Nazdravani de prin 2003 *2

Nazdravani de prin 2003 *2 | Autor: cristinamh

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Ce faceti domne, dormiti?
Eu am probleme serioase... Ne-a sosit confirmarea pentru scoala, alta scoala decat am fi vrut noi, dar aia e... Avem deci de pregatit sacul si cutia de papica, cica boite a lunch ii zice...
Si acum am probleme... Ce ii pun la pachetel? Ca la gradi mergea, pacaleam 2-3 ore cu un morcov fasii, o briosa... Dar acum... pleaca la 8 si vine la 3, mai precis pleaca la 7 jumate si vine la 3 jumate....
Ciuperci nu mananca, dovlecel sa nu vada. Snitele mai merge, dar i le tai bucatele de acasa? Si ce pun alaturi? Ca doar nu pot sa pun cartofi la nesfarsit. Mai papa paste, dar sa ii pun cu sos? Cat sos? Sa imi vina cu el pe haine?
Si cu ce o imbrac? Hmmm....
Revenind la papica ... Conopida nu mananca, brocoli asa si asa, dar nu in exces. Mazare mai rar. Uneori, orez. Si toate astea, cu ce? Si in ce i le pun astfel incat sa nu se amestece, in zbuciumul ei vesnic, cu caietele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sasha.p spune:

Anka - stai asa, ca am obosit si noi dupa ritmul alert din capitolul anterior! Acum ne tragem sufletul! Chiar ca ai probleme cu mancarea ... Nu poti sa ii pui sandwhic-uri si sa manance la 3 jumate pranzul ? Ca i-ar fi si Elizei mai usor. Scoala la care tb sa mearga e mai departe de casa decat cea pe care o vroiati voi? Predarea e in lb engl sau in franceza? Daca e franceza cred ca o sa zapaciti fata cu trei limbi, dar asta este, tb sa invete.
Noi incercam sa planuim o vacanta mai altfel pentru Sasha, adica un tur al Europei cu masina (ceea ce el nu a facut pana acum niciodata) si vroiam sa fac un itinerariu pe baza atractiilor turistice pentru copii, pe scurt, parcuri de distractie (inclusiv Disneyland). Daca aveti idei sau experiente proprii va rog sa ma ajutati.
Dana - ziceai de un parc cu dinozauri langa Viena, ai o adresa de web/denumirea parcului sa vad si eu despre ce e vorba? Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

pentru sasha http://talentedenazdravani.ro/blog/2010/01/11/atentie-dinozauri/ ... vezi, ce bine prinde la casa omului ...?

anka, dar nu exista cutiute de-alea compartimentate si care se inchid ermetic? si are sasha dreptate... nu poate manca o supa cand vine acasa?
orice i-ai da, vezi sa fie ea de acord. ca altfel...

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Proba saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Cu mancarea, nu prea am ce sa spun...aici se serveste mancare la scoala asa ca nu am probleme. Dimineata ii pun un sandwich in cutie, pentru pauza de dimineata(copiii de obicei au un fruct dar Silvia nu mananca fructe in afara de banane-dar numai daca nu are pete negre si i-am pus de cateva ori, a adus-o acasa pe jumatate ca cica avea pete sau mere dar decojite atunci pe moment, altfel daca se innegreste nu il mai mananca). Si Silvia e tare mofturoasa la mancare si uneori nu mananca mancarea de la scoala(au acolo si salate, legume...ea nimic! ), noroc ca au unt si paine si mananca asta...

danat, azi e frumos si soare, avem 8 grade! fata de 3 e super. La soare sunt 15...deci e minunat. Din pacate de maine incep iar ploi, tin o saptamana...iar joi e liber, luni la fel...o sa avem un we minunat! Na, asta e, cred ca ne luam pelerinele de ploaie si plecam pe insula...
Ziua mamei aici e in ultima duminica din mai. Anul asta e pe 30...dar difera datele de la an la an. Fetele fac de obicei ceva dragut la scoala, surpriza pentru mama. Tu ce ai primit?

Sasha mie mi se par tare faine parcurile acvatice(ale aunde te dai pe tobogane si minuni cu apa). E adevarat ca in Europa nu am fost, nu pot sa iti recomand ceva anume...dar tin minte ca la Rimini era un parc frumos, am vazut pliante...numai ca am fost ca porumbeii, fara copii(acum vreo 6 ani) si nu ne-am deplasat. Sunt sigura ca gasiti undeva pe traseu un parc sa va orptiti. Iar gradinile zoologice din cateva orase sunt minunate...pe unde v-ati facut traseul? La disneyland ajungem si noi in iulie, cu Silvia...sunt curioasa daca ii va placea. Daca nu, mergem sa vedem acvariul si ceva muzee, ca astea sigur ii plac .

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Ankalaura si cum pare scoala unde a fost aceptata Eliza? E departe de voi? cat despre papica de la cutiuta, daca ai atitea NU-uri, zau ca habar nu mai am ce poti sa ii dai... bafta oricum multa de tot!

Sasha noi am fost la putine si mici parcuri speciale pt copii, in drumurile noastre prin Europa. Insa stiu de unul in germania, nu stiu sigur unde e amplasat, se numeste Legoland (asta daca e si el innebunit dupa asa ceva) si mi-am amintit inca de unul numit Europa Park. Da si tu cautare pe goagal si sigur le gasesti. cat despre dinozaurii din Austria stai sa caut si postez imediat linkurile (ca sunt 2 locatii cu dinozauri) http://www.styrassicpark.at/cms/?page_id=9
http://www.cusoon.at/sauriapark-traismauer
Nu am fost in nici unul pina acum, nu stiu ce sa zic...

Mihaela ma bucur ca a iesit soarele si la voi, chiar daca e frig, iti da alta dispozitie .
Azi la noi au fost 20 gr si e sufocant pt ca noaptea a plouat si toata umiditatea se simte cand respiri si te misti. Eu sunt cobza si oricum transpir de raceala, ce mai conteaza Si aici se anunta de maine poli iar, asa ca...revenim la "normal".
De ziua mamei am primit niste prostioare de-ale mele, vopseluri pt pictat si niste materiale pt scrapbooking si un frumosssss buchet amestecat de flori de la baietii mei

pup!



_

Iubeste-ma atunci cand merit cel mai putin, pentru ca atunci am cea mai mare nevoie.





www.youtube.com/watch?v=Yo2lzhB282Y" target="_blank">Tribute to an angel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sasha.p spune:

Multumesc, fetelor, de idei! Cu parcurile acvatice suna bine o sa caut pe goagal. Daca va mai aduceti aminte, do not hesitate to say smt !!
Mihaela - imi pare rau daca te amarasc, azi in Buc au fost 28 de grade, deja, iti dai seama cum va fi in august ?? Noroc ca am planuri de stat la munte pe perioada verii sa mai scapam de canicula!
Itinerariul este doar teoretic schitat, mai avem timp, cand iesim din tara o luam obligatoriu spre Viena, poarta noastra spre Europa adevarata, iar de acolo probabil o sa o luam spre Paris, ori prin Nemtia ori prin Elvetia, iar la intoarcere mergem ori in sus spre Amsterdam ori in jos spre French Riviera. Asta in mare. "Amanuntele" le vom stabili in functie de punctele de atractie gasite. Mai sap !
Cris - cand ati fost voi la Paris cu masina, cu ce i-ai tinut ocupati pe copii? Ca ma streseaza ideea ca cineva, in speta Sasha, sa ma bata la cap cu cand ajungem, cat mai mergem, ca el s-a plictisit samd, chestii pe care le aud constant si cand mergem pana la munte, la asa drum lung ... nu stiu cum o sa reziste, asa ca tb sa fiu pregatita de entertaiment in masina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Nu ma amarasti Anca, ca nu mi-e dor de caldurile din Ro, doar mi-as dori sa fie si aici cum e normal, dar nah asta e. Oricum o sa stam o luna in Europa cea calduroasa, asa ca ne facem plinul. Apoi venim aici si incercam sa profitam de cata vara mai prindem, vreo 2-3 saptamani si sa ne ducem la plaja si mare, caci nu avem asa ceva in program. Dar am avut in iarna mare si plaja, programam deja pentru la iarna, se pare ca e mai usor asa si evadam si iarna din intuneric(asta mi se pare mai nasol decat zapada) si iesim la soare.
Ca sa fiu sincera, un 28 de grade mi-ar placea, dar sa nu urce mai sus, asa vreo 3 luni . Dar nu are cum, stiu bine.

