sa ne numaram binecuvantarile (cap.5)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Gabi, aici nu se da nici diploma, nici coronita, nika... Vine acasa cu raportul si atit. Cu o zi inainte de sfirsitul anului au la scoala o zi de joaca, cu pizza si inghetata date de scoala. Stiu de la fete ca profesorii baga furtunul si ii uda, spre placerea lor. :)) Si cam atit. Nu tu serbare...

Adina Iulia
m-am uitat si eu prin pozele voastre. Ai o fetita minunata Ce dor imi este si mie cind erau la virsta aia... Maya purta tot timpul aripi de fluture sau de zina, si avea tot timpul o coronita pe cap. Zimbea lumea dupa noi oriunde mergeam.

Ca sa spun oful meu in legatura cu trecerea timpului prea repede: ieri am observat ca Sarah s-a ras pe picioare :(( Are aproape 11 ani, i-am spus ca se poate depila dupa 14 ani, dar nu m-a ascultat.

Maru, fac kalacai ghidata dupa amintiri, nu folosesc o reteta anume. Bunica-mea nu facea kalacai, sora bunicului meu, Alai (la care am crescut de la 7 ani la 19 ani) facea mereu.
Este o piine deasa, cu coaja usor crocanta si miezul des, care se desface fisii. Este un aluat mai gras. Kalacai merge mincat cu iaurt natural, cu telemea praspata...

De fapt se face de o zi anume care se numeste "Kidirlez", care cade la inceputul lui mai. Este ziua in care se duce lumea la cimitir ("kaberstan") si curata si de uda mormintele, se fac rugaciuni, se viziteaza mortii. Suna morbid, dar nu este. Apoi se aseaza grupuri grupuri si maninca la iarba verde, in cimitir. Piinea asta este rotunda si se rostogoleste la vale. Daca ea cade cu fata in sus, recolta va fi bogata, daca nu, va fi un an fara roade bune. Mai are o semnificatie rostogolitul asta: cica se duc grijile.
Imi aduc aminte cind eram copil: piinea era invelita in servet alb si rosu cu patratele , stateam pe carsaful intins. Mincam kalacai cu ridichi proaspete scoase din gradina, cu salata verde din gradina si brinza proaspata, oua.
Intr-un fel era o sarbatoare a inoirii, a vietii, chiar daca se petrecea la cimitir.

Daca vrei, iti fac si iti aduc intr-o vineri, facem un picnic in vreun parculet de linga munca ta :))

Sanziana, imi pare bine ca te "vad"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Ieri am avutr zi libera si am fost cu ai mei copii la manastirea de
maici greceasca. E prima data cand merg aici. A fost foarte
linistitor, am stat toata ziua. Au si loc de joaca pentru copii.
Am vorbit cu Maica Stareta. Mi-a spus sa nu imi fie teama pentru
Calin, caci el singur va ajunge in rai, si pe langa el, pentru el, vom
ajunge si noi. Mi-a mai zis sa nu imi fie teama sa am si alti copii,
din cauza lui, caci cu cat vor fi mai multi, cu atat el va fi mai
fericit si ca el va fi cu ingerii si cu toti sfintii.
Mi-au dat lacrimile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Casandra, ce frumos... E un mesaj plin de iubire si speranta care iti va aduce in suflet liniste, incredere si pace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Adina, pozele cu fata si delfinii sunt o inspiratie. Vis..... superb, chiar m-au emotionat. Frumos de tot

restul gastii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Vazut princess de Adina e superba

Eu intru sa va spun ca sunt foarte bine, vad luminita roz la capat de tunel sunt tare fericita azi si va doresc si voua o stare la fel de happy ca a mea

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Happy_in_TO, ce mari sunt deja fetitele tale
Daca incepe sa se rada acum pe picioare, asta nu va favoriza cresterea parului, mai ales ca de abia intra in pubertate? Daca ii spui ca o sa-i creasca mai mult poate o convingi sau ii dai de gandit

Suna tentant paine de care povestesti

casandra, ma bucur ca vizita in manastirea de maici v-a adus putin liniste si speranta.

mamagiuliei cat mai multa lumina roz in viata

Adina Iulia multumesc pentru informatii. Sper sa ajungem si noi o data la delfini.

Sunnyday07, fiica ar fi incantata sa faca parte dintr-un club de sirene . Despre ce costum vorbesti? Si fetita mea ar vrea unul.

Ganduri bune tuturor si o saptamana frumoasa. Eu sunt cam pe fuga, mai mult prin delegatii vara asta.

Fiica mea cred ca are inclinatii de dervis rotitor. Ieri s-a invartit vreo ora . Cu pauze, bineinteles. Se invartea pana se lasa jos si era foarte fericita ca astfel o sa ajunga in lumea zanelor. Eu eram pe post de sustinator. Adica trebuia sa stau langa ea cand se invartea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Multumesc frumos pentru aprecieri

Mamagiuliei
, m-ai facut curioasa...

Martie, ce mai faci,sunteti bine?

Casandra
, e minunat ce ti-a spus! Si adevarat!

Sunnyday si Sanziana
, cred ca de la serialul H2O li se trage preferinta pentru sirene. La fel si pentru inot...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Azi s-ar implini 15 ani de la prima mea casatorie ... daca ar fi tinut . Parca a fost intr-o alta viata. M-am schimbat enorm in acesti 15 ani, zic eu in bine .

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin
Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si Mara Letizia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Yasmin, happy non anniversary se poate zice fara sa te superi ? Era o gluma, important e ca esti bine acum

Adina, dupa ce scap de belea, voi povesti si voi striga in gura mare ce bine e sa fii singuraaa

MI`DOR DE TINE CONCHIII

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I Love DC&page=3" target="_blank">Avem foto in concurs si acum ne laudam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Daria, nu-l poti scoate din casa pur si simplu?

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput