Mugurasi si mladite de mai-iunie 2008 (161)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mi_bebelina spune:

Alish, chiar ca rasfat mai....ieri clatite, azi napolitane...hai ca eu bag o cafea si atat. Ei, nu uitam nici de barbati, sigur ne suna sa ne intrebe una-alta referitor la copii

Deliutza Broscutza

Deliutza micutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Salut!

Daria Maria!
Cristiana! Sa cresti mare si frumoasa!
Radu!

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Daria Maria!
Cristiana!
Radu!





capul la munca.

edit: azi ma plang. Deci urlatoarele cuvinte is doar asa, ca la psiholog, nu ma consolati, dati-mi nishte capace.
Deci cu ce sa incep: mai bine cu bonusul ca Mara plange noaptea.. de 1-2-3 ori pe noapte, o iau in pat ca nu stiu cum sa o linistesc, si o apuca joaca.. si imi scoate mucii din nas, deschide ochii, imi arata pe bebe/balena/vaca - arsenal adus. Acuz noile masele care ies - si frate, is late rau, cat cei 4 incisivi ai ei centrali de jos... asta e, trecem si peste.
I-am ascuns suzetele - doar le rodea si nu regulat ci uneori la culcare, dar sapt trecuta m-a derajat ca i s-a pus pata pe 2 din ele sa le ia cu ea la gradi, una fara shnur, le-a scapat prin tranvai pe jos, apoi voia sa o puna in gura - nu aveam cum sa o spal in tranvai, of course, am lins-o ca sunt mama nemaipomenita si apoi am mirosit aurolacu de alaturi.. asa ca am zis ca gata, ascundem suzetele.
Dar asta nu e bai, is marunte. Numai ca stresul cu astmul meu ma rupe... si suspiciunea asupra marei nu ma lasa sa dorm. in restul noptii care este. Dar nici asta nu e bai.
Ca reducerea salariala o sa imi taie ceva din venit. Nu ar fi bai, as putea manageria si porblema asta. Ma gandesc serios sa mut fata la gradinita Pisicel, e la eroii revolutiei, inca 3 statii de tranvai nu conteaza, 2 mil mai putin, plus ca daca lipseste si anunt - imi scade din banutzi, lucru care e ceva. E mai mica si mai putin dotata, dar frica mare mi-e ca Mara e f. atasata de educatoarea actuala...
Dar asa macar am lua-o noi la ora 19 de la gradi, sa nu mai apelam la socrii.. relatia cu ei ajungand intr-un punct de minim... soacra mea s-a dus si a facut scandal la gradinitza si educatoare... motivul nu il cunosc, nu ne-a zis, educatoarea mi-a povestit, m-a sunat si directoarea, punand problema ca daca nu ar fi stiut de conflictul din familie - in alta situatie in care parintii veneau si tipau in gradinita - nu mai primeau copilul.
Ei, noi sa fim sanatosi. Un lucru bun din ultimul timp: pneumologul mi-a dublat cortozonul - pe motiv de scaderii debitului pulmonar - uite ca isi face efectul si ma simt mai bine- nicio criza si am alergat si 2.8km in weekend, fara nicio oprire si fara suflu afectat. Dar acuz starea de anxietate pe doza de cortizon... si mai am 2 luni de luat.

Bag capul la munca



o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Cleo, curaj, sa treceti cu bine peste toate!!!

ALI, mami de Vlady si 36+ cu Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_bebelina spune:

Cleo, grava situatia cu socrii....hai ca voi treceti peste asta, dar Mara, ce vina are? Ma gandesc ca oricum se mai poate intampla sa-i sara tandara soacrei si ca sa nu se mai intample asa o mutati.....dar vorba ta, daca Mara e atat de atasata de educatoare de ce sa sufere mititica asa schimbare? Si daca e mai departe gradinita socrii nu se vor mai duce sa o ia? Adica sa nu cumva sa fie totul in zadar(exceptand banii, bineinteles)....o mutati, vine iar socra cu scandal si n-ati rezolvat nimic......complicata situatie. Si totusi, nu i-ai cerut soacrei nici o explicatie? Cred ca trrebuie sa aveti o discutie serioasa cu ea si apoi sa mai analizati problema. si succes in luarea celei mai bune decizi!


Deliutza Broscutza

Deliutza micutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Am facut aseara selectia de poze de la munte, daca aveti timp si chef le puteti vedea aici: http://picasaweb.google.com/gabitza.marin/PozeBranMai2010#

Sunt cam multute, dar era asa frumos ca as fi pozat tot !! Vedeti si pensiunea pe care am zis ca vi-o recomand, si din Brasov, si de la Schitul Bran, si de la Fundata. Pozele sunt sarace la cat de frumos era acolo si cat as fi vrut eu sa cuprind. Mai sunt si poze cu baietii nazdravani.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Deci: un chec a iesit ok, celalalt m-am lacomit sa il pun in tava de cozonac si ma tem ca desi a crescut si e destul de perpelit e cam crud la interior, deci va lua drumul ghenei
Din acest motiv si din cauza de Cleo, m-am deprimat si acum mi-am pus sa infulec vreo 5 sarmale (sunt miiiici)
Cleutzul nostru drag... imi pare tare rau ca esti depresata... Of... ce iti pot spune decat ca te imbratzisez tare (dar nu prea tare sa nu te sufoc...) Imi pare rau ca Mara e insomniaca si cu chef de joaca noaptea... nu prea stiu ce sfat sa iti dau ca asta a mea a fost (sa nu-i fie de deochi) foarte bine la capitolul somn. Foarte bine ca ati scos suzeta. Si Eva roade tetinele de la biberon, mi-a si gaurit vreo doua si imi e teama sa nu inghita siliconul ala Imi pare rau ca va reduc salariul, of, ma seaca criza asta, la noi nici n-au marit dar nici n-au scazut salariile, sunt la acelasi nivel de doi ani jumate. Cam aiurea, ca noua ne marea in fiecare ianuarie macar cu rata inflatiei. Dar e criza si asta e... tacem ca n-avem ce face si zicem sarut mana ca avem unde veni la servici, fir-ar sa fie.......... Soacra-ta aia ma oftica la culme, cum isi permite ea sa mearga la gradi sa faca scandal? Doamne unii chiar nu realizeaza cat sunt de penibili! Eu te-as sfatui sa incerci macar de proba la cealalta gradi sa vedeti cum se adapteaza Mara, nu ai de unde stii ca poate o sa o placa chiar mai mult pe noua educatoare. Poate sa nu o placa, dar de ce sa nu incerci. Singura chestie e ca mi se pare cam mult pana la 19... Atat de mult lucrezi? De ce? Pun si eu intrebari tampite... Of, nu te pot intelege si pe tine sefii sa pleci macar dupa 8 ore de munca? Totusi ai un bebe mic... Te pup, si vorba lui Alysh, curaj ca treceti voi peste toate, in curand ne vom intelege din ce in ce mai bine cu copilasii nostri. Imi pare bine ca esti ok cu noul tratament. Pup fata.

YLARI

EVA mea

ticker

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Fetelor, vroiam sa va intreb: voi mai puneti cereale in biberonul de seara? Am senzatia ca Vlad nu se mai omoara asa tare dupa ele....imi zice mereu ca nu mai vrea laptic pt ca intr-un final sa-l bea....dar mai greutz. Eu ii dau sa pape la 6 mancarica si la 9,30 bibe de seara cu cereeale. Daca ii scot cerealele n-o fi prea putin?

Gabitzam, intr-adevar de vis locurile pe care le-ati vazut.....mi-ai facut o pofta nebuna de munte. Dar inghit in sec ca n-am nici o sansa sa ajung in viitorul apropiat.

ALI, mami de Vlady si 36+ cu Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alysh

Fetelor, vroiam sa va intreb: voi mai puneti cereale in biberonul de seara? Am senzatia ca Vlad nu se mai omoara asa tare dupa ele....imi zice mereu ca nu mai vrea laptic pt ca intr-un final sa-l bea....dar mai greutz. Eu ii dau sa pape la 6 mancarica si la 9,30 bibe de seara cu cereeale. Daca ii scot cerealele n-o fi prea putin?


ALI, mami de Vlady si 36+ cu Luca


Ali eu cred ca i-am pus doar o luna-doua, ca nu se omora dupa ele.

Acusi ma uit si la pozele Gabitzei, revin cu comment!

YLARI

EVA mea

ticker

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitzam

Am facut aseara selectia de poze de la munte, daca aveti timp si chef le puteti vedea aici: http://picasaweb.google.com/gabitza.marin/PozeBranMai2010#

Sunt cam multute, dar era asa frumos ca as fi pozat tot !! Vedeti si pensiunea pe care am zis ca vi-o recomand, si din Brasov, si de la Schitul Bran, si de la Fundata. Pozele sunt sarace la cat de frumos era acolo si cat as fi vrut eu sa cuprind. Mai sunt si poze cu baietii nazdravani.



Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
Mami de puf mare, Andrei-Stefan (25.05.05) si puf mic Raducu(06.06.2008)



Gabitzaaaaaaaaaaaa, m-ai terminat cu pozele, peisajele sunt minunate, baietii tai niste frumosi, foarte reusite pozele cu Raducu cu liguroiul de lemn, Andrei dincolo de spatarul decupat in forma de inima, sotul tau ii pupa mereu pe baieti, foarte dragutz!!!
Hai ca parca mi-a venit dorul de duca in teambuilding Merci!

YLARI

EVA mea

ticker

POZE

Mergi la inceput