Tatici participanti la nastere

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luny spune:

In maternitatile particulare poate asista sotul la nastere fara probleme si comentarii din partea medicilor, ii echipeaza din cap pana-n picioare si asta e..
La noi a fost asa: stiam varianta asta, i-am prezentat-o doar ca informatie, nu vroiam sa fie acolo decat in timpul travaliului, nu si in sala.. el a fost de acord, insa mi-a spus ca daca ma razgandesc, e ok! eu nu m-am razgandt, cu cateva zile inainte el imi spunea ca e mai bine ca nu intra in sala ca ar fi prea emotionat si sigur i s-ar face rau p-acolo fiind vorba de mine si baiatul lui, si nu din cauza sangelui and so, ca a lucrat la Smurd si a vazut destule... eu m-am gandit tocmai ca nu as vrea sa ma vada in momentele alea, cand va fi cel mai nasol, nu as vrea sa-l 'incarc' cu toate cele din sala de nasteri..
insa surpiza s-a petrecut pe loc, a stat cu mine in sala de travaliu, totul a fost minunat, glumele erau la cote maxime cu asistentele, el nu protesta la contractii cand il zgariam pe mana, am apucat sa fac doar o doza de epidurala,caci lucrurile s-au miscat rapid, si cand sa intru in sala de nasteri, a rugat o asistenta sa-l echipeze ca vine si el .. asta in ciuda protestelor mele destul de vehemente, dar cum momentul ptr un 'mare scandal' nu era tocmai potrivit si eu ma simteam 'magnific', am cedat, insa am insistat si le-am spus clar medicilor ca nu vreau sa vada expulzia si nici sa stea lipit de mine.. drept ptr care a stat undeva in spatele meu, in fundul salii, si de acolo a asistat, asa a fost ok, nu a vazut nimic din ce nu vroiam, iar el era plans tot de emotie, fericit maxim ca a putut trai momentele alea.. si sincer, mie mi-a fost tare bine dpdv psihic sa-mi stiu sotul aproape, nu pe hol..

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Na ca acum mamicile sunt feministe extremiste ca accepta cererea de a asista la nastere a sotilor lor...iar chestia cu castratul dupa ce a privit sotul o nastere...nu mi-am inchipuit vreodata asa ceva...la noi nu a fost vorba de asa ceva, el a vrut eu am fost de acord.
M-a ajutat extrem de mult sa il am acolo, am fost vulnerabila si expusa strainilor si daca nu era acolo cred ca plangeam intr-una.
Chiar a fost placut sa asteptam momentul nasterii uitandu-ne la dvd cu George Carlin(unul dintre preferati), sa facem glume, ma ajuta cu apa sau un snack, el a facut nasterea sa fie foarte comoda.Tot ce pot sa sper e sa fie asa si a doua oara.

Adriana 22+ si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Mie mi se pare narcisist (de un egoism extrem) ca barbat sa pui problema disconfortului TAU minor, cand nevasta-ta, mama copilului tau, are parte de un discomfort MAJOR, dar ea nu poate sa opteze sa iti paseze tie eventual nasterea pe bune, nu doar asistarea la ea. Pt sotie e un comfort psihologic sa o tina cineva iubit de mana in acele momente care nu's comfortabile deloc si cand e si ea speriata,sa o incurajeze. Ar trebui sa fie o experienta emotionanta pt tata sa isi tina bbul in brate imediat dupa nastere samd. Cu alte cuvinte, sa te gandesti la ea si la copil, nu la tine. Dar ma rog, asa e mentalitatea, nasoala. Femeile sa se aranjeze sa fie mereu frumoase si gospodine si nu stiu cum, iar ei nederanjati saracutii, ca's sensibili.

Barbata-miu a stat la nastere, tot roman. L-or fi urmarit imaginile si pe el, dar n-a avut vreodata tupeul sa se planga de asta. A facut o treaba grozava si m-a ajutat enorm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

M-a ajutat extrem de mult sa il am acolo, am fost vulnerabila si expusa strainilor si daca nu era acolo cred ca plangeam intr-una.



Exact asa si eu m-am simtit! Dureros de vulnerabila si fara niciun chip cunoscut mie imprejur.
Prezenta sotului meu la nasterea fetitei noastre a fost un lucru extraordinar pentru noi, amandoua.

Mamica de Zanuta mica, Anna Laura

www.youtube.com/watch?v=ckFvoGRPiCU&feature=related/" target="_blank">Shape up, Anca!
Le meilleur moyen de réaliser ses rêves c'est de se réveiller.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Mindy

apreciez dorinta lui de a fi acolo dar sa fie dom'le barbat, daca e agitat si speriat ca un iepure, mai bine sa stea in sala de asteptare.



Eu nu vad nimic natural in asistarea barbatului la nastere, mi se pare efectiv un act de castrare sau feminism dus la extrem. Cred ca se pune prea multa presiune pe barbati avand pretentia sa se implice intr-un act pe care eu cred ca natura l-a rezervat exclusiv femeii, la toate speciile. Cu aceste noi tendinte riscam sa ne pierdem cu totul caracteristicile care ne diferentiaza si sa ne transformam cu totii in pure fiinte sociale si asexuate. Ma rog, banuiesc ca unora le surade aceasta perspectiva ca fiind apogeul civilizatiei si curentului politically correct.




