Prietene la bine si la greu - 12

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

aaa, uitai sa va spun ca am baieti mari, acum dorm singuri in camera, am investit intr-un baby monitor si sper sa ne odihnim mult mai bine de acum inainte, atat eu, cat si ei!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Matei de mami Coque pentru cele 6 lunite

K, ce scaun ati luat?
eu astept Baby expo, poate gasesc vreo oferta la scaun de masa si de masina

Ariadna, super filmuletul! sa treceti cu bine peste efectele vaccinului si felicitari pt separare!
(cum ai pus filmulet in picasa?)


Shtephyyyy


Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

varsta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

dupa ce am facut balet pe bancuta, fiind de una singura, ma duc la culcare

nb tuturor

Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

varsta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Am ajuns si eu intr-un tarziu cu sampania dar nu cred ca mai e nimeni pe aici la ora asta. Incerc de cateva ore sa citesc si eu ceva dar nu am reusit ,astia mici nu au fost de acord sa ma lase la laptop in seara asta.Nu-i nimic ,o voi face eu ,dar nu in noaptea asta ca mor de somn.

Va povestesc doar cum a fost azi. M-am dus la spital cu inima cat un purice dar totodata plina de speranta.Deh ,cum sa nu fiu optimista cand am fost in gandurile si in rugaciunile atator oameni ,lucru pt care va multumesc ca existati si ma bucur mult ca v-am cunoscut.
Am "atarnat" un pic printr-un salon pana a consultat Doctorul cateva urgente ,apoi am urcat in sala de operatii.Acolo am observat doi tipi misto ,asistentii Domnului Doctor.Acesta s-a apucat sa-mi dea gipsul jos ,iar cand mi-a scos pansamentele de la brose ,a iesit si una din ele...asa tac,pac.Am simtit eu ceva de vineri incoace si chiar ma gandeam ca s-a miscat una din ele.Deci de una ,gata ,scapasem.Dar cum legea compensatiei se aplica in orice situatie ,a doua brosa ne-a dat un pic de furca.Asta era mai mult infipta ,de tot aproape si de marti pana acum incepuse sa faca un pic de puroi.Asa ca s-a chinuit cu vreo 3 tipuri de clesti sa o scoata si in ciuda a doua injectii cu xilina ,m-a durut rau pret de 5 minute .Apoi gata ,a trecut.Mi-au facut niste RX ,aratau ok oasele ,la locul lor.In tot timpul asta Dl Dr povestea cu mine si cu "tipii" , ma facea sa rad si ma punea sa il injur daca vreau.

So ,mana mea isi va reveni in 6 luni ,nu ma sperie asta ,atunci va fi refacuta complet sau aproape complet ca cica extensie perfecta nu o sa mai reusesc sa fac niciodata.Trebuie sa fac fizioterapie dar o saptamana mai stau sa mi se vindece ranile si pana atunci incerc singura cate un pic in sus, in jos.Sper sa devina repede cat de cat functionala . Sunt atat de happy ca nu imi ocup mintea cu cat va fi de greu.Va fi bine.


Acuma sa visez si io un pic cu ochii aproape inchisi .
Ce fain ar fi daca ar iegzista bere fara alcool dietetica (scuze daca exista si mie nu mi-ati spus) ,as da pe gat cateva sticle .Nu stiu ce-i cu pofta asta de bere ,de 3 zile tot beau si nu ma mai satur (fara alcool desigur ,dar tot dauneaza grav la silueta).

Sper ca maine seara sa ajung pe bancuta cu sampania rece mai devreme .
Va pup tare tare pe toate ,fara exceptie ,noapte buna


PS Dozz ma bucur ca ti-a iesit capitolu' nou ,bravo!!!

_
Ramona , mamica Stefaniei si a lui Iustin
Poze cu Strumfici
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

Niassa...


....

Dozz...felicitari pentru noul capitol!

Mama de tiz...speram ca Albastrel nu iti va mai fi asa de marait

Shtephy...ma bucur ca ti s-a imbunatatit starea de spirit...optimista cum esti, fac pariu ca vei reusi sa te refaci mai repede de 6 luni. Ce fac minunile tale?

Ariadna...ce frumosi sunt pruncii tai...si cat de frumos isi vorbesc...te felicit!!!

Lyly...iti doresc la cat mai multe ore dormite toti trei!

La multe lunite Capishinel mic, mandria Doamnei Capishon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coquelicot spune:

Treziireaaaa,

Capisonelul vine cu tava la pat, fructe si legume bio,mashed sau finger, asa, doar de gust si cisterne de laptic pentru bebelimea fulguroasa iar cojile de fructe si legume, resturile de piuree daaar si croissante, miere, fructe,lapte, frapucine si capucine de la Andre, pentru mamele fulgoase si fulguroase.

