Dieta Dukan

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

si partea a2a cum am promis:

Etapa 2: Cruising/Navigarea

Aceasta faza mai putin stricta va aduce la greautatea dorita si alterneaza 5 zile de proteine pure(PP- etapa 1) cu 5 zile de proteine&legume- in cantitate nelimitata(PL). Se pot slabi 900gr/sapt. In zilele PL se poate consuma o supa sau o salata la fiecare masa si apoi proteine+ legume la discretie. Cand ati ajuns la greutatea ideala se trece le etapa3.
Nu se consuma deloc: cartofi, cartofi dulci,avocado se consuma moderat morcov/pastarnac.
Se recomanda sa se ia multivitamine forte in fiecare zi& seminte de in pt a evita constipatia.

Etapa 3: Consolidarea

In aceasta etapa se introduc alimente noi:carbohidrati(paine/paste/fructe) si alimente non fat precum branza, cascaval,etc. Alimentele noi se introduc gradual si se consuma moderat. 2 zile/sapt se mananca PP.
Sunt permise 2 mese la care mancati ce doriti( nu uitati, cu moderatie). Aceste mese nu trebuie sa fie in aceasi zi sau la 2 zile consecutive. Aceasta faza este conceputa pt a prevenie cresterea in greutate dupa ce se termina o dieta stricta. Nu ar trebui sa slabiti, dar nici sa va ingrasati. Odata ce s-a stabilizat greutatea, treceti la etapa finala.
Nota: la fiecare kg se vor tine 9 zile consolidare.

Etapa 4: Stabilizarea

Aceasta este cea mai usoara. Mancati ceea ce doriti( moderatie, moderatie, moderatie, calitate, nu cantitate!) pt totdeauna.
Nu uitati sa tineti PP o zi/sapt.). Daca va ingrasati puteti incepe procesul iar.


ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica

Am citit eu site-ul si foarte putin din comentarii.Cit ai de dat jos,in ce faza esti ,cite zile ai tinut atac si cit ai slabit?E greu?Esti genul cumpatat?
Urmeaza sa citesc si comentariile cind voi avea timp.
Sintem un grup care trebuie sa slabim pina pe 15mai, 3 kg.Bine asta era valabil timp de 3 saptamini.Din pacate eu nu prea am sanse si noi chiar ne gindeam sa aplicam ceva drastic.fetele au mai tinut zille exclusiv de proteine si n-am auzit ca efectul sa fi fost cel mentionat de Dukan.


dulcetica


sunt in faza 1, la atac, en garde. vreau sa dau 8kg jos=>55kg am slabit de anul trecut de pe vremea asta 19kg. incet, inatai vreo 6 kg cu operatia, apoi incet-incet, mancat sanatos, sport.
acum nu mai am rabdare, plus ca merg la mare peste vreo 8 sapt. si vreau beach body
E cam greu doar proteine, am slabit 3 kg. mi-am facut mancarea yummy, acum merge. io am folosit si vin pt ca sa marinez carne cu condimente divese. si o lingura de paste de tomate. termin atacul sambata. si tin si cu soacra. ea a slabit 2 kg la atac


ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Citat:
citat din mesajul lui tessa1965

a tinut-o o prietena, a slabit 40 de kg intr-un an, de doi ani nu a pus la loc mai nimic, poate 2-3 kg. la aceasta dieta este f bine ca are perioada de stabilizare lunga, parca 10 zile pt fiecare kg pierdut si te obisnuiesti sa maninci cu atentie, ti se schimba modul de a minca, nu mai este o dieta. am inceput si eu de ieri, vreau sa tin prima etapa 10 zile, eu am f mult de slabit.

succes in continuare.


succes tessa

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica

Citat:
citat din mesajul lui tessa1965

a... la aceasta dieta este f bine ca are perioada de stabilizare lunga, parca 10 zile pt fiecare kg pierdut si te obisnuiesti sa maninci cu atentie, ti se schimba modul de a minca, nu mai este o dieta.
succes in continuare.

Lasa ca nici la alte diete nu te forteaza sa maninci bine dupa.
Intrebare:poti bea cafea si ceaiuri in perioada de atac?
Eu incerc sa tin 5 zile proteine.Am inteles bine?Tin 5 zile PP ,apoi 5 zile PL si apoi le alternez pina ajung fotomodel ,dupa care tin stabilizarea?


dulcetica


poti bea cafea si ceaiuri, pana la 3l
Etapele sunt Atac, Cruising, Stabilizare& Consolidare.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Multumesc pt rezumat, Anca!
Vorba aia: 'mai ma gandesc'.



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Am gasit intre timp un site in romaneste cu un rezumat si m-am lamurit. E un fel de disociat. Eu nu am reusit sa slabesc deloc in zilele de proteine, dar asta e o constatare mai veche a mea. Daca incerc un regim in care am de mancat predominant carne, nu dau jos aproape deloc. Probabil ar merge daca as reusi sa mananc iaurt mai mult, branza, cateva oua si carne doar putina, odata pe zi cel mult.



