in Oltenia a mancat un kil de portocale. Cred ca se simtea rau saraca. In rest a fost vesela, a cantat, a ras cu frate-su, a dormit.

Nerantula, am citit o multime de forumuri pe tema alaptatului in tandem. Acuma nu stiu cum sa-ti dau informatiile ca sunt tare muuuulte. Ma gandeam sa ti le povestesc la un telefon, skype ceva ca pot sa-ti povestgesc mai repede. Acuma ma gandesc ca poate mai vrea si altcineva sa stie si probabil ar fi mai bine sa scriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui ClaudiaH

Nerantula, am citit o multime de forumuri pe tema alaptatului in tandem. Acuma nu stiu cum sa-ti dau informatiile ca sunt tare muuuulte. Ma gandeam sa ti le povestesc la un telefon, skype ceva ca pot sa-ti povestgesc mai repede. Acuma ma gandesc ca poate mai vrea si altcineva sa stie si probabil ar fi mai bine sa scriu.

mamica lui Stefan din 03.04.2005 si a Luciei din 18.07.2008



Claudia, eu am raspuns temerii tale de a nu ma bombarda cu info de care nu am nevoie, voiam sa spun ca mie mi-ar folosi orice, in masura in care e comod pentru toata lumea. Ceea ce, insa, ma intereseaza in mod deosebit este problema colostrului, despre care eu nu am gasit mai nimic in ce am citit, m-a luminat putin Ramona, insa mai e destul loc de aprofundare, ca sa zic asa ...

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si Cezara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Citat:
citat din mesajul lui clau_geo

Prima, prima

revin cu mesajul anterior

Citat:
citat din mesajul lui iepurila

am fost si eu la o cresa de stat sa inscriu gaza, dar mi s-a dat cu flit. ca cica sa vin cu dosarul in perioada de inscriere (5-9 iulie). sub nici o forma nu se poate mai devreme. Eu vroiam sa o dau cu 1 iulie. dar......as paria ca ceva in plic ar rezolva problema.
voi ce ziceti? si oare cam cat in plic?


iN bucuresti nu prea mai merge cu plicul direct la cresa, trebuie sa dai plicul la primarie, ca de acolo ii vine ancheta sociala acasa si dau verdictul de acceptare. Din cate am inteles merge cam cu 10 mil, insa eu nu am cunoscut pe nimeni la primarie si nu am dat nimic. asa ca atunci cand a venit ancheta mi s-a spus ca sunt cereri si de anul trecut nerezolvate si ca salariile noastre sunt destul de mari ca sa o putem da la o cresa/gradi particulara.

Bafta multa sa reusesti, noi deja am cautat una particulara.

Mami fericita de Irina Alexandra (04.09.2008)

Asa creste Irina



Mami fericita de Irina Alexandra (04.09.2008)

Asa creste Irina




Ei nu este chiar asa, la mine a functionat cu bani chiar la cresa si mai stiu pe cineva si din sectorul 2 care a procedat la fel.Deci daca stii unde sa ungi merge.

in 18s si mamica dewww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=813a99ff4d721e97009477" target="_blank"> Karinutza(14.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Citat:
citat din mesajul lui gaia.nevia

Intrebare pentru fetele din Constanta - in caz de urgenta, imi puteti recomanda la cine sa apelez (ziua / noaptea)?
Multumesc frumos.

Gaia, muma pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri


Ai 2 sau 3 centre CMU!Unul este pe Bldv Mamaia.

in 18s si mamica dewww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=813a99ff4d721e97009477" target="_blank"> Karinutza(14.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikolici

Citat:
citat din mesajul lui gaia.nevia

Intrebare pentru fetele din Constanta - in caz de urgenta, imi puteti recomanda la cine sa apelez (ziua / noaptea)?
Multumesc frumos.




Ai 2 sau 3 centre CMU!Unul este pe Bldv Mamaia.

in 18s si mamica dewww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=813a99ff4d721e97009477" target="_blank"> Karinutza(14.10.2008)




Da, sarumana, am vorbit deja cu ei, sa stie de noi ca sa zic asa...
Am vazut la ei pe site ca Mihai Craiu activeaza acum la ei!!!!
(anamona parca il recomandase, si noi am fost odata la el cu Radu)

Faza e ca in constanta nu colaboreaza cu bgs, ca bgs e doar in buc. si daca am nevoie noaptea nu prea stiu cum se face. io zic Doamne fereste, da-mi fac temele de acasa.

