Nasterea la Medlife (16)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Bubante, am inteles ca ai intrebat si tu. Eu aflasem ca de la 36 saptamani poti naste fara costuri suplimentare la ei, adica de la 36 saptamani copilul nu se mai considera prematur. Am inteles eu gresit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubante spune:

Citat:
citat din mesajul lui e_cami

Bubante, am inteles ca ai intrebat si tu. Eu aflasem ca de la 36 saptamani poti naste fara costuri suplimentare la ei, adica de la 36 saptamani copilul nu se mai considera prematur. Am inteles eu gresit?

Dupa 36 sapt. nu mai e prematur. Dar dr. mi-a explicat ca daca bebe are ceva probleme, oricum intra la incubator. Fara costuri suplimentare. Acu.... stii cum e viata. Doamne fereste, poti sa nasti si la 38 si sa trebuiasca sa ma stai in spital, cu ingrijiri suplimentare.
Mie asa mi-a spus: la prematuri nu e vorba de 1-2 zile in plus ci de saptamani.

_
2 in 1 cu bebe (19+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Doamne fereste! Sa speram ca nu va fi cazul. Oare chestia asta cu prematurii se poate depista mai din timp? Sunt de-a dreptul paranoica cu asta si nu stiu cum pot face sa ma linistesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniam spune:

Felicitari Oana si sa fiti sanatosi!

Cami, eu voi naste pe 25 iunie. Mie mi-au spus acum o luna ca te primesc de la 34 de saptamani, dar nu am intrebat daca la acea varsta trebuie facute acele tratamente scumpe pentru bebe. Nu cred ca e nevoie din moment ce te primesc. Dar sa fim optimiste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaMar spune:

Buna fetelor. Sper sa ma lase bb mic sa va scriu cateva randuri.
In primul rand, poate m repet, eu am avut un medic colaborator si am avut pachetul Diamnond. Totalul a fost exact cat mi-au zis. 130 mil in cap. Conditii asa cum am spus, extraordinare. masaj 2 sedinte, dar cel mai misto lucru au niste analize in pachet..analize metabolice pt bebe, care se trimit in Germania si ecocardiografie la nastere si dupa aia la o luna, ii fac proba de auz.
Anestezista am avut pe Boscan Persida care a avut o mana extraordinar de usoara, de fapt toata lumea de acolo nu stie ce sa faca sa fie ok.
Trebuia sa ma internez la ora 7 dim dar pt ca am intrat in travaliu am intrat in clinica la ora 6.
Deci, te prezinti la receptie, unde iti dau sa colpletezi un formular in care iti spun ca daca este nevoie de ceva esti de acord sa iti faca (analize, tratamente), sa iei la cunostinta ca nu au acces copii sub 14 ani in clinica.
Dupa care te preia o asistenta, te pune la monitorizar inima lui bb, vine dr de garda iti face fisa de internare si te intreaba de boli, alte nasteri, avorturi etc.
Te duc poi in preoperator, unde se monteaza o perfuzie si o branula si stai si astepti sa se preg sala, sa vina dr.
Te preia anestezista care iti spune ce face, ca nu te doare,dupa care se monteaza sonda urinara. Iti dau cu betadina sau iod de la gat pana la genunchi si dr se apuca de treaba. Copilul se naste, este preluat de neonatologi care sunt cu voi in sala, il cosmetizeaza putin si il aduc la mama sa il pupe. Dupa care este bagat in incubatorul de transport, cei care te insotesc il vad imediat si il insotesc pana la acvariul unde va sta.
mamica este adormita daca cere acest lucru, ca sa nu se plictiseasca cat se coase(eu nu am vrut) , te muta in pat de transport catre terapie si acolo se sta 24 ore, Se pun 2 pungi de gheata pe burta cateva ore, primesti apa, se uita daca curg lohiile, iti fac un msaaj pe burta (neplacut) ca sa elimini bine si tot asa se invartt pe langa tine non stop. eu am nascut prima oare in elias si acolo la 12 noaptea alea sforaiau, aici daca doar ma miscam veneau sa ma intrebe daca am nevoie de ceva. Calmante se pun prin cateter la cerere dar nu mai repede de 2 ore, se fac antibiotice si anticoagulante.
A doua zi, jos din pat sa vada ca poti merge, se scoate sonda, iti dau chiloti de unica folosinta, camasi de noapte si sus la rezerva. Branula si cateterul raman la locul lor pana la iesirea din spital.
Bebe este adus la cerere si este lasat oricat, conditia este sa nu fie mai mult de 2-3 pers in camera.
Mancare este adusa de ei, in ziua operatiei apa si ceai de chimen si anason pt lapte, a doua zi dim iaurt si branza de vaci, la prans la fel si abia pe seara un piept de pui la gratar si de a doua zi usor usor o supa,frigarui, paine prajita cu branza topita.
Cam asta acum ca ma cheama bb.
Va rog sa ma mai intrebati daca am mai omis ceva si ati vrea sa stiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubante spune:

