sa ne numaram binecuvantarile (cap.5)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Grishca spune:

Sunt si eu o mamica singura!
Si ca sa ma pot alatura cestui minunat grup de suport (care ar fi minunat sa existe si in viata reala, dar e mai usor in cea virtuala)am sa spun pe scurt povestea mea.
L-am cunoscut pe el cand aveam 17 ani, el 18.El s-a indragostit nebuneste de mine, eu mai putin (aveam inca inima franta). Dupa 2 ani si jumatate de relatie eu m-am intors sa adun cioburile inimii mele ca sa pot avea o relatie frumosa cu acest baiat minunat care ma iubea foarte mult. Am facut asta 3 luni si m-am intors alaturi de el.Am inceput si eu sa-l iubesc, ne-am mutat impreuna si au trecut peste noi, inca 6 ani. Apoi ne-am casatorit si ne-am mutat in garsoniera noastra spatioasa, cu chirie la stat.Au mai trecut inca 4 ani extrem de frumosi, si am hotarat sa facem un copil. Am avut o sarcina extrem de grea, cu tot felul de surprize, cu ultimile 2 luni stat numai in pat. Am avut o nastere la fel de grea, dar in sfarsit Tudor, copilul pe care mi l-am dorit de cand ma stiu a venit pe lume si am fost cei mai fericiti parinti. Dupa nasterea copilului nostru relatia noastra s-a racit. Tudor este un copil minunat dar are mici probleme de sanatate, pe care eu poate le-am exacerbat in mintea mea si au devenit pt mine sursa de stres permanent. Am devenit f ocupata cu copilul nostru si noi doi ne-am indepartat. Relatia era din ce in ce mai rece, dar cu toate astea nu ne certam, nu ne jigneam, nu ne faceam decat mici reprosuri. Intr-o zi mi-a spus, la insistentele mele (simteam ca e mai mult decat o instrainare) ca are o alta relatie de 2-3 luni cu o femeie pe care o iubeste si cu care vrea sa-si continue viata. In 3 zile s-a muatat cu ea. Si ea era si este casatorita dar nu are copii.
Astfel m-am trezit singura, ca femeie, dupa 12 ani in care zi de zi am fost alaturi de acelasi el.Au fost 12 ani de dragoste,prietenie, respect, intelegere, incredere, siguranta, protectie,echilibru. Dupa aceasta am aflat ca timp de aprope 3 luni, ultimile noastre luni impreuna, m-a mintit, m-a inselat, pentru ca in final sa ma paraseasca. Mi-a tradat prietenia (o prietenie in care am crezut amandoi cel mai mult), mi-a spulberat visele si planurile ca noi trei sa fim o familie fericita.
Acum am ramas cu Tudor care, paradoxal, nu mai are problema de sanatate care ma stresa zilnic, exact din zilele despartirii. El este binecuvantarea mea.
Imi este extrem de greu, nu am trait niciodata fara protectia unui barbat. Mai intai a fost cel mai minunat tata (care a murit acum 4 luni) pe care poate sa-l aiba un copil, apoi a fost el. Imi e greu sa invat sa traiesc singura. Rational stiu ce am de facut, deja am alte planuri dar inima e proasta si nu intelege si doare cumplit asa cum numai cele care ati trecut prin asta puteti intelege, poate si pentru ca noi doi am fost un cuplu fara probleme, pana acum.
Este extrem de atasat de copil. Vine de cateva ori pe saptamna si petrece cateva ore cu Tudor il ia 2 weekenduri pe luna la el. Ma ajuta si financiar foarte mult sa-mi cresc copilul.
Si-a luat doar lucrurile personale din casa (mai are cateva de luat), si va urma si divortul. Inca nu sunt pregatita si pentru asta dar probabil ca va veni o zi...A trecut aproape o luna de cand s-a mutat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Grishca,
Iti uram bun venit in grup.
Imi pare rau ca ai ajuns si tu aici. Insa imi pare bine ca ni te alaturi si incerci sa vezi partea plina a paharului, chiar pana la ultima picatura

Gabik, apoi tu crezi ca io nu i-am facut bagajele de cateva ori bune? D`apoi daca iera ashe de simplu, io ce mai scriam pe aici ?
Ultima a fost ca-mi face totusi un cadou de ziua mea si pleaca inainte de ziua mea sa pot face chef
Doamne, chef e putin spus, am sa merg si la catedrala, desi n-am mai fost de ani si-i voi multumi lui DD pt sanatatea mea si a fie`mi, pt tot ce avem
Deci voi reveni cu povesti post-plecare Sunt toate din categoria "nu credeam ca mi se va intampla mie"

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I Love DC&page=3" target="_blank">Avem foto in concurs si acum ne laudam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grishca spune:

mamagiuliei, multumesc pentru primire.

V-am citit povestile si va admir pt tot ceea ce sunteti si pentru tot ceea ce faceti!

