**Buburuze de 2009 in actiune (21)**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Dana, la multi ani sotului, sa fie sanatos si fericit! Si Bubu sa nu sufere mult la intepatura.

Simina, sper sa fi trecut puiului febra, ce antibiotic ti-a prescris medicul de familie? Eu stiu ca daca nu cedeaza febra 3 zile cu antitermice se da antibiotic.

Carina, poate trece perioada in care nu are pofta de laptic. Am mai patit si noi cate o zi doua, dar in asemenea situatii eu insist cu laptele, cu iaurtul.

Andreea si Cezara - Ilinca (2.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

neata fetele
frateeeeeeee.....ce se intampla in tara astaaaa?????? pe mine nu inceteaza sa ma uimeasca prostimea care cica ar trebui sa o conduca, dar nu spre dezastru ....cum fac. hai sa vad acum cine mai e cu argumente pt Base......e inadmisibil sa distrugi o tara asa...bazele civilizatiei sunt un invatamant bun, un sist sanitar bine pus la punct, o justitie incoruptibila....exact unde vrea el sa aduca oamenii in pragul disperarii
gata, ca ma iau nervii
multumim de aprecieri fetele....cris, roseata din obraji s-a inegrit si arata ca un tractorist...bronzat pe fatzuca si pe manute
de vineri si pana ieri a fost Festivalul berii la Iasi....ieri a fosttttttt, foarte fain....a plouat toata ziua...asa ca nu m-am dus la tiganeala...si chiar aveam chef sa ma duc.
fetele am sa va cam parasesc zilele astea....mai am o sapt de scoala intens si dupa, lunea viitoare am examenul de iesire din scoala...voi sa nu faceti ca mine...sa fiti aci pe baricade, da????
hai sa incep sa va pup...cris, cuscrela, dana, andreea, alic, dana mi, picky, lavi, carina, simina, mada si buburuzicile voastre, care unele sunt majore, au 1 anisor...si sa va urez o saptamana frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simina1980 spune:

Ema-atunci spor la invatat si bafta la examen!Am vazut si eu pozele cu Darius-un scump!
Andreea-i-am dat sumetrolim.M-am cam speriat ca ii deca febra putin dupa care iar ii crestea si de aceea i-am dat antibiotic fara sa ma mai gandesc.
Alic-sper sa ajung azi la medic cu el.

Mamica de Razvan-Alexandru(24.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMi spune:

Simina,multumim, mai bine te duci cu Andutu la un spital la urgenta, sa-l vada un dr, nu vreau sa te sperii dar de la dinti nu face febra 39.5 si atat de multe scaune sa nu fie o enterocolita sau un rotavirus si atunci nu se trateaza cu antibiotic dor cu regim, dar repet cel mai bine ar fi sa-l vada un dr. Multa sanatate
Cris, multumim
Alic ,multumim, a plans saracaaa si unde mai pui ca dr nu a avut asistenta azi si a trebuit s-o tin eu, mi s-au inmuiat picioarele numai cat am vazut acul, aum i-am dat 3ml de panadol , sper sa nu faca febra
Andreea, Ema, multumim

mamica de BIANCA MARIA 28.04.2009

AM IMPLINIT 1 ANISOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alic spune:

Ema multa bafta! tinem pumnii pt la examen si dat fiind ca lipsa ta va fi pt o cauza nobila, se accepta!

Dana, stiu cum e, eu la vaccin n-am participat activ niciodata, dar la gaurile in urechi n-am avut timp sa ma opun, mi-au pus-o in brate si pac-pac..parca m-au gaurit pe mine...si acum am in urechi sunetul acela ...dar a trecut si acum avem fetita frumoasa cu cercei
pe cel de 1 an cand il faceti?

---------------------------------------------------
ALICe, mamic de bebic Natalic (2 mai 2009)
---------------------------------------------------
adresa pt albumul de mot alicebirladeanu@rdslink.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Buna fetele...mi-am bagat copilul la somnic...sper sa si adoarma ca deocamdata si-a bagat degetele in gura si capul in gratiile de la patut

Meniul de azi
6-tzitzica(apoi somn pana la 8:30)
9:30-mar,pepene galben,banana si biscuiti
13:30-ciorbica cu perisoare de puiut
18:30-iaurtel cu cereale
21:30-tzitzica

