Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici21

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Off, SoriLea, imi pare rau! Condoleante!
Odihneasca-se in pace! Multa putere familiei!


www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mami de Claudiu si Luana - raza mea de soare
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Bine ati revenit fetelor.

c.valy as fi dat un semn, daca aveam cui , cum tu nu ai mai intrat de o vesnicie, nu aveam cum sa iau legatura cu tine. Dar oricum ramane pe altadata

Ayla am primit link-ul, ce mare si frumoasa s-a facut Luana . Am vazut ca ai o adevarata pictorita . Cand mai ai timp, poate imi mai faci si mie niste poze...asa cum stii tu , ca si celelalte mi-au placut mult

joklk, mirela n, dalma, c.valy, ramonika niste poze cu minunile voastre nu ne pune-ti si noua? Ca sa va vedem ce mari si frumosi sunteti?

Mirela n de cate ori trec prin Draganesti Vlasca (TR), ma gandesc la voi. Poate ne vedem odata, cine stie

Poze cu noi aveti la semnatura.
Am sa mai adaug zilele astea cateva mai noi.
Va pup si va doresc sanatate multa si fericire cat cuprinde

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png
http://picasaweb.google.com/sorilea73

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Multumim, Sorina!
Da, Luana e foarte pasionata de desenat/scris (sau ce-o face ea la varsta asta) si de jucatul cu bebelusii, de care are mare grija, ca o adevarata mamica. Si vestea noua e ca merge la gradinita.
Pozele din concediu le-am vazut de cand le-ai pus. V-am admirat, si am vazut cat a crescut bondocelul si ce s-a distrat la mare. O sa incerc intr-o zi sa intru pe mess, sa imi spui la ce poze doresti, sigur ca iti fac.


www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mami de Claudiu si Luana - raza mea de soare
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

MULTUMESC MULT MONICA

Am vazut ca intrebai despre alaptat, astepti un bb?



- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png
http://picasaweb.google.com/sorilea73

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

O, vai, nu, Doamne fereste! Dupa ce am pierdut a doua sarcina am decis 100% ca nu mai vreau sa trec niciodata prin asta. Si oricum am deja 2 copii care imi umplu viata, cred ca imi ajung. dar nu intrebam eu de alaptat. Eu am renuntat la alaptat acum 1 an (din pacate, pt ca n-am fost destul de puternica atunci).


www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mami de Claudiu si Luana - raza mea de soare
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

SCZ, am gresit. Intrebai de nasterea naturala si de vizitele la bb. Iar eu am scris altceva.
Sa stii ca ai niste copii minunati. Sa fie sanatosi ca de restul va ocupati voi. Sotul ce-ti mai face, e bn acum, a mai avut probl de-atunci?


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png
http://picasaweb.google.com/sorilea73

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Da, e totul bine, dupa fiecare control dr a spus ca e ok, si oricum e sub supraveghere la cateva luni.
Intrebam de nasterea naturala pt ca se crede ca la nastere prematura, e indicata nasterea prin cezariana, si acest lucru mi l-au spus si mie la Szeged, si ca poate Alma ar fi avut vreo sansa daca nu trecea, macar prin travaliu, dar atunci, dr din Ro cu care am nascut, asa au considerat, ca e mai bine natural. Si vroiam sa stiu care e "politica" la noi in tara.
Iar despre programul de vizita al bebelusului in sectia de prematuri, s-a discutat la alt subiect. si eu aveam voie sa o vad pe Luana doar la program, intrebam cum a fost pt celelalte fete. Pt ca legatura mama copil este foarte importanta, si cum sa se faca, vazand copilul din 3 in 3 ore, si atunci nu prea mult timp. dar pe alta parte, bebe fiind in incubator, legat la aparate, in spitalele din ro, unde sa fie asigurata aceasta legatura?
Pe mine ma lasa pe timp de noapte o asistenta cand era tura ei sa stau mai mult, dar in rest la program. dar secrie de terapie era mereu supravegheata non-stop.

