sa ne numaram binecuvantarile (cap.5)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:



multzam fetelor
Chiar am scapat de belea

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Adina, eu daca mai divortez vreodata, vreau un ex ca al tau. :)) Ce bine ca fetita ta creste in intelegere si are parte de adulti in jurul ei care o iubesc si o pun pe primul loc!

Gabi, te pregatesti de vacanta? Ce frumos trebuie sa fie... Ca luna de miere :))

Ma duc spre casa... Nici nu stiu ce sa fac de mincare pentru cina. Vreau o femeie sa imi faca curat si o bucatareasa sa imi gateasca... si un gradinar tinar si aratos... si o guvernanta sa faca lectiile cu fetele...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO
Ma duc spre casa... Nici nu stiu ce sa fac de mincare pentru cina. Vreau o femeie sa imi faca curat si o bucatareasa sa imi gateasca... si un gradinar tinar si aratos... si o guvernanta sa faca lectiile cu fetele...


Bine ca nu esti in Romania, ca n-ai prea fi avut tehnic cum sa le platesti impozitele si te-ar fi alergat Vikinga (hallo, Vik ) ca abuzezi forta de munca pe-aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Pitzinuca, multumesc mult de tot...si da..mi-am facut prietene bune la Nasterea in Apa, subiectul meu de suflet.

Adina, hai ca am ras ..cu "beleaua". Mai merge fata ta la balet? Sara cand aude de balet o apuca pandaliile, nici nu vrea sa auda. Doamne..si de cand s-a nascut o visam in rochita aia de balerina. Dar o inteleg..si pe mine m-au dus cu forta la balet cand eram mica si nu suportam, e foarte greu ce-i drept. Poate reusesc s-o trimit la dansuri, acolo cica vrea.

Happy, te-ai dus de Craciun singura sau cu copiii? (Se vede treaba ca am un fix). Cat stau fetele in tabara? Vreau sa le trimit si eu.. in acelasi loc a fost asta iarna sara la schi...dar parca asta mica e prea mica, ma mai gandesc. Dureaza o saptamana tabara.

Ciarli, ti-am vazut fetitele, sunt 2 acadele. Sunt superbe.

Conchita, de ce nu mai intri la subiectul de gradinarit?

Gabi... cred ca in curand mai urmeaza sa primesti un PM cu o serie de intrebari, ma stii...

Binecuvantarea mea e ca aproape am terminat de zugravit. Cum se vede treaba si eu muream daca nu "redecoram".

Pupici la toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Buna fetelor,

de vreo 2 zile tot incerc sa scriu, si mereu ma intrerupe cineva si dus e si mesajul inceput...

Yagmur, cum mai esti?

Happy, tu radiezi atata multumire si optimism, esti ca o vorba buna sau cum ar zice fiica-mea: radiezi ca un curcubeu!
Eu zic sa ne impartimajutoarele alea, o saptamana la mine, una la tine.

Pitzinuca, eu nu am prea fost niciodata asa activa la subiectul cu puii nostri, si acum,mai ales fiind grup mic, e greu sa-ti gasesti locul :). Dar poate imi voi ua inima in dinti. Stii cum e, se scrie rar, fetele se stiu si scriu ce-au mai facut. Eu ce sa zic ce-am mai facut, ca nu are nimeni habar ce fac de altfel :))

Adina, aici in Austria e ceva comun munca la negreu, de ex femeile care te ajuta in casa la calcat, curatenie etc. nu sunt mai niciodata anauntate. Adica nu stiu pe nici una sa fie anuntata :). E ilegal, dar asta e.
Iar bona nu-si permit decat cei intr-adevar cu bani, nu stiu personalpe nimeni cu bona. Stiam pe cinevacandva cu au-pair, dar si aia erau de fapt destul de bogati. Restul se descurca cum poate.
Eu ma mirmereu cand aud propuneri ale cunsotintelor din RO ca de ce nu-mi iau bona. Pai... cine o plateste?

Eu incerc acum sa ma mobilizez sa slabesc. Nici nu vreau sa slabescmult, vreo 3-4 kg ca sa pot prta pantalonii de vara pe care mi i-am cumparat anul trecut si greu imi mai vine... Numai sa vina macar primavara odata, ca la noi de cateva saptamani doar ploua si e groazic de rece. Ploua zilnic, e mai rau ca iarna, nu am unde merge cu copiii. Clar ca ma apuca depresiile,nu?

