sindrom dawn

sindrom dawn | Autor: avramalina

Link direct la acest mesaj

buna tuturor mamicilor!ma numesc Alina si am o fetita pe nume Andra ,ea are sindromul dawn,are 3,5 ani eu 26.as vrea sa ne facem prieteni cu copii cu aceeasi problema.suntem din sibiu dar acum locuim in bucuresti sec 2

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui avramalina

buna tuturor mamicilor!ma numesc Alina si am o fetita pe nume Andra ,ea are sindromul dawn,are 3,5 ani eu 26.as vrea sa ne facem prieteni cu copii cu aceeasi problema.suntem din sibiu dar acum locuim in bucuresti sec 2

navramalina

Buna ziua, Alina !Neaparat trebuie sa faci ceva pentru copilul tau...nu stiu daca in Bucuresti exista vreun Centru pt recuperare a copiilor cu acest sindrom...dar, stiu ca in Brasov este un centru de zi...www.scutbrasov.org . Sunt absolut convinsa ca in timp va face progrese . Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avramalina spune:

buna luisa1983 am facut recuperare ,cu ea pana la 2 ani cand sia dat drumul sa mearga,acum caut un logoped bun,si vreau sa mai facem si terapie ocupationala pentru coedonarea munutelor,sunte din sb dar acum sta in buc,ce varsta are bebe tau ,a mea 3ani si 6luni si eu 26,miar face placere sa vb pe mes daca vrei intra pe 83 legat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui avramalina

buna luisa1983 am facut recuperare ,cu ea pana la 2 ani cand sia dat drumul sa mearga,acum caut un logoped bun,si vreau sa mai facem si terapie ocupationala pentru coedonarea munutelor,sunte din sb dar acum sta in buc,ce varsta are bebe tau ,a mea 3ani si 6luni si eu 26,miar face placere sa vb pe mes daca vrei intra pe avramalina83 legat


avramalina


am citit postarea ta , am un baiat, este mare acum, nu am avut aceasta problema cu el (din fericire)dar cunosc destul de bine acest sindrom. Citeste http://www.sindromdown.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=14&Itemid=29 si fa tot posibilul din timp,trebuie sa faca progrese. Daca nu te lasi, copilul tau va face progrese. Crede-ma ca stiu un exemplu , o fetita care a terminat anul acesta liceul, s-a integrat foarte bine intre colegi,a dat si bacalaureatul. Sa stii ca parintii au luptat pentru acest copil si au reusit.Nu pot sa-ti ascund ca nu a intampinat greutati,dar fata are doar acea figura mongoloida,in rest este perfect normala. Sunt convinsa ca a facut eforturi pentru a fi la un nivel nu prea ridicat fata de ceilalti. Eu am fost curioasa , am abordat-o (pentru ca vazusem cazuri mai dificile)si mi s-a parut ok,atata doar ca este mai sensibila decat ceilalti. Intr-adevar sunt foarte sensibili. Incearca sa o incurajezi si pentru tot ceea ce face bine sa o imbratisezi si s-o saruti (nu ca n-ai face-o!!!).Daca este in centrul atentiei , vei vedea ca se va stradui si mai bine. Ceea ce-ti spun cred ca este prea din timp avand in vedere varsta pe care o are.Cumpara cantecele pe CD si pune-i-le , canta si tu ,danseaza,vei vedea ca la un moment dat ea te va imita. Logopedul este foarte indicat, dar incearca ca tu sa-i continui munca acasa. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katharina.k spune:

buna , luisa , si eu am o fetita cu sd in varsta de 3 ani jumate . am vazut ca esti din pitesti.si eu locuiesc in apropiere . Imi place ce ai scris despre fetita care a terminat liceul . As vrea sa aflu si eu mai multe . te rog trimite-mi si mie adresa ta de mail sa vb mai multe
te pup

Mergi la inceput