Multumim de urari,vi le intoarcem inzecit abia astept sa treaca si luna asta si sa implinim mult asteptatul anisor

danaMi si Denis se catara pe tot ce prinde.Avem in parc un tobogan cu scari ca la bloc pe care se catara pana sus(bineinteles ca il mai imping si eu un pic de buci),eu ma urc dupa el si ii dau drumul de sus si tasu il prinde jos...e asa haios cand aluneca inchide ochii si tipamicuta alpinista si un sincer la multi ani taticului de cataratoare micaMultumim de cafeluta...pe viitor baga si niste vougue ca pe mine asa m-a invatat cuscra'meaCum a reactionat la vaccin?
simina pentru ce i-a dat antibiotic?A consultat-o?Are rosu in gat sau ce?Si Denis a facut febra cred ca de la dinti,a facut si caca mai moale dar nu asa de multe ori si febra nu a trecut de 38,5.Vezi ca panadol trebuie sa-i dai cam 5ml conform varstei si nurofen 2,5ml si daca nu-i scade asa poti sa-i pui un supozitor de novocalmin dar nu mai mult de unu pe zi.In alta ordine de idei finuta mea a facut febra 4 zile la rand,a consultat-o medicul si a constatat ca are rosu in gat,i-a dat antibiotic ca dupa 4 zile sa-i apara bubite mici si rosii pe tot corpul....avea pojarelCica asa debuteaza cu febra cam 3-4 zile,se confunda cu o raceala si dupa ii apar bubite inca 4 zile si...gata.Faza e ca Razvanel are si diaree si ar fi bine sa mergi sa-l vada un medic sa nu fie ceva rotavirus sau enterocolita...Doamne Fereste si sanatate maxima
cuscra pai acum se antreneaza ca pana in iulie sa stie sa pupe bine sa o impresioneze pe Mirunel
alic Singurele legume au fost ridichii si castraveti murati,casul nu cred ca merge eu am mancat numai branza ...branza(telemea),carnea am facut-o in toate felurile(fiarta,prajita in ulei,la tigaie de teflon),am mancat si tot ce inseamna mezeluri inclusiv carnati,crenwusti,mi-am facut si chiftelute din carne tocata si ou.Nu am avut nici o ora limita seara,pur si simplu am mancat doar cand mi-a fost foame...chiar si la 12 noapteaSa stii ca nu am mai pus nimic la loc chiar daca de Pasti m-am porcarit cu de toate,am mancat cred ca un cozonac in 2 zile singura.Asta mi-a placut si mie la dieta ca nu s-au mai intors kg pierdute.Aaaa si am baut doar apa minerala...astept valul...
ema stai fato calma ca nu are rost sa te enervezi pentru toti prostii(bine si eu am niste nervi pe Base de-mi vine sa-i dau foc).Bafta multe la examen si sa vii cu vesti bune da?
danaMi pupam bucuta intepata sa treaca si sa nu faca febra.Noua asistenta ne face vaccinul si de fiecare data trebuie sa il tin eu asa ca stiu ce sentiment naspa e
alic lumineaza-ma si pe mine ce e cu albumul de mot?Bagam cate o poza de la mot?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alic spune:

Dani, merci! vine si valul...
cu apa minerala imi convine de minune, asta beau mai mereu, la bere am renuntat demult
va sa zica telemea...pai aia nu e uscata sau poate ai gasit vreun sortiment diferit?
daca ai timp, pune si un meniu pe o zi sa vad si io...inteleg ca ciorba n-ai mancat deloc in astea 3 saptamani? sau altceva...ceaiuri, compoturi.... nu-i pericol de constipatie?
incerc sa nu fiu pisaloaga, dar mie pana nu-mi dai mura-n gura, nu-mi iesa!

la albinute intreba Ely cine se ocupa si am pus adresa de email la semnatura; stii ca am facut albumul de 6 luni, acum ar urma cel de 1 an; iar poza nu trebuie sa fie de la mot, ci una care ne place noua, dar sa fie de la 1 anisor +- 2,3 zile sa zicem

---------------------------------------------------
ALICe, mamic de bebic Natalic (2 mai 2009)
---------------------------------------------------
adresa pt albumul de mot alicebirladeanu@rdslink.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:


Buna fetele,

Nu am citit nimic din urma din lipsa de timp
Scriu repede ca fata vrea sa faca nani si atunic cand o voi duce in pat voi trage si eu pe dreapta ca sunt franta de oboseala. Azi dimineata cand m-am trezit la 6 simteam ca pic jos de oboseala
Asa, weekend-ul la noi a fost plin...am inceput cu trebaluiala, pregatiri ptr masa de party...dar sincer petrecerea nu a fost chiar asa reusita...

Nu mai am timp de scris, s-a lovit si fata la frunte, s-a pus pe plans si vrea nani.asa ca ies

Va pupic si sper sa am timp in alta sa va citesc si sa va raspund.

Pupici, noapte buna si la mai multe lunite sarbatoritilor


Mami de printesuca mica si iubita
Buburuza mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Ola fetelor,

DanaMi, La multi ani la sot!

SImina, sanatate la Andu.

