Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Asteptand o minune in viata noastra !

Orgasmul si fertilitatea

Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 2

desprecopii

8061 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Visiteaza pagina lui desprecopii Adauga semn de carte la mesaj Trimite desprecopii un Mesaj Privat  Reply with Quote

Orgasmul si fertilitatea

Profesorul Robert Winston, expertul numarul unu in fertilitate al Marii Britanii, a cercetat prima data legatura dintre sexul satisfacator al femeii (adica orgasm) si conceptie acum 20 de ani. El ne propune o intrebare incitanta: este oare posibil ca o femeie sa aiba sanse mai mari de a concepe un copil daca are orgasm? www.desprecopii.com/info.asp?id=2124" target="_blank">Iata multe informatii interesante si sfatul de la Desprecopii.com.

Linkurile mele: www.supereva.ro" target="_blank"> Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook
      (0 aproba) (0 dezaproba) |

Bia_Mi

527 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Bia_Mi un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu as da un raspuns negativ la intrebarea asta pt k nu cred ca orgasmul are vreo legatura cu conceperea bebelusului.

Mami de Rebe!
Mergi la inceput

Dorsilia

6777 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj ICQ luiDorsilia Adauga semn de carte la raspuns Trimite Dorsilia un Mesaj Privat  Reply with Quote
nu este nici o legatura intre orgasm si conceptie, adica daca are orgasm concepe, daca nu, sansele scad....insa este mult mai probabil ca femeia sa fie mai receptiva si ca efect sa si aiba mai usor si mai repede orgasm in perioada fertila.

ipoteza ar fi enuntata astfel, invers: in perioada fertila femeile fiind mai receptive dpdv sexual au sansa de a ajunge mai rapid la orgasm dar si marea sansa de a concepe un bb :)
Mergi la inceput

BlackCat4evR

437 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite BlackCat4evR un Mesaj Privat  Reply with Quote
Din cate stiu eu, in momentul orgasmului uterul are contractii care prin efectul de vacuum pe care il produc atrag sperma din vagin spre col. Asta, bineinteles, daca se gaseste ceva sperma pe-acolo... Deci orgasmul influenteaza fertilitatea intr-o oarecare masura.
Dar asta nu inseamna nici ca daca ai orgasm ramai "la sigur", nici ca daca nu ai esti safe!

In love with life.
Mergi la inceput

Bia_Mi

527 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Bia_Mi un Mesaj Privat  Reply with Quote

Mami de Rebe!
Mergi la inceput

Bia_Mi

527 Mesaje
Cunosc un cuplu care incearca de 3 ani sa faca un bebe si nu reusesc,cu toate ca nu au probleme nici unul...asta ce sa insemne?

Mami de Rebe!
Mergi la inceput

BlackCat4evR

437 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite BlackCat4evR un Mesaj Privat  Reply with Quote
Asta poate sa insemne atat de multe....

In love with life.
Mergi la inceput

ina.click

2311 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ina.click un Mesaj Privat  Reply with Quote
asta ar insemna ca victimele violului care au ramas insarcinate s-au simtit bine?

din ciclul "ce-au mai facut cercetatorii nostri britanici"
Mergi la inceput

dankutza

3396 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite dankutza un Mesaj Privat  Reply with Quote
Am vazut pe un post Discovery un documentar despre orgasm si spuneau ca in momentul orgasmului, colul actioneaza ca o pompa (exact asa s-a si exprimat) si ii trage in sus pe gigei. Pai asta inseamna ca trebuie ca amandoia parteneri sa aibe orgasm in acelasi timp. Asta se intampla cam rar. Oricum, orgasmul, nu garanteaza reusita.

Bia ceea ce au prietenii tai se numeste sterilitate inexplicabila. Probabil ca e nevoie de FIV sau macar de inseminare.

Participam la Concursul Klorane
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=momente%20klorane%20bebe&page=1" target="_blank"> Va rugam votati pozele da1 si da2. Multumim

Editat de - dankutza on 05/05/2012 17:32:19
Mergi la inceput

BlackCat4evR

437 Mesaje
Nu neaparat in acelasi timp. Barbatul poate termina inainte...

In love with life.
Mergi la inceput

cristina.ela

134 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui cristina.ela Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote

Nu are legatura orgasmul cu fertilitatea (conceptia).
Noi avem amandoi in acelasi timp (foarte rar altfel),dar nici urma de bebita...
Mergi la inceput
Pag. din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com