Tastatura mea e stricata, scriu tare greu la ea. Asaca trimit acum mesajul, pana setrezeste juniorul si ma iau cu treburile.
Va doresc la toate o zi frumoasa, cu soare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Hello, hello
Sint mai bine. Desi abia am venit din capitala de la distractii am iesit si aseara la concertul unor prieteni... deci imi cam fac de cap....
Deja ne-am mutat, sintem in perioada de acomodare, Luca n-are nici o problema....
Happy, are dreptate Adina; de fiecare data cand o iau la vale cu moralul o sa te citesc . Noroc ca mie imi place mult sa rad, sint responsabila cu buna dispozitie la mine in container, dar si cand ma deprim o fac la maxima intensitate...
Off... ma striga seful...
Va pup si un weekend superb!!! Yagmur si Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Happy, nici nu mi-ar fi trecut prin cap sa te banuiesc pe tine! si eu regret ca i s-a intamplat asta. mai bine spune-mi cand sa te sun sa vorbim de ale noastre, sa fiu pregatita cu pixul si hartia pentru retete. :-))

martie, sa stii ca am tot citit la gradinarit, dar de cateva ori o luase pe alaturea discutia, incepuse iarasi resbelul contra diasporei care se baga la topic sa discute ilegal despre balarii, asa ca mi s-a cam luat temporar. o sa mai scriu, ca-mi plac multe dintre gradinile de-acolo, mai ales ca iar am nevoie de sfaturi cum scap de melci si omizi, ideile date anul trecut nu au functionat, ma confrunt cu suprapopularea gradinii cu bazdaganii. culmea e ca am tot facut poze, zicand ca o sa vi le arat si...la lenea mea cu descarcatul pe net...

dragele, frumoasele, ziceti-mi si mie, va rog, io ce fac cu sonia, ca ia uitati ce mi-a zis azi. ca ea nu mai are tata, ca nici nu vrea sa mai aiba tata si ca ma vrea doar pe mine si m-a implorat sa nu o mai las niciodata sa mearga la tati acasa. eu ma ingrozesc la fazele astea. creste si intelege tot ce se intampla si nu mai stiu cum sa gestionez situatia. o suna tati si ea ii spune in telefon ca nu vrea sa vorbeasca cu el! si sunt impartita intr-o mie, nu vreau nici s-o fortez, doar vreau sa inteleg de ce!! nu vreau sa creasca asa ca mine, fara prezenta tatalui deloc. si bineinteles ca tatal ei acuma e suparat pe mine, cica e vina mea! cum sa fie dom'le vina mea??? cand mereu il pomenesc, din zori si pana-n seara si mereu la povesti e si mami, e si tati, si gazele au si mami si tati si ii zic ca tati o iubeste si ii e dor de ea si o sa vina inapoi dupa ce termina jobul acolo la mama lu proces verbal. se simte abandonata de el, oare? se razbuna pe el din cauza asta? sau pur si simplu a fost nefericita cat a fost cu el? obiectiv vorbind, este intr-adevar diferenta uriasa intre cum traieste la noi acasa si cum la familia tatalui. dar am lasat de la mine si am facut compromisuri, alegand binele mai mare, adica relatia ei cu familia din partea tatalui. sonia e un copil inteligent si sensibil, cred si eu ca este afectata cand ma aude la telefon intrebandu-i tatal daca vrea sa vorbeasca cu ea si el zice ca nu acum, ca e obosit, a sunat doar sa vb cu mine. pai eu nu vreau sa vorbesc cu el in conditiile astea! sau cand il tot sun eu si el se uita la film si nu poate fi deranjat. si-mi zice ca nu va suna zilnic, pentru ca nu vrea sa-i strice programul. incep sa cred ca musiu a dezertat pur si simplu, nu s-a dus acolo strict pentru job. si ma suna pe mine cu pretentii ca intotdeauna sa am grija de familia lui si se enerveaza si urla (pe speaker) daca indraznesc sa raspund ca azi nu se poate ce vrea el, avem alt program, punct! am vorbit cu prietenul meu cel mai bun despre asta (strict platonic, ca sa nu-mi faceti urari nenecesare :-)) si mi-a zis ca ei de fapt nu o iubesc, doar ca se simt ei bine sa arate ca sunt interesati de ea. si ca o relatie intre tata si fiica nu are loc la telefon si pe video chat la YM, ca sonia nu are nevoie de distragerea asta, ca e o iluzie care ii disrupe viata. ea traieste in prezent si in realitate, cu oamenii reali din jur, nu cu o voce la telefon care ii repeta i love you, dar in ce fel e i love you ala? eu ma retrag la distanta, ii las sa discute in privacy, dar sonia vine repede la mine si-mi da telefonul inapoi, iar eu realizez ca ei nici nu au ce sa vorbeasca. mi-a sfasiat sufletul, sper ca nu e adevarat. pentru ca atunci de ce pisici am facut sacrificiul asta sa ma mut aici sa fie ea aproape de familia ei, cand as fi putut sa ma duc in NY sau LA sau SF, ma rog, locuri unde as fi avut alte oportunitati pentru cariera. ma doare capul...as vrea sa-mi fi facut bagajele de ieri si azi sa fi fost la capatul pamantului deja. azi nici nu a sunat, probabil sa ma pedepseasca pentru ca nu i-am indeplinit o cerere legata de sora-sa ieri...la ce frustrare simt, ma gandesc ca daca suna maine, nici sa nu raspund.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Fetele, intru repede ca-s pe picior de plecare Sunt la servici, imediat vine masina dupa mine, si inca nu mi-am organizat bagajele.
Martie, astept PM

Happy, trimit www.topnews.in/files/jesse-metcalfe.JPG" target="_blank">gradinarul dar daca insisti face si menaj usor

Adina rabdare, vine caldurica....

pup si mai revin. Daca nu azi, maine

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brotacel03 spune:

Conchita, te inteleg atat de bine (si-mi place sa te citesc, desi intervin foarte rar). Sunt in situatie similara cu a ta, doar ca de vreo 6 ani... Ex-ul vine din obligatie si de gura lumii, probabil, o data la 7-15 zile, fara nici o implicare in educatie si crestere. Si eu sufar cand imi vad fiul ba in asteptare, ba in refuzul de a-l vedea. Cineva imi spunea la vremea divortului ca in astfel de situatii, barbatii (unii, multi, din pacate) se detaseaza si de copil nu doar de relatia pe care o incheie cu mama.
E incurajator acest subiect, vad ca nu sunt singura care pica in descurajare, pentru ca apoi sa gasesc argumentul pentru care sa inlatur aceasta stare.
Sunteti niste Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Conchita, stai putin ca eu sunt mai inceata cand e vorba sa inteleg ceva. Tatal ei s-a mutat? Eu stiam ca stati relativ aproape.
Sonia a fost acum nu demult la el/ei pentru mai mult timp, nu? (mai mult de 2-3 zile,na) Cum era inainte?
Eu stiam ca ei se inteleg totusi bine. Crezi ca fost ceva acolo ce a deranjat-o/suparat-o sau este "doar" din cauza discutiilor dintre voi doi?

Si apoi, ca tot vorbeam noi de limite, ce facem ptr ex-i etc. De ce sa ai TU grija de familia lui? De ce te suna sa vorbeasca cu tine?
Off, faza asta am avut-o anul trecut cu ex-ul meu, ma suna sa-mi zica problemele lui. Cand am zis stop, au inceput abia problemele cu ex-ul, a devenit tare tensionata situatia. Totusi ma bucur ca nu ma mai implica asa in viata lui, ma simteam deja responsabila cumva pentru el, nu e sanatos asta. Am doi copii pentru care sunt responsabila, adultii sa-si ia singuri viata in mainile proprii.

Eu cred ca nu o poti sili pe ea sa nu vorbeasca cu el. Si Jasmina mea a avut faze din astea, dar cand era mai micuta, pe la 4 ani, de fapt 3 ani jumate - 4 ani jumate, cam atunci au fost. Dupa aia s-a schimbat tare, e inebunita dupa el.
In orice caz, atunci o rugam si pretindeam dor sa ii spuna hallo si sa-i zica ca nu vrea sa vorbeasca acum si de ce. Asa multumeam cumva si capra si varza, ca vedea ex-ul ca-mi dau silinta, si ca ea intr-adevar nu vrea. Si ea isi vedea linistita de-ale ei.

Totusi eu nu pricep de ce iti da tie responsabilitatea ptr familia lui. Cumva am impresia ca si el inca iti acorda sarcinile sotiei/partenerei, doar beneficiile nu le ai :(.
Poate ma insel.

Am scris cam aiurea, dar sunt cu Floris si ma trage mereu de maneca sa miscam o masinuta e ici colo...

Mergi la inceput