Bravo Anca, Ruxi,Taty_ana! Liliac mai-iun'10 (79)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Neata!!!

Noi ne pregatim sa plecam la botez, peste vreo 3 ore...Multumesc mult fetelor care mi-au rasp la intrebare.

Aniska, felicitari mamico!!! Bebe Melissa, bun venit pe lume pui mic!! Sa fii sanatoasa, cumninte si papacioasa!!!

Mary, eu dorm si pe dreapta si pe stanga acum ...in sarcina trecuta am dormit numai si numai pe partea dreapta..

Cristina,mami de Mihaita si 37+ cu Mateias

BAZAR DC


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Neata burtici

Multumim de capitol nou! Sa fie unul numai cu bebelusu sanatosi si mamici fericite!

Felicitari Aniska!!! Bun venit Melissa!

Eu am fost la doctor ieri. O sa nasc cu ea la CF2 daca se deschide maternitatea pana la momentul X sau la Giulesti daca nu. Asa ca m-am linistit! Cezariana va fi probabil pe 14-15-16 mai, dar nu am batut nimic in cuie, a ramas ca ne mai vedem oricum pe 12 mai si vedem atunci ce si cum. In rest bebelina mea e bine, nu am putut sa vedem circulara de cordon la ecograful ei, dar saptamana viitoare il schimba cu unul mult mai smecher si la vizita urmatoare o sa vedem cu mai stam si la capitolul asta.

In rest....eu sunt racita de abia stau pe picioare. Am zacut ieri cum nu am mai zacut de muuuuuuult. M-a durut capul (azi vad ca nu ma mai doare), pielea pe mine, sunt cu mucii pana in barba si acum vad ca am inceput sa si tusesc. Pffffff!!!! Nasol tare fetelor.

toate fetele


Alina, mamica mandra a piciului Tudor si 36+

Handmade by Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauriciu spune:

Neata, fete!
Felicitari Aniska si refacere usoara, bun venit pe lume Melissei!

Piticul meu e cam la fel, nu a aparut nimic pe piele, nici pete, nici bube. Ieri a mai facut un 38.8 exact inainte de novocalmin iar azi dimineata 39.3, fiindca novocalminul l-a dat afara jumatate si i-am scazut temperatura cu otet si nurofen, ca nu stiu cat apucase sa se absoarba din supozitor.

Asa ca...n-am avut timp sa ma apuc sa nasc, ca am fost putin prinsa cu alte treburi.. Deci nu e de motate inca, va anunt. Oricum mult nu cred ca mai e, daca ma iau dupa dureri si contractii si sani.

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Buna dimineata, vin si eu cu o cu laptic mult pentru cele care beau sau un ceai caldut pentru restul...

Am citit din urma, de scris nu prea am ce scrie decat ca astept sa vb cu dr. mea , luni seara sa vedem cand va avea prima garda in luna mai si daca bb nu va dori sa vina pe lume mai devreme voi naste intr-o zi programata.
Aseara am fost la o petrecere cu Matei, s-a simtit foarte bine, pt mine a fost un pic obositor dar....

Am pregatit si eu bagajul de spital pt bb, nu eram hotarata cu ce hainute sa il imbrac, desi la Cantacuzino stiu ca nu te lasa sa il imbraci cu ce vrei, ti-l imbraca cu niste chestii de acolo. Cel putin asa am patit la MAtei, poate s-au mai schimbat regulile intre timp. Ieri am calcat si eu ultima transa de hainute de bb, le-am asezat in dulap, mi-e asa drag de ele...


Felicitari Aniska!!! Bun venit Melissa

Mami de Matei nazdravan si Tudor, 36 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Bine v-am regasit…

Noi am venit de ieri acasa, dar am avut si primii musafiri (socrii). De fapt soacra mea ramasese la noi din seara cand am nascut ca sa faca curatenia pe care eu nu am mai apucat sa o fac (fiind programata sapt. viitoare, cand aveam de gand sa nu mai merg la spital).

Am vrut sa intru joi dupa-masa pe forum, inainte de a pleca la spital, ca sa va anunt ca ma duc la un control, ca e posibil sa pierd dopul. Dar, am renuntat la idee deoarece stiam ca eliminarea dopului poate dura si cateva zile, plus de-asta NU aveam nici contractii. Asadar, eram convinsa ca de la spital mi se va spune sa revin acasa si va pot relata atunci toata patania.

Fusesem joi la spital si chiar sarbatorise ziua de nastere o dr. (pe atunci nu aveam de unde sa stiu ca voi serba si eu ziua de 29 aprilie...). Dupa serviciu, am plecat spre casa si mi-am luat niste prajiturele, pe care le-am mancat dintr-un foc.

Acasa, am observat niste pete mici-mici de sange. Mi-am facut toaleta si pregatita (doar pt un simplu control!) am sunat dr. gineco. Mi-a zis ca tocmai plecase de la cabinet si ca nu e nici la spital. M-a sfatuit sa merg negresit la Giulesti si dupa ce ma vede dr de garda sa o sun sa-i zic ce a zis.

