Perlutele Teodorei

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Azi zice sotul sa plecam la plimbare ...ficasa nici gand sa se grabeasca...am tot strigat dupa ea sa se imbrace cand eu cand tacsu asa ca la un momentdat Tibi zice
"cand am iesit de la baie m-am incaltat si am plecat!"
o vad pe ficasa intr-o viteza s-a imbracat si a fost la usa prima...
Pe drum zice Tibi
"s-a racit afara"
la care Teo zice
"pai da...ca la cat am asteptat dupa voi sa va imbracati..."


La nasasa ii da o felie de tort asta dupa ce a mancat niste sarmale...mai avea putin si ii zic
"daca nu mai poti laso in farfurie"
la care imi zice
"cum sa o las acolo?" fomista lu mama da ea de abia mai baga in gura

O intreb
"Teo la ce scoala vrei sa mergi?"
mi se raspunde
"la scoala de pictura si balet"

Auuu ce imi face ficamea intr-o seara...eram numai noi doua acasa ca sotul era plecat in delegatie...termin treaba prin casa si ne punem in pat la care zic
"da telecomanda unde este?"
Teo
"nu stiu"
eu
"pai cum mai mami ca doar tu ai stat la tv pana acum"
Teo
"pai a fost in pat"
eu
"cum sa fie mami ca nu avea unde sa cada"
Teo
"nu stiu mami unde e"
bun...ma pun si caut...si caut...am ajuns sa caut si in baie si in frigider...si telecomanda nu era de gasit...au ca ma apucasera toti nervii de pe pamant...dupa vreo ora ficamea adoarme...eu caut telecomanda...nimic...ma pun in pat si ma uitam la tv. si ma gandeam ca sa nu adorm sa ma ridic sa sting televizorul...si ma uit la scaunul de la birou care e imbracat intr-o husa si in gandul meu zic "numai acolo nu am cautat" dupa care tot eu "ei na ar fi chiar culmea" stau eu ce stau in pat iarasi ma duce mintea sa caut in husa dar ceva imi spunea ca nu e acolo...si dupa un timp imi zic..asta este caut si acolo ca nu mai stiu unde sa caut...le-am luat pe toate la rand...de la baie la bucatarie...la dulapuri si nimic...si ma ridic si incep sa pipai scaunul si pica telecomanda binenteles ca bagato in husa pe sub scaun ca de acolo a picat
Dimineata o intreb pe Teo unde este telecomanda si ea normal zice ca nu stie la care io arat si zic
"nu sti cine a bagato in husa de la scaun?"
si se pune ficamea pe ras si imi zice ca atunci cand am pus scaunul in pat a puso acolo si a uitat de ea scaunul il mai pun cand aspir si curat covoarele asa ca ...mi-a facuto



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

A doua seara mergem la vecinii nostrii la care le zice babi si babu si se uita la ei la desene si dupa un timp venim acasa ...nu trece jumatate de ora si ne trezim cu vecina la noi
"Mona i-a intreba fata unde a pus telecomanda ca am cautat cu Romanut si nu o gasim nicicum"
O vedem pe ficamea razand si trece pe langa noi si se duce in casa si ia telecomanda si io da...o pusese pe televizor si cum locul unde e tv.-ul nu e prea mare ei nu au vazuto si ne-am pus pe ras zicand ca pe unde merge ascunde telecomenzile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Cum privestea Teodora pe copii mai mari...vecinamea are o fata de 14 ani si imi zice Teo
"mami, Georgi e un copil adult, asa e?"
eu
"pai e inca copil da e mai mare"
Teo
"pai da si imediat se casatorite" in loc de casatoreste a zis casatorite

Cateodata ca sa ma enerveze ma ingana si incepe...eu vb cu Mire la tel.
"ceau"
Teo
"ceau"
eu
"am un ecou"
Teo
"am un ecou"
eu
"si o bag undeva."
Teo pentru ca nu a zis niciodata vreo prostie zice repede
"am un ecou"





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Azi povesteam cu ficamea si la un momentdat imi zice
"tati e bou, mami e vacuta si eu sunt miel"
la care eu ii zic
"cum sa fi miel daca tati e bou si eu vaca?"
Teo
"pai atunci capra"
eu
"mami pai cum sa fi capra?"
Teo
"atunci nu stiu ce sunt"

eu
"vitel mami"
cand a vazut ca rad de ea imi zice mai cu un ranjet asa pe buze
"bineee am stiut da nu am vrut sa iti zic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

O intreb o data pe ficamea daca vrea dulceata...ea nu si nu ca nu ii place...am zis sa guste...ea nimic...nu ii place si gata! Vine Mire la mine si imi aduce dulceata de macese si ii zic la Teo
"uite mami ce ne-a adus Mire, gem de macese"
ma trezesc cu ficamea ca mananca cu gogosi si cu o pofta de numa ahaaa no bine...ficamea gem mananca dar dulceata nu Mergem la Mire si ii zic ca ii bun gemul de la ea si cand nu a fost atenta ii povestesc ce a zis Teo asa ca azi venim la Mire si Dani ii zice
"Teo vrei dulceata?"
Teo
"da, da deaia de albine"
se uita Dani la mine, se uita la ea...binenteles ca ne-a bufnit rasu si dupaia intreaba
"sau de care zici tu?"
Dani
"pai de capsuni, iti place?"
Teo
"gem de capsuni ai vrut sa zici?"
Dani si-a dat seama si zice
"da, gem de capsuni"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Sarbatoarea Sfanta a Invierii Domnului sa reverse asupra voastra sanatate, belsug si bucurii, iar Lumina din Noaptea Sfanta sa va ridice sufletele spre noi trepte spirituale si sa va insoteasca pasii pe drumul vietii.
Cu multa dragoste de la Tiberiu, Teodora si Ramona.
Va dorim la toate si toti un Paste Fericit!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Mirela e moasa si matusa la Teodora si sora logodnicului ei este insarcinata si ne spune ca e fericita ca o sa mai fie inca o data matusa la care Teodora a auzit discutia prin telefon si incepe a bombani
-"Mirela o data a fost matusa!"
eu ii zic la Mire ce zicea Teo
Teo continua
-"este numai matusa mea"
Noi am ras ca doar mai avem nepoti in familie, Andrei...Andreea...Ana-Maria...la care ii explic la Teo dupa care zice
-"bine, numai cu ei o impart, da atat!" pai normal ca tre sa imparta cu ei ca ea e cea mai mica dintre ei, deci....

La inviere, eram noi cu Mire si Dani. Povesteste preotul ca au adus lumina de pe mormantul Sfant si zice ficamea cu ochii lipiti cu scoci ca nu putea sa ii tina deschisi zice
"eu stiam"
noi radem si o intreb de unde stie la care imi raspunde foarte serioasa ...cand inchidea ochii cand ii deschidea..
"pentru ca stiu ca Dumnezeu le da pe toate, Dumnezeu a facut lumea si lumina"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Aseara Dani ne stropeste, cum e datina la noi ... cu parfum si cand dau sa plece de la noi Teodora ia papucii lui Tibi in picioare ca sa ii conduca, binenteles ca Andrei si Mire o tineau de mana si pana jos la masina i-a condus asa...i-a facut Dana niste pozici ... dar la intoarcere intr-o mana am luat papucii si intr-o mana am luat fata...si urcand pe scari imi zice
"mami iti place cum miroase?"
imi arata bluza data cu parfum...
eu
"da, chiar miroase super"
Teo
"oare nu o fi fost de ala de ganganii?"
am crezut ca nu mai ajung cu ea in brate pana in casa la cat am ras pe scari urcand

Mergi la inceput