Prietene la bine si la greu - 15

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:



Of,ce frumos... Eu plang



Lumi SEXY MUMMY de Alexa Annabelle Denise 7 Oct 2009

Poze Alexa Annabelle Denise

`Daca asteptam sa traim intr-o lume mai buna trebuie sa contribuim la crearea ei.`
Mahatma Ghandi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

tot incerc sa ma asez pe bancutza si tot mai trebuie facut cate ceva...

intai vreau sa-i spun lui Coque ca mi-am dat seama ca nu am ce cauta in listuta cu expresii patentate ...doar pt ca folosesc o expresie nu inseamna ca am inventat-o eu...so, please, erase me

Licuriciule Sabina doarme la ai mei fara probleme, ei o vad ca se freaca la ochisori, o leagana de 2-3 ori si gata...adoarme mai repede decat acasa...eu acasa nu o legan, dupa lapticul de seara adoarme intre noi (de obicei jucandu-se cu manutele in parul lu' tat'su) apoi o mut in patut

mai da' greu iti mai este cu diversificarea asta...ai incercat sa-i pui cereale sau LP in piureul de legume? a mea doar asa mananca legumele

mai am timp sa zic si eu fulgusorilor serbati astazi si si pt cei de maine

Raluci multumim de stiri

Dozz chiar imi lipsea o seara ca aia, inainte ieseam foarte des in oras, acum cam odata la 6 luni

Many tot bolnavioara? sanatate multa !
sa speram ca ies repede si dintisorii lui Vladut si sa nu se mai chinuie mititelul

K nu papa Albastrel cum trebuie? nu ii plac fructele? de ce zici ca e asa greu cu diversificarea? maraiala cred ca e de la gingiute

Cuscri ne pregatim de primul dintisor al lui ginerica? pupam printul maraicios

Dankutza graficele alea eu le-am luat de pe un site recomandat de unele din fete, eu doar am centralizat informatiile, nu stiu sa-ti spun daca e totul corect in tabelele alea...eu para ii dau Sabinei in fiecare zi, de la para si-a reglat tranzitul si nu mai avem probleme cu urata de contipatie , avocado iar papa zi de zi, mango nu i-am dat inca ... si diversificare usoara

noapte buna to everybody



_
ANCA mamica fericita de SABINA IOANA (03.11.2009)
Fulgusorul meu iubit

The virtue of true love is not by finding the perfect person but loving the imperfect person perfectly !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lidia74

MONIS pt somn...tinctura de tei argintiu diluat in ceai cald de sanziene inainte de culcare.

LAVINIA da' cum ai „reusit” sa te curentezi?

Apropos de concertul trupei ACDC eu nu stiam ca numele formatiei vine de la `Anti Christ - Death to Christ`. Hmmm...cam nashpa....

Lidia


merci de pont

ACDC inseamna ce stim cu toate ca inseamna... curent continuu, curent alternativ (Alternate Current Direct Current). Alte semnificatii au fost lansate de cei care cred ca a asculta rock inseamna neaparat a te da cu capul de pereti sau a profana morminte sau o mie de alte mari bazaconii . (cand eram la liceu si eu stiam ca inseamna After Christ, Devils Come , dar poate insemna si Agricultural Communications Documentation Center sau Asociación de Consumidores de Derivados del Cannabis ... so... irrelevant )

gata, plec ca bat campii de la oboseala deja

gudnait evribadi

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui many_bani

Dozz multumim de cap. nou. Imi place cat de prezenta esti. Niste poze cu voi nu ne pui ?
Lauriciule nu iau nici un fel de vitamine. In seara asta a trecut dr. de fam.(sta in scara cealalta) si este de parere ca trebuie sa incep antibioticul (ma doare gatul rau) dar asta pp sa intrerup alaptatul si sa ma mulg. Am zis sa mai astept pana marti si daca tot nu bate in retragere o sa vad. Acum mi-a pus ea la gat cartofi taiati stropiti cu spirt si o frectie cu spirt in cap(imi place tare mult de ea, nu este genul de dr. care imediat trece la pastile).
Vreau si eu sa adorm mai devreme dar nu se poate, bubuie muzica de la concertul AC/DC, suntem cu toate geamurile inchise, obloane trase si tot se aude, daca imi era bine probabil ca stateam in balcon dar asa ma enerveaza tot ce misca. O sa mai fie si artificii
Va pup si va urez o seara linistita