Cris, sper si eu sa ne revenim cu papica ca momentan desi bag in ea la cat mananca nu pune nici un gram pe ea.

Alic, ma bucur ca iti place reteta. Cred ca poti folosi in loc de faina amidon, dar nu am incercat.

Simina, per ansamblu papa peste 500 ml de lactate, impreuna cu iaurtul care ii place. Dar nu pune in greutate.

Serialbastre, si eu asa am crezut ca e o perioada, dar refuzul asta dureaza deja imediat de o luna. SI sa stii ca si eu insist tare mult.

Emanouela,

Daniella, felicitari pentru kg date jos. Ma gandesc sa ma apuc si eu de luni ca mai am 3kg de dat jos sa ajung la greutatea dinainte si poate mai dau inca 3-4 in plus. As vrea sa ajung la 60, dar nu prea cred. Vreau sa te intreb referitor la cura, avand in vedere ca nu vreau sa dau jos asa de mult as vrea sa fac varianta cea mai scurta, si asta ar insemna sa tin cate 4 zile fiecare etapa? SI mai vroiam sa te intreb la etapa II pot manca 40 g pe saptamana din alimentul preferat (ca mi se pare tare putin ). A si la etapa 3 cum adica 8 g de hidrocarbonate, ca la cantitatea asta nici nu ma complic cu ele ?
Multumesc

Picky, pupam pe Stefi sa ii treaca.

Noapte buna!

Carina de scumpete de in Maria (31.08.2009)

http://lb1f.lilypie.com/wr9Bp2.png

http://capy72.mondozoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia.p spune:

Buna dragele mele! Eu sunt treaza si la ora asta, m-a apucat gatitul pt pici.Suntem bine, nu a mai vomitat si drept urmare nu am mai fost azi la dr.Cand s-a trezit azi dupamasa a fost f agitat, abia l-am oprit din plans, eu dau vina pe dintii de jos care ies acuma, iese si nr.8, sper ca nu e de la stomacel.Mai stau maine sa vad si dc continua asa mergem la dr.
Ema am uitat sa-ti zic ca am vazut pozicile cu voi si sunteti superbi, e asa un dulce bestiuta ta
Carina las ca ne mai intalnim noi, dar de ce nu ai zis ca esti din Oradea, ieseam toate impreuna
Alic
Daniella tin pumnii sa dai cat mai repede jos si sa fii si mai bunaciune ca si acuma, iar ti-am zis Denis e un scump, imi plac la nebunie pozicile cu ciolanul in gurita..si eu ma bucur ca s-au calmat apele cu mama dar chiar m-a suparat rau in ultimele zile, dar nici nu-mi place sa fim suparate ca doar e mama mea si mai greseste si ea!
Carina si eu am trecut cu Rares prin faza in care dupa o noapte intreaga imi bea doar 70 ml lapte el care sorbea odata 200 ml..si eu m-am panicat dar apoi si-a revenit singur.I-am schimbat si laptele atunci in perioada aceea fiindca am crezut ca e din cauza laptelui dar tot asa bea..isi revine, e doar o perioada si cred ca a fost cam pe la 8-9 luni daca nu ma insel
DanaMi La Multi Ani cu sanatate sotului cam cu intarziere, cum ati petrecut? Pupici multi la micuta cataratoare!
Simina offf puiu mic imi pare rau ca nu va simtiti bine, eu am patit-o cu Rares cu febra asa de mare prin martie si eu ii dadeam paracetamol si in 4 ore iar avea febra, m-a mai ajutat compresele cu apa si otet trase pe picioruse.Am crezut si eu ca e de la dintisori dar din pacate a fost rosu in gat, a zis pediatra ca sunt foarte putine cazurile cand bb-ei fac febra asa de mare de la dinti.Poate ca si diareea si febra in cazul vostru e de la dinti, tinem pumnii sa treaca repede si sa nu fie nimic grav.Pupici multi si multa sanatate Andutu mic!Sa ne spui dc ati fost la dr!
Cris
DanaMi pupici pe bucuta intepata sa nu doara tare!
Ema bafta la invatat si sa iei examenul din prima!
Simina Sumetrolim mi-a prescris si mie pediatra atunci si si-a facut efectul in 3 zile era pe picioare, doar ca noi stiam sigur ca are rosu in gat!
Picky sper ca nu s-a lovit rau Stefi la frunte, pupici de la noi si te asteptam sa ne mai dati vesti despre voi
Va pup pe toate si pe toti, merg sa termin papica repede si sa ma bag la somnic!

Mami fericita de pitic campion Rares Florin---te iubesc mult piticanie mica

Rareselul creste mare

http://lb1f.lilypie.com/D3Sbp2.png 23.mai.2009

Mergi la inceput