Regasiri (44)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

La multi ani, Ioana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

aelita tu precis stai in Madrid si nu in Somalia? ca dupa ce povestesti..., dar na, din auzite totul e mai infricosator. Sa nu patesti ca mine cand 'din auzite' au bagat niste sperieti in mine cu maternitatea de nu-mi venea sa nasc. Si-am avut o nastere ca la carte.

Platesti foaaaaaarte putin pt cole. La noi(sat mic si prapadit) este 150 pranzul si vreo 80 transportul. Banuiesc ca depinde si de distanta. deci, mai scump la noi in fundul lumii ca-n Madrid?? hai mai aelita, recunoaste ca tu esti in Moldova de fapt. o sa vezi ca nu-i asa de negru dansul pe cum il picteaza unii. si daca e sa planga Sofia si sa se moftureasca o s-o faca oriunde pana se obisnuieste. ca doar are 4 ani, e mare, si-o s-o mai apuce dorul de mami&co si-n mijlocul trimestrului.

am povestit de-o nepotica de-a mea de 3 ani care tot vomita mancarea la greu? are 3 ani si 9 kile. mananca cat un bebe de 9 luni. inca blenduit. si tocmai d'aia maica-sa n-o poate lasa la masa la nici o gradinita. nu vrea si basta. daca intreci masura(mai mult de vreo 150 ml pireu cat papa) vomita imediat. la comanda. Noroc ca la cole pt masa de la 11 poti sa pui ce vrei la pachetel. eu am vazut care pun croasant cu ciocolata

si cu mancatul singur...dani inca nu mananca singur, stiu, e vina mea, dar...cata vreme are mama disponibila ii mai dau eu, il mai las pe el, insa cum noi mancam mancare gatita zilnica, cu lingura, ar trebui zugravita bucataria de 4 ori pe an.

bate-l si tu??? pt asa ceva iti pierzi serviciul aici. la prima sedinta cu parintii ni s-a tras atentia:sub nici un pretext n-ai voie sa-i spui copilului 'si te pegan, pega'. si norme de conviventa cu alte natiuni si reguli de buna purtare

iulia n-ai facut poze?

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

adevarul e ca toti care.i stiu eu si nu lasa copilul la masa e pt ca nu mananca acolo...

cazuri de genul vomita si mananca sunt rare ca cele care apar la tv din toate tarile, sunt pe youtube la stiri cazuri de genul asta de batut batranii in azil sau fortat copiin sa manance in anglia, canada spania etc...sunt cazuri izolate

daca cine lucreaza acolo nu a reclamat e la fel de vinovat ca toti din acel centru, e usor de povestit .....

