Tatici participanti la nastere

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui ruxij


Mie mi se pare narcisist (de un egoism extrem) ca barbat sa pui problema disconfortului TAU minor, cand nevasta-ta, mama copilului tau, are parte de un discomfort MAJOR, dar ea nu poate sa opteze sa iti paseze tie eventual nasterea pe bune, nu doar asistarea la ea.



Iar mie mi se pare o dovada de imaturitate si criza de identitate sexuala sa iti pui problema 'pasarii nasterii'. E jalnic cum se tot plang femeile de statutul lor, cat sunt ele de oropsite, transmitand atitudinea asta din generatie in generatie, de s-a ajuns ca acolo unde se poate (vezi romanica), daca nu poti pasa sotului nasterea macar sa optezi pentru cezariana. M-ar bucura mai multa demnitate in asumarea statutului de femeie, cu tot ce inseamna el...Nasterea este si durere dar este si o fericire extraordinara si ambele sentimente nu pot fi simtite de un barbat indiferent de distanta fizica ce-l desparte de actul nasterii...chit ca e pe holul spitalului, chit ca sta intre picioarele femeii.





Adica NESIMTIRE? La fel cum ai precizat vorbeai in dreptul tau, nu? Pentru ca n-ai cum sa cunosti sentimentele celorlalti tatici, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Mai, si voi de ati facut copii cu necastrati (ca la astelaltele mi-e clar) nici nu-i alaptati de fata cu taticul, nu? ca na, la alta scara, dar tot cam dracu' ala e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

si ina, ca sa fie clar, cu accept nu sunt de acord, adica ca sa de venim asexuati ar trebui sa nasca toti, pe cand mi se pare frumos din partea sexului "tare" sa dea un pic de tarie si celui "slab" in momente mai grele putin. cu conditia sa nu incurce mai tare decat ajuta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Imaturitate arata exact situatia in care partenerii nu vor sau nu pot emotional vorbind sa fie impreuna si sa se sustina reciproc in momente grele, precum este nasterea.




Nasterea este absolut naturala, nu este vre-o nenorocire care ne loveste pe neasteptate. Nu e nici grea nici usoara, e fireasca...pentru femei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonapreda spune:

nu stiu de ce priviti voi asa toata situatia asta...cred ca se exagereaza foarte mult. daca unii barbati nu participa efectiv la o nastere,adica sa stea cu capul intre picioarele femeii,cum spunea cineva pe aici,asta nu inseamna ca e un insensibil,indiferent,imatur sau mai stiu eu cum. eu l-am simtit alaturi de mine pe sotul meu chiar si atunci cand nu era fizic langa mine.stiam sigur ca e acolo,ca e cu sufletul la gura si ar face orice pt noi.sunt absolut convinsa ca daca ar fi avut voie,ar fi fost langa mine,dar eu chiar nu mi-as fi dorit sa fie mai mult decat a facut-o.
iar cu alaptatul...pot sa spun ca sotul meu chiar a dorit sa-l guste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Nu stiu la altii cum a fost dar la nasterea mea dr si moasa au stat cu capul intre picioare, sotul ma tinea doar de picioare! :))

Discutia a fost decenta pana am citit chestii cu barbati castrati si femei care se transforma din zeite ale frumusetii sexuale in iepe de fatat...

E haios tare ca si in cele mai grele dureri femeia tot la barbat se gandeste, sa il menajeze ca are nevoie...in loc sa fie invers.

Noi ne-am casatorit ca sa facem totul impreuna, la bine si la greu si nu eu nasc si tu stai si te uiti la meciul/filmul din holul spitalului!(la noi la spital si la clinici sunt televizoare in sala de asteptare)

Adriana 22+ si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

cdp nevasta ce parere are?

Nu este nimic mai minunat decat sa ai sotul disponibil la nstere. Eu am nascut de 2 ori in ro si odata aici. Primele 2 au fost traume!!! Am mai spus eu pe un subiect si nu s-a prins nimeni, dar tot ce am primit aici diferit si am apreciat a costat $0 barat sistemul de sanatate, a fost totul emaptie si omenie si atentie la doleantele mele. Asta ca sa fie clar ca e de vina "omul" din sistem, nu fondurile.

Nu vreau sa intru in detalii si sa-mi amintesc cum a fost in ro, raceala, ustensile, vorbe dure, mi-au luat copiii imediat dupa nastere... el pe hol, la mila lor cu vazutul lor (prin geam) sau al meu.

Aici a participat. E un tip de-ala care nu omoara o musca, lesina la sange, nu suporta sa ne vada pe careva bolnavi ca-l ia raul. A fost acolo, a facut tot ce trebuia: mi-a fost sprijin si ajutor real, sunt desosebit de mandra de el! Mi-ar fi fost infinit mai greu singura. A treia mea nastere a fost perfecta!!! O minune care ne-a incarcat pt totdeauna emotional si sfectiv cu o experienta de nedescris. De multe ori mergem "acolo" sa revizitam sentimentele si trairile. El a fost impresioant pana la lacrimi, ii pare foarte rau ca n-a putut participa si la ceilalti si de cate ori vine vorba il vad ca intra intr-una din cele mai speciale zone ale memoriei lui amintindu-si. A fost acolo pentru mine fizic si emotional, a fost acolo sa ne apere interesele, a fost acolo pentru fiul lui, inclusiv contactul piele pe piele cat am fost eu mutata in carucior. Aici nu a fost luat din bratele mele decat atunci si pentru cantarire, cantarul fiind langa patul meu. De fapt ce vorbesc eu, fie-mea mare a iesit doar pentru expulzie pe hol.


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonapreda spune:

depinde de nevoile fiecaruia,eu una nu am avut nevoie de sot sau de oricine altcineva mai mult decat au fost langa mine.daca nu a fost fizic,repet,nu inseamna ca nu m-a sustinut sau nu a avut emotii si nu am trecut impreuna prin aceasta experienta.nici gand sa stea la tv ,sincer, chiar nu stiu ce fel de tata sau sot ar putea fi atat de nepasator.in cazul unei nasteri normale nu m-as gandi la confortul lui,ci la al meu,ma refer la confortul psihic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonapreda spune:

si mai cred ca e mult mai importanta participarea de dupa nastere a tatalui.sunt foarte multi care sunt fooooarte implicati la inceput,dupa care cam trag mata de coada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Participarea barbatului la nastere este de doua feluri:
-cand sta la capul femeii, o tine de mana, o incurajeaza, ii vorbeste, si nu vede ce se intampla exact acolo jos cu lux de amanunte

-cand vede tot.


Pentru unii barbati este prea mult cea de-a doua varianta. Din varii motive.
Pentru unele femei de asemenea. Iarasi, din varii motive.

Ar fi interesant de discutat motivele, ca sa intelegem daca refuzul unui barbat de a asista la nastere este din lipsa de empatie, intelegere, responsabilitate sau iubire. Eu spun ca nu.

Accept, tu ai o problema si anume, consideri ca daca barbatul este martor la minunea nasterii, iti rapeste din glorie.

Mergi la inceput