Tatici participanti la nastere

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Mie nu mi se pare “normal” ca tatal copilului sa nu fie prezent la nastere, langa mama copilului. Adica cum, sarmana faptura de gen feminin l-a facut singura pe acel copil? Daca au fost doi la momentul magic, tot aceeasi doi trebuie sa fie si cand se naste minunea.

Nu mai mentionez ca si eu am nascut cu sotul meu alaturi.
Aici, majoritar, femeile nasc cu taticii alaturi, deci nici nu s-a pus problema ca sotul meu, tot roman, sa faca altfel. Si nu pentru ca am insistat eu in vreun fel, ci pentru ca asa a vrut el. Nu stiu cum as fi rezistat fara el in acele momente…
Mi-a fost de un real comfort sa-l am aproape, pe cuvant de onoare.

Pe de alta parte, eu vad o legatura stransa intre prezenta taticilor (romani) la nasterea copiilor lor si un numar cat mai scazut de partenere inselate de sotii lor (romani) la scurt timp dupa ce acestea devin mamici: cred la modul foarte serios ca, de-ar fi mai multi barbati romani prezenti la nasterile copiilor lor, cazurile in care acesti barbati si-ar inseala partenerele sau sotiile, ar fi mai mic. Am impresia ca atunci cand tatal asista la durerile prin care trece o femeie sa-i aduca pe lume copilasul, orice altceva in jur devine secundar. Inclusiv, « pipitele » mai tinere si mai in forma decat o proaspata mamica.


Mamica de Zanuta mica, Anna Laura

www.youtube.com/watch?v=ckFvoGRPiCU&feature=related/" target="_blank">Shape up, Anca!
Le meilleur moyen de réaliser ses rêves c'est de se réveiller.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

precum cdp, nici sotul meu nu a ramas foarte impresionat de asistarea la nastere.
la cursurile de pregatire pt nastere ne-au spus ca el va sta langa capul meu si ma va tine de mana, imi va da ice cips, hugs si incurajari etc.
a zis: Ok,pot sa fac asta, cum sa nu fiu acolo?! vazusem impreuna si video cu nasteri la care participau si barbatii (stand la capul sotiei cu aparatul foto), la curs era mai atent ca mine, deci teoretic parea pregatit pt ce va urma.

la nastere l-au fostit pe rol de nurse, m-a tinut de picior, a participat activ la toata nasterea, a vazut mult mai mult decat am vazut eu.
pt mine a fost de mare ajutor ca a fost acolo pe perioada travaliului, dar trebuie sa recunosc ca la un moment pe masura ce ne apropiam de expulzie, grimasele lui de om speriat si ingrozit ma faceau sa ii zic: du-te afara si lasa-ma sa nasc in voie!

la a doua nastere o sa asiste doar daca cei de la spital respecta birth planul, adica el sa stea la cap sa nu participe activ, pt ca imi cunosc sotul prea bine. visul meu e sa se intample cand e la servici si sa il sun dupa ce am nascut.

eu am impresia ca un barbat anxios si speriat de tot procesul nasterii, nu face decat sa prelungeasca travaliul mamei si sa ingreuneze nasterea. apreciez dorinta lui de a fi acolo dar sa fie dom'le barbat, daca e agitat si speriat ca un iepure, mai bine sa stea in sala de asteptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mindy




eu am impresia ca un barbat anxios si speriat de tot procesul nasterii, nu face decat sa prelungeasca travaliul mamei si sa ingreuneze nasterea. apreciez dorinta lui de a fi acolo dar sa fie dom'le barbat, daca e agitat si speriat ca un iepure, mai bine sa stea in sala de asteptare.



asta vroiam sa zic si eu pana acum, dar nu m-am exprimat la fel de bine. daca te poate ajuta e bine, doar sa nu te incurce mai rau decat esti deja...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cdp spune:

Mindy multumesc pentru intelegere si echilibru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mindy

apreciez dorinta lui de a fi acolo dar sa fie dom'le barbat, daca e agitat si speriat ca un iepure, mai bine sa stea in sala de asteptare.