mami de Vlad (29.10.2009)
Poze


Many imi pare rau ca te simti asa de aiurea.... Hai ca acdc-eii pleaca repede, concertul tine 1 ora jumate punct. Cand am fost sa-i vedem, am sperat sa mai revina la ceva biss-uri, dar nope, sunt batrani, nu-i mai tine . Hai te pup tare si sper sa-ti revii cat mai repede.

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia74 spune:

MONIS tinctura se pune in ceaiul usor cald nu fierbinte (i se distrug proprietatile). Somn usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:

Fulgusorime,am de anuntat un eveniment care m-a facut foarte,foarte fericita:Annabelle a papat!

S-ar parea ca pauza a fost o idee foarte buna. Si nu doar a papat,dar ne-am simtit foarte bine amandoua,nu a mai fost o experienta stresanta. Am incercat si ieri,i-am dat doar cateva lingurite,apoi am lasat-o sa se joace. Astazi,cand ne-am asezat noi la masa,mi-a venit ideea,asa ca pus fetita in scaun,la masa cu noi si am lasat-o sa se si joace cu mancarea. Nu stiu exact cat a papat,probabil vreo 50-60 de grame,dar pt noi asta e cantitate serioasa!

Edit: A papat cu lingurita,cu manutele doar a `pictat`







Lumi SEXY MUMMY de Alexa Annabelle Denise 7 Oct 2009

Poze Alexa Annabelle Denise

`Daca asteptam sa traim intr-o lume mai buna trebuie sa contribuim la crearea ei.`
Mahatma Ghandi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

hop si eu la ceas de seara
BUNA SAEARA

Noi suntem bine, in seara asta singurei ( eu si Mihnea) . Ma uit cu groaza in calendar si deja numar zilele pana pleaca tati de Mihnea. Am 1456.33 chestii de facut ( stiti voi) si mai am aproape 1 sapt pana la nunta.
Sa incep prin a ma plange:
1. la chestii din astea iti dai seama ce oameni ai in jur. Prieteni la catarama, le dai si haina de pe tine, ii anunti de nunta cu 2 ani inainte(la propriu 2 ani) iti confirma la primirea invitatiei si te anunta cu 1 sapt inainte de nunta ca e greu de bani si ei nu pot. (trece.... ma fac eu mare si nu mai cred in oameni... asa se cern prietenii)

2. Imi vine vara din Danemarca (adica a veniot deja) si mi-a tinut o predica despre sistemul danez minunat. Ca la ei se incepe diversificarea la 4 luni si ca asa ar trebui sa fac si eu. Ca la 6 luni copilul TREBUIE sa primeasca si un biberon de lapte praf, ca prea il cocolosesc cu sanul . Imi explica faptul ca fiica-sa dupa ce i-a inlocuit complet o masa nu a luat o luna deloc in greutate si i-a mai inlocuit o masa fix de asta. Ca nu se dau 2 picaturi de d3 ci 5, ca danezii sunt clar mai evoluati si stiu ei de ce ( ii explic frumos ca Danemarca e mai in nord, mai putin soare... tine de clima... ea nu si nu) . Ca sa-i dau fier neaparat... ca daca are deficit de fier.... Ii explic faptul ca vom face analize dupa nunta... si daca e cazul vom lua in functie de ce iese in analize... Nu, ca nu e bine, fier trebuie ca asa dau si danezii fara analize... Am incercat eu sa-i spun cate ceva... am cedat... dar pana la un punct cand i-am spus ca eu respect decizia ei legata de cresterea fetei si astept de la ea sa inteleaga ca e dreptul meu sa decid pentru copilul meu. I-am spus frumos ca ea crede orbeste intr-un medic ( 1 singur) si ca orice om e supus greselii... eu prefer sa ma informez. ( raspunsul la ultima chestie a fost ca e mai bine sa nu stii prea multe)

