Maternitatea Giulesti / 2010

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns julyjuly spune:

Buna dimineata,

Eu va multumesc tuturor ca mi+ati dat relatii referitor la dl. dr. Tarpan. L+am ales pentru ca l+am cunoscut mai demult ca docotr ginecolog si mi s+a parut ok profesional si mai ales prin felul in care iti vorbeste. Nu as fi brut sa nasc cu un docotor celebru, prins in 1000 de proiecte si eventual indisponibil la nastere. Ca sa nu mai vorbim de tarifele doctorilor respectivi. M-am edificat, cu ajutorul vostru, cat de cat asupra a ceea ce am de facut cand voi merge la Giulesti. Sper ca asistentele sa se poarte ok cu mine. Din experienta primei nasteri, am observat ca e important ce relatie/pozitie are dr. in spital vis-a-vis de felul in care te trateaza asistenta. Si relativ la experienta cu prima nastere, care a fost cu epidurala, e important anestezistul, dar la mine a contat enorm moasa. O tipa super care efectiv m-a ajutat sa am o nastere normala fara probleme.

Mult succes tuturor, nasteri usoare si bebei sanatosi!

july

mami de Alex si 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns draganAD spune:

buna ziua mamici,

Eu sunt noua pe aici,am 32 de saptamani ,o sa nasc in septembrie cu Dr Vlad Nicolae.in timpul sarcinii s-a purtat suuper ok cu mine dar as vrea sa stiu daca a mai nascut cineva cu el si cum a fost :D va pop pe toate si astept mesaj de la voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela1984 spune:

Niki ce faci? te-ai hotarat la cine mergi? la Moisa sau la Cristescu? ai reusit sa te vezi cu vreunul dintre ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

niki, probabil ai dreptate ca la sumele alea ajungi, eu n-am facut epidurala si "pretul" a mai scazut. n-am tinut o evidenta, dar cred ca toata "distractia" m-a costat pe mine in jur de 1000 de lei.

intre cei doi doctori - l-as prefera pe Cristescu, am auzit lucuri foarte bune despre el.

mai, dar de ce faceti atatea ecografii? eu am facut 2 biometrice si gata, adica aia de la 14 saptamani cand am facut si triplu test si aia de la 22 de saptamani. apoi n-am mai facut niciuna, adica facea dr doar niste verificari cu ecograful la fiecare consultatie sa se convinga ca bb evolueaza bine si atat. dar am avut o sarcina impecabila, fara niciun fel de probleme.
prima eco+TT le-am facut la sanador, apoi am optat eu pt amniocenteza, ca iesise TT pozitiv (regret si acum ca am facut si TT si amnio, stres imens inutil), apoi eco de la 22 de sapt am facut unde am vrut eu (alcosan), nu mi-a impus un anumit dr. sau clinica.

july, eu n-am observat un tratament diferit al asistentelor fata de paciente, in functie de doctorul care le urmarea sarcina. acum chiar mi s-au parut ok toate. poate si experienta si-a spus cuvantul. oricum, la prima nastere am avut o moasa foarte nasoala, o acritura cu gura mare...nici nu vreau sa-mi amintesc. m-am rugat sa nu mai dau peste ea - si n-am mai vazut-o de data asta, o fi plecat in alta parte...


_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian(7/6/10)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niki81 spune:

Mihaela, din pacate nu eu tre sa ma hotarasc :( dr Tarpan mi-a cerut acordul sa-mi recomande el unu din cei 2, si a rms sa vb cu fiecare sa vada care e disponibil in perioada aia. Deci, astept telefonul lui sa ma indrume spre care sa merg. Pt ca e tare greu sa mai plec acum la alt medic, la 7 luni cat am, am zis, in prima faza, sa merg pe mana lui..oricum pare de incredere. Te voi tine la curent cu amanunte...sper sa fie Cristescu ca am citit numa' luc bune despre el.
Vivela, si mie mi s-a parut ca fac niste eco asa doar ca sa urmez un tipar...in fond n-am avut nici o pb cu sarcina, decat niste sangerari la inceput (care am inteles ca sunt oarecum normale)..in rest totul normal...chiar Tarpan imi spunea de fiecare data ca "sunt ca o floare" si ma felicita pt sarcina. Oricum fiecare control este insotit de eco...dar ma rog n-am indraznit (nici macar fata de mine) sa zic k n-as face...dk mai tarziu s-ar fi intamplat ceva nu mi-as fi iertat-o. Asta e strangem din dinti si mergem m departe....in fond mai sunt doar 2 luni..cat de costisitoare pot fi?!
Voua cand v-a dat sa faceti pt streptococul B?
O zi cat mai buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela1984 spune:

Hello!
Vivela si eu am facut aceleasi eco ca si tine, doar ca am mai acut o biometrie pe la saptamana 32. eu nu am facut amniocenteza ca nu a fost cazul.

Niki, mie mi-a recoltat pt streptococ B intre sapt 35-36. eu sunt stresata pt ca tot sper ca bebe sa vina la sapt 38 ca sa nu mai fie nevoie sa ma vada niciun alt medic mai ales acum in pragul nasterii. dar sunt optimista pana la urma sunt cateva ore ( sper ca nu multe) pe care va trb sa le suport alaturi de alt medic si maxim 3 zile de stat in spital. Important e sa fie bebe bine si eu sa am nervii tari sa trec peste tot ceea ce inseamna nastere. Imi doresc sa fie o experienta normala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julyjuly spune:

Niki,

Eu sunt in 22 de saptamani...deci mai am mult de tras pana la nastere!!!
Pe alt site am citit relativ la testul pt. streptococ B ca l-au facut fie in sapt. 35, fie in sapt. 37 si daca testul a iesit pozitiv, au urmat tratament cu antibiotic ca sa nu dea microbul lui bebe. Se pare ca testul iese pozitiv destul de frecvent caci multi oameni au acest microb in sange.

Eu am aflat ca in perioada 9-21 august, dr Tarpan nu va fi la cabinetul de la Ibis, probabil va avea vacanta, asa mi-a zis asistenta la telefon. Asadar voi avea eco morfo-fetala pe 6 august si astept pana pe 24 august ca sa ma duc la dr si sa vada rezultatele. Eco eu o fac la Filantropia si nu la Alcosan. Sper sa reusesc sa o fac gratuit.

Va doresc sanatate maxima!

O zi cat mai buna!


july mami de Alex (12.11.2004) 22 sapt. + Tudor Constantin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

eu am fost la alcosan nu ca m-ar fi trimis dr. ci m-am dus dupa dr. albu. ca tot la el am fost si la primul bebe si n-am vrut sa mai caut alt dr pt asa ceva. mi s-a parut ok atunci si am zis ca merg pe mana lui si acum.
ba chiar am facut o pauza destul de lunga de mers la cabinet - cred ca de la sapt 10 am mai ajuns la dr in sapt 26-27...ca la sapt 10 mi-a recomandat TT pt sapt 14+, apoi am aflat rezultatul aiurea pe la 17+ (nu era aiurea deloc, dar tot aparea ca fiind pozitiv), dupa o discutie cu dr tarpan am luat decizia de a face amnio la 18+ (rezultatul a fost unul bun), apoi din proprie initiativa m-am programat la eco morfofetala la 22+ la alcosan si la dr tarpan am mai ajuns abia pe la 27 sapt...
n-am vazut rostul sa fiu vazuta de 2 medici in aceeasi luna.

pupici, sarcini usoare

_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian(7/6/10)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maryela spune:

Fetelor,dr. Bucur Cezara, stie cineva daca mai profeseaza la Giulesti?

Nasteri usoare sa aveti

Mami cu cea mai draga minune, Mihnea( 24 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ucam spune:

Buna fetelor! am si eu o burtica de 27 de sapt. si urmez la dr ion ionut din giulesti; va rog sa-mi dati si mie informatii despre nastere cu dl dr. ; face cezariana la cerere, dar epidurala?

Mergi la inceput