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
POZE

M...2kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

DBUNNY,eu nu ma sperii,pt ca unde mergem noi nu e asa.Sigur si la tine sunt asa povesti,doar vezi si la tv,sunt peste tot cazuri,nu inseamna ca ma sperii,eu de felul meu sunt calma si doar imi iau masuri de precautie,nu ma panichez eu de multe lucruri in viata asta.
Daca ai sa vorbesti cu oameni car elucreaza inauntru,in anumite locuri,ai sa afli alte povesti decat cele care se stiu la poarta gradinitei.Si e normal sa fie asa,mi se pare normal sa nu "dea din casa",ca altfel i-ar desfiinta.
Eu ce iti povesteam erau din interior.nimeni din afara nu stie asta.
ca oriunde !
Nu am spus ca e peste tot asa !
ori scriu eu porost,ori intelegi ca sunt vreuna d-aia isterica ce generalizeaza si da ochii peste cap ca e jale peste tot?Eu sunt calmaaaa ,n-ai sa ma vezi la poarta gradinitei sa vad ce face fii-mea ,nici sa fac gura pe acolo,nu e genul meu ! eu sunt lasa-ma sa te las .
aici la stat ,mancarea e 90.si la particulara asta,la fel.
de-aia spuneam,ca nu e un moft ce fac eu,e pur si simplu o alegere bine gandita,cu avantaje pt noi!
Eu NU vorbeam de Sofia,nu am nici cea mai mica indoiala ca va fi bine,nici macar nu imi pun problema ca va plange,mie imi pare rau ca nu incepe maine ca e asa iluzionata sa mearga!
Eu povesteam despre ALTE gradinite,cateva despre care stiu de la cei care lucreaza acolo.
fetita aia,de care zici ca vomita,da,o vor forta ,nu o vor lasa asa,despre cazuri din astea vorbeam,nu despre toti copiii.
spuneam ca in general parintii care au asa copii problema,se descurca cu ei ,dar majoritatea "intra in sistem" adica VOR ca altcineva sa ii dea pe brazda,de-aia se uitau la mine cand eu le-am spus ca eu nu as accepta asa ceva,daca ar fi fost cazul la noi,si ei ziceau cum sa nua ccepti,adica ai prefera sa vina copilul nemancat acasa ?si ce daca vomita! vomita pana se obisnuieste ,ca e moft,si apoi ii trece!
eu nu am vorbit nici o clipa despre Sofia,nici despre frica mea,spuneam doar,ca la orice poveste pe car eo auzi,ca nu as accepta asa ceva,si ca e normal sa ma interesez unde o duc.
cumnata mea imi spune cum fac cu copiii astia care vomita,cand i vede ca dau semne,le spune "daca vomiti,iti aduc alta farfurie !!! sa nici nu indraznesti".si daca totusi o fac,le aduc alta farfurie,si acelasi lucru mi.au spus deja si altii care lucreaza in alte gradinite si m-au asigurat ca e o politica interna ,nu fac din rautate,cica asta e metoda!
Ai mei nu au vomitat in viata lor la mancare,deci mie nu de asta imi e frica..e spuneam asa..ca nu imi plac metodele si ca altii le adora si le considera normale !
si nu e vorba de povesti de speriat ,ca lumea din jurul meu lucreaza de 8 ani in asa ceva,nici nua veam eu copii de cand stiu sistemul,pt mine e ceva obisnuit.
ai mei mananca singuri,si Andres,deci sigur la mine nu se ajunge la lingurita la gradinita
doar ciorba le dau eu,ca pana la gura varsa pe langa si nu de mizerie,ca le pun barbite,au scaunele lor care se spala,dar nu apuca sa manance .

dada,la sedinte asa se spune,ca nu ai voie sa spui "bate-l si tu",dar ele fac multe "intern".despre asta iti spuneam,ca una e ce e acolo inauntru si alta ce afiseaza.
iti povesteam ca idee,sa vezi ca e distanta intre ce e si ce spun la poarta ,ca nu inseamna sa te panichezi,ci sa fii f atenta la ce iti spune copilul acasa,ca ceea ce spun ele nu e de luat in seama mai ales cand le e zambetul mai larg!

DAYANARA nu ai ce sa denunti,daca asa e sistemul si spun ca asa se face !
gandeste-te ca sora-mea facea practica,daca aia facea un abuz ca ii dadea copilului sa manace,si vomita si iar ii dadea,nu facea de fatza cu ea.
sa denunti ce?ca nu ai probe!
ce sa spui,am fost in practica si am vazut ce?nu il bate,nu are semne de nimic...ca a vomitat ...toti bebelusii vomita,or sa spuna.
ca sa denunti ceva trebuie sa ai probe.
mama a lucrat deasemenea aici cativa ani si a vazut multe.nu fac abuzuri,nu cat sa le denunti,nu ii bate,nu ii maltrateaza,asta ti-o poate intoarce si un judecator oricand,ca vomita si ii dai alta farfurie,or sa spuna ca asa se face! abuz e cand le da voma ...si asta nu fac decat cand auzi la tv.
asta ti-o spun si in fata,am o verisoara care a rugat sa nu ii mai forteze copilu,si i-au spus ca nu au cum sa faca asa ceva sa dea exemplu priost celorlalti,ca trebuie sa manance tot,ca daca ii face ei favorul asta incep toti sa manance jumate,si ca se va obisnui !
deci nu sunt chestii ascunse,nici nu ai ce denunta.
pe sora-mea asa o invatau sa le dea sa manance.il apuci asa,il tii asa si ii bagi asa.nu il atingi,nu il iei in brate...ea acolo invata,deci alea nu faceau abuzuri in fatza ei,ci o invatau cum trebuie sa faca,avizata ca daca nu face asa nu te tine nimeni nici 3 zile !
ea atunci a zis ca cu bebelusi clar nu poate,cu metodele astea .probabil e cum ni se pare noua la maternitate ca ne zdruncina copiii,dar astea sunt metodele !
Dayanara,mananca si vomita,nu sunt rare,in fiecare an,de ani si ani de zile,au cel putin un copil asa,si mananca si vomita cu lacrimi pana cand se obisnuieste.numai ca tu la poarta nu vei afla asta ! iti va spune cu zambet laaaarg ca a mancat tot si ca e un baiat cuminte,si i se adreseaza deasemenea "nu-i asa ca ai mancat tot si ca ai fost campeon?" si copilul asta iti va spune acasa!
dar nu e vorba de ai nostri,maaaai,ca sunt mari si spun! e vorba de astia mai mici care nu stiu sa spuna mare lucru.
cum sa ma sperii eu la Sofia,ca asta le pune farfuria in cap si spune tot acasa.cand o zice ea "no me gusta" s-a terminat !
Dbunny tu l-ai dat la cresa la mancare?ca nu mai stiu...ca mai mult acolo sunt probleme.



