Tatici participanti la nastere

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Accept, nu am inventat eu sistemul asta, asa ca dc. aveai de gand sa ma jignesti pe mine, n-ai nimerit-o, aici toata lumea este lipsita de identitate sexuala si imatura, nah, din moment ce e o practica generalizata in societatile mai evoluate. Iar tu iar aberezi la greu si foarte greu cu misoginismul tau, de fapt ca de obicei, peste tot vii tu sa ataci feministele, alta cauza mai buna n-ai gasit. Si o mai faci si aiurea, aici nu e vorba de nici un feminism, nici de pasarea nasterii, ci de o fireasca dragoste si grija pt sotie, asa cum zice Biblia, e o practica generalizata indiferent de esti casnica sau carierista.

Nu spune nimeni ca pt un barbat asistarea la nastere e intr-adevar neaparat o experienta comfortabila, sau placuta, sau cum vrei sa ii zici. Dar sa vina un barbat in toata firea si sa se vaicareasca de cat de traumatizat a fost el ca a taiat cordonul ombilical este....mic. Mai ales prin contrast cu trauma sotiei. Nu e barbatesc absolut deloc, e lipsit de eleganta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Eu nu vad nimic natural in asistarea barbatului la nastere, mi se pare efectiv un act de castrare sau feminism dus la extrem. Cred ca se pune prea multa presiune pe barbati avand pretentia sa se implice intr-un act pe care eu cred ca natura l-a rezervat exclusiv femeii, la toate speciile. Cu aceste noi tendinte riscam sa ne pierdem cu totul caracteristicile care ne diferentiaza si sa ne transformam cu totii in pure fiinte sociale si asexuate. Ma rog, banuiesc ca unora le surade aceasta perspectiva ca fiind apogeul civilizatiei si curentului politically correct.

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Iar mie mi se pare o dovada de imaturitate si criza de identitate sexuala sa iti pui problema 'pasarii nasterii'. E jalnic cum se tot plang femeile de statutul lor, cat sunt ele de oropsite, transmitand atitudinea asta din generatie in generatie, de s-a ajuns ca acolo unde se poate (vezi romanica), daca nu poti pasa sotului nasterea macar sa optezi pentru cezariana. M-ar bucura mai multa demnitate in asumarea statutului de femeie, cu tot ce inseamna el...Nasterea este si durere dar este si o fericire extraordinara si ambele sentimente nu pot fi simtite de un barbat indiferent de distanta fizica ce-l desparte de actul nasterii...chit ca e pe holul spitalului, chit ca sta intre picioarele femeii.

Hmmm, interesant ce turnura a luat subiectul. Adevarul e ca tocmai m-am intors de la cursul de pregatire pt nastere, si sunt intr-o faza melancolica, asa de femeie gravida in 8 luni. Una din colegele de curs era taman in travaliu, si asistenta care tine orele a dat o fuga in sala de nasteri sa o vada. Se pare ca tocmai devenise proaspat mamica, inca nu apucase sa expulzeze placenta, si il tinea pe bebe pe piept. Iar taticul era foarte foarte emotionat, plangea . Oare pe proaspatul fericit tatic care nu a lipsit de la ore si nici de la nastere l-o fi anuntat cineva ca tocmai fusese castrat, si ca oricum n-are sens sa planga, din moment ce indiferent de efortul depus, oricum n-are sanse sa simta fericirea extraordinara a nasterii? Poate il lamureste mamica cand si-o reveni, sau vreunul din ginecologii musai eunuci cum e cu caracteristicile care diferentiaza femeile de barbati.

Ana 34+ cu Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ



-cand vede tot.



Musai ca de dr e vorba aici. Dar ce ar cauta sotul acolo, my gosh!?

Eu spun ca geaba zic unele ca nu ar vrea ca nu ar accepta, etc. Asta o pot spune numai daca pot compara experientele. Habar n-au, e imaginatie si presupuneri amuzante.


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Mey da` ce va mirati,al meu a vazut tot si nu pt. ca l-au pus moasele cu capul intre picioarele mele ,ci pt. ca el a vrut.
Si ma informa si pe mine cum sta treaba,"se vede atit,a iesit atit,mai e putin"
Din pacate la a doua nastere nu era in tara,dar atunci am avut cumnata si soacra!E ca`s tare???Amindoua intre picioarele mele ,plus doctori sot+sotie+fiu!hahaha!Nastere in familie!
Doctorul a zis ca sa intre numai cumnata da` soacra`mea nu si nu,s-a strecurat pe linga pereti si s-a postat la capul meu.Fiind fara speranta sa o dea afara,doctorul i-a dat sarcina sa-mi tina masca cu oxigen +anestezic ceva(habar n-am ce era).
La a treia nastere ,sotul se chinuia sa adoarma capritele in camera ce-mi era destinata dupa nastere.numai bine ca in 30 de min. am nascut asa ca l-am socat cu viteza si ca nu a putut sa fie acolo.

Nici eu nu inteleg ce atita protectie frate pt. "sexul tare"?HA?Am auzit bine?Sexul tare la ce,doar la sex??Ce sa povestesc,i se face rau ,il traumatizeaza femeia care naste si cordonul ombilical.
Da` pe femeia aia n`o traumatizeaza nika??Ea e pregatita?Nu,ea nu are voie la luxul acesta,chiar daca e pregatita chiar daca nu,tot trebuie sa nasca.