In rest suntem ok. Am interdictie de la sot sa mai slabesc... asta e culmea. A spus ca ma indoapa cand se intoarce din italica lui andre daca sunt mai slaba de atat... II TRECE

Booon.
Nu v-am mai citit de pe 14. Sa-mi fie rusine ca nu am dat de baut la 6 lunite. Dau acum... ce vreti voi...Pana serviti de pe aici: apa plata, fructe, lapte, o salata, un gratar... am verificat... merge si o tuica de cazan sau un vin de bordeaux... pe alese...Daca vreti specialitati va astept pe 21 la ziua sotului ( de nume) a mamei de nastere, si a 1/2 di familia extinsa ( sunt cam 9 sarbatoriti la noi in familie atunci) sau pe 22 la nunta...

ma bag la citit si mai scriu( sper)
normal ca deja va museti pana m-am foit eu, asa incat copii aici mesajul


Mami fericita de Mihnea
Mihnea creste mare (14.11.2009 )
aniversarea nuntii
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

alinuspe mine ma ingrozeste disperarea mamicilor si a unor cadre didactice de a transforma copii in roboti. Din ce retin eu ( eu am lucrat doar la cicloul primar) la sfarsitul grupei mici ( deci la 4 ani) copilul numara constient pana la 3 ( e total irelevant daca el stie sa numere ca o poezie pana la 100, ideea e sa numere elemente din multimi, sa deosebeasca o multime cu 2 elemente de una cu 3 elemente) NU STIE LITERE. la sfarsitul gradinitei un copil ar trebui sa recunoasca 10 litere mari de tipar si sa le poata scrie. Nu e relevant nici cate poezii stie...mai important e sa le inteleaga... eu mor de dragul celor care schimba cuvintele din poezie cu sinonime... arata ca le retine constient.
Parerea mea e sa nu te stresezi deloc. eu daca as avea de ales si mi-as putea alege elevii i-as alege asa: cand intra in calasa 1 sa stie sa-mi povesteasca 3-4 povesti clasice folosind cuvintele lui. Sa recunoasca si dupa imegini povestile, sa numere cinstient pana la 10 ( sa deosebeasca multimi de obiecte cu nmar diferit de elemente). Sa recunoasca 10 litere de tipar majuscule. sa recunoasca minim 6 colori . Sa stie sa foloseasca creionul ( nu stimlou sau pix). sa aiba curaj sa deseneze asa cum simte el. Nu imi doresc sa am elevi care vin cu achizitii prea multe... acesti copii se vor plictisi repede atnci cand vor exersa o scriere corecta, dupa liniatura... si multi nu vor reusi sa=si formeze decat cu mari eforturi si mult mai tarziu un scris frumos... Eu stiu ca elevii invata citit-scrisul in clasele I si a IIa... asta astept de la elevi
Offf.. cat as mai scrie pe tema asta...
Concluzia simpla... lasa fata linistita... da-i sa coloreze ( asa exerseaza muschii mainii si va fi usor sa invete sa scrie cand va fi cazul) da-i sa deseneze pe foaie alba cu acuarela ( supravegheata)... va fi fascinata sa picteze cu degetele si pot face minuni...( murdaria este buna). Citeste-i povesti si apoi, povesteste odata cu ea... sau incearca sa o stimulezi sa deseneze ce i-a placut din acea poveste ( nu conteaza ca la varsta ei nu seamana cu nimic unele desene, cere-i sa-ti spuna ce a desenat si apoi lauza ce a iesit bine... asa va avea curaj sa exerseze atat tehnica desenului cat si imaginatia) si lasa literele si numaratul pana la 100 pentru mai tarziu


Mami fericita de Mihnea
Mihnea creste mare (14.11.2009 )
aniversarea nuntii
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

laurairina, nasol cu oraselul mic... e greu tare, eu ma invart in ditai orasul si uneori nu gasesc tot ce vreau ( stiti voi cu rochia mea) pai acolo

