ADHD sau ce?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Problema e ca ei nu ii plac prea multe lucruri. Numai la desene animate ar sta ore intregi.
Face si dans sportiv, ii place danseaza cu placere dar nu se poate concentra sa numere pasii. dar de fapt multe s au intamplat in viata noastra si nici nu mai stiu
O sa o urmaresc mai indeaproapte
Vreau sa o duc la un psiholog, dar unde si de ce fel de abordare? si ce teste sa cer?

Multumesc tuturor pentru rasp

ANNA


Anna,un bun psiholog stie ce metoda si ce teste sa aplice copilului din ceea ce ii povestesti tu .Daca zici ca la Desene sta nemiscata,tind sa cred ca nu e vorba de ADHD .Un astfel de copil NU ARE rabdare sa stea nici macar 2 minute,e in continuua miscare .
Am aici o familie a carei copii (toti trei baietii) au ADHD .Cand sunt in casa ,e prapad si parintii marturisesc ca seara pica epuizati pentru ca trebuie sa-i urmareasca tot timpul .Cel mic are cam 5-6 ani acum , un pusti foarte foarte simpatic dar sfarleaza!Nu-ti sta 2 minute locului!
Si ce au facut?I-au inscris pe fiecare la ce sport si cluburi au preferat,le gasesc fel de fel de activitati in afara casei gen :mers cu bicicleta,skateboard,basket in care se implica si parintii ca sa fie timp petrecut in familie si asta e .La scoala sunt elevi foarte buni dar nu se pot concentra timp indelungat si nici sa stea cuminti in banca .Tot timpul se foiesc,sucesc ,vorbesc .
Daca fetita ta are ADHD va primi tratament pe masura si sedintele la psiholog o vor ajuta .
Sa stii ca si nepoata mea,de 3 ani,nu are rabdare la filme pentru copii (exceptie Oraselul Lenes dupa care e topita) si da impresia ca e ocupata cu orice altceva decat sa vizioneze ce-i pui pentru ca vorbeste non stop (tace cand doarme,lol) ,tot timpul face altceva dar daca o intrebi cate ceva din film , iti raspunde .

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914

Poze de la nunta noastra,15 mai2010:
http://s40.photobucket.com/albums/e212/nickysweet4u/15of%20May%20our%20Wedding/

O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Problema e ca ei nu ii plac prea multe lucruri. Numai la desene animate ar sta ore intregi.
Face si dans sportiv, ii place danseaza cu placere dar nu se poate concentra sa numere pasii. dar de fapt multe s au intamplat in viata noastra si nici nu mai stiu
O sa o urmaresc mai indeaproapte
Vreau sa o duc la un psiholog, dar unde si de ce fel de abordare? si ce teste sa cer?

Multumesc tuturor pentru rasp

ANNA


Eu ti-am citit povestea scrisa de tine. Daca tie ca adult ti-a fost greu sa treci prin toate cate au fost, dar unui biet copilas...
Mergi cu ea si la un psiholog de copii si povesteste-i cu sinceritate totul. Daca gradinita nu are psiholog, directoarea gradinitei trebuie sa aiba lista cu cabinetele de psihologi arondate gradinitei unde este fetita.
In acelasi timp, mergi si la pediatru.
Incearca sa-ti faci timp, atunci cand ajungi acasa cu ea de la gradinita sa-i faci un suc de fructe. Daca nu in fiecare zi, macar o data la 2 zile.
Fa-i friptura de pui la gratar sau cuptor si da-i-l ca sandvis. Langa sandvis, un iaurt sau ceai. Depinde ce prefera.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

off topic allinta, de ce tot insisti cu retardul? Un copil cu ADHD nu este un copil cu retard... daca prin retardat asta vrei sa spui, si nu doar arunci un termen jignitor in conversatie.

anuscha, daca tu ai dubii, indoieli si framantari ca nu totul este asa cum ar trebui sa fie copilul tau, mergi la o evaluare cu fetita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cricor

off topic allinta, de ce tot insisti cu retardul? Un copil cu ADHD nu este un copil cu retard... daca prin retardat asta vrei sa spui, si nu doar arunci un termen jignitor in conversatie.


Cricor, citeste-mi cu mai multa atentie mesajele si vei intelege mai bine ce am scris.


allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009
Adevarul e ca nu i-am mai facut de mult analize si nici coproparazitologic si ma gandeam. Ea se foieste foarte mult si din cauza ca a avut avut o eczema atopica purulenta (am stat cu ea internata la Colentina de 3 ori anul trecut)acum i a trecut, dar cand e cald se inroseste in zona picioarelor si atunci se foieste.



