Prietene la bine si la greu - 17

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lidia74 spune:

DANKUTZA, Rudivaxul l-am comandat de la un distribuitor de pe net. P.S.: Atatea am citit despre acest vaccin ca daca as avea un bebe mic nu i l-as face, i-as lasa organismul sa isi formeze singur imunitate.

ANDRE da' tu speli numai cu sare, bicarbonat si otet? Fara dero? Ar fi misto ca solutia asta chiar e eco da' ies petele?
Atunci cand se spala cu nucile de sapun se pot pune cateva picaturi de ulei esential aromat pt a parfuma hainele.

GRIGORE_TINA cred ca e tare greu sa fii in situatia asta. Eu ii ador pe ai mei si sufar cand nu ii vad. Poate gasiti o cale de mijloc sa mergeti macar la nunta surorii tale ca sangele apa nu se face. Viata trece repede si o sa regretati mai tarziu pt ca astea sunt printre cele mai frumoase momente in viata. Sunt sigura ca si sora ta te vrea langa ea la nunta ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Tina Detergentul de vase il fac asa: 3 lamai stoarse, scosi samburii, taiata coaja (fara pielitele alea albe). In robotul de bucatarie bag zeama, cojile taiate, 200 de grame de sare fina, maruntesc bine bine, apoi pun la piert chestia asta cu 200 ml de otet si 400 ml apa si tin pe foc amestecand 15 minute. De cand am masina de spalat mai bag o data solutia asta in robot, ca sa fiu sigura ca nu ramane nicio bucatica intreaga ca sa nu stea pe filtru. Pentru maini fac asa: 2 linguri de amidon (daca gasesc de orez, mai bine), o lingura de zahar si 1 lingura de ulei de masline, frec bine mainile cu asta si apoi spal.

Citat:
citat din mesajul lui Lidia74ANDRE da' tu speli numai cu sare, bicarbonat si otet? Fara dero? Ar fi misto ca solutia asta chiar e eco da' ies petele?Atunci cand se spala cu nucile de sapun se pot pune cateva picaturi de ulei esential aromat pt a parfuma hainele.
Nu, spal cu un detergent lichid bio, din care pun maxim o lingura, si in asta pun o lingura de sare grunjoasa si o lingura de bicarbonat, iar in loc de balsam pun apa, otet si ulei esential. Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Tina Mai vroiam sa iti spun ca imi pare rau pentru situatia ta, trebuie sa fie extrem de trist. Sa stii ca de multe ori in viata chiar avandu-i pe cei dragi langa tine nu inseamna neaparat ca vei avea si consolare. Extrapolez acum si nu am sfaturi, decat sa fii tare pentru bebelusul tau. Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Andre, super tare sfaturile tale pt fabricat detergentul de vase , si cel de maini!! Le-am salvat sa fiu sigura ca nu le pierd. voiam sa te intreb la bicarbonatul ala care il pui pt spalat rufele, ce fel de bicarbonat e, de amoniu sau sodiu? Si uleiul esential de care e, de unde il cumparai in romanica? Am vazut ulei de asta esential pe site-ul postat de Lidia, dar as vrea sa il pot gasi prin oras sa il cumpar, nu neaparat cu comanda pe net..
Tina, stiu ce inseamna sa nu poti vorbi cu ai tai..off..eu dupa nunta mea nu am putut deloc sa vb cu mama mea , caci i-a interzis taicamiu (tata care a fost impotriva casatoriei mele, si de asta nu a venit nici la nunta [:-(] )..Doamne ce rau mai era...Acum ne vorbim , dar tot nu ne-am impacat, eu si tata, si nici nu ne-am vazut de atata vreme..E foarte greu, te cred si te inteleg perfect, mai ales acum cand e si bebele si simti cel mai bine ce inseamna sa fii mama, si acum iti doresti cel mai mult sa ai o vorba buna din partea mamei tale, un sfat, o mangaiere..Off..Te pup si nu pot sa iti spun decat sa incerci incet incet sa faci cumva sa impaci si capra si varza..nu stiu care e situatia voastra la mijloc, dar trebuie cumva incet incet sa existe o modalitate sa va impacati...Trebuie sa fii tare

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

rechinas in pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_a spune:

