Tatici participanti la nastere

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Sotul meu a considerat ca nimic nu e mai presus decat faptul ca a vazut cum s-a nascut gogosica, ca a vazut cum natura le stie pe toate (am nascut total natural, fara anestezii, fara ace prin maini, moasa nici nu a intors copilul ci ii arata sotului "uite acum a iesit coroana capului, ia uite cum se roteste sungurica la 90 grade si iese") moasa doar a luat-o de pe cearceaful steril si mi-a pus-o pe piept.



Da, poate aveti dreptate daca nasterea ar fi si aici o experienta civilizata si umana. Nu vreau sa intru in detalii caci dupa cum am spus am "uitat", insa aici felul in care esti tratat de la internare si pana la iesirea pe poarta spitalului poate fi intr-adevar o trauma pentru cei mai slabi de inger. Nasterea in sine e tot ce vreau sa-mi amintesc si a fost minunata, dar daca rememorez tot contextul (adica experienta spitalizarii) nu-mi pot imagina locul sotului meu acolo. Chiar si cand venea in vizita nu ma puteam bucura de prezenta lui, nu-mi doream decat sa ma vad acasa.

Insa, ma gandesc daca nu cumva in cazul in care va deveni si la noi un trend ca taticul sa asiste la nastere nu s-ar forta si mana medicilor si asistentelor la un comportament uman. Nu ar fi rau sa fie asa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Inaioana eu credeam ca s-a inteles ca facem glume tocmai datorita mitului ca ti se largeste ceva cand nasti, de aici si atatea cezariene elective (in multe cazuri acesta este motivul invocat). Altfel crede-ma dupa doua nasteri naturale total nu mi-ar fi ars de gluma in privinta propriului vagin (daca chiar ajungea la dimensiuni de neimaginat).

Accept stii ca ti-am mai spus, mama a asistat la nasterea fiului meu in 2001 la Filantropia si mi-a fost mult mai bine (din pacate tatal biologic al fiului meu nu si-a dorit sa fie langa mine) pentru ca ea a fost tampon oarecum intre mine si personalul din spital. Ei s-au comportat f bine, insa sunt convinsa ca daca se purtau urat mama ar fi intervenit deci eu nu m-as fi necajit in astfel de momente. Astfel m-am concentrat pe nascarea mea fara sa schimb prea multe vorbe cu personalul medical, tot ce aveam nevoie ii spuneam mamei si ea discuta mai departe. M-am simtit in primul rand protejata si nu am fost neglijata pentru ca a fost mereu cineva langa mine.

Deci cred ca daca mai multi tatici vor participa la nastere in Romania (cu acordul lor normal, si la dorinta lor) atunci lucrurile ar fi mai simple pentru graviduta, simtindu-se relaxata ca nu ea trebuie sa "deal with it" decat la nivel fizic. La nivel de relationare taticul poate purta discutiile si eventualele argumente.

Parerea mea desigur.

Eu urasc spitalele, fie ele de orice fel, chiar si aici am avut camera mea cu dus si toaleta la nastere, si totusi prezenta sotului meu m-a facut sa ma simt in siguranta, stiam ca orice ar fi, el e acolo sa rezolve situatia, astfel ca eu m-am putut concentra doar la nascut.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Ioana,crede-ma ca io cu trei copchii toti nascuti natural as fi ultima care sa rida la modul serios pe tema asta.Cred ca as face crima sa-mi zica mie una/unul,asa ceva la modul serios.

Eu am ris doar de faza Adrianei,doamne ca multe perle le mai da prin cap la unii(gindeam io ieri).Efectiv m-a pufnit risul.Dar asta pt. ca stiam ca cel care a scos-o e protagonistul unui "anime"(animation) asa ca mi-am permis sa rid.

Cit despre subiect,la modul serios acum,eu am citit ca doar primul copil are ceva efecte asupra "largimii si latimii".Adica la primul se poate sa ".... putin" dar ceilalti nu vor mai afecta vaginul .
Bineinteles ca nu este o regula ,se poate ca nici dupa unul sa nu se intimple nimic si asta inseamna ca daca auzi de o femeie ca are 4-5-6 nasteri naturale asta nu inseamna ca e asa cum se zice ,adica un hau pe acolo.Mie personal mi se pare o prostie iar cel care e capabil sa se gindeasca la asa ceva,cam ingust la minte.



Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas
ISLAM DENOUNCES TERRORISM

I want to tell the world... a Story


Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

accept,aici ai dreptate.Adica cum ca ,conditiile din ro. nu prea sunt propice sa asiste tatal la nastere.Eu cind aud povestile descrise de voi(si imi imaginez,sarmanele ,oare cum au putut???) cu nasteri intr-o sala una linga alta,aliniate eventual cu "zona crepusculara" undeva spre intrare sa vaza tot holul ce se petrece .Cum trece si portarul si liftierul si infirmiera tot prin fatza femeii care e in diferite stadii de dilatare si in dureri cumplite...
Doamne,mi se pare strigator la cer!Lipsa de intimitate ,de...de...de...numite-le voi,ca eu cind ma gindesc mi se face rau.
In asemenea conditii chiar ca ar fi greu sa stea barbatii aliniati la paturile nevestelor,cred ca nu dezvolti niciun simt (daca nu-i intimitate,ce vrei?) cind vezi nush cite femei care mai de care cum urla mai groaznic.Brrr!Singura dorinta fiind sa iesi naibii mai repede de acolo.Asta da,se poate sa fie adevarat trauma.Adica pe linga faptul ca vezi ceva pt. prima data in viata ta,si de o importanta covirsitoare,o vezi si in dublu,triplu ...n exemplar .
Nasol moment.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas
ISLAM DENOUNCES TERRORISM

I want to tell the world... a Story


Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

Mergi la inceput