sa ne numaram binecuvantarile (cap.5)

sa ne numaram binecuvantarile (cap.5) | Autor: Gabi_K

Link direct la acest mesaj



Cap. 1, Cap.2, Cap.3, Cap.4

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martie spune:


Da, m-am trezit si eu in grupul asta asa, intr-o viteza. Ieri nu eram, azi sunt, ceva in genul asta. Viata e grea, dar trece (cum zicea nenea cioran). Multumesc pentru floricele, tocmai ce ziceam...lumea te compatimeste sincer. Pana acum nu m-am simtit discriminata, mai vedem, adevarul e ca si sunt cu semnul incepatorului

Gabi, la multi ani x 3 sa inteleg. Sa iti traiasca toti 3!

Conchita, tu singura cu fata cu cortul in concediu?? Tu vorbesti serios? Noi cam tot impreuna facem concediile. Asta iarna la schi fiecare statea pe rand cu un copil, a fost ok pentru copii. Toata lumea ne felicita, vaaaaai ce familie superba, dac-ar fi stiut ei.... Ma distra ca altii ne povesteau cu tristete in glas ca au divortat, nu au reusit sa fie o familie asa frumoasa ca a noastra...ce sa mai zic, taceam din gura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Gabi, hahaha, deci nu tine doar 3 zile, wow, la multi ani pentru copilasi deasemenea!

martie, da, cu cortul singure io cu sonia. e de rau? nu ne ducem in pustiu, ci in loc special amenajat unde-s si alti oameni cu corturile...ar trebui sa-mi fac griji? cat despre discriminare, ma bucur ca la tine nu e, la mine am resimtit-o cu vecinii. intre timp, alea doua mai cu motz s-au mutat, am fost propusa sa fac parte din board-ul astora care au grija de comunitate, ne-am imprietenit mai bine cu restul - invitatii la cina, etc. e de bine. dar la nivel de societate tot resimt ca-s anumite legende urbane si diferente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

simt nevoia sa-mi numar binecuvantarile:
copilul, sotul, animalutele, deschiderea spre invatare si acceptare.

Conchiat si noi ne facem mini concedii cu cortul...stele, foc, drumetii, discutii seara, aer curat, liniste si iar liniste

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Martie, chestia cu discriminarea e mai ciudata. Marea parte a prietenelor mele au cam disparut din viata mea inca de pe vremea casniciei mele- pur si simplu nu tolerau o prezenta alcoolica la zile de nastere, evenimente, etc. Mai erau prietenii lui, cu care mai tin legatura, dar cu ei ma simt de parca le-ar fi mila de mine, degeaba le tot explic, ca de mila aveam nevoie pana la dvort.
Insa de cand am divortat, prietene, confidente am doar pe net. Au mai ramas cateva "live", ne mai sunam saptamanal, dar cam atat.
Nu stiu daca m-am marginalizat singura sau asa-s oamenii, recunosc ca nici nu-s genul care sa-si planga de mila singura, dar nici nu-s buna de integrat intr-un cerc restrans, cu diplomatia stau prost, cateodata am obiceiul prost sa fiu prea directa, noah asta e...

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Conchita, sunt sieu constienta de ceea ce spui tu, dar pur si simplu (inca) nu pot sa trag o linie. Mai vedem :)

Chiar, are dreptate Gabi, gata cu depresiile! Noapte buna si o zi faina va doresc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Conchita, intrebam, pentru ca probabil pentru mine e cea mai mare incercare, concediul doar eu si fetele... iar cu cortul mi se pare si mai greu, nu stiu, ca n-am fost niciodata.
Adica nu stiu cum sa fac, sa merg cu fetele singura in concediu?? Am fost asta vara, i-am zis maica-mii sa plece ca ma descurc si a doua zi am pierdut-o pe sara pe plaja. Sincer, am crezut ca s-a inecat, ca m-am intors 5 secunde cu spatele sa o pun pe asta mica pe cearceaf, iar sara era in apa cu colacul. Si cand m-am intors nu mai era.
Vai, prin ce-am trecut....nu intru in detalii. Am cautat-o cu salvamarii. Ca ma mai intreaba cate o cucoana, vai, ce regim tii de esti asa slaba cu 2 copii mici? Pai uite regim. Ma mir ca n-am albit.

(Am citit pe forum de ex. o groaza de mamici singure pleaca cu copiii la Disneyland, desi au soti, dar ei nu au cum sa vina. Uite, eu nu ma vad in stare, nu stiu de ce, parca tot imi vine sa pun mana pe tel. sa-l intreb pe ex. daca nu vine si el. Nu stiu cum sa fac. Chiar am o mare dilema pe tema concediului. Mai ales ca nu am de gand sa le prezint vreun potential "prieten", vreau sa stie doar de "tati".)

Si vreau sa spun ca si pe plaja toata lumea ma ajuta. Aveam familii care ne adoptau intr-un fel. Exact cum zice Gabi, vezi o mila pe fata lor... dar nu ma deranjeaza, chiar apreciez. Si intr-adevar si femei care se uita stramb, dar cred ca ele se uita stramb la oricine.

A, uitam sa spun, cea mai mare "discriminare" ca sa zic asa din partea cui credeti ca vine??? Din partea familiei. Maica-mea imi zice, draga, sa spui primul lucru ca esti divortata, la serviciu sau la clienti ..ma rog... doamne de parca asta m-ar defini!!! I-am zis in relatiile de serviciu/afaceri, ce treaba am sa dau raportul despre viata mesa?? Nuuuuuuuuu, primul lucru, sa stie lumea
Taica-miu ca i-am facut de ras si etc etc...ca pentru el copiii astia sunt ca si orfani, iar mamaie ma suna de 3 ori pe zi (ma rog, acum nu-i mai raspund) si ma intreaba, auzi? tu cand ai de gand sa te mariti? Ca doar n-o sa stai asa!!!
Revin, ca m-au luat nervii..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Eu mergeam cu ei in concediu si cand eram maritata, ca exul nu prea venea cu noi. Evitam locurile aglomerate, mergeam la munte, dar nu in statiune, ci in sat de munte, sunt si acolo oameni care inchiriaza cate o camera.
Am mai fost cu ei in Germania, in vizita la rude, acolo eram mai mult singuri, ca rudele erau la lucru, si noi umblam mai toata ziua prin oras, era foarte fain, ne faceam rute, ne organizam. Mai un muzeu, mai un parc, mai un sandvis de acasa, mai un covrig bavarez de la brutarie... e usor fara barbati, ca nici copiii nu scartaie dupa supa+gratar cu garnitura fix la ora 13
La mare pana acum n-am avut curajul sa merg cu ei, mai ales ca juniorul si subsemnata suntem cam fete-palide, si nu stiu ce ne-am face la soare toata ziua

Apropo, Martie, unde era Sara pana la urma?

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

martie prima data este mai greu! primul pas dupa care vine pasul doi...
fa intai o excursie mica de 2 zile la o pensiune undeva aproape sa vezi cum va simtiti / descurcati.


devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

martie, sa nu te superi daca iti spun ca mi-e dificil sa inteleg ce-mi spui, literal. la ce te referi cand zici ca ti-e frica sa mergi in concediu singura cu fetele, exact-exact? la drumul pana acolo, la dormit noaptea in hotel, la mers printre oameni in diferite locuri? care anume parte iti starneste teama?

noi mergem la plaja in permanenta, hiking pe munte, cutreieram imprejurimile cat se poate, la gradina zoologica, la wild animal park, la sea world, muzee la greu, ferme, calarie, piscina, parcuri, mers la festivaluri stradale, fuseram si in deshert sa vedem cactusi infloriti...suna a concediu permanent, pentru ca locuim in san diego, care e o atractie turistica. alternativa care ar fi, sa stam incuiate in casa pentru ca nu avem niciun barbat prin preajma? dar si casatorita fiind, in primul ei an si jumatate cand lucram seara-noaptea, o duceam absolut peste tot unde voiau muschii mei sa mearga. :-) la disneyland nu am ajuns, suntem aproape, mai astept un an-doi, cred ca e prea mica pentru asemenea loc agitat. cat despre cort, pai am fost ghid montan in romania, iar aici nu am avut nici o escapada de-asta de cand m-am casatorit, pentru ca exul e pro-confort, asa ca nema cort. de-aia vreau sa-mi reiau obiceiul. :-) problema e ca am sunat azi si n-am gasit niciun loc liber deocamdata, pe-aici se fac rezervari in camping cu luni de zile inainte, n-am stiut...:-(

cat despre mers la plaja cu doi copii, te poti lipi de o prietena, ceva, o bona temporar, cineva din familie, ar merge, oare? ambii copii trebuie supravegheati in permanenta, sunt de acord cu tine. dar asta e o problema de safety, nu de statutul de mama singura, zic eu.

