Schema vaccinurilor obligatorii Romania

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bimbirika spune:

buna! tocmai ce m-am inscris pe forum. maine ii fac primul vaccin bebelusului,cel de 2 luni si vroiam sa stiu care sunt reactiile. daca ati trecut cu bine. multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

buna,

micutul meu a facut primul vaccin la 3 luni, doar un pic de febra , nimic deosebit-nici nu a plans foarte mult -m-a durut mai mult pe mine ca i-a facut doua injectii in pulpa piciorului.

mami fericita de Giuliano

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

Eu am o nedumerire:de ce sunt obligatorii vaccinurile'obligatorii'?din moment ce polio s-a eradicat demult ca si difteria...si in plus nu mi se pare normala bombardarea cu atatea vaccinuri pana la varsta de un an.sunt 25 de vaccinuri!!!!la un sistem imunitar inexistent...sa imunezeze ce?unele sunt bine de facut cum ar fi bcg,hepatitab si antitetanosul ,dar oricum nu asigura imunizare pe o perioada lunga de timp.eu am ales sa nu imi vaccinez fetita .pe baiat l-am vaccinat din lipsa de informare si imi pare rau.macar acum sa nu mai fac greseala asta.si mai am o nedumerire:de ce sa nu-mi primeasca copilul la gradinita din moment ce nu mai exista riscul imbolnavirii in ue?inseamna ca treburile astea sunt legate intre ele avand niste scopuri pe care oamenii de rand nu trebuie sa le stie...nu?adica,hai sa ne bombardam copiii cu vaccinuri doar asa..pt ca au altii de castigat de pe urma lor nici intr-un caz noi.eu imi amintesc ca am facut 3- sau 4 vaccinuri in toata viata mea.eu mi-am anuntat doctorita ca refuz sa fac vaccnul si a zis ok ,ea nu ma poate obliga.dar la gradi?nu o sa-mi primeasca copilul...deci?ce mai democratie...

Iza mamica de Mati (21.09.2004) si de Anastasia
(29.10.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PIF_pif spune:

Matiz sunt de acord cu tine dupa cat m-am informat despre vaccinuri, din pacate insa i-am facut fetei vacc de 2,4 si 6 luni si abia acum - la un an- m-am hot sa nu-i mai fac.
Chiar e pb la gradi sau cresa? Nu ii primesc daca nu au complet carnetul de vaccinari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Citat:
citat din mesajul lui sarah_78

Eu am ales sa-i fac baiatului meu Rotarix. Motivatia a fost ca intra in contact cu copii mai mari si mi-a fost teama sa nu ajung cu el la internare si pt ca, tot era un vaccin oral am zis ok il facem. Neinspirata idee am mai avut ca dupa vaccin, trei saptamani copilul meu a fost la dieta, lapte fara lactoza, mucilagiu de orez, un pic de furazolidon, din cauza unor scaune diareice (5/zi, unele chiar apoase), nu mai stiam ca sa-i mai fac. Acum imi pare asa de rau, dar asta a fost reactia noastra.

Iri mami de Patrick mic


noi i-am facut rotarix-ul, cele doua doze (sunt de fapt picaturi). cred ca a fost singurul bebelus dintre cunoscuti care l-a facut. si singurul care nu a ajuns la urgenta cu infectie cu rotavirus. deci ceva treaba, tot si-a facut vaccinul!

editez ca sa intreb cine a facut prevenar, si care au fost reactiile adverse. multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

O sa facem noi, dar nu Prevenat, ci Synflorix (echivalentul Prevenarului). N-am avut curaj sa i-l fac laolalta cu Rotarixul, mai ales ca era primul (cel de 2 luni). daca se descurca OK, la 4 luni le vom grupa.

Nu stiu daca sunteti la curent, GSK ofera pediatrilor un Card de Vaccinuri, cu ajutorul carora puteti cumpara vaccinurile la pret redus (la fiecare pachet de 3 vaccinuri aferent unei vaccinari, unul e gratis). Eu am luat primul pachet (vaccinurile de 2 luni) cu 470 RON in loc de...faceti socoteala

www.persepolispediatrie.ro/articole-medicale/program-card-vaccinuri-pediatrice/" target="_blank">http://www.persepolispediatrie.ro/articole-medicale/program-card-vaccinuri-pediatrice/




Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ch_dana, in felul acesta i-ai bagat si pediatrului in buzunar niste banuti frumosi, deoarece si GSK ii recompenseaza pentru fiecare vanzare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Stiam asta din capul locului, dar prefer sa ii bage GSK banii lui si sa iau eu vaccinurile mai ieftin...unde e problema ?

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns si_monna spune:

sunt de acord cu matiz. am facut vaccinurile pana la 6 luni. urmatoarele nu le mai fac. in primul rand unele boli pt care se fac vaccinurile nu mai exista, efectele adverse pe termen lung sunt dureroase... interesati-va! si NU sunt obligatorii vaccinurile!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Sunt convinsa ca exista efecte secundare la vaccinuri, insa cele mentionate in prospecte (si prospectele mentioneaza si efecte secundare letale, si la medicamente si la orice, daca le citim cu atentie), nu cele de pe bloguri. Nu cred in argumentele debitate de persoane fara pregatire medicala, care cred in teoria conspiratiei, se mai trezeste pe ici pe colo cate unul care raspandeste ca se vrea sa fim otraviti, facuti sclavi sau mai stiu eu ce ca sa castige industria farmaceutica, care se imbogateste. Stiu ca industria chiar se imbogateste, dar cati dintre noi lucram gratis, voluntar, non-stop? Nu tot pentru bani muncim? Foarte bine ca unii muncesc in domeniul sanatatii.

Sunt o groaza de doctori care nu iau bani de la companiile farmaceutice si fac studii pe bune, totul e sa stii sa le cauti in revistele de specialitate, nu la paranoici.

Eu mai merg pe site-ul EMA (http://www.ema.europa.eu) si caut prospectul, pentru ca acela contine si prospectul pentru medicini, in care sunt detaliate studiile facute cu medicamentul/vaccinul respectiv si ce reactii au existat (daca au existat decese, sunt mentionate si acelea) deci nu vad cine ne-ar minti daca ti se spune ca poti sa mori de la medicamentul ala si afli care e riscul.

Totul e sa te informezi din surse stiintifice, nu 'populare'.

13+

Mergi la inceput