Aberezi la greu cu actul de castrare si feminismul extrem. Tocmai ca nu sutnem animale, nasterea unui copil are si incarcatura emotionala si relatia dintre parteneri are incarcatura emotionala, asa ca in vreme ce expulzia copilului va fi intotdeauna facuta de femeie, suportul emotional al barbatului este ceva frumos. Ce spui tu este echivalent cu a spune ca dragostea si grija unui barbat fata de femeia lui e un act de castrare, masculinitatea insseamna nepasare si egoism. E jignitor pt. barbati sa ii vezi asa pe toti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cdp spune:

@ruxij: brrrrrr...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui cdp

@ruxij: brrrrrr...

www.comitetuldeparinti.ro" target="_blank">cdp


Brrr indeed. Nevasta-ta se chinuie la nastere, tu vrei doar sa astepti "surpriza" in fotoliu, catusi de putin deranjat din comfortul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij


Mie mi se pare narcisist (de un egoism extrem) ca barbat sa pui problema disconfortului TAU minor, cand nevasta-ta, mama copilului tau, are parte de un discomfort MAJOR, dar ea nu poate sa opteze sa iti paseze tie eventual nasterea pe bune, nu doar asistarea la ea.



Iar mie mi se pare o dovada de imaturitate si criza de identitate sexuala sa iti pui problema 'pasarii nasterii'. E jalnic cum se tot plang femeile de statutul lor, cat sunt ele de oropsite, transmitand atitudinea asta din generatie in generatie, de s-a ajuns ca acolo unde se poate (vezi romanica), daca nu poti pasa sotului nasterea macar sa optezi pentru cezariana. M-ar bucura mai multa demnitate in asumarea statutului de femeie, cu tot ce inseamna el...Nasterea este si durere dar este si o fericire extraordinara si ambele sentimente nu pot fi simtite de un barbat indiferent de distanta fizica ce-l desparte de actul nasterii...chit ca e pe holul spitalului, chit ca sta intre picioarele femeii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Accept, om fi citit si noi cartile alea, stim cu totii cuvinte complicate si terminologie psiho-poo-poo , da' le mai punem si in contex. Da-o-n colo de "identitate sexuala" ca n-are nicio treaba aici si ne pierdem caii iara prin papusoi.
Imaturitate arata exact situatia in care partenerii nu vor sau nu pot emotional vorbind sa fie impreuna si sa se sustina reciproc in momente grele, precum este nasterea. imaturitate este cand femeia crede ca sotul nu o va mai putea iubi erotic daca o vede nascand, sau din partea lui cand inghite greu sau deloc experienta asta. Ca e imaturitatea celui care refuza sa participe sau sa fie asistat, ca e imaturitatea/inoportunitatea relatiei in sine...sunt deja detalii.
Si toti am fost imaturi la un moment dat, unii sunt asa toata viata..asta este.

(Sdcristian, te rog sa te excluzi din descrierea de mai sus, ca fiind fara legatura cu persoanele care au intradevar sensibilitati reale de alta natura!)

Edit: Cdp, crezi ca daca il pui mai mic nu se mai vede?

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Accept, om fi citit si noi cartile alea, stim cu totii cuvinte complicate si terminologie psiho-poo-poo , da' le mai punem si in contex. Da-o-n colo de "identitate sexuala" ca n-are nicio treaba aici si ne pierdem caii iara prin papusoi.
Imaturitate arata exact situatia in care partenerii nu vor sau nu pot emotional vorbind sa fie impreuna si sa se sustina reciproc in momente grele, precum este nasterea. imaturitate este cand femeia crede ca sotul nu o va mai putea iubi erotic daca o vede nascand, sau din partea lui cand inghite greu sau deloc experienta asta. Ca e imaturitatea celui care refuza sa participe sau sa fie asistat, ca e imaturitatea/inoportunitatea relatiei in sine...sunt deja detalii.
Si toti am fost imaturi la un moment dat, unii sunt asa toata viata..asta este.

(Sdcristian, te rog sa te excluzi din descrierea de mai sus, ca fiind fara legatura cu persoanele care au intradevar sensibilitati reale de alta natura!)

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)






nu e neaparata nevoie sa ma exclud

eu cred in dreptul oamenilor de a fi diferiti si unici

ce merge la mine si familia mea poate e inacceptabil pentru familia vecinului

nu vad legatura intre erotism si nastere (ok, in afara de cea evidenta - ca fara sex nu ar fi nasteri), nu cred ca raman barbati impotenti, nu cred ca daca sta langa tine cand nasti gata, merge la altele pe care le vede ca obiecte sexuale nu zeite ale fertilitatii. si asta se poate repara cu un pic de terapie... la nevoie

dar na, pentru mine sa-l fi vazut in sala cu mine ar fi fost stresant, ca ar fi trebuit cumva sa am si grija lui. sau poate m-ar fi surprins... greu de crezut, cand daca radeam un pic mai tare in ultima luna de sarcina se albea ca vai, daca nasc... fiecare cu piticii lui pe creier. am uitat - mama lui i-a tot povestit cat de traumatizanta a fost nasterea pt ea, adevarul e ca si-a pierdut o parte din vedere atunci si a avut multe complicatii ulterior, deci poate si asta sa fie un motiv.

Mergi la inceput