Am luat masina si am plecat asadar spre Giulesti. Nu am apucat sa-l sun pe sot. De fapt, dupa prima experienta, eram ferm convinsa ca imi va da drumul acasa si voi merge sa-l iau si pe cel mare de la gradi. Dar... n-a fost sa fie asa si la ora 16:00, dr. de garda ma sfatuia sa raman. Desi nu aveam deloc contractii, se elimina dopul, iar membranele erau in tensiune, putand sa se rupa oricand. S-a exprimat ceva de genu’: “Puteti pleca acum acasa, dar veti reveni peste 2 ore cu membranele rupte”. Am sunat-o pe dr. Si am pus-o la curent. Nu-i venea sa creada ca ma interneaza...

Nu aveam niciun bagaj la mine, asadar am imbracat in totalitate costumatia lor de spital: o camasa fara nasturi in fata, pe care am legat-o cu niste ate, un halat si 2 papuci de cauciuc (am observat ulterior ca erau marimi diferite: 41 si 45).

Ajunsa in sala de travaliu, m-am ingrozit. Fetele erau linistite, dar eu aveam un deja-vu. Stiam ce va urma... Deja ma uitam la ceas si incepeam sa numar orele pana cand o sa nasc. Cam pe la aceeasi ora m-am internat si cu Antonio. Mai mult, acum ma ingrozeam vazand ca nu am contractii. De fapt, uterul se contracta, dar nu era dureros.

Tot monitorizau bataile cordului fetal si ma felicitau ca se aude bine. De ce nu s-ar fi auzit bine? Doar nu se intampla nimic...sau cel putin eu asa credeam.
Pe la 18:30, am reintrat in sala de travaliu (pana atunci ma tot plimbam pe holuri, si vorbeam la telefon).

A fost amuzant ca la 17:00 l-am sunat pe sot sa-i zic ca sunt internata si a trebuit sa-l conving vreo 15 min. ca nu glumesc. Apoi ma tot intreba de ce nu i-am zis nimic. Pai ce era sa-i zic??? Ca merg la un consult, apoi fug sa-l iau pe cel mare de la gradi? Ii povesteam seara acasa... Mi-a zis ca nu are cum sa ajunga inainte de 19:00-19:30, dar l-am linistit sa nu se grabeasca pt ca nu pare sa se intample nimic.

Pe la 18:35, a sosit si dr. mea, care venise sa vada personal situatia ca sa imi spuna daca sunt de plecat acasa sau sa raman. Asadar, m-a suit pe masa si atunci POOOC (au plesnit mebranele)... A fost ceva inedit: efectiv s-au rupt spontan chiar cand voia sa se uite. Apoi, a controlat si mi-a zis ca acum chiar nu mai am incotro : trebuie sa nasc. Colul era pe-atunci dilatat deja 2-3 cm.

Ei bine, dupa ruperea membranelor am inceput sa simt durerile... Iar peste o ora de la ruperea lor, deja simteam ca ma dau de ceasu’ mortii. Mi se pareau groaznice durerile... insuportabile. Ma gandeam ca daca in urma cu o ora am avut doar dilatatie 2-3 cm, acum nu puteam sa am mai mult de 4 cm (repet: mereu comparand cu prima nastere, cand lucrurile au decurs muuult mai lent!) si deci e mai dureros ca la primul. Chiar ma gandeam sa cer epidurala. Mai ales ca dr. ma sfatuise sa nu ma chinui. Pe la 19:55 deja simteam ca ma apasa si ca imi vine sa nasc... asadar m-au controlat iar si surpriza (nu doar pt mine, dar si pt doctorita!): dilatatia era completa iar capul lui Dominic coborat in 1/3 medie, deci nu mai era nevoie decat de 1-2 contractii si gata ma puneau pe masa.

Cand am auzit ca e gata, am intrat in panica. Si imi aduc perfect aminte ca am spus:
“Cum adica? Sunteti sigura? Si eu ce pot sa mai fac acum???” La care, moasa – o draguta! – mi-a zis ”Nu mai aveti ce sa faceti ! Acum nasteti!” Si m-au dus pe masa.

Acolo, am mai impins in contractie ca sa coboare capul de tot si intre timp dr. isi punea halatul steril si manusile. Cand s-a pozitionat, nu a mai apucat sa faca epiziotomia completa (cica ar mai fi trebuit sa taie 1 cm [:-))]), pentru ca deja ... nasteam.

Asa a aparut pe lume, puiul meu scump cel cuminte, a doua mea raza de soare. Nu cred ca a iesit bine cu totul si a urlat de mama focului, ba mai mult i-a apucat si manusa doctoritei si a tras viguros de ea, mai mai sa i-o dea jos. L-am tinut in brate si l-am pupacit, apoi a fost dus la salonul de nou-nascuti unde l-a putut vedea si fratiorul cel mare, care nu se mai dadea plecat.