Seara buna dragele mele, chiar ca am fost tare lenese week-end-ul asta...
mariaandreai bine ai revenit, si multumim de linkuri, ma bag la studiat dupa ce culc comoara
lumi am murit de ris de ce faza ti-a facut Annabelle
andre de abia astept sa vad rochita. Si tie saru-mina de retete, fac si eu detergent de vase d-ala ca suna tare bine, l-as bea
Tina imi pare tare rau de situatia din familia voastra.
Eu am de raportat o premiera: pt 1-a data in 6 luni si ceva azi mi-am pacalit barbatul sa iasa singurel cu copila pe afara si am facut si eu curat ca lumea asta ca sa nu credeti ca am dormit sau m-am lafait in baia cu spuma
Cred ca a fost asa intelegator ca sa nu zic eu nimic ca s-a dus singurel la ziua unui prieten. Sper sa se distreze, m-a sunat la un moment dat sa-mi povesteasca de una dintre invitate, proaspata mamica a unei bebeluse de 3 luni care nu a stat acasa ca mine cu fata ci a venit la party si a lasat bebe cu bona si care povestea de cit de obositoare e domne maternitatea asta, ca ea e uimita de femeile care alapteaza, ca ea a alaptat 1 luna si apoi a simtit ca-si pierde identitatea si nu mai e ea insasi drept care a trecut copilul pe lapte praf Abia astept sa se intoarca sotz acas sa-mi mai povesteasca perle d-astea, sa avem si noi de ce ride
Ma duc sa fac baie copilei singura ca o eroina ce sint, si mai si alaptez dom'le puteti sa-mi spuneti Ecaterina Teodoroiu a maternitatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurairina13
Andre, super tare sfaturile tale pt fabricat detergentul de vase , si cel de maini!! Le-am salvat sa fiu sigura ca nu le pierd. voiam sa te intreb la bicarbonatul ala care il pui pt spalat rufele, ce fel de bicarbonat e, de amoniu sau sodiu? Si uleiul esential de care e, de unde il cumparai in romanica? Am vazut ulei de asta esential pe site-ul postat de Lidia, dar as vrea sa il pot gasi prin oras sa il cumpar, nu neaparat cu comanda pe net..
Stii ca la tine m-am gandit cand am citit ce a scris Tina? Ma intrebam daca ai tai au vazut rechinasa, dar nu am avut curaj sa dezgrop povesti dureroase pentru tine. Bicarbonat de sodiu folosesc si ulei cumparam in Romanica de la o firma nemteasca, Klaner se chema, care acum nu mai exista. Aici am gasit un ulei care se numeste Tea Tree, care de fapt se foloseste la femei in locurile acelea in caz de infectii, dar miroase foarte placut si cica dezinfecteaza inclusiv, deci il bag si la hainele Chiarei. Lili Nu-l bea, mama, daca vrei iti trimit reteta de limoncello si pe ala il poti bea linistita. Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Andre, nu au vazut ai mei rechinasa decat in poze [:-(] ....Asta pt ca noi nu ne-am indurat sa cheltuim cateva mil sa mergem acasa in moldova din cauza lucrarilor in apartament care ne-au stors de ultimu leut, iar pe maicamea tare as vrea sa o aduc aici, dar nu o lasa taicamiu, cica cel putin pana nu merg acasa sa ii prezint oficial sotu si familia mea.. Si eu ca si Tina, si ca si Lavi si ca si Monis, tare mai suferim de departarea asta de casa..off off mai mai..Asta e viata..
Lili, super premiera si la mai multe! la mine inca domnu zmau nu vrea sa iasa singur cu fiisa pe afara..Da nici eu nu am insistat prea tare Cat despre invitata aia.. brrr...no commentAltele se chinuie sa isi pastreze lapticu si ea..

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

rechinas in pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Andre, limoncello e beuturica aia dulce si albicioasa care se face cu inghetata si ceva tarie si o beau italienii dupa masa, ca un fel de digestiv?

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

rechinas in pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia74 spune:

LAURAIRINA gasesti uleiuri esentiale la orice magazin naturist. Cele mai bune (100% naturale) sunt cele de la Fares. O sticluta costa in jur de 10 Ron (in functie de planta folosita)si iti ajunge mult si bine pt ca pui doar cateva picaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lidia74

LAURAIRINA gasesti uleiuri esentiale la orice magazin naturist. Cele mai bune (100% naturale) sunt cele de la Fares. O sticluta costa in jur de 10 Ron (in functie de planta folosita)si iti ajunge mult si bine pt ca pui doar cateva picaturi.

Lidia


deci sa fac cum spune Andre? adica cata apa+otet pun impreuna cu uleiul ala in casuta de balsam? parca as vrea sa inlocuiesc de tot balsamul, e si scump si chimicos
Si inca o intrebare de baraj, alea cateva picaturi de ulei esential in loc de balsam nu pateaza rufele?nu se pierd oare pe traseu pana la cuva cu rufe, fiind o cantitate mica si nu mai ajung sa parfumeze rufele?

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

rechinas in pozici

Mergi la inceput