www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mami de Claudiu si Luana - raza mea de soare
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Monica, eu te-as ruga frumos sa nu mai spui niciodata ca ai renuntat la alaptare pentru ca nu ai fost destul de puternica. Ai fost mai puternica decat crezi. Situatia atunci a fost de asa natura incat cred ca, chiar daca poate suna egoist, sotul tau avea mai multa nevoie de tine decat Luana. Spun asta pentru ca atat baiatul vostru cat si Luana au nevoie atat de tata cat si de mama si tu trebuia sa iti ajuti sotul sa gaseasca putere si resurse in el ca sa isi revina.

Cat despre nastere naturala vs. cezariana si eu stiu ca in cazul prematurilor este preferata cezariana pentru a nu ii supune efortului. La mine travaliul s-a declansat neprevazut astfel ca atunci cand am ajuns in sala de nasteri dilatatia era prea mare pentru a se mai putea face cezariana.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Citat:
citat din mesajul lui joklk

Monica, eu te-as ruga frumos sa nu mai spui niciodata ca ai renuntat la alaptare pentru ca nu ai fost destul de puternica. Ai fost mai puternica decat crezi. Situatia atunci a fost de asa natura incat cred ca, chiar daca poate suna egoist, sotul tau avea mai multa nevoie de tine decat Luana. Spun asta pentru ca atat baiatul vostru cat si Luana au nevoie atat de tata cat si de mama si tu trebuia sa iti ajuti sotul sa gaseasca putere si resurse in el ca sa isi revina.

Are mare dreptate Joklk, esti o femeie puternica, si tu stii prea bn asta

Avem poze noi
http://picasaweb.google.com/sorilea73/RazvanLa1AnSi3Lunite

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png
http://picasaweb.google.com/sorilea73

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Fetelor, multumesc pt aprecieri, dar situatia nu este asa, si oricum nu mai am ce face. Nici cand as mai fi vrut sa fac, nu se mai putea face nimic. Eram prinsa intre a fi cu copiii (si mai ales cu Luana pe care inca o alaptam) si zilele la Szeged. daca puteam sa o iau pe Luana cu mine de la inceput, nu as fi renuntat la alaptare. Dar pe langa ca in starea mea ma gandeam cat de bun mai e laptele pt Luana, riscam sa am si eu probleme cu sani (pt ca nu o mai alaptam la program si mi se umflasera) si de aceea si doctorita mi-a dat sa iau dostinex. Remuscarile le-am avut ulterior, pt ca in final am reusit sa o iau pe Luana cu mine si as fi putut continua sa o alaptez, iar in primele nopti impreuna, desi nu mai aveam nimic, ea inca sugea pe sanul gol (deci psihic nu era inca pregatita de despartirea de titi).
A fost bine ca a fost decizia mea, si nu cred ca am facut-o pt sotul meu, si astfel niciodata nu am avut mustrari ca am ales intre el si copilul meu. Cel mai mare regret l-am avut pt ca stiu cat m-am straduit sa o fac sa suga la san, cand inclusiv dr neonatolog a zis ca nu va suge niciodata, am avut atata ambitie sa invat sa o alaptez. Pt ca sa o port in burtica n-am fost in stare, macar sa o alaptez mi-am dorit.
Dar acum nu mai are prea mare importanta, pt ca oricum nu mai pot schimba lucrurile, iar Luana a acceptat destul de usor biberonul (puteam macar sa ma mulg si sa-i las la mama sa-i dea, dar chiar eram terminata psihic, de asta spun ca nu am avut dstula putere, si nici timp sau energie nu as mai fi avut si pt muls, dar acum vad si alte solutii) si n-a fost foarte afectata de lipsa mea sau a sanului. De fapt cred ca Luana este o fire foarte independenta (asa se zice ca sunt varsatorii).


www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mami de Claudiu si Luana - raza mea de soare
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.

Mergi la inceput