Oricum azi a fost frumos, a adevarata zi de primavara. In plus noptile sunt din ce in ce mai albe si e perioada mea preferata din an. Inca la ora 22 e zi afara, iar la ora 23 cerul e luminat, e asa un semiintuneric. Ziua creste inca mai mult de o luna, cand cerul nu se mai intuneca deloc, ramane o dara rosie luminoasa deasupra marii...e miunat! Daca aveti timp si chef, puteti intra pe camerele webb din oras si admira lumina...sunt in direct asa ca trebuie intrat la momentul oportun :).
Diana se mai joaca cu camera mea ca eu nu prea mai am chef si timp, asa ca va las sa va uitati la cateva foto de primavara de pe la noi. Chiar daca scrie in suedeza...



fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Aici scoala e obligatoriu in franceza, dar au un sistem bine gandit, zic eu, in sensul ca nu il arunca pe copil asa, gramada cu toti ceilalti, ci sunt clase speciale numai pentru copii care nu vorbesc franceza, si invata acolo. Intr-o anume perioada de timp (un an de regula, daca am inteles bine), copilul este "aliniat" cu ceilalti, indiferent din ce scoala vine, din ce tara,...
Scoala la care vroiam eu nu e nici aia foarte aproape, dar aici e autobuz scolar. Numai daca esti chiar la scoala de langa casa duci tu copilul si il iei. Sau daca preferi sa il duci si sa il iei tu cu masina, atunci sigur ca nu ti-l pune la autobuz.
Pentru autobuz, o sa ma sune soferul sa imi spuna la ce ora trece si unde opreste ca sa o ia. Si o sa aiba o eticheta pe haina, ca sa o recunoasca soferul si sa stie unde o duce
Maine insa o voi duce eu. Pana cand stabilim cu autobuzul.
Am sunat azi, si am aflat ca de fapt orele se termina la 16:15 la ei, si nu la 15. Incepe la 9 fara 10.
Nu stiu exact cate pauze au in timpul asta, dar imi imaginez ca au si o pauza de gustare in afara de pauza de la masa de pranz.
Am fost sa cautam cutie (lunch box, care aici se cheama boite a lunch - de ce a LUNCH, nu ma intrebati, deh... canadisme ) si nu am gasit decat o cutie cam aiurea si finisata prost, necompartimentata, dar Princess. Am mai luat doua cutii mai mici Elmo, care intra in cutia Princess, asa ca o sa ma descurc. Ii mai pun tacamuri si servetel si voila.
Maine o sa ii pun sandwich, o sa ii pun niste legume bucatele,... vad eu. Si probabil ca o sa manance la scoala, daca se termina orele asa tarziu... Tipa cu care am vorbit mi-a zis ca majoritatea care merg cu autobuzul mananca la scoala. Acuma sa vedem ce le-o da... Totusi, la gradinita manca foarte bine cu toti acolo. Nu mi-a zis nimeni niciodata sa faca mofturi. Mofturile sunt pentru acasa...

Cu fructele, asa ma gandeam si eu, cum zice Mihaela. Ca niste strugure ii pui, dar mar nu ii poti pune, taiat (ea nu are destui dinti ca sa muste, si se mai si misca inca unul, deci chiar nu poate sa muste acum....) Portocala se mozoleste complet, kiwi e alunecos.... Banana mai merge, ii puneam si la gradinita.

La noi tocmai ce a fost ziua mamei

In rest, scoala e mare, dar e intr-un cartier mai prapadit - fata de scoala ailalta care era in buricul protipendadei... acuma, vom vedea, sper ca va fi interesant pentru ea, ca ii va placea. In fond, toti sunt copii, si poate ca e de preferat sa aiba si experiente in afara protipendadei (desi aici, la scoala primara, nu sunt fite de-alea, legate de marca tricoului sau a incaltarii, sau ce e mama si ce e tata... fitele incep mai tarziu nitel... Si evident ca nu au mobile iar scoala are cod de culori, nu te duci ca papagalul in toate culorile curcubeului...)

Pe mine sa nu ma trimiti cu masina, nici macar in vacanta, ca detest sa mi se faca fundul patrat pe un scaun! deci nu nene, nu cu masina pentru mine... Cu avionul, unde vreti voi merg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Azi e soare si vom avea 17 grade! Sa va spun ca incep sa imi revin?
Mai ales ca e prima miercuri din ianuarie incoace cand cartea de genetica e in biblioteca...am predat sambata ultimul test, astept rezultatul si apoi calificativul final. Nici nu imi vine sa cred ca am terminat un curs de facultate in suedeza/engleza. La inceput aveam impresia ca nu voi fi capabila, ca e prea greu....

anka, sunt locuri pe unde nu poti ajunge fara masina. De ex. cum am fost noi vara trecuta in Norvegia, nu ai ce face cu avionul . Ca ala te lasa la Oslo si tu de acolo trebuie sa iei masina sa mergi sa vezi fiordurile si sa te cateri pe munti. Nu cu masina, desigur...dar ai nevoie de ea sa ajungi pana acolo.
Si apoi un tur prin Europa iar nu poti sa-l faci cu avionul, numai daca vrei sa stai in capitale. Dar farmecul e tocmai localitatile mici, drumul(ca nu intotdeauna alegi autostrazile), te poti opri oriunde sa vezi locuri care iti plac. Sa iti spun cat e de minunat sa mergi cu masina prin Elvetia? Sa vezi apa aceea de o culoare pe care altundeva nu o vezi? Sa vezi vacutele Milka pascand pe pasuni? Si sa te opresti sa respiri aerul acela unic? Sau sa urci pe muntii Norvegiei si sa vezi fiordurile de sus? Ooof, nici o imagine din avion nu se compara cu astea, iti spun eu...caci am fost si cu avioane atunci cand nu am avut cum ajunge cu masina la destinatie. Dar daca se poate merge cu masina, noi nu luam avionul. Noi circulam cu masina pirn Europa de vreo...6 ani, vara de vara, iarna de iarna, cu copiii dupa noi. E minunat, atat iti pot spune.

In alta ordine de idei, bafta Elizei la scoala! Azi incepe? Sa ne scrii impresii. Nici aici nu incep copiii direct la clasa daca nu stiu limba. Diana a facut 3 luni pentru ca i-a fost suficient si profele i-au dat liber sa intre la clasa normala, dar in general stau cam un an si aici copiii la clasele astea speciale de suedeza. Silvia a inceput la camin pentru ca era mica, nu sunt clase speciale decat pentru copiii scolari.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

sasha... pai... andrei numara km de pe autostrada, si trebuia sa-i citim indicatoarele. asta era marea lui distractie.

din fericire erau extrem de obositi si dormeau, cel putin iris. in rest, eu eram dj, si nu ma intrebati cum e sa canti din cutiuta muzicala pe bucuresti paris, fara gps si cu harta pe laptop, care nu a vrut sa mearga pe priza de la masina...

la intoarcere am avut dvd portabil, sa le dea dzeu sanatate alora de l-au inventat! vreme urata, nimic de vazut pe geam pe autostrazi... ne utilasem noi cu desene pe laptop, dar, cum ziceam mai sus... am ramas fara el.

dar... voi nu veti fi pe autostrazi, sunt sigura ca va avea la ce sa caste gura. luati si voi irisuca?

eu zic sa-l pui in tema, ca e drum lung, sa se gandeasca de-acasa ce face in masina. asa mai fac cu ai mei cand plecam la tara, 6 ore, ii pun sa-si ia ce le trebuie, si sa nu ma streseze. mai ales de cand am constatat ca mai bine conduc 6 ore decat sa stau pasager la ordinele tuturor

si... pentru ca tot am inceput sa povestesc ici si colo ce minunatii fac nazdravanii, am reusit sa fac rost de premii pentru proba speciala de 1 iunie.

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Proba saptamanii

Mergi la inceput