Nocom, multumesc, astept detaliile pe mess, daca reusesc sa ma organizez, chiar ma duc la homeopat, de cand caut unul bun!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Hai sa scriu aici pe scurt ce am citit despre Tandem: Concluzia mea e ca e super simplu daca te relaxezi si nu pleci urechea la toate gurile rele. Acuma ce se spune in general pe net:
1. pe timpul sarcinii alaptarea copilului poate crea probleme prin faptul ca prin stimularea mameloaneleor se secreta ocitocina care da contractii insa in mod normal nu sunt periculoase. In cazul sarcinilor cu probleme alaptatul poate agrava problemele insa cele mai multe cazuri alaptatul nu dauneaza sarcinii la fel cum nici sexul in timpul sarcinii nu afecteaza sarcina. Multi copii se intarca singuri in trimestrul 2 sau 3 de sarcina pentru ca laptele se imputineaza sau dispare de tot in trimestrul doi si isis schimba gustul si consistenta si de multe ori copilului nu-i mai place pur si simplu. Daca se trece de perioada sarcinii si copilul inca suge nu mai sunt probleme.
2. colostrul incepe sa fie secretat inca din timpul sarcinii insa asta e super pentru copilul inca alaptat, singurele probleme fiind ca poate avea scaune moi datorita colostrului si ca mama trebuie sa fie foarte atenta si sa se hraneasca corespunzator. Colostrul nu se produce in cantitati limitate si deci nu-i problema de cantitate. Dimpotriva alaptatul copilului e de mare ajutor bebelusului caci stimuleaza lactatia astfel incat bebelusul daca este alaptat tot timpul primul va beneficia de colostru la discretie.
3. cantitatea de lapte nu este afectata de faptul ca suge si copilul cel mare insa se recomanda ca INTOTDEAUNA bebelusul sa fie pus primul la san si abia apoi copilul cel mare. Daca se respecta ordinea asta faptul ca cel mare suge dupa ce suge bebelusul ajuta extrem de mult la stimularea lactatiei mamei. Mama insa trebuie sa aiba liniste si sa se alimenteze bine.
4. frecventa cu care suge copilul mare: nu se recomanda respingerea lui pentru ca in etapa asta de adaptare la venirea pe lume a unui fratior/surioara copilul simte multa nesiguranta si si-o alina la sanul mamei asa ca ori de cate ori vrea e bine sa i se dea sanul. Multi copii desi sugeau inainte de nasterea bebelusului de 2-3 ori pe zi o data cu venirea pe lume a bebelusului au inceput sa suga la fel de des ca si bebelusul. Nu-i nici o problema in afar de aceea ca de la colostru copilul incepe sa faca scaune moi si din cauza ca suge mai mult lapte o sa manance mai putina mancare solida ceea ce poate pe moment sa duca la o stagnare in greutate. In scurt timp insa se rezolva totul daca cel mare nu este respins, renunta el incet incet sa mai suga asa mult. Se bate multa moneda pe faptul ca nu e bine sa fie respins cel mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Nerantula, daca-mi dai un nr de telefon fix pe pm o sa te sun maine sau sapt. viitoare sa-ti spun ce am mai citit sau daca m-am intalnit cu moasa ori cu consiliera pe probleme de alaptat de la spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Claudia

Acum mai ramane o problema interna, care nu cred ca va avea solutie, avand in vedere cine e in capatul ei, dar nici nu ma incurca foarte tare: tatal lui G nu mai e deloc un suporter al alaptatului lui G, din mai multe motive dintre care niciunul nu se refera la avantajele pentru copil, cel pe care il pot spune este ca el este convins ca tinandu-l la san in continuare ii mentin si chiar amplific dependenta fata de mine, precum si preferinta lui pentru mine, tatal fiind, asa cum zice si simte el, destul de departe in urma (de altfel am si observat ca, de cand a aflat ca G e intors la san, a racit-o cu el, nu mai e atat de dispus sa se joace, sa se plimbe, sa il spele, sa povesteasca cu el ) ... nici un argument nu m-a ajutat sa ii arat ca nu e chiar asa ... deci se pare ca am de crescut mai multi copii ... de altfel, cand ma gandesc la perioada grea ce il asteapta pe Gruia cand se va naste si Cezara, potentata de mica adolescenta ce o va suprapune, cel mai teama imi e de reactiile acut lipsite de toleranta din partea tatalui

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si Cezara

Mergi la inceput