Capisonelul meu e mare, scump si minunat, de doua zile ne tine in na-na-na-na-na si da-da-da.Vorbeste asa, apasat, nazal, e absolut genial puiutul de cioara. L-a apucat brusc, cred ca l-am ofensat cand a spus pe aici ca nu vorbeste deloc.A zis 'na-na-na femeie, poate asa intelegi, altfel vad ca nu pricepi, e pe limba ta, da-da-da.

licuricifelicitari pentru rechinasa. Chiar ca ai grija la canapeaua aia. Ea vrea la plaja, e clar. Maine, poimaine inhata prosopul si slapii si o tuleste pe usa, de-a busilea.

Dozz...esti tare cu noul capitol!Rusine si mie, nu m-am invrednicit sa incerc pana acum.. LMA si tie pentru jumatatea de an.
Foarte interesant ce ai discutat cu Smarandita, dar pare SF treaba aia cu mama scoasa din context,ca mai buna e bomboana. Am verificat cu Matei. Da, cand era mai micut, (3luni) nu zambea la mine afara fiind decat daca ma aplecam in carut, atunci cand imi auzea si vocea, cred. De la 4 luni, imi zambeste si se bucura oriunde am fi. Se intinde cu mainile spre noi de la 5 luni- 5 luni jumate, in orice context ne-am afla.
Oricum, mi-a placut discutia

Krelia N-o fi de la dinti asa marait? Vad ca asociezi maraiala lui cu dernjatul de a avea kk frumos colorat in pamper.Parca tu ziceai ca el plange daca nu e schimbat. Eu sincer nu cred ca ei sunt deranjati de kk, mai ales cu scutecele astea mega absorbante. Ca kk e cah, asta e in capul nostru. Gresesc?

Shtephyce ma bucur sa te gasesc mai vesela si increzatoare. Stai linistita, atatea vorbe bune ne-ai trimis fiecareia dintre noi, macar cu atat sa ajutam.

Ariadna...absolut superbi gemenasii. Ce frumos sa ii observi cat sunt de diferiti.

Am mai retinut si citit ca s-a discutat despre blogul Ralukai.Dap, ne vom intalni cu situatia asta....
A-propos de scuze elegante, cum spunea si Fraguta in comments, cred ca poti sa spui si d-astea- tocmai i-am introdus un aliment nou, trebuie sa ii observ reactia, nu putem incerca X. In rest, ii refuzam agresiv, cu injuraturi..Eu nu sunt de acord nici cu alimente sanatoase date de altcineva decat de mama si tata.Doar atunci cand deleg eu pe cineva sa il hraneasca, cand il las la bunici, etc.
Nu am lasat pe nimeni sa ii dea capisonelului cu lingurita. Au fost tentati sa vina buluc si sa vada evenimentul.Am explicat ca e ceva foarte nou pentru el, ca si-asa e confuz ca primeste mancare alfel decat stie, macar sa primeasca tot de la mine ca sa inteleaga ca nu s-au inchis obloanele la tzatza, ca sunt o prelungire a tzatzelor, ca sa nu zic bretelele tzatzelor.
I-a dat si seniorul de 2 ori, dar nu la inceput.Mai incolo, clar va fi hranit si de altii.
Tocmai, ca nu am vrut sa incurajez bunicile in entuzismul lor sa ii dea chiar si legume sau fructe pentru ca ele se bucura cand le spun ca a mancat mult, eu nu.
Zilele trecute, Capisonelul a bagat 80 ml. de cartof dulce. Efectiv dadea din picoare si tragea de lingura.
Am gresit dandu-i atat.Nu-i vorba, ii dau lapte si inainte si la un sfert de ora dupa, (am vazut ca asa primeste, daca ii dau imediat nu vrea). Ei bine, a inceput sa se cam constipe. Inteleg ca e normal sa se intample pana se regleaza tranzitul, totusi, cred ca si o cantitate prea mare il duce catre asta.
Asadar, se intampla sa nu faca kk cate o zi, insa a doua scoate ceva solid.
Ieri am zis stop, nu ii mai dau altceva,tzatza cat cuprinde, eram chiar pregatita cu supozitor cu glicerina, insa a reusit sa faca singur, cu greu, cu scremete. Nasol.

So, eu sunt multumita cand nu accepta prea mult, altfel au inceput sa ii placa pure-urile facute (o fi de la beibicuc sau de la ardeiul pus la fiert, insa chiar ii plac parca leguminoasele mai mult).

Hai, c-am deviat.

Fetelor, tot dezbat cu Sr.-ul problema tarcului. Eu tot spun ca e cam inutil sa ii luam acum cand o sa inceapa sa busileze. El spune ca lui i-a placut tare mult in tarc cand era maricel chiar (se juca cu fratele mai mic, insa) si ca l-ar ajuta pe Matei sa se ridice.
Oriucm nu as lua tarc care sa fie si pat de voiaj, ci tarc simplu de joaca. Avem ca alternativa pe care o agream amandoi www.littlebaby.ro/17-tarc-pentru-joaca.html" target="_blank">tarcul Pilsan, care nu mi se pare atat de limitativ.
Cele care aveti tarc,dar nu numai, ce parere aveti?


Ma duc sa ii scriu Capisonelului 2 vorbe de dragoste pe care sa le citeasca la 20 de ani.

Parafrazand, un mid-day caller ar spune: G.M.F.W.Y.A.

mami de MATEI -TUDOR (10.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Ava, super bebelacii vostri!! am vizionat filmuletul si doar imi pot imagina cat de mult va umplu inimile de bucurie cu rasetele lor, cum reactioneaza unul la altul, si pe mai incolo cand vor face echipa buna impreuna!! La cat ati asteptat.... Dumnezeu v-a dat 2 minuni si nu una!

Eu incep sa ma enervez cu laptele lu peste..ala de l-am lasat in borcane sa se prinda, au trecut 2 zile jumate si nimic, nu da semn sa se inchege cumva...Am pus din el putin la incalzit sa vad daca se aduna ceva...si nu a iesit mare lucru...Mai astept pana diseara, de se fac 3 zile, si daca nu imi iese nimic, renunt..Ori imi caut lapte la piata la vreo tanti mai de incredere..ori merg pe varianta cu iaurt/pastilute de calciu..Pediatra mai demult mi-a recomandat aia calcica..Mai vad...cert e ca tre sa incep sa fac si altceva ca piureutul de legume in orice combinatie..nu are deloc succes, nu mananca decat cateva lingurite..ca sa ajung la 200gr sa ii inlocuiesc o masa...nici nu visez...
Ma gandesc sa incerc sa incep cu un sf de galbenus de ou in piure de legume, cat trebuie fiert oare oul sa fie bun pt ea?

Asa deci, macar la Albastrel iegzista o explicatiune la miscarea din curuletz, face niscai antrenament pt Chiara(Andre nu dai cu rosii, da??), da fiimea???ea pt ce se antreneaza?

Fetili va urezesc o saptamana minunata, cu mult timp si pt noi sa ne mai menajam



Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

rechinas in pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui coquelicot

Treziireaaaa,

daaar si croissante, miere, fructe,lapte, frapucine si capucine de la Andre, pentru mamele fulgoase si fulguroase.


Fetelor, tot dezbat cu Sr.-ul problema tarcului. Eu tot spun ca e cam inutil sa ii luam acum cand o sa inceapa sa busileze. El spune ca lui i-a placut tare mult in tarc cand era maricel chiar (se juca cu fratele mai mic, insa) si ca l-ar ajuta pe Matei sa se ridice.
Oriucm nu as lua tarc care sa fie si pat de voiaj, ci tarc simplu de joaca. Avem ca alternativa pe care o agream amandoi www.littlebaby.ro/17-tarc-pentru-joaca.html" target="_blank">tarcul Pilsan, care nu mi se pare atat de limitativ.
Cele care aveti tarc,dar nu numai, ce parere aveti?


Ma duc sa ii scriu Capisonelului 2 vorbe de dragoste pe care sa le citeasca la 20 de ani.


asadar io ma incadrez la categoria 'fulguroase', adu tot acilea la mine sa haleste si gura mea ceva

Cat priveste tarcu...nu e mic, adica 80 /80 mi se pare putin..

si unde te duci sa ii scrii capisonelului doo vorbe???ai vreun jurnal care il scrii pt el??





Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

rechinas in pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Ava, am ramas cu gandu la cat de bine papa pruncii vostri!! Super, unde nu as da si io sa manance fiimea 200ml papica..

Stephy, deci gata cu brose/ghipsuri si alte de asemenea, ma bucur ca esti mai optimista, si ca ai scapat de greutatea ghipsului. Sa se vindece mana cat mai repede si mai frumos!

Diana, ce mai mesteresti?sau esti in pline preparative pt onomasticile strumfilor juniori?? zi acilea la iestea curioase cum te pregatesti, le faci separat zilele de nastere?

Miany, sper ca nu ai treaba la surubarit butoiu..
RamoC

Nemtencele tot la Iesi is??

Dana, inca nu ai terminat de recuperat toate capitolasele de cand ne destrabalam aici la prietene??

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

rechinas in pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

mai fetilor, sa vedeti si voi ce am descoperit eu abia acu..eu sunt nascuta in 13.01 fiimea in 03.11..E un joc de cifre, daca inversez de la mine 1 de la 13 cu 0 de la luni iese ziua lu fiimea

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

rechinas in pozici

Mergi la inceput