Viitoare mamici de septembrie-octombrie (48)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Klarisse spune:

Am sunat la RU si zilele de concediu se dau pana la data cand intri in prenatal, minus cate s-au efectuat deja..deci imi raman vreo 6.....mi-au distrus ziua..imi vine sa plang..
Eu credeam ca mi le da pe tot anul..

Klarisse graviduta 17+

http://lbdf.lilypie.com/zjrHp2.png


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela.n spune:

Klarisse, parca citisem undeva (nu mai stiu unde) ca se dau 2 zile libere pe luna pt investigatii medicale - in cazul gravidei.
Stie cineva ceva de asta?


--------------------------------------------------
Sunt o 17+

Ingerasul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Klarisse spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionela.n

Klarisse, parca citisem undeva (nu mai stiu unde) ca se dau 2 zile libere pe luna pt investigatii medicale - in cazul gravidei.
Stie cineva ceva de asta?


--------------------------------------------------
Sunt o 17+

Ingerasul meu

Se dau Ionela dar nu se adauga la concediu..daca le folosesti bine daca nu nu..din cate stiu eu.

Klarisse graviduta 17+

http://lbdf.lilypie.com/zjrHp2.png


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oramona spune:

Asa este. sunt 16 ore pe luna libere platite. Dar sunt pe luna, eu mi-am luat intr-o luna o zi, luna trecuta 2 zile. Klarisse, de asta ti-am zis sa intrebi la RU, asa e normal, fiindca la data intrarii in concediu de maternitate se suspenda contractul de munca si atunci nu au cum sa mai calculeze pe tot anul. La unele fete, cum e la Lora, am inteles ca se da pe tot anul, ce bine de ea.Si eu nu am decat vreo 7 zile, ca am totluat cate o zi, o sa ii rog si eu sa-mi calculeze. Am aflat, daca nu-ti raman 42 de zile, ele tot se calculeaza, beneficiem de indemnizatie din a 43 zi, dar pentru restul de zile pana la 42, nu primim nici un banut. Va

mamica de fetita si 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Klarisse spune:

Parca-s toanta...si sunt 84 de zile inainte pana la DPN, pana la 40 de saptamani sau 42 de saptamani?
Iertati-ma daca par..dusa..chiar sunt..

Klarisse graviduta 17+

http://lbdf.lilypie.com/zjrHp2.png


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kamy13 spune:

O zi buna va doresc la toate!

LilianaR, danaisa multumesc pt. raspunsurile legate de tensiunea joasa. Am sa beau cate o cafea la 2 zile si voi alterna cu Coca Cola.

Si ceva hazliu ce mi s-a intamplat aseara: am cautat informatii pe net si scriind in Google "tensiune joasa in sarcina" imi apar tot felul de site-uri genul "amplificator de tensiune joasa", "separatoare de sarcina", "Grupul Industrial Electrocontact"...am ramas paf in prima secunda, Google ma dusese la site-uri cu informatii despre aparate electronice


Graviduta

Bebic mic 22+


Camelia

"Daca dragoste nu e, nimic nu e "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela.n spune:

Klarisse, stiam ca nu se adauga la concediu, ma gandeam ca poti sa mai "faci rost" de cate 1-2 zile libere.
Pt orele astea libere/1-2 zile trebuie facuta cerere de concediu pentru investigatii medicale sau cum vine?
La noi la RU e o mare invalmaseala si mai bine ma lamuriti voi, desi poate ar trebui sa intreb acolo daca mai am toate zilele sau daca se calculeaza pana intru in prenatal

--------------------------------------------------
Sunt o 17+

Ingerasul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mari-Mariuk spune:

Buna ziua burtici!
Nu mai reusesc sa scriu decat rar si foarte rar...dar macar citesc din urma. Si citind, am constatat ca tot predomina...
Peste o jumatate de ora merg la laborator sa imi iau rezultatul de la TT. Sper sa fie totul bine, sa nu intru in panica pentru ca imi ajunge faptul ca numar saptamanile ce mai sunt pana la nunta si e groaznic, mai ales ca aici in Tulcea nu gasesc o rochie de mireassa mai draguta, usoara si accesibila la pret. Tot ce e sub 700 lei parca ar fi din folie de celofan confectionate, au o croiala de zici ca toata lumea ar trebui sa vrea rochii cu crinolina, etc.
Daca are cineva informatii despre cum se fac comenzi online pe amazon.co.uk, ma puteti ajuta? Acolo am vazut ceva care sa imi placa cu adevarat si la pret super.
A, oficial, de ieri, am pasit in a 5-a luna de sarcina
Mariuk 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clary spune:

Citat:
citat din mesajul lui Klarisse

Parca-s toanta...si sunt 84 de zile inainte pana la DPN, pana la 40 de saptamani sau 42 de saptamani?
Iertati-ma daca par..dusa..chiar sunt..

Klarisse graviduta 17+

http://lbdf.lilypie.com/zjrHp2.png





Klarisse ,sunt 84 de zile pana la DPN pentru sarcina la 40 de saptamani..eu imi mai las o saptamana inafara de alea 42 de zile ca poate depasesc DPN.

cununie civila

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kamy13 spune:

Si tot legat de tensiunea joasa, am citit ca nu e prea indicat sa nasti cu epidurala in acest caz, fiindca iti va mai scadea tensiunea si pe parcursul nasterii.

Iar eu vreau sa nasc cu epidurala, o sa le zic sa-mi dea niste cafea atunci in timpul nasterii


Graviduta

Bebic mic 22+


Camelia

"Daca dragoste nu e, nimic nu e "

Mergi la inceput