Incerc sa fiu optimista si sa vad alta perspectiva. Pana atunci fac pasi mici de pe o zi pe alta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Drumul nu e nici usor nici foarte scurt, insa asa cum mi-au prezis mie fetele, iti prezic si eu tie: veti fi foarte bine, vei gasi un echilibru interior si vei vedea lucrurile in nuante de roz Important e sa fii optimista, sa ai planuri si sa te bucuri de toate lucrurile marunte

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I Love DC&page=3" target="_blank">Avem foto in concurs si acum ne laudam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei
Ultima a fost ca-mi face totusi un cadou de ziua mea si pleaca inainte de ziua mea sa pot face chef


Nu-mi vine sa cred asa ceva


Grischa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris_2009 spune:

Grishca,

Ce pot sa-ti spun, si eu ma apropii de o despartire, un divort, si eu am o fetita, te inteleg mai bine decat ai crede dar sincer nu stiu ce-as putea sa-ti spun pt ca vorba ta, inima nu intelege. Pot sa-ti spun doar sa te bucuri ca ai casa ta pt inceput si ca el te ajuta, eu stau cu parintii si e infernal de greu sa imi cresc asa copilul, practic nu mi-l cresc eu singura asa cum as vrea, trebuie sa am grija mereu de toti, sa nu se supere ala si celalalt, daca as avea casa mea macar as fi eu cu asta mica si as creste-o exact asa cum cred, mi-as face programul asa cum stiu, nu stiu, sunt multe de zis, uneori simt ca voi claca psihic.

De spus nu se pot spune multe, dar copilasul tau iti va da putere. Si eu ma surprind pe mine zi de zi desi am inima neagra de suparare si de griji, iubita mea ma face sa rad mereu, sa zambesc, si mai uit de suparari.

Cheia cred ca sta in timp, timpul vindeca orice si nu putem decat sa asteptam si sa ne autosugestionam, desi e greu sa-i poruncesti inimii si probabil starile astea fac parte din procesul de vindecare. Mintea percepe totul, stie ca asa e mai bine insa inima....

Numai bine iti doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grishca spune:

Va multumesc tuturor pentru suport!
Am stabilit si zilele si intervalele orare de vizita. Ce stupid suna totul, dar asta e.
Am un singur regret. Poate daca ma trezeam la timp se mai putea face ceva sau poate nu... Nu voi sti niciodata.

Iris, nu se mai poate face nimic in relatia voastra? Esti sigura ca e punct final? Casa nu e a mea. Este cu chirie de pe vremea cand nu eram casatoriti si e pe numele lui. prin casatorie am fost si eu trecuta in contract. prin desfacerea casatoriei nu shtiu ce se poate intampla. Ramane sa consult un avocat. Voi vedea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ai spus ca e cu chirie de la stat. Nu stiu cum vine asta, in orice caz, la modul cum ai povestit este greu de crezut ca el te va da vreodata afara din casa. Cred ca acum se simte vinovat de ceea ce ti-a facut si incearca sa compenseze (financiar etc).

Situatia se va schimba radical daca tu iti vei gasi pe altcineva...stiu ca nu-ti sta mintea la asta acum, dar cu timpul ai sa-ti schimbi modul de a privi lucrurile, nu ai sa mai raportezi totul la persoana lui, ai sa te obisnuiesti fara el. Dureaza un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris_2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Grishca

Va multumesc tuturor pentru suport!
Am stabilit si zilele si intervalele orare de vizita. Ce stupid suna totul, dar asta e.
Am un singur regret. Poate daca ma trezeam la timp se mai putea face ceva sau poate nu... Nu voi sti niciodata.

Iris, nu se mai poate face nimic in relatia voastra? Esti sigura ca e punct final? Casa nu e a mea. Este cu chirie de pe vremea cand nu eram casatoriti si e pe numele lui. prin casatorie am fost si eu trecuta in contract. prin desfacerea casatoriei nu shtiu ce se poate intampla. Ramane sa consult un avocat. Voi vedea...

Mamica fericita de Tudor Mihai (31.07.2009)



Situatia e atat de complicata ca mi-ar trebui zile intregi sa povestesc ca sa se lamureasca cineva de ce am ajuns aici. Ideea e ca el se cam joaca cu psihicul meu, in sensul ca da, divortam, dar nu, nu divortam. Ceva de genul "adio dar raman cu tine". Nici nu face nimic sa fie bine nici nu renunta. O iau razna, crede-ma.

Eu nu cred ca vei avea probleme cu locuinta insa peste ani nu se stie ce va fi, mai ales ca el are o alta relatie, asa ca sfatul meu este sa incerci de pe acum sa rezolvi cumva cu casa, sa semnati ceva, te consulti cu un avocat si vezi exact ce e de facut. E bine ca aspectele astea sa fie foarte clare.

Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

hello, hello... am citit pe sarite din urma
luca ca terminat primul an de gradinita si a fost tare incantat de serbare.. nu are deloc trac pe scena..
adina, superbe pozele; am inotat si eu cu delfinii demult, in mare insa... una din cele mai frumoase amintiri; este superba sirena
happy, ne-am mutat de 2 luni iar cel mic s-a acomodat imediat... ma tot gandesc ca atunci cand ma voi apuca sa invat sa gatesc la tine sa apelez...
luca pleaca cateva zile cu dadaca in vacanta; aici e vreme de luna octombrie; ieri eram in tricou si burnita....
eu fug 3 zile la mare cu cortul si se anunta numai furtuni puternice....
va urez un weekend minunat si ne reauzim; pana atunci va pup dulce pe fiecare in parte
Yagmur si Luca

Mergi la inceput