Eu nu vad nimic natural in asistarea barbatului la nastere, mi se pare efectiv un act de castrare sau feminism dus la extrem. Cred ca se pune prea multa presiune pe barbati avand pretentia sa se implice intr-un act pe care eu cred ca natura l-a rezervat exclusiv femeii, la toate speciile. Cu aceste noi tendinte riscam sa ne pierdem cu totul caracteristicile care ne diferentiaza si sa ne transformam cu totii in pure fiinte sociale si asexuate. Ma rog, banuiesc ca unora le surade aceasta perspectiva ca fiind apogeul civilizatiei si curentului politically correct.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Eu nu vad nimic natural in asistarea barbatului la nastere, mi se pare efectiv un act de castrare sau feminism dus la extrem. Cred ca se pune prea multa presiune pe barbati avand pretentia sa se implice intr-un act pe care eu cred ca natura l-a rezervat exclusiv femeii, la toate speciile.


Mai intai, lectia de zoologie: la caii de mare, gestatia este "rezervata" masculului.

Apoi, revenind la primate: probabil ca te referi la situatia in care tatal este obligat sa participe la nastere, impotriva dorintei lui. Cine stie cum percep unii asta, poate la fel cum percep actul reproductiv?

Insa pentru acei tati care vor sa participe in viata copiiilor lor, de la inceput, caracterizarea de mai sus este complet nepotrivita. Si, evident, gresita.

Ajutor DC | www.savethechildren.net/romania/copiii_romania/legislatie/legislatie_acteinternationale.html" target="_blank">Drepturile Copilului | www.salvaticopiii.ro/index.html" target="_blank">Salvati Copiii | R.A. Rescue | Quackwatch | www.math.caltech.edu/code/petition.html" target="_blank">"Mistere" | www.tolkiensociety.org/ts_info/mallorn.html" target="_blank">Mallorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Apoi, revenind la primate: probabil ca te referi la situatia in care tatal este obligat sa participe la nastere, impotriva dorintei lui.




Termenul obligat in acest context este foarte relativ si discutabil. Pur si simplu pentru ca femeia decide. Daca eu as fi vrut sa asiste sotul la nastere, ar fi asistat. Barbatii habar nu au in ce se baga pana nu ajung in sala de nasteri, dealtfel nici femeile la prima nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Accept, ce ar fi sa pastrezi generalizarile pentru un cadru mai intim, nu de alta dar deja ai categorisit si implicit jignit o gramada de lume, de la "feministe extremiste" la "castrati", aproape nimeni nu a ramas nepatat. Ia-o mai usor!
Da, e corect sa spui ca tu si sotul tau asa priviti problema. Dar atat.

Si nu, eu spre exemplu nu vreau sa fiu privita ca obiect sexual si nici ca masina de facut copii. Vreau sa fiu privita ca OM, ca persoana unica cu valoarea prin ea insasi si ca jumatate a celuilalt din toate punctele de vedere.Daca partenerul meu nu are perspectiva asta, inseamna ca ne pierdem vremea impreuna.
Btw, reciprocitatea e inclusa.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Barbatii habar nu au in ce se baga pana nu ajung in sala de nasteri, dealtfel nici femeile la prima nastere.




Nimeni nu stie exact in ce se baga, la nicio nastere pentru simplul motiv ca nasterile nu sunt aproape niciodata la fel, intotdeauna pot aparea lucruri neprevazute. Si eu vad in asta inca un motiv bun pentru ca cei doi parteneri sa fie impreuna in asta.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Accept, ce ar fi sa pastrezi generalizarile pentru un cadru mai intim, nu de alta dar deja ai categorisit si implicit jignit o gramada de lume, de la "feministe extremiste" la "castrati", aproape nimeni nu a ramas nepatat. Ia-o mai usor!
Da, e corect sa spui ca tu si sotul tau asa priviti problema. Dar atat.




Eu nu vorbesc in numele sotului meu aici pe forum, doar in numele meu. Asa cum presupun ca o face fiecare dintre noi. Nu am avut pretentia ca punctul de vedere exprimat de mine este mai mult decat parerea mea. Nu e nici o problema daca nu suntem deacord, insa nu ai de ce sa te simti jignita.

Mergi la inceput