sunt total de acord cu tine cu potentialii prieteni, sunt pentru mentinerea copiiilor departe de viata amoroasa a parintilor separati. ei se ataseaza usor si, daca se termina relatia, tot vad oameni care vin si pleaca din anturajul parintelui si invata ca asa e normal.

imi pare rau ca trebuie sa suporti reactia familiei, o sa treaca si asta. detaseaza-te, tu ai viata ta, ei pe-a lor.

adinag, era doar o impartasire de experiente, se pare ca le avem similare, in niciun caz nu era sfat sa faci ca mine. doar iti ziceam unde mi s-a atins mie limita. :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Pana sa citesc ce s-a mai scris in lipsa mea, se inchisese Capitolul 4 si nu mai putea scrie . Nu intelegeam ce se intampla.

Oricum, ma bucur ca dupa valul de moraluri scazute, azi a inceput ceva mai bine subiectul.
Eu tot ce as vrea e sa dorm. Am venit azi noapte din delegatie dupa 3 zile de absenta, si trenul a avut 3 ore intarziere. Ca urmare sunt cam cu ore lipsa se somn.

Plus ca am inteles ca fiica mea plangea seara dupa mine. Uf! Si urmeaza sa plec in iunie si mai mult.

Daria, nu merita sa iti faci nervi pt ex. Atata poate, atata face.

Martie, primul concediu e mai greu, apoi va fi din ce in ce mai usor. In primul concediu singura la mare cu fetita mea, nu avea inca 2 ani si m-am stressat destul de tare (pana atunci mai fusesem cu mama, ca de ex m-am despartit cu vreo 2 saptamani inainte sa nasc). Dar apoi a mai crescut si comparand cu prima incercare, lucrurile au devenit din ce in ce mai usoare.

Anul asta as vrea sa vrea sa mergem si noi undeva cu cortul, probabil pe munte. Fiica mea vrea tare mult sa mearga cu cortul (mie nu prea imi place, prefer sa dorm sub cerul liber decat sub o panza ).

Conchita, ce fain ca la voi exista locuri amenajate pentru corturi. La noi nu prea sunt, cel putin in zona montana. Va trebui sa fac rost de un grup de care sa ma lipsesc.

Gabi, fa-ti curaj si hai la mare! Eu acolo am fost singura cu fiica mea si de atunci am mers in fiecare an. Poate ne vedem la Eforie Nord, la vila.

Happy_in_TO pot sa iti fiu alaturi la sedinta de dat din picioare si urlat? Uneori imi vine sa fac la fel, dar gandindu-ma cum as arata ma pufneste rasul si imi trece supararea.

Am ramas datoare cu o explicatie referitor la activitatea ecologica. Am fost in Piatra Mare sa o curatam de gunoaie. Era o actiune organizata de un club montan. Pana la urma am gasit luat niste microbuze de la gara si i-am rugat sa ne lase unde aveam de ajuns. A fost ok. La intoarcere ne-au luat colegii cu masina.

Sambata asta participam la alta actiune, "Un zambet pentru tine" . Sambata, in mai multe orase din tara se aduna lume si imparte zambete desenate pe hartie. Mai multe detalii aici: http://www.lumebuna.ro/2010/04/07/campania-un-zambet-pentru-tine/ . Acum am vazut ca s-ar putea sa fie mai mult tineri, dar nu-i nimic. Socializam si noi. Sper sa ii placa fiica-mi sa imparta si sa deseneze zambete. Mi se pare un gest frumos. Cine mai vine? Aveti aici orasele participante: http://www.lumebuna.ro/2010/04/14/un-zambet-pentru-tine-orase-participante-din-romania/

Gata, ma duc sa tanjesc dupa somn. Deseara ma ia fiica mea de proaspata si eu visez doar la un pat.

Mergi la inceput