Sa stiti ca am un sot care in afara de tintari si gindaci n-a omorit nimic la viata lui,si de` fi sa ne intorcem sa traim in bordeie si sa mergem la vinatoare ,el sigur se va ocupa de copii iar eu de vinatoare.(mda,cum ziceam,sexul tare)dar la nastere oh,nici nu a existat sa zica ca nu vrea sa participe sau sa-si aduca aminte vreun detaliu neplacut,de fapt nici nu i s-a parut neplacut.
La a doua nastere cind am stiut ca nu va fi linga mine am plins asa de tare.Eram ingrozita la gindul ca el va fi asa departe.Dar a lasat instructiuni clare sa ma gaseasca intr-o singura bucata,de aia venise soacra`mea abia iesita din spital,operata si cu sonda ...la capul meu.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas
ISLAM DENOUNCES TERRORISM

I want to tell the world... a Story


Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Noi am fost impreuna pentru ambele nasteri. Naturale amandoua.

La nastere initial nu mi-am vrut sotul alaturi in timpul expulziei. Apoi a ramas. Prima nastere n-a fost simpla, travaliul a durat cam o jumatate de zi si pierdusem de mult sirul logic. Cred ca tocmai nuditatea asta emotionala, mai mare decat daruirea cu care ai face dragoste cu fiinta iubita te face ca femeie sa te simti vulnerabila, sa simti ca nu mai e nicio bariera. Daca celalt raspunde cu aceeasi daruire primitiva si empatie atunci da e minunat, daca nu, nu.
A doua nastere a fost rapida, un fel de cupa de sampanie sprintara cu balonase amuzante si neserioase. N-a fost o incercare ci asa un premiu pentru ca am supravietuit amandoi impreuna primeia.

De asemenea participarea la o cezariana imi pare si ea un produs mai modern cu alura eleganta in care tensiunea e prezenta, dar impartita mult mai echitabil intre viitorii parinti si medici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cdp spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Citat:
citat din mesajul lui cdp

@ruxij: brrrrrr...



Brrr indeed. Nevasta-ta se chinuie la nastere, tu vrei doar sa astepti "surpriza" in fotoliu, catusi de putin deranjat din comfortul tau.

OMG dar n-am stat in fotoliu si n-as fi putut! Am fost acolo 16-17 ore cat a durat travaliul, am participat la nastere. Am spus doar ca e un moment puternic. La al doilea nu am participat la nastere, oricum nu era voie, dar am 'rezolvat' epidurala, am 'rezolvat' medicii etc. Am bananait prin spital si prin oras cu diverse.
Pai tu vrei, nici mai mult nici mai putin, ca barbatul sa stea beep-ului la locul lui si sa mai lase trairile. Eventual sa poarte o antena pe cap si tu sa-l muti de colo colo cu telecomanda pe motiv ca hei: habar nu are el prin ce treci tu.
Da, e un lucru deosebit si daca ajungem sa intelegem macar 10% eu zic ca e bine. Si cred ca majoritatea barbatilor inteleg acel 10%. Poate ar fi momentul sa-l intrebi ce a simtit atunci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cdp spune:

@mQQm: nevasta-mea are un simt al umorului foarte sanatos. Se strica de ras cand isi aminteste cum m-a luat asistenta de o aripa asa din mers. Se strica de ras cand isi aminteste fata mea serioasa si implicata de parca cine stie ce faceam in momentele alea.
De la cel nascut in Romania isi aminteste ca discuta cu doctorul. Si ala o intreaba:
cat a avut primul copil?
nevasta: 3.650
doctorul: hai domne si 50 de grame? da cu ce l-au cantarit???
nevasta: pai s-a nascut in Ca si aia cantaresc la gram.
doctorul: aaaaa pai zi asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cdp spune:

@hannen and others: imi vine greu sa va inteleg logica de care pe care.
La modul sincer, va considerati moderne and stuff dar nu puteti sa luati macar nota de sentimentele celui apropiat voua.
Ruxij ii da si doua peste bot daca indrazneste sa deschida gura.
BRRRRRR...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Cdp, ce e asa complex de inteles? Nu e vorba de niciun fel de dominatie aici, din partea femeii asupra barbatului sau invers. E vorba exact de parteneriat consimtit, consensual, de comun acord si cum mai vrei tu, intre cei doi parteneri de a-si fi alaturi in tot felul de momente grele in care nasterea e inclusa. Sigur ca e vorba de sentimente; si unul si celalalt sunt interesati de sentimentele partenerului ca tocmai de aia sunt acolo, unul langa celalalt.
Singura chestie asa zis "moderna" (dar te asigur ca au mai fost cazuri in istorie) ar fi perspectiva sub care se priveste relatia sot/sotie: una de iubire-parteneriat spre deosebire de una de alianta de afaceri - fiecare cu treaba/patratica lui, intru bunul mers al relatiei.

De fapt este exact asa cum spunea Llaura: totul tine de dinamica relatiei intre soti.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

E haios tare ca si in cele mai grele dureri femeia tot la barbat se gandeste, sa il menajeze ca are nevoie...in loc sa fie invers.

Noi ne-am casatorit ca sa facem totul impreuna, la bine si la greu si nu eu nasc si tu stai si te uiti la meciul/filmul din holul spitalului!(la noi la spital si la clinici sunt televizoare in sala de asteptare)



Ei uite ca de unde stau eu se vede haios tare ca "in cele mai grele dureri" femeia sa aiba grija "oare ce face acum barbatul...nu cumva se simte bine nemernicul?...sa vina aici sa stea langa mine!". Suna ca o pedeapsa, nicidecum legata de legatura emotionala si bla blauri.

Mergi la inceput