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me


executat rezumatul. nici eu nu puteam sa tin un regim exclusiv bazat pe carne. de asta am reusit sa ma obisnuiesc cu asta, pt ca mor dupa peste, lactate& oua. si am citit ca putem manca 1 ou pe zi fara pb.
doar ce am citi azi despre super foods care ajuat al slabit:
- branza& prod lactate
Cercetatatorii din Australia au facut un studiu: un grup de persoane au tinut o dieta hipercalorica cu branza, iaurt& lapte-toate lowfat. Cei care au crescut potiile de la 3-5/zi au slabit mai mult. Voluntarii care au consumat o dieta continand lactate aveau si tensiune normala& cel mai putin procent de grasime la nivelul abdomenului, dupa cum au declarat cercetatorii.
- ouale
Superfood ajuta la slabit si sunt f sanatoase. Cercetatorii la Univ din Surrrey au introdus 2 oua/zi pt 12 sapt. in dieta hipercalorica a 50 pers supraponderale.Celalalt grup a urmat aceasi dieta- ouale. Grupul care a consumat oua a slabit si li s-a redus colesterolul. Ouale contin aprox 80 cal, plus vit D, B!"& colina- prietena inimii.
- merele
la fel daca mananci un mar inainte cu 15 min de masa slabesti , pt ca contine fibre, care reduce apetitul. lafel studii pe 2 grupuri de voluntari.
- sucul de grefe
un pahar de suc de grefe( natural, eventual indulcit cu indulcitori) ajuta la slabit si la curatarea ficatului de toxine. O echipa canadiana de cercetatori a identificat o molecula care arde grasimile, naringenin( in engleza), cumva naringenina in ro. aceasta balanseazanivelul de zahar in sange si ajuta la prevenirea sindromului metabolic, o conditie pre-diabetica care ar cauza cresterea in greutate in jurul taliei. Cercetatorii au observat ca obliga ficatul sa arda excesul de grasime, in loc sa il stocheze. Persoanele obeze care au baut un pahar de suc de grefe inainte fiecarei mese au slabit intre 1.6-4.5kg in 3 luni fara sa tina vreo dieta.
daca luati Warfarin/ statins cereti sfatul dr.

te pup si eu si pe puii mici

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Multumesc pt rezumat, Anca!
Vorba aia: 'mai ma gandesc'.



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



cu mare placere, no pressure

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea1002

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica

E total nesanatos ca te umpli de toxine si se produce un dezechilibru in organism. Dar daca as da 3 kg jos parca as experimenta.Era una care a slabit 25 kg la comentarii pe un site si lauda faza de atac.
Laura ,te rog ,ca ma apuca depresia!Deci sa nu ma apuc?

dulcetica

dulcetica, nu stiu ce sa iti zic, cred ca depinde de organismul/metabolismul fiecaruia. La mine mancatul de carne ca aliment principal nu ma ajuta sa slabesc. Dar poate la tine merge. Sau , cum ziceam, daca incerci sa bagi mai degraba lactate, peste, oua, poate are eficienta mai mare.



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me




Clar depinde de metabolismul fiecaruia. Eu, de exemplu, slabesc in perioada de proteine, iar in cea de legume/fructe nu dau nimic jos.
Eu tin un disociat cu 3 zile carne, lapte, oua si 3 zile legume si fructe.

Andreea, mami de Miruna Ioana(25.09.2007)



pai zi-ne si noua cum, ce fel. de cand ai inceput, cate kg. etc. care e target. etc
uite incep io: am 1.73cm si vreau sa ajung la 55kg. ideal. ori macar 57kg cam asta e. de la 82kg anul trecut zic ca e ok eu am constructia naspa, grasimea se pune pe picioare si fund si am picioare de elefant, cum era Shakira in primul videoclip cand o filmau de jos in sus acum e o bunuta.


ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea1002 spune:

Ohoooo, pai tu chiar vrei sa ajungi fotomodel cu 55 kg la 1.73 inaltime . Eu ma multumesc si daca ajung la 65 kg, si am 1.75 m. Dar de-abia tin de 1 luna regimul asta(dieta 3+3 , daca dai un google o sa vezi despre ce este vorba, nu stiu daca pot spune aici), si am dat jos 4 kg, ceea ce zic eu ca este un lucru bun, nici prea repede, nici prea incet.
Daca m-as mobiliza sa fac si un pic de sport, cred ca as slabi mai usor, dar....

Andreea, mami de Miruna Ioana(25.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea1002 spune:

Aaa, si eu sunt "construita" exact pe dos: grasimea se pune de la mijloc in sus.

Andreea, mami de Miruna Ioana(25.09.2007)

Mergi la inceput