Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici21

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Buna mamici de esente! N-am mai intrat demult pe la voi... of, timpul asta!
Am reinceput sa citesc putin pentru ca am din nou un samburel in burtica si normal ca m-a luat din nou panica sa nu se nasca si el prematur. Insa mergem cu incredere inainte, deocamdata fata de prima sarcina am luat decizia sa lucrez de acasa, sper sa ma ajute. Insa il am pe Patrick, un sturlubatic si-un zgubilitic, deci tot degeaba.

Voiam numai sa-i spun lui Adenuti ca al meu copil a mers de-a busilea dupa un an, in picioare la un an si 3 luni. Si sa-l vezi acum, la 2 ani ce dexteritate are si cum se catara pe toboganele pentru 6 ani, ca mi se face rau cand il vad. Nu te stressa, o sa recupereze el. Al meu nici macar nu se intorcea de pe o parte pe alta la 6 luni, motric si-a dat drumul destul de greu. Acum e un galigan si jumate, mai inalt si mai solid decat alti copii de varsta lui nascuti la termen, vorbeste si e perfect dezvoltat din toate punctele de vedere pentru varsta lui. Si noi avem probleme cu masa, nu mananca mai nimic, nu stiu de la ce se ingrasa, ca am vazut ca tot va plangeati de copii nemancaciosi.

Unde vad eu spectrul prematuritatii ca sa zic asa, e la sistemul imunitar. A inceput gradinita de la un an jumate si din pacate colecteaza toti viruseii posibili si imposibili. Si daca ceilalti au febra 2 zile si le trece, al meu de regula e cel putin o saptamana bolnav si in general cu simptome mai grave decat ceilalti copii. A avut otita si pneumonie iarna asta, acum cateva saptamani rosu in gat, din pacate n-am scapat de antibiotice. Ba mai face si alergie la unele din ele, deci trebuie sa fim atenti si la asta.

Pupam esentele si mamicile curajoase!


Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si -DPN 15.02.2011
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20love%20DC&page=2" target="_blank">Victoria (des.1), fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adenuti spune:

acum il am pe rares acasa de-o saptamina .
s-a acomodat foarte bine si am facut si progrese -avem 8 kg ,67 cm (a fost nascut la 7 luni de 1400 kg si 43 cm ) ,se ridica in picioare sta in fundulet ,nu ii place deloc pe burtica ,manonca foarte bine ,este deja un stregar
bea suc de fructe in fiecare zi ,stie cineva daca este o problema ...?
pup toate esentele tari si mamicile

nimic nu este greu ,trebuie doar sa vrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adenuti spune:

maninca foarte bine si este deja un strengar
stam la mami in brate si nu ma lasa sc scriu

nimic nu este greu ,trebuie doar sa vrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonik82 spune:

Buna fetelor!

Mi-a fost dor de voi,va rog sa-mi iertati absenta dar copilul meu cred ca este pe baterii caci nu are stare deloc,a reusit chiar sa-si rupa manuta ,i-am scos gipsul de 4 zile .
Adenuti sa stii ca Vladut a stat in fundulet pe la 7 luni si a mers de-a busilea pe la 8 luni asa ca mai are timp ,sanatos sa fie ca de mers va merge si atunci sa vezi chin pt tine ,o fii si vreun spirt de copil....................
Ultima data cand l-am cantarit ,pe la 1 an si 3 luni avea 10.5 kg (nu-mi dau seama cum de are atatea kg pt ca este slab...................cred ca are oasele grele ) si vreo 76 de cm este micut dar asta este ,pe mine ma enerveaza ca este sclifosit la mancare dar seamana cu mine,oricum am vazu tsi copii foarte grasi si stiti ceva ............il prefer pe al meu mai micut caci daca este gras nu inseamna ca este si sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adenuti spune:

buna
au trecut 2 saptamini de cind il am pe rares acasa
( paraca este dintodeauna cu noi)
sta in piciare si face si citiva pasi (bine inteles de minute)
in fundult sat circa 10 15 minute si mai vine intr-o parte daca se apuca de carut se ridica in fundulet dar nu-i place pe burta deloc sta putin si plinge (cel mai mult sta cind ii fac masaj ,far sa plinga )
in rest este un dulce doarme toata noaptea sa trezeste zimbind si maninca tot ce-i dau .
sunt foarte fericitaaaaaaaaa .
pup toate fetele si esentele tari


nimic nu este greu ,trebuie doar sa vrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

buna fetelor,nu am mai intrat de foarte mult timp,stiu,am avut niste pb.in sfarsit s-au rezolvat nu am reusit sa citesc chiar tot din urma,am vazut ca sunt si mamici noi,le spun bun venit!sper ca sunteti bine cu piticii vostri,acum sa va povestim si despre noi,am facut si noi un anisor,avem doi dinti,mergem in picioruse sustinuta de manute,si am inceput sa mergem putin pe langa pat,Ana-Maria e o nazdravana,nu sta nici un pic taoata ziua colinda,repeta tot ce aude,intr-un cuvant a evoluat bine,are 9030kg si 76cm,Ayla,Joklk,Valy va pup si va doresc sanatate la bebeii vostri,iar mamicilor noi multa rabdare cu puiutii vostri si sa fie sanatosi,sper sa am timp sa intru mai des sa vb. Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Mirela , chiar ma intrebam ce e cu voi.