In ceea ce priveste diagnosticul de retardat ..................

De-a lungul vietii de prescolar si elev, copiii vor avea de-a face cu tot felul de profesori. Noi, ca parinti, nu trebuie sa ne lasam intimidati de opiniile anapoda a unor persoane care abuzeaza de meseria de profesor, erijandu-se in psihologi.




ADHD nu este un handicap iar profesoara respectiva nu i-a pus diagnosticul de handicapata ci tu continui s-o faci .Profesoara a luat-o de-oparte pe mama si i-a marturisit ce a observat , nu a urlat in fata tuturor ca sa o faca de ras .A facut-o calm si finut,dupa cum chiar Anna a scris .ADHD este o boala,nu un handicap!Stii macar cu ce se mananca?

Si profesorii,pentru propia ta cultura ,au cursuri de psihologie la facultate asa ca un profesor bun si care isi face corect datoria este in stare sa-ti spuna cand observa ceva in neregula cu copilul tau .Ca nu toti profesorii sunt la fel e alta mancare de peste !

Am editat ca poate asa intelegi in sfarsit diferenta !

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914

Poze de la nunta noastra,15 mai2010:
http://s40.photobucket.com/albums/e212/nickysweet4u/15of%20May%20our%20Wedding/

O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Laura Nicole, te rog sa nu imi mai adresezi nici-un mesaj.
Esti revoltator de agresiva si daca nu incetezi, te raportez la moderator.
Fiecare are problemele sale, dar eu nu mi-am varsat in capul nimanui problemele proprii.

Problema initiatoarei este una delicata. Eu, personal, am trecut printr-o situatie asemanatoare. In Romania, ADHD este vazut ca un handicap/retard.

Va bateti joc de problema fetei cu atacurile indreptate impotriva mea.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Allinta,eu i-am raspuns Annei cu informatii mai mult decat profesioniste pentru ca este domeniul MEU .Tu o tot tii sfaturi "binevoitoare" fara nici o legatura .Nu mi-am varsat problemele in capul tau ci doar am adus modificari la cele afirmate de tine pentru ca EU SUNT IN CUNOSTINTA DE CAUZA:FOST PROFESOR SI ACTUAL VIITOR PSIHOLOG .Mi-am exprimat opinia in calitate de profesionist nu de tzatza Floarea din capul satului care sparge seminte pe forum .

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914

Poze de la nunta noastra,15 mai2010:
http://s40.photobucket.com/albums/e212/nickysweet4u/15of%20May%20our%20Wedding/

O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

diagnosticul de adhd nu se pune dupa o simpla sedinta la psiholog. necesita ceva timp de studiu al copilului, se cer f multe detalii despre traiul in familie, ce face copilul, cum se comporta in "en" situatii, etc. si chiar daca intruneste "conditiile" tot n-ar trebui sa se puna cu usurinta acest diagnostic.
adhd este deficitul de atentie al copilului. deficit care poate avea mai multe cauze.

mai sunt subiecte care dezbat aceasta problema, cauta paginile din urma.



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole
Mi-am exprimat opinia in calitate de profesionist nu de tzatza Floarea din capul satului care sparge seminte pe forum .



Asa se exprima un asa zis profesionist ?!

Pretinzi ca ai fost profesor si ca vei fi psiholog.
Un profesor si un psiholog cu aptitudini reale nu foloseste tonul agresiv, stiind ca nu este deontologic. Nici macar in conversatiile pe un forum.
Ma refer la agresivitatea ta in general, nu numai acum.

Anuscha, iarta-ma, ca am dat apa la moara, dar sunt realmente indignata de aceste agresiuni, absolut aiurea.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Anna din ce spui, nu cred ca e vorba de ADHD. Dar e foarte probabil ca problemele din viata voastra sa-si fi lasat urmele in psihicul ei. Cu asta ar putea sa te ajute un psiholog. Sa identifice ariile problematice si sa va indice ce-i de facut. Daca doresti, iti dau PM cu recomandarea unei psiholoage. Nu-i nevoie decat sa spui exact ce te framanta in legatura cu fetita, nu trebuie sa ceri nimic special. Si fii optimista. Astfel de probleme se remediaza.

Allinta e adevarat ca Laura e agresiva, dar are perfecta dreptate. La fel si Cricor. Gandeste-te putin.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput