PEPENASI de iul/aug'08 sarbatoresc 2 anisori (186)

PEPENASI de iul/aug'08 sarbatoresc 2 anisori (186) | Autor: iul-aug2008

Link direct la acest mesaj


Bine ati venit
in bostana cu cei mai dulci

PEPENASI

Aventurile pepenasilor
1-20, 21-40, 41-60, 61-80,
81-100, 101-120, 121-140,
141- 160, 161-180, 181, 182,
183, 184, 185

Predarea stafetei
A fost odata ca niciodata o odisee minunata
1 - 131
Darius Andrei - Un ingeras senin al Cerului
1,2,3,4,5,
6,7,8,9,10



Sarbatoritii lunii Iunie:

13-violeta29, 16-gallyb,24-moni_or, 25-Alvin(Ada_S),26-dia_filipas, 30-irinuca_81

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Buna seara fetele.
Ioana e mai bine, insa inca e mucioasa, tuseste, in somn e cel mai nasol ca tuseste des, se ineaca cu secretii probabil. Febra nu a mai facut. Din fericire si ieri si azi a vomat numai o data pe zi, fata de duminica-4 ture. Poate maine nu mai vomita deloc. De papat papa mai putin, nici eu nu insist ca sa nu vomite. S-a deranjat putin la burtica de la antibiotic, si pliculete de hidrasec sau orice altceva nu vrea sa bea - ea bea numai apa sau lapte, si daca simte alt gust refuza. I-am luat lapte fara lactoza, la fel l-a refuzat.

In rest, azi a cascat toata ziua, chiar ma ingrijoreaza, adica mai casca omul, dar ea a cascat de dimineata pana acum la culcare de f multe ori. Am zis ca poate o fi mai obosita, dar eu stiu? Stiam ca la sugari e un semn alarmant cascatul excesiv, oare si la copiii mai mari? Sper ca maine nu mai continua.

Felicitari pt copiii care au renuntat la suzi, si mai ales pt mamicile lor Anka si Maitreyi! Nu ne spuneti si noua cum ati reusit? De asemenea felicitari Mariei pt prima zi fara pampers!!!

Anna si Ioana (11.07.2008)
asa creste Ioana
povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

anna sanatate Ioanei! tine-o cat mai hidratata iar pt tuse ridica-i patul in dreptul capului cu niste carti, ceva.

de suzeta am scapat intr-o zi i-am taiat-o la varf la nani de pranz. a toscait-o nitel si pana la urma a adormit. cand s-a trezit mi-a dat-o zicand "alta" ca aia era stricata i-am zis ca alta nu am si ca s-a stricat pt ca e fata mare si i-au crescut dintii. am intrebat-o daca vrea sa o aruncam la gunoi si a zis un "DA" f hotarat si am rezolvat obiectul 1 zi m-a mai intrebat unde e "undi", reluam pe un ton f calm toata povestea (stii mami ca au crescut dintisorii...ca am aruncat-o la gunoi, etc) si nu mai intreba de ea.

ieri a vazut un bebe cu suzeta si mi-a aratat-o si i-am zis ca bebe e mic si nu are inca dinti si a parut multumita de explicatie pt ca nu a mai insistat.

-----

Mami de roza + 22 s
MINUNEA DE LA DOAMNE-DOAMNE

Slava Tie, Doamne!

The colder the winter the warmer the spring

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

trebuie sa mentionez faptul ca baby ar fi stat toata ziua cu suzeta deci nu era doar un accesoriu la nani. faptul ca a renuntat asa de usor la ea, pt mine e un semn clar ca era pregatita pt asta plus ca se pare ca asta cu taiatul e o metoda ce nu prea da gres

-----

Mami de roza + 22 s
MINUNEA DE LA DOAMNE-DOAMNE

Slava Tie, Doamne!

The colder the winter the warmer the spring

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

maitreyi, la noi a dat gres , deci clar nu e pregatita. Si in plus ne-a ajutat sa faca nani singurica, deci inca ne e utila suzetica.

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Seara buna fetele!

Multumim mult de aprecierile la adresa mea si a Mirunicii!

Noi azi am fost iar la cresa, dupa o pauza de 2 saptamani. A fost rau, a urlat de-a bulversat si ceilalti copii. Cand a intraat Miruna in clasa urland, am vazut ingrijitoarele ca scoteau alti cativa nou veniti sa-i mute in alta sala, ca sa nu urle si ei...Sper ca dupa saptamana asta sa se obisnuiasca...

As avea si eu o intrebare la voi: stiu ca e varsta crizelor si a urletelor, dar eu vreau sa va intreb, cum urla ai vostrii cand urla? cat ii tine si cum se calmeaza? Miruna are episoade de isterii doar cand tre sa faca ceva ce nu vrea (no, e de inteles...) si asta fiind uneori venitul acasa din parc, asta rar, si scosul din apa dupa baita - asta se intampla de fiecare data si "show-ul" e de zile mari. Adica urla, se zbate, isi strange pumnii si chiar tremura de nervi. Nu vrea absolut nimic, daca incerc sa-i distrag atentia urla si mai tare, nu vrea nici suzeta, arunca tot ce-i dau, nu vrea in brate, da' daca fac 2 pasi de langa ea ulra din nou si mai tare. Pana la urma, accepta bratele, eu ii zic in continuu ca o inteleg, ca stiu de ce e suparata, da' ca nu se poate ce vrea ea, ii spun ca o iubesc, si apoi se calmeaza. Totul dureaza cam 15 minute. Urla tare, cu tremurat, parca e isterica si ma cam sperie sincera sa fiu. E normal, mai face careva asa?



Dia, mami de soferita in devenire Miruna (15.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

didi da' ai fost consecventa? ca e ca si cu lasatul de fumat...ma las da' dupa ce mai trag una eu cand i-am taiat-o am taiat-o cu gandul clar ca alta nu ii mai dau desi aveam rezerve in casa evident ca nu o sa ii convina prima data cand i-o dai taiata si o sa ceara "ALTA" da' daca nu mai e, nu mai e

dia si la noi stie tot blocul cand se face baita dar nu pt ca i-ar placea ci pt ca nu ii place absolut deloc! si am aflat si cauza...se murdareste cu spuma de la sampon nu ii trebuie nici jucarii, nici nic ca se murdaresc. am vrut sa o tin o data de mana si a inceput sa planga cu tremuraturi aratand spre mana mea de zici ca aveam cine stie ce ganganie si cand m-am uitat aveam un cm de spuma dar la noi nu dureaza decat strict cat e baia/ dusul si nu e cu lacrimi sau ceva. e un planso-alintato-scoate-ma-de-aici balaceala ii place da' la chiuveta

-----

Mami de roza + 22 s
MINUNEA DE LA DOAMNE-DOAMNE

Slava Tie, Doamne!

The colder the winter the warmer the spring

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

flo nici mie nu-mi mai vin multe perechi de pantofi pe care le purtam inainte sa raman gravida.Clar s-a produs o modificare....
dia si Ralu are momente cand face crize....dar ii trec repede

Ultimele zile in care puteti vota poza Ralucai:http://www.cordcenter.ro/gallery/image/1143.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

ANNA - eu ziceam ca metoda aia cu datul la catel sau la purcel e o tampenie. Ete ca nu e. Intr-o seara m-am decis sa nu i-o mai dau si basta. A bazait nitel si apoi s-a culcat fara.
De atunci am tinut-o ferm cu "a luat-o ham"
Avem o vecina cu un catel, alaturi, si poate de-asta am fost credibila cu minciuna mea cu tot...
In plus, mai nou e suparata pe catei, deci nu se mai duce la toti blanosii de prin cartier, ca nu o mai luam de acolo si ma dispera, ori acum ii cearta ca i-au luat "dede"
Si a mea ajunsese sa tina suzeta aproape non stop si daca i-o luam facea scandal. I-o dadeam ca sa nu mai tipe si in plus, cu ea adormea super usor.
Cred ca la noi nu ar fi mers metoda cu taiatul, ar fi intors-o pe toate partile chiar si asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Poftiti la o fierbinte cu frisca!

Azi bucataresc, mezinul inca doarme, mai arunc cate un ochi pe la voi

Ufff ce calduri zilele astea! Cica ne asteapta cea mai calduroasa vara


_

Are mama 2 baieti: un fulgulet si un pepenash!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Neatza fetele!

Io nu cred ca am mai scris la ora asta matinala .

Multumesc de raspunsuri la intrebarea mea! Ma gandesc ca tre sa o anunt din timp ce urmeaza sa se intample, ca sa nu mai am surprize, ma rog pana se obisnuieste cu regula "cand se raceste apa iesim afara".

Maitreyi asa, de departe e tare scumpica Alexandra la faza cu "spuma murdarie", da' stiu ca tie ti-e greu si nu prea iti vine a rade...

Anna multa sanatate Ioanei!

Anaxena felicitari pt. scapatul de pampers!

Aaa, si felicitari pepenasilor suzeta-free, ca sa zic asa !

Nu stiu ce e cu mine da' ori is eu prea comoda (ceea ce is), ori nu am gasit metoda si energia si organizarea necesare sa ma apuc si eu sa mai scapam de unele obiceiuri bebelusesti...Ma complac, asta e...

Azi a fost interesant cu lasatul la cresa, i-am zis de nu-stiu-cate-ori inainte ce se va intampla, cum o las acolo si vin dupa ea, a dat sa maraie in timp ce o incaltam, i-am repetat ca o iubesc, ca vin dupa ea si cand a fost gata s-a dus singura la usa, miorlaind si a batul "toc-toc" cum zice ea si a intrat singura, eu am ramas in prag ea a mai facut cativa pasi plangand si s-a inchis usa. Cand am ajuns eu in curte sub geam, deja tacuse...sper ca e de bine...

bostana, o zi buna sa aveti!


Dia, mami de soferita in devenire Miruna (15.07.2008)

Mergi la inceput