24+
Sofia (2ian2007) ,Andres(22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

la cresa a fost la orar 9-14 de la 11 luni. asa ca la ora 11 i se dadeau cereale cu lapte cu lingurita, din ce-i duceam eu de'acasa. pachetul cu lapte praf, si pachetul cu cereale Hero. Eu ma consider norocoasa dpdv al mancarii, caci Dani e un mancaciossi n-am avut probleme. Cresa a fost privata.

Ceea ce nu precep eu: ce interes au educatoarele sa hraneasca asa intens copiii? adica cel ce nu vrea si vomita acasa, la fel face si la scoala. si mama stie, atunci...de ce forteaza copii?

cu oameni care lucreaza inauntru vorbesc, vecinamea-i educatoare la clasa paralela, si-n afara de 'ii lasam in pace ca inca sunt mici' sau 'se mai pleznesc intre ei' nu aud...(v-am spus ca Dani a muscat o fetita, dar la randul lui a venit muscat dupa 2 saptamani? de alta fetita na...ce sa-i faci?)

ce spune Dani acasa:

azi m-a pedepsit seño fiindca ma tot bag la ea sub masa.
azi a facut caca Antonio pe el
azi am mancat tot sandvichul si seño mi-a dat 2 biscuiti dintr'ai ei
azi n-am iesit in curte c-a plouat
azi am facut gimnastica si m-am obosit tare
azi m-a lovit Lorena in cap si-au pedepsit-o
astazi m-a lovit un copil la picior pe topogan
azi am muscat-o pe Stela, fiindca mi-a spus ca-s tonto.

etc ..etc eu cred ca un abuz ni l-ar spune copiii astia.

cu vomatul de la 3 ani in sus nici nu se pune problema sa nu afli. fiindca-si murdareste hainele, si acolo nu au haine la schimb, prin urmare le-ai vedea.

In schimb am aflat de un caz unde copilul a facut caca pe el(diarie), educatoarea a tot sunat sa vine parintii cu haine sa-l schimbe, si cum n-au raspuns la telefon...a stat copilul 3 ore cu caca la fund

dolores, am uitat si Dani fuge si nu sta locului nici un minut. daca merg la cumparaturi si Paco nu vine, nu cumpar nimic, doar ne plimbam unde vream muschiu' lui. daca vine si paco, atunci ei merg la raion jucarii, si eu cumpar linistita...Cel mai mult tremur daca mergem undeva aproape de sosea...

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

aelita eu stiu de la cineva care lucreaza inauntru ca nu e asa, cand i.am zis mai demult de povestile ce se aud s.a mirat , si persoana respectiva e romanca ...discutia cu ea a venit ca eu am zis ca nu.l las pe ivan la masa , dar nu din cauza ca.l forteaza ci pt ca el nu mananca orice si are si alergie la ou

oricum depinde de multe chestii si sunt si multe exagerari, eu nu zic ca minti doamne fereste, n.ai avea interes, dar stiu si eu o gramada de gradinite si am cunostinte care.si duc copii acolo de la 4 luni, la diverse gradinite si nici vorba de asa ceva

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
POZE

M...2kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

dbunny parca tu ma intrebai...ca stau prost cu memoria:)) de ivan, daca stie roamneste, nu nu stie nici boaba si nici n.am de gand sa.l invat si mai am un fix nu vreau sa invete engleza, iar acum cam toate colegiile predau engleza...

