sa ne numaram binecuvantarile (cap.5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns erer spune:

Citat:
citat din mesajul lui sanziana72

Pana sa citesc ce s-a mai scris in lipsa mea, se inchisese Capitolul 4 si nu mai putea scrie . Nu intelegeam ce se intampla.

Sambata asta participam la alta actiune, "Un zambet pentru tine" . Sambata, in mai multe orase din tara se aduna lume si imparte zambete desenate pe hartie. Mai multe detalii aici: http://www.lumebuna.ro/2010/04/07/campania-un-zambet-pentru-tine/ . Acum am vazut ca s-ar putea sa fie mai mult tineri, dar nu-i nimic. Socializam si noi. Sper sa ii placa fiica-mi sa imparta si sa deseneze zambete. Mi se pare un gest frumos. Cine mai vine? Aveti aici orasele participante: http://www.lumebuna.ro/2010/04/14/un-zambet-pentru-tine-orase-participante-din-romania/

"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Un strop de creatie


super, Sanziana, multumim mult de info!! M-am inscris si eu si vin cu fi-mea, dar in Bucuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Sanziana, nu cred ca ajungem la mare nici vara asta E prea departe de noi, si de drumuri lungi nu-mi arde, ca deja pe anul asta am la activ peste 4000 de km, iar peste 2 saptamani voi fi in jur de 6500 km



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Conchita, pai da normal, frica de de toate, de drum, de dormit noaptea, de orice. Orice om cu intentii rele stie ca o femeie cu 2 copii e mai usor de infruntat. In fine, era doar o temere...de incepator in ale meseriei de single. Ti-am zis, deja am fost in concedii cu ele 2, dar ma gandeam ca poate nu mai pot merge in strainatate, poate nu ma pot duce in nu stiu ce padure si tot asa.

Deus, Sanziana, conchita, multumesc pentru incurajari

Gabi, Sara, cat m-am intors eu cu spatele sa o pun pe bebi jos, ea a venit dupa mine pe plaja. Si in balamucul ala de umbrele si cearceafuri si mii de culori, m-a pierdut din vedere si a luat-o intr-o directie gresita. Au gasit-o salvamarii pe plaja, in 10 min. cred ca facuse 1 km, foarte departe ajunsese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Era si in ideea in care eu am 2 copii si nu vreau sa-i despart. ceea ce este aproape imposibil acum. Deci cred ca pentru unele soiuri de activitati iau o pauza. Daca eram o familie, atunci puteam merge oriunde, asa... nu prea. Sau asteptam sa mai crestem.
De ex. asta iarna la schi, era absolut imposibil sa le iau pe amandoua. Sa car echipamentul meu (schiuri, bete, clapari, ochelari, manusi etc etc), al Sarei, plus o sanie pentru cea mica, eventual echipament si pentru ea, ca pe sara am pus-o pe schiuri de ff mica. Sa o supraveghez pe sara sa nu-si rupa picioarele, dar sa distrezi si un bebe cu sania. imposibil.
(Nu mai zic ce-am patit la mare ca am zis deja. Uitai sa zic amanunt important, cu 2 zile in urma murisera exact in acel loc 2 copii inecati.)
Asa ca a fost prima oara cand le-am despartit. Cea mica a ramas la soacra-mea, eu am plecat la munte cu cea mare.
Una e cu un copil, alta e cu doi. cu nevoi diferite, unul e mai bebe, lesina daca nu doarme la pranz, altul vrea activitati etc.
Cam astea erau dilemele mele vis-a-vis de concediu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Si chiar asta e intrebarea mea, mergeti cu ex impreuna in concedii? Adica din moment ce pentru copil nu vreau alta tata, care ar fi problema. Copiii s-ar simti bine, ar fi mai bine pentru toata lumea. Ca eu cu ex nu mai avem discutii. Doar depre vreme, ce-am vazut la tv, generalitati-banalitati. Cand i-am zis unei prietene, s-a uitat la mine ca la urs. Si dupa o pauza cica... Aaaa, v-ati impacat. Zic NU!! tot nu pricepea ce vreau de fapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Ai dreptate, martie, cu 2 e mai greu, mai ales daca unul dintre copii e micut.
Eu mi-am luat baby-sitter-a cu mine.
Pe ex, in nici un caz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Martie ce diferenta e intre fetele tale?
La noi sunt 5 ani, si e imposibil sa-i impaci pe amandoi, sa fie distractiv. Pana cand facea Lili 5 ani, eu mergeam cu caruciorul peste tot. Nu e obligatoriu sa stea in carut, dar e ok in caz de oboseala sau de un somn sanatos de pranz, fara sa fim nevoiti sa ne intrerupem programul

Daca te simti bine cu ex, nu vad nici un motiv sa nu mergi cu e in concediu. Dar daca exista cineva la orizont in viata ta (sau in viata lui) nu stiu daca n-ar iesi scantei din cauza asta ca e o situatie destul de iesita din comun

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Cu exu' in concediu, ce tare! Eventual il lasi seara cu copiii si mergi la disco

Acum ce sa zic, ...totusi cu doi nu e deloc la fel ca si cu unul. Eu cred ca se poate merge in concedii singura cu doi abia cand sunt mai mari - adica cel mare la vreo minim 6 ani, cel mic la 3-4 ani. Dar asa, cu unul foarte mic, altul mai marisor dar nu suficient de mare ... In varianta asta as lua pe oricine ar fi dispus, ex, prietena, mama, bona etc. ce mai conteaza care vine, o mana de ajutor trebuie musai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Asta iarna cand am fost la munte nu am stat impreuna, adica peste zi activitatile cu copiii le faceam impreuna, am mers cu aceeasi masina, dar cazarea era separat. Nici eu nu ma vad stand chiar sub acelasi acopris, adica ne intelegem ok, dar nici chiar asa de bine. ca altfel nu ajungeam aici.
In fine, ma gandeam ca e ok pentru copii, chiar nici prin cap nu mi-a trecut ca as putea leza actualii, ma gandeam la copii. Ele se bucura foarte tare de iesiri din-astea impreuna cu amandoi parintii, sincer chiar la asta ma gandeam. Si nu ma intereseaza nici ce zice actualul, daca nu-i convine e problema lui... si nici ce zice lumea, atata vreme cat imi vad fetele fericite. Totusi, nu suntem dusmani de moarte sa nu putem merge pe strada cu copiii (nostri). Mi se pare oricum mult mai bine decat cum eram inainte. Pentru mine e un efort destul de mare, pentru ca ma abtin foarte tare sa nu ma cert (ca si inainte), normal ca ma enerveaza toate alea ca si inainte, deci e un efort din partea mea. Dar ma gandeam la copii. Cea mica efectiv nu intelege de ce pleaca tati, ne lasa la usa si pleaca. Si se pune nene pe un urlat, de nu pot sa spun.
Si am observat ca dupa o iesire din-asta impreuna, e ceva mai linistita o perioada.
Chiar nu stiu cum sa fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Hristos S-a Inaltat!

Mergi la inceput