Sarumana Oana. Multumim mult ca ti-ai facut timp pentru noi.
Cand povestesti pare asa de usor totul..... Cred ca o sa salvez mesajul tau si o sa-l citesc de cate ori ma cupinde panica

_
2 in 1 cu bebe (19+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Deci treaba cu prematurii la Medlife..am studiat-o si eu la vremea respectiva ff mult...Nu primesc prematuri..decat poate in situatii exceptionale..Deci inainte de 36 de saptamani nu se poate naste la ei..Nu stii cum evolueaza un prematur..au avut cazuri in trecut in care au acceptat cred de la 34 saptamani..lucrurile au evoluat in rau..asta nu depinde de ei..si costurile pt parinti au fost ff mari , nu le-au putut plati..etc..asa am auzit si eu

Poate apare o mamica care s afi nascut prematur la ei..dar nu cred..
Dar nu va mai ganditi atata la nastere prematura..Oricum vb cu doctorul si prezentati si aceasta situatie...sa fie un plan B ceva...macar posibilitatea de a apela la altcineva..eu am o amica care in ultima instanta a apelat la mediul pr ei celei mai bune cand din pacare a nascut la 32 de saptamani la Polizu parca..dar nu va mai ganditi..Conteaza mult sa ganditi pozitiv..

Referitor la antecontract..nu stiu cu ce te-ar liniti daca ar face un antecontract cu voi..?? Ca nu am auzit sa fi vrut cineva sa fi nascut la ei si sa nu-l fi primit..avand sarina monitorizata acolo..deci stai linistita ca acolo vei naste..chiar daca ai antecontract dar nasti inainte de 36 de saptamani nu este o garantia asta ca te primesc pt ca nu cred ca te primesc..Probabil asa e politica- bazata probabil pe lucruri intamplate in practica...
nastere usoara la toata lumea..si optimism maxim:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Multumim mult Oana! Intr-adevar, totul pare simplu din afara.

Eu, pt ca sunt mai panicoasa din fire, ma tot gandesc daca as vrea anestezie totala sau nu. Mi-e groaza ca ma apuca panica daca am epidurala si aud si vad agitatie pe acolo. O sa discut cu medicul sa vad...

Cu toate ca si alte fete mi-au mai raspuns, te intreb si pe tine (poate s-a mai schimbat ceva)in sala de nasteri intri dezbracata complet, fara absolut nimic pe tine?

Cam cat dureaza toata procedura: de cand a inceput sa taie si pana te duce la terapie?

Acum, dupa o saptamana tu cum te simti?

Inca o data multumim ca-ti faci timp pt noi, astea mai panicoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinab2 spune:

Da, Oana, multumim mult pt toate detaliile. Chiar sunt de ajutor...
Si eu sunt la fel de panicoasa, pe zi ce trece parca mi-e tot mai frica.
Dar haideti sa fim optimiste si sa ne rugam la Doamne Doamne sa fie totul bine, ca atunci sigur va fi! :)

Pupici!

PS. Melania, tu cred ca esti urmatoarea pe lista:) Sau, mai e cineva mai devreme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Buna dimineata!
Azi ma duc la Pelinescu, nu stiu daca-mi va face si eco sau numai control sau consult (apropos, care o fi diferenta, in afara de pret, voi stiti?).Am niste emotii...m-am trezit la 6 si ma tot gandesc...sper sa fie totul bine.
Revin cu info diseara sau maine dimi.

Mergi la inceput