Nu are rost sa povestesc cat de bine retin fiecare moment al eliminarii placentei, curatirii uterului, suturii... s.a.m.d. Cert este ca, nefiind epuizata in urma travaliului – care a durat aproape cat sutura epiziotomiei – am simtit mult mai intens fiecare manevra de dupa. Dar, per total a fost NESPERAT de BINE.

La 3 ore dupa ce m-au scos din sala de nasteri, am urcat si eu la salonul bebeilor, sa-mi vad puiul mai bine.

A doua zi s-a ocupat sotul de acte iar de 1 mai ne-a dat drumul acasa. Iar aseara, i-am facut prima lui baita... asa si-a sarbatorit Dominic primele 48 de ore.

Despre el acasa: ... dupa 1 zi, pot sa va spun ca e mai mult decat o raza de soare. Daca la Antonio eram extrem de agitata, speriata, etc... acum sunt calma si el e asa cuminte (deocamdata ). Nu face altceva decat sa suga (chiar bine) si sa doarma...

Multumesc tuturor pt urari... Va imbratisez pe toate si va doresc sa aveti si voi nasteri usoare si bebei sanatosi, mancaciosi... si cuminti! Revin mai incolo...

PS: Am pus 2 poze in semnatura (la link-ul “Dominic”)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauriciu spune:

Andrada, bun venit acasa! Sa fiti sanatosi si sa va acomodati rapid la noul statut!
Ma bucur mult ca ai avut o nastere asa usoara si ca sunteti ok.
Pupam bebe Dominic paros si somnoros!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ania_ania spune:

Andrada, felicitari mamica frumoasa si fericita! Sa te bucuri de puii tai si sa le dea DD o viata minunata si plina de bucurii!

Vazut pozele lui Dominic cel mic si revazut restul pozelor frumoase!

Anca,

mami de si cu 38 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauriciu spune:

Ania, tu maine ai programata o intalnire importanta, asa-i?
Succes, iti tinem pumnii. Cum nasti?
Oricum ar fi, usor sa fie si sa-ti tii in brat minunea cat mai rapid.

Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ania_ania spune:

Laura, da! Maine e ziua cea mare

Cezariana avem in plan, pt ca Eva s-a intors pelvian acum 1 saptamana...si deja nu mai are loc, se tot foieste destul de dureros pt mine, de dormit nu mai pot dormi in niciun fel, picioarele nu mi le mai recunosc...nu mai vorbesc de cum ma misc, cum ma asez / ridic etc

Ieri m-am fatait toata ziua (de la 8 dimineata la 1 noaptea, FACAND CATE CEVA, inclusiv spalat usa de la intrare, maturat curtea, d-astea grele...nu ma puteam opri...si seara am crezut ca mor, ca nu mai apuc ziua de luni - chestie constientizata din timpul zilei, de altfel, dat ....se pare ca greu poti lupta cu instinctele, mai ales cele de mamica..

Asa ca, maine avem intalnire cu Eva De-abia astept!!!! Si Daria (surioara mai mare) se pare ca si-a pierdut rabdarea, de ieri ma intreaba in continuu "ce face bb ACUM?!"

Multumesc fetelor de incurajari si maine va dam de veste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Neata fete dragi!

Cum ati sarbatorit 1 mai?
Chiar ma uitam la tv, cu lume la mare, la munte, la picnic si eu am senzatia ca toate astea se intampla pe o alta planeta, sunt asa departe de mine..Noi stim doar de orele de masa ale lui Tudor, de prietena mea, pompita (fara de care n-as reusi sa-i dau laptic lui Tudor), de schimbat, de colici, de somn (mai ales de lispsa somnului), etc..Dar nu ma plang, e asa frumos sa-ti tii puiul in brate, restul nici nu mai conteaza
Iei am iesit si noi in parc cu Matei, pe Tudor l-am lasat cu mama, incerc sa nu se simta Matei neglijat, desi nu da niciun semn de gelozie, dragul de el, i se lumineaza fata cand il vede pe Tudor, ma anunta cand il aude ca plange, intreaba usor periat ce are, ii arata jucariile lui, e tare dulcic. E drept ca nu prea m-a vazut mult stand cu bebe in brate, a avut mereu program, plus ca Tudor sta mai mult in camera lui, unde Matei nu prea intra..
Azi sunt mai senina, am reusit azi noapte sa dorm 2 reprize acte 2,5 ore, ceea ce e lux

Vazut poze cu Evelyne a Muricai, tare tare dulcica, citit si poveste nasterii, vazut si poze cu bebe Dominic, si el un scumpic, citit si povestea nasterii, ce usor a fost.
Si dr meu, v-am zis, are vorba asta: ce bine daca femeile ar naste direct a doua oara, e mult mai usor

Saptamana asta inteleg ca motatele au multa treaba, voi incerca sa fiu prezenta la galerie, sper sa ma lase si Tudor.

fetele, zi frumoasa


Sorana, mami de Matei si Tudor

Mergi la inceput