Diana, deci voi ati avut mare petrecere, abia astept sa citesc pe aici cum a fost.
fain tarcul... ma tenteaza si pe mine

Despre marea D, la noi totul e bun daca da lapte si e atasat de mama... si ne diversificam la greu: papam cand din sanul stang, cand din cel drept, cand in masina, cand in brate, cand pe pat. Alte papici e cah.. 2 linguri cu mare pofta poi tzitzi. Eu sunt multumita ca alea 2 -3 lingurite le papa cu placere... nu ma stresez la mai mult.( si nu zilnic... ca e sfanta lene la carma... si cam ioc timp.... de pe 1 iunie facem de toate)

mianysper ca David e mai bine cu raceala. Despre papi... probabil e o perioada... va trece

monis, musafirii de joi au sunat inainte sa vina... la interfon

mami ilinca daaa.. suntem de-o varstaLMA printesei!

trimit si mai scriu


Mami fericita de Mihnea
Mihnea creste mare (14.11.2009 )
aniversarea nuntii
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Dozz,multumim frumos de capitol nou! Btw...nu trebuie sa vorbesti de bebe doar cand are probleme,e bine sa ne mai spui si de evolutia ei,de ceea ce face,sa te lauzi,ca noi ne bucuram si intelegem(parol) cata bucurie iti poate aduce orice `reusita` a puiului!

Lalu,am platit 120 pt eco,doctorul a fost foarte fain,mi-a placut cum s-a comportat si cum a vorbit cu Annabelle-si ea nu a plans deloc.
Am vazut hemangiomul,sper sa vedeti un doctor bun si,mai mult de atat,sa fie totul in regula.

Monis,cam rarut pe bancuta....ce te framanta? Te imbratisez cu drag si sper sa revii odihnita si bine dispusa!

Ancutzica,ce frumos,cred ca v-ati distrat super! Sa va fie de bine!

Many,imi pare atat de rau ca nu-ti mai trece raceala aia....imi pare rau ca nu stiu nici un remediu miraculos...ar trebui sa vb cu un doctor.

Lauriciu,nu sunt experta in ale diversificarii,dar poate si voua v-ar prinde bine o pauza,cine stie? Eu,la sfatul dr de familie,am luat borcanase...poate ii place mai mult gustul.Oricum,nu intentionez sa o tin in borcanase,ca abia astept sa-i gatesc,dar cateva zile,pana ne `stabilizam`,continuam asa.

Ionela. Imi pare rau ca a trebuit sa-ti faci nervi cu verisoara,dar mi-a placut raspunsul,si eu as raspunde la fel.
Eu numar zilele pana se intoarce tati de Annabelle...
Si noi suntem multi din familie pe 21(eu,fratele,nepotul,nasa Annabellei,o verisoara),dar,cel mai important eveniment in acea zi: este ziua mamei!!! Deci mamele noastre sunt nascute in aceeasi zi

Diana,nu e gata petrecerea? Sper ca v-ati distrat bine cu totii!

Lauradi,cred ca e dulce rau Raducu alaptand. Ce baiat sensibil are mami...Imi imaginez cand va fi mare,si se va casatori,cred ca va fi un sot foarte bun. Mie imi placeau atat de mult masinutele cand eram mica !
Felicitari pt dintoci!

Krelia,imi pare tare rau ca nu merge prea grozav diversificarea la voi,stiu cat de stresant este. Multa bafta si rabdare in continuare!

Smarandita,voi ce mai faceti?

Strumfy,e bine ca deschide gurita,va invata ea sa pape,bine ca ati avut un start bun.
Ehhee,tu vrei cuvinte cam repede!



Lumi SEXY MUMMY de Alexa Annabelle Denise 7 Oct 2009

Poze Alexa Annabelle Denise

`Daca asteptam sa traim intr-o lume mai buna trebuie sa contribuim la crearea ei.`
Mahatma Ghandi

Mergi la inceput