Revenim si noi cu vesti dupa destul de multa vreme. Karla a facut de o saptamana o enteroviroza, varsaturi, diaree....a fost tare aiurea. Acum ne-a cam trecut dar cum in perioada asta nu am prea vrut sa mancam suntem anemici. A pierdut foarte multe vitamine, saruri si minerale. E cam fara chef si foarte somnoroasa. De azi luam vitamine si fier. Azi am fost putin mai bine.

In rest eu merg deja din nou la munca, Karla ramane cu bunica. S-a obisnuit si adaptat foarte bine la programul meu. Vorbeste foarte multe si spune chiar si poezii.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Dragi mamici si burtici, am intrat sa va spun o poveste trista, a unui puiut de 5 luni.
Simo27, colega noastra de la "Puiuti de Randunici" e o mamica inimoasa… asa mama, sotie, prietena mai greu de gasit. Are 3 copii, David din 2002, Sam (puiut de randunica) din 2008 si Siluan, un pufulete din 08.02.2010.

Din pacate puiutul mic, are grave probleme de sanatate, acum se afla in Salzburg, urmand sa plece intr-o clinica din Innsbruck in speranta ca se poate face transplant. Este bolnav de ciroza si atrezie a cailor biliare datorate infectiei hepatice cu CMV.

Simo si-a facut analizele in sarcina si i s-a spus ca are imunitate la CMV deci problemele astea au cazut ca din cer.
Pe scurt, dupa nastere nu i-a trecut icterul. I s-a spus sa astepte ca o sa treaca, au urmat analize, s-a vazut ca sunt valori mari la bilubirina, i s-a dat medicatie, nu au fost imbunatatiri. Intre timp a mai avut un hop… operatie de hernie, cu probleme si spaima mare nu-mi amintesc exact motivul, parca din cauza reactiei copilului micut la anestezieie.

Dupa mai multe internari la Brasov, au plecat la Bucuresti, la Fundeni, unde dupa un alt set de analize si alt set de medicamente au plecat acasa, urmand sa revina dupa aprox o luna la control.

Saptamana trecuta s-au intors la control la Fundeni, iar vineri, in 23 iulie, li s-a spus ca singura sansa este transplantul de ficat… DAR sa mai astepte pana in toamna
S-au mobilizat, ne-am mobilizat cu totii, iar luni au plecat in Germania, de acolo in Austria. Marti a fost internat, i s-au facut analize, miercuri i s-a facut punctie, azi primeste rezultatul biopsiei. Din rezultatele de pana acum: ficatul este negru, nu are nicio sansa pe un tratament, nu se stie DACA se poate face transplantul. Totusi, cu sprijinul unor medici MINUNATI, s-a luat legatura cu o clinica din Innsbruck, care poate face astfel de interventii, probabil si din cauza varstei asa de mici. A vorbit seful clinicii din Salzburg. Vor fi primiti saptamana urmatoare in Inn. pentru analize pentru luarea deciziei… SE POATE FACE CEVA PENTRU SILUAN?
Parintii sunt terminati! Un mic frumos, vesel, comunicativ… of… ne rupe sufletul ca inca nu stim daca se poate face ceva.

Dar speram, ne rugam la Dumnezeu, si facem ce putem pentru a-i sprijini; ei sa se poata concentra doar pe micut.

Fiti alaturi de noi! Fiti alaturi de puiut!!
Are nevoie de rugaciunile noastre… si bineinteles de niste resurse financiare. Cazul o sa fie preluat de rubrica „Umanitare” a forumului. Fiecare cum poate, cat poate...si doar un gand bun, o rugaciune pentru el!
La inceputul fiecarui capitol, la "Puiuti de Randunici", sunt pasii care i-am facut impreuna pana acum, precum si conturile lui George, in care se pot dona niste banuti, care sa-i ajute sa acopere macar cheltuielile cu spitalizarea si analizele. O singura zi de spitalizare, fara nicio analiza, ii costa 700 euro.
Imediat ce avem actele medicale, le vom pune pe siteul si blogul lor la care muncim acum si vom initia campanii mai ample, in presa, TV, forum si alte cai.
Avem deja sprijinul Asociatiei MAME si speram sa ne auda strigatul de ajutor cat mai multi oameni.

Impreuna putem muta muntii!!!

Siluan trebuie sa traiasca!!




Mamica lui Mihai si cu Maria Sa la purtator!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_bld spune:

Buna fetelor,stiu ca nu am mai dat niciuna vreun semn pana acum,dar sper sa recuperam.am pus niste poze mai noi,sa vedeti cat am crescut.Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

HELLOOOO

Cei linistea asta pe aici. Nu mai vine nimeni sa mai zica nimik?
Ce mai fac puisorii vostrii, de-acum sunt mari pe piciorusele lor, incepem sa ne intelegem cu ei....

Haideti fetelor la povesti ca altadata, cand ne impartaseam totul.

Noi suntem bn, mari iubitori de apa. daca l-as tine in apa 30/24, nu ar spune ca s-a saturat
E un strengar care ne umple viata cu nazdravaniile lui.
Acum aratam asa: 87 cm si 13 kg,a inceput sa spuna cuvintele, are in vocabular vreo 10-12.
Avem poze noi din vacanta, mai jos la semnatura. Va invitam sa le vizionati.

Va pupam cu drag si va asteptam cu povesti.

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)


http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png

http://picasaweb.google.com/sorilea73

Mergi la inceput