Tatici participanti la nastere

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Am nascut de 2 ori si sotul a asitat la amandoua nasterile. La a doua pana sa se decida astia daca e timpul sa nasc sau nu m-au cam tinut acolo si sotul pe hol. La care primesc un mesaj de la el: sper ca nu nasti fara mine!! Sotul a avut un impact frumos. Poate si pentru ca el e obisnuit cu chestiile astea. Lucreaza in reanimare. Dar chiar si asa la prima nastere era cam palid saracu' dar si-a revenit repede si mi-a zis ca a fost o experienta de vis si nu esxista comparatie cu asa ceva. Ma rog, el nu a ramas cu sechele. I s-a parut absolut superb si ar repeta inca de 10 ori acest lucru. Si-apai eu m-am si simtit tare bine dpdv psihic stiindu-l acolo langa mine.



S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE! (07/06/2008)
A doua minune din viata mea: MATTIA GABRIEL! (21/10/2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

pai na, sunt situatii diferite.

la nastere femeia nu e singura, are doctori, moase, asistente... un card de oameni care o pot ajuta, asa ca tatal poate avea o contributie, dar si fara el, treaba are sanse sa iasa foarte bine

daca am fi in varf de munte si unul din noi ar fi ranit (ca si eu sunt sensibiloasa) ar fi cu totul si cu totul altceva, cand am fi singuri si unul ar depinde doar de celalalt. atunci poate sa apara un puseu de adrenalina - cand faci ceva ce nu ti-ai imagina vreodata ca ai putea face, si-ti dai seama de asta abia dupa.

deci sa nu ma intelegeti gresit, nu sunt impotriva participarii tatalui, atata timp cat e de ajutor mamei. doar sa nu fie atat de speriat cat sa o sperie si mai tare pe ea. si da, toata admiratia pt cei care sunt stapani pe ei si ii transmit tarie in momentele acelea. dar si intelegere pentru cei mai slabi din fire. (la fel cum am intelegere pentru o femeie care alege operatie de frica unei nasteri naturale). suntem oameni diferiti si reactionam diferit in anumite situatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonapreda spune:

DarkBendis,sunt de acord cu tine,dar sa stea la capataiul meu si sa vada ceea ce vad si eu,nu mai mult,asta spuneam.
cdp,din cate am priceput eu, a facut mai mult decat sa-si sustina sotia.
sa fie alaturi de sotie,nu de medic si asistente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Ramona, de ce?

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Hehe am discutat si noi faza cu "statul la capatai"... dar am fost avertizati ca sansele sa nasc natural stand frumos pe spate cu picioarele pe "capra" sunt foooaaarte mici (aici de fapt asta e pozitia cel mai putin recomandata).






Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)


"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonapreda spune:

mie,sincer,mi se pare destul de neplacuta imaginea unei femei,intelegi la ce ma refer,cand naste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonapreda spune:

si eu am nascut prin cezariana si a stat sotul meu cu mine in brate pana am intrat in sala de nasteri si apoi imediat dupa ce am iesit ...pana l-am trimis eu acasa,noaptea,eu nascand dimineata,iar pt mine a fost suficient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



Eu prefer sa raman in ochii sotului un 'obiect sexual', nu o masina de facut copii. Nu de alta dar la copii suntem pe cale sa ne atingem 'norma', in schimb sex mai avem mult de facut. De aceea nici vorba sa-mi adoresc ca sotul sa asiste la nastere. Eu sunt pentru imaginea traditionala a tatalui asteptand plin de emotii sa vada bebelusul si sa intrebe daca si sotia este bine si o poate vedea...mi se pare mult mai sexy asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

si mie mi-a fost de mare ajutor ca nu se uitau la program de vizite - daca in timpul operatiei eram pe maini bune, in restul zilelor chiar a fost foarte important pt mine sa fie sotul acolo de dimineata pana seara. altfel cred ca faceam cu nervii de tot- oricum sufeream dupa operatie si ca nu puteam iesi, era gerul gerurilor. si-l lasau sa stea toata ziua, iesea din camera doar cand venea vizita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

pai na, sunt situatii diferite.

la nastere femeia nu e singura, are doctori, moase, asistente... un card de oameni care o pot ajuta, asa ca tatal poate avea o contributie, dar si fara el, treaba are sanse sa iasa foarte bine.

Ba din contra, "usurinta" nasterii depinde foarte mult de nivelul de oxitocina pe care o secreta mama. Iar doctorii, moasele, asistentele au acceasi capacitate de a-i stimula secretia oxitocinei pe care ar avea-o daca ar fi prezenti in timpul actului sexual dintre parteneri. Dar o strangere de mana, o mangaiere, o incurajare, un masaj in perioada travaliului, daca nu ajung sa stimuleze oxitocina, macar pot sa ajute sa nu fie inhibata secretia ei. Tatal e important pentru ca poate contribui pentru o nastere naturala usoara, pe cand prezenta doctorilor, moaselor, asistentelor e importanta pentru a asigura o nastere sigura din punct de vedere medical, chiar daca prezenta lor se stie ca prelungeste si ingreuneaza travaliul.

Si eu sant de acord ca femeia poate sa aiba intelegere fata de partener, dar asta inseamna sa accepte ca nu toti sunt facuti sa stea la piciorele ei filmand sau fotografand expulsia, dar macar la capul patului, alaturi de ea, cred ca se poate fara un efort supra-omenesc.

Cat despre alegerea generala a femeilor din Romania de a face cezariana, am convingerea ca este atat de generalizata si din cauza conditiilor in care ar avea loc nasterea naturala. Poate numarul de cezariene ar scadea daca prezenta tatalui in sala de nasteri ar fi mai raspandita. Pe de alta parte, in cele mai multe tari femeile nu pot sa aleaga intre cezariana si nastere naturala daca conditiile de sanatate nu justifica cezariana. Atentie, nu vreau sa insinuez ca, in conditiile date, femeile nu ar avea dreptul sa aleaga.

Mergi la inceput