abces dentar =extractie?

abces dentar =extractie? | Autor: witeflower

Link direct la acest mesaj

Baiatul meu de 6 ani a facut abces la un dintisor.
Cun in micul nostru oras nu dai de un stomatolog pediatru, am mers la unul de adulti. Ne-a dat tratament cu ampicilina, dar a spus ca trebuie extras cand cedeazai infectia. Si ca trebuie sa lamuresc copilul sa stea, pt ca nu va fi placut, desi o sa-i dea cu sprei.

acum, va rog pe voi, mamicile din orase mai mari, care at mai avut astfel de probleme, sa ma sfatuiti: au stomatologii pediatri metode mai putin traumatizante pt a trata un abces?
daca da, poate stiti un stomaolog bun in Sibiu sau Tg Mures.

Multumesc mult.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Si fetitza mea de aproape 6 anisori a avut problema la un dinte(care este si un pic tocit)nici nu s-a pus problema extractie...a curatat-o frumos,am mai facut si noi operatia acasa dupa care se clatea cu un pic de apa oxigenata,pana a scapat de infectie...io cred ca ar trebui mers la un stomatolog de copii!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alimara spune:

si fetita mea de 7 ani are probleme cu maselele, si a facut infectii la cateva dar le-am tratat pe toate, nici nu s-a pus problema sa ii scoata vreuna. mergi la alt dentist sa ii trateze dintele in loc sa il scoata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Multumesc mult de raspunsuri!
Intre timp am facut tratamentul cu antibiotic si infectia s-a retras, dar copilul spune ca il mai doare inca daca mananca pe dinte (insa nu mai e durerea aceea persistenta).
Am aflat de un cabinet unde mai merg oamenii cu copii - sper sa ne dea o solutie mai buna decat extractia.
Daca nu, va trebui sa mergem in alt oras...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Se poate sa ii faca tratament de canal si rezectie.

***Fur is for petting**
"- Oamenii se nasc pentru a invata cum sa traiasca o viata mai buna – cum e sa iubesti pe toata lumea mereu si sa fii bun, nu-i asa?
- Ei bine, cateii stiu deja cum sa faca toate lucrurile astea, deci nu trebuie sa traiasca la fel de mult…"

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/

www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput