Tatici participanti la nastere

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cdp spune:

@inaioana:
Ok poate m-am exprimat gresit. Nu spun ca fix in momentul ala aveam chef de una mica. Ci de faptul ca e o imagine puternica, care te urmareste. Poate ar fi fost mai bine sa ma duc ca la Disneyland cu camera de filmat la gat si aparatul foto la curea.
Legat de divort: am vrut sa spun ca in ciuda participarii comune la nasterea copilului, sentimentul ala de 'sharing' dispare urgent cand e vorba de o pipita/un pipit. Si primeaza imaginea femeii-obiect sexual in fata imaginii femeie-mama si prieten.
Si da: ii prefer pe bunicii si parintii mei care in ciuda faptului ca poate venise 'timpul', au mers mai departe impreuna gandindu-se, la ce crezi, la copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

as comenta, dar parca sunt prea putini barbati prezenti pe acest site.
On topic; mi-as fi dorit sa poata participa si sotul meu la nastere (chiar si cezariana cum a fost), cred ca inainte de datorie fata de sotie si copil este o nevoie (sau ar trebui sa fie) a parintelui - sa fie cat mai 'acolo' cand vine puiul pe lume.

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Cdp, eu nu vreau sa critic pozitia ta in niciun fel. Fiecare are resusele lui emotionale si asta e ceva de respectat si basta.
Totusi, daca nu te deranjeaza, pe mine ma intereseaza sa aflu care sunt resorturile acestor sentimente pe care le au majoritatea barbatilor romani in legatura cu participarea lor la nastere. Pentru ca 99.99% iti impartasesc pozitia.
Si nu vad in acest moment decat doua posibile cauze:
1. Privesc aparatul reproducator al sotiei strict din punct de vedere sexual si atunci tot ce e natural dar "messy" ii ingretoseaza. (Am auzit chiar ca tati "fortati" sa participe la nastere au ramas "urmariti" de imaginea partilor intime din timpul nasterii. si si-au pierdut libidoul apoi.)
2.Sunt foarte sensibili la vederea sangelui, in situatii extreme, reactioneaza prost la urgente, pe scurt sunt "slabi de inger", nici vorba de machismul care in rest ii caracterizeaza, desi au cutit de Rambo cu ata si ac pitite in maner ca sa se coasa singuri cand se ranesc prin peregrinarile in jungla.

Alta varianta nu vad, sa ma lumineze cineva.
Mai am o propunere-intrebare , adresata asociatiei de tati: pe cand o actiune antidiscriminarea tatilor la nastere avand in vedere ca nu exista niciun spital in Romania care sa le permita accesul, aceste cazuri fiind cu totul exceptionale?

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cdp spune:

@beren: nu e vorba de afi tata in general. Nu e vorba de nopti nedormite. Sa fim seriosi, l-am privit ore intregi din noapte minunandu-ma. Am alergat cu el prin spitale, l-am bagat sub dus cand a facut 40+. Eu vorbesc de momentul nasterii. De asta nu te pregateste nici mama internetului. Dar pana la urma este poate vorba de cum traiesti momentul. Eu stiu, poate ca mi-am dorit sa fie memorabil. Stiti vorba aia: ai grija ce-ti doresti, s-ar putea sa se intample :)
Ca o concluzie, pt ca mai trebuie sa si produc: a fost intr-adevar ceva memorabil. Mi-a lasat sentimente puternice, multe neputand fi exprimate. Nu-mi pare rau ca am participat. Nu mi-a parut rau ca nu am participat la nasterea juniorului. Ma bucur ca nu am filmat/fotografiat, as fi banalizat momentul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui cdp

@inaioana:
Ok poate m-am exprimat gresit. Nu spun ca fix in momentul ala aveam chef de una mica. Ci de faptul ca e o imagine puternica, care te urmareste. Poate ar fi fost mai bine sa ma duc ca la Disneyland cu camera de filmat la gat si aparatul foto la curea.
Legat de divort: am vrut sa spun ca in ciuda participarii comune la nasterea copilului, sentimentul ala de 'sharing' dispare urgent cand e vorba de o pipita/un pipit. Si primeaza imaginea femeii-obiect sexual in fata imaginii femeie-mama si prieten.
Si da: ii prefer pe bunicii si parintii mei care in ciuda faptului ca poate venise 'timpul', au mers mai departe impreuna gandindu-se, la ce crezi, la copii.




Pai "o pipita si un pipit" nu prea sharuiesc cu adevarat ceva si ma indoiesc ca pipitul participa la nastere , iar daca o face nu cred ca are alte motive decat acelea ca poate o fi "la moda" sau "cool" in mintea lui.Ceea ce nu inseamna nimic si mai bine statea acasa.
In rest, repet, iti respect dreptul de a avea orice fel de sentimente si preferinte.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

ina - al meu e categoria nr 2, adica legat de sange si chestii asemanatoare. ca de ex era fascinat de alaptare, statea si se uita cum trage micutul, fara conotatii sexuale - dar nu exista sange/cutit/etc. si e genul care nici poze cu rani/operatii nu poate sa vada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

beren, uite ca al meu a facut absolut tot ce zici tu. sa devina tata era total pregatit

dar nu-l vedeam pregatit sa asiste la expulzie, asta nu tine neaparat de a fi tata, dar unii pur si simplu nu au capacitatea sa faca fata la asa ceva. sau la orice alt act medical facut altcuiva decat propria persoana. si atunci nu trebuie obligat.

daca tatal opteaza sa asiste da, trebuie incurajat.




Asta sincer n-am reusit sa inteleg niciodata. Cum adica "nu au capacitatea"? Se uita la TV la 100 de nasteri naturale si cezariene si daca lesina si la o suta, atunci da, poate ca nu are capacitatea. Altfel...

Ajutor DC | www.savethechildren.net/romania/copiii_romania/legislatie/legislatie_acteinternationale.html" target="_blank">Drepturile Copilului | www.salvaticopiii.ro/index.html" target="_blank">Salvati Copiii | R.A. Rescue | Quackwatch | www.math.caltech.edu/code/petition.html" target="_blank">"Mistere" | www.tolkiensociety.org/ts_info/mallorn.html" target="_blank">Mallorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cdp spune:

@ inaioana: ai impartit lucrurile in alb si negru.
1. Eu cred ca ar fi fost mai trist pentru toti daca imaginea femeii nascand ar fi ceva banal ce poate fi uitat a doua zi. Parerea mea.
2. Nu mi s-a afcut rau de la sange, nu am lesinat/vomitat etc. Eram prea implicat. Mu mi-a scapat foarfeca din mana cand am taiat cordonul (desi ma gadeam: Doamne daca imi aluneca????). Dar nu am taiat cordonul ca pe o ata desirata. Am simtit ca tai ceva viu. Ceva dintre sotie si copil. Nu e totuna cu taierea cuticulelor de exemplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui inaioana
Mai am o propunere-intrebare , adresata asociatiei de tati: pe cand o actiune antidiscriminarea tatilor la nastere avand in vedere ca nu exista niciun spital in Romania care sa le permita accesul, aceste cazuri fiind cu totul exceptionale?


O idee excelenta!

Ajutor DC | www.savethechildren.net/romania/copiii_romania/legislatie/legislatie_acteinternationale.html" target="_blank">Drepturile Copilului | www.salvaticopiii.ro/index.html" target="_blank">Salvati Copiii | R.A. Rescue | Quackwatch | www.math.caltech.edu/code/petition.html" target="_blank">"Mistere" | www.tolkiensociety.org/ts_info/mallorn.html" target="_blank">Mallorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

beren, uite ca al meu a facut absolut tot ce zici tu. sa devina tata era total pregatit

dar nu-l vedeam pregatit sa asiste la expulzie, asta nu tine neaparat de a fi tata, dar unii pur si simplu nu au capacitatea sa faca fata la asa ceva. sau la orice alt act medical facut altcuiva decat propria persoana. si atunci nu trebuie obligat.

daca tatal opteaza sa asiste da, trebuie incurajat.




Asta sincer n-am reusit sa inteleg niciodata. Cum adica "nu au capacitatea"? Se uita la TV la 100 de nasteri naturale si cezariene si daca lesina si la o suta, atunci da, poate ca nu are capacitatea. Altfel...

Ajutor DC | www.savethechildren.net/romania/copiii_romania/legislatie/legislatie_acteinternationale.html" target="_blank">Drepturile Copilului | www.salvaticopiii.ro/index.html" target="_blank">Salvati Copiii | R.A. Rescue | Quackwatch | www.math.caltech.edu/code/petition.html" target="_blank">"Mistere" | www.tolkiensociety.org/ts_info/mallorn.html" target="_blank">Mallorn



nu se poate uita la tv la asa ceva, nu se poate uita nici la anatomia lui grey...

ok, daca as fi cerut eu neaparat, sigur trecea peste orice chestie psihica, si statea cu mine. dar stiindu-l sensibilos din fire, nu am cerut eu. aveam oricum destule emotii si imi era frica de moarte, am preferat sa il stiu in fata usii salii de operatie. si eu inauntru, cu doctori si asistente stapani pe ei, fara emotii, care isi fac treaba si au grija doar de mine.

mai ales ca la inceputul operatiei mi s-a facut rau, mi-a scazut tensiunea rau de tot, de au bagat epinefrina in mine de cateva ori... numai de el nu era nevoie inauntru.

daca nasteam natural, l-as fi tinut cu mine pana la final, si cand as fi mers pentru expulzie gata, l-as fi eliberat (cred, e doar imaginatie), tot ca sa ma pot concentra la ce am de facut, la fel doctorul si moasa.

din fericire, in afara de nastere, la toata sarcina si apoi la tot ce tine de copil a participat 100%.

Mergi la inceput