Zona zoster si alaptarea

Zona zoster si alaptarea | Autor: valy1978

Link direct la acest mesaj

Salut,
Am un baietel de 3 luni si 3 saptamani pe care il alaptez exclusiv la san. Din pacate m-am pricopsit cu Zona zoster. Am inteles ca nu s-ar transmite prin lapte (varicela) daca eu am imunitate (am facut varicela in copilarie).
Am si eu o intrebare la mamicile cu mai multa experienta: Ii pot face vaccinul de 4 luni lui bebe in conditiile mai sus mentionate si nestiind daca bebe a luat sau nu varicela de la mine? Si de asemenea care sunt implicatiile daca il facem si el are virusul in sange dar e in perioada de incubatie?
Multumesc anticipat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

cel mai in masura sa-ti dea un raspuns este medicul pediatru.

insa, daca nu poti ajunge sau vorbi cu el cat mai curand, cel mai prudent ar fi sa astepti sa treaca perioada de incubatie, astfel incat sa vezi daca baietelul face sau nu varicela.

uite un fragment despre varicela:

"Simptomele din varicela (febra, starea de rau, scaderea apetitului, durerea de cap, tusea si inflamatia gatului) apar de obicei dupa 14-16 zile de la contactul cu o persoana infectata cu virusul varicelo-zosterian. Cu toate acestea pot sa treaca si 21 de zile de la contactul cu o persoana infectata pana la aparitia simptomelor de boala.
La unii copii eruptia din varicela poate sa apara fara ca acestia sa prezinte si alte semne de boala.
Copiii cu varsta sub 6 luni au o oarecare imunitate (apararea organismului) impotriva varicelei datorita anticorpilor (proteine a serului sangvin secretate de limfocitele B, care sunt globule albe ce intervin in imunitate, ca reactie la introducerea unei substante straine-numita antigen-in organism) transmisi de la mama. In cazul in care copiii sunt infectati cu acest virus ei pot sa nu prezinte multe din semnele de boala.

O persoana cu zona zoster poate transmite varicela daca se vine in contact cu lichidul din veziculele eruptiei. Un studiu arata ca virusul poate fi raspandit prin aer si din veziculele dureroase ale zonei zoster. Aplicarea pe acestea a unei pelicule ce absoarbe lichidul pare sa fie eficienta "

mai bine amani o perioada vaccinarea, decat sa il vaccinezi in conditiile in care el poate a luat deja virusul de la tine.
din articol reiese faptul ca pana la 6 luni copilasii au o oarecare imunitate, deci poti spera (dar nu poti fi sigura 100%) ca baietelul nu a luat virusul, pentru ca tu ai facut varicela in copilarie si i-ai dat anticorpi.

tot medicul te va sfatui care este cea mai buna varianta...
multa sanatate, tie si baietelului !

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput