Rahitism copil = "infometare" ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Nu e rau ca o iei in serios dar nu trebuie sa exagerezi, rahitismul baiatului tau nu pare sa fie sever de aceea si doctorita e calma si mi se pare normal cum a pus problema)exact cum iti scriam ca a procedat doctorita noastra). La un rahitism sever semnele sunt clare si atunci sunt convinsa ca nu ar mai fi stat pe ganduri si te-ar fi trimis la analize. Eu zic sa te linistesti, daca e rahitism veti vedea in august dar oricum pana atunci nu stai cu mainile in san si copilul primeste suplimentele de care spuneai. Expune-l la soare cat de mult posibil(astfel incat sa nu fie periculos, da-l cu creme de protectie dar care sa si lase soarele sa intre in piele), mergeti la mare daca e posibil, daca nu prin parcui, la strand, la munte, etc. Spui ca mananca lactate si derivate multe, e OK dupa parerea mea.

Veti vedea in august cum sta treaba si daca e ceva, se poate corecta. Nu e vorba de nici un start rau in viata, stai linistita. Esti o mama buna.

Cat despre bicicleta si despre inaltime, nu te ingrijora, fiecare copil are ritmul sau...sigur ca te inteleg, tu le vezi acum toate prin prisma rahitismului...dar incearca sa te bucuri de toate performantele copilului tau asa cum vin ele...nu il compara cu altii, nu il vedea ca pe un copil rahitic...strici toata bucuria varstei lui cu astea. Ai incredere in doctorita, mie mi se pare de bun simt si corect tratamentul ei.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Rahitismul, daca nu este in forma avansata, NU lasa sechele. Dar, de acum inainte, sa ii dai copilului vit D, cel putin, in fiecare luna cu "r". Mai discuta cu doctora despre tratamentul profilaxic in cazul copiiilor cu sechele de rahitism.
Nu-ti face griji, esti o mama foarte buna, iar copilasul tau este pe maini bune.
Din cate stiu, vit D se da pana la 7 ani, inclusiv.
Multa sanatate.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

La Vigantol e important sa tii sticluta in cutie si cu tot cu cutie in dulap si sa schimbi sticluta dupa o luna de folosire. Asta pentru ca se inactiveaza la lumina.

In rest, sunt de acord cu ce ti-au spus fetele. Sa stea cat mai mult in aer liber, sa-l vada soarele si foloseste o crema de protectie cu factor 20-30 (depinde si ce piele are el), nu mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela 1969 spune:

Si baiatul meu a avut rahitism si anume sternul infundat si singurul lucru pe care l-am facut a fost sa-l duc in fiecare an la mare sa-l vada soarele iar de la 5 ani a invatat sa inoate.
Acum are 14 ani,1,78 m, 69 kg, are umerii lati, pieptul frumos si nici urma de rahitism.
Te rog nu te mai stresa pentru ca nu ai niciun motiv.Totul va fi bine.

Mergi la inceput