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
POZE

M...2kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Aelita mi s-a zbarlit pielea pe mine, ma gandesc la saracuta Ana, a fost printre altele traumatizata si cu mancare la gradinita, ea nu e mofturoasa, mananca orice, dar uneori ii dadeau prea mult si i se facea greata. De ex au obligat-o sa pape toata supa, apoi 3 chiftele cu sos, tot, desert dupa. A venit copilul livid acasa si a vomat enoorm. Nu era prima oara, a mai vomitat si acolo la gradinita de vreo 3 ori. Asa ca ma ruga plangand sa nu o mai las la ora de masa, cum se apropia masa lesina de plans. Am retras-o, nu am mai dus-o nicaieri deocamdata, poate gasesc totusi niste oameni normali la cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

DBUNNY,da sunt gradinite unde nu accepta cu pampers,si asta fiind politica,nu sunt obligati sa ii schimbe.

asa intrebam si eu,de ce trebuie sa vomite,si stii ce spun,ce le invata pe cele noi care se angajjeaza:parintii astia platesc 100 sau 200 pt masa,cuma dica sa ii dai copilul acasa nemancat???
in plus,sunt invatate asa:"sa nu iasa niciodata cum vrea copilul! mereu sa iasa ca tine !" Deci o fac cumva ca disciplina,cica daca ala vomita,o fa ce intentionat,si ele dupa metoda asta si din experienta lor stiu ca dureaza cateva saptamani si apoi ala manca precum ceilalti copii .
adevarul e ca mananca bine apoi toti,cu metoda asta!
dar nu o pot accepta...
ele spun ca nu exista solutie,ca daca te rogi de ei si ii lasi ,ii strica si pe ceilalti copii.

vecina aia a ta e la o gradinita de genul gradinitei unde mergem noi.cu politica normala ! nu cu armata.
sa stii ca depinde mult de directoare !ca ele nu fac de capul lor,fac cum li se dicteaza de sus.
asa e personalul de aici de unde o sa mergem,de aceea eu sun tsuper linistita,ba mai mult as vrea sa inceapa maine dar nu se poate !
eu abia astept,simt ca pe o mare realizare a ei .
simt ca si cand ar incepe scoala cls 1 !
foarte bine ca spune Dani tot !
nepotul meu are 4 ani si ceva si nu spune,il intrebam eu si nici numele doamnei nu mi l-a spus,dar se schimba la fatza si are lacrimi in ochi cand intreb cum o cheama,apoi se lumineaza cand il intreb de prieteni,de jucarii,de cum petrece acolo...si cand intreb iar cum o cheama,iar se schimba la fatza si nu a fost chip sa imi spuna.
am inteles ca sunt probleme ca el nu face pishu cand fac toti copiii,adica la ore fixe cand ii duce pe toti odata,si el cere separat cand ii vine lui sa faca,si pt asta tipa la el.
si ii spune si mamei ca e indisciplinat ca nu face pishu cu toti odata.
eu nu inteleg nici asta la comanda,dar ce sa le faci?
la el nu ii primeste cu pachet de acasa cu ce vor ei ! ii primeste doar 2 zile pe saptamana ,o zi fructe si o zi sanwich si celelalte zile le dau ei biscuiti "maria" ca e asta mic,daca ii zic de biscuiti se innegreste !
deci,depinde de gradi...Sora-mea a fost super multumita de colegiul unde a fost fata cea mare ,dar acum e departe de ea.fata ei are 19 ani,povesteste numai de bine .deci ea are experienta,face comparatii si intre colegiul fetei mari,si colegiul baiatului mic,si cresa la care a facut ea practica .sunt 3 locuri distincte,in nici un caz nu si-a facut ea parere despre toti asa.dar daca te impiedici de ceva,spui ce ai vazut,nu?

DAYANARA ca nu e asa unde lucreaza fata aia ! dar cum sa zici ca nu e asa unde spun eu,daca mama a vazut cu ochii ei??depinde unde!
si cumnata-mea e de 8 ani acolo,si nu vorbeste de abuzuri,nu sunt abuzuri la ei,doar faza cu mancarea si cateva ...
iar sora-mea a facut practica in alta.doar nu vorbesc prostii.ca la fata aia nu e asa normal,nici unde merge Sofia nu e asa ! asta nu inseamna ca e bine in toate.
si eu cunosc multe in care nu e vorba de asa ceva !
dar povestile astea sunt in ani,doar nu s-au vorbit intre ele,mama spre exemplu imi spunea acum 5-6 ani despre chestia asta ! a lucrat aici ,a stat aici 13 ani.
si cele de la televizor ce sunt,tot minciuni?
eu vorbesc de 3 locuri,si clar ca sunt sute bune !
si prietenele mele isi duc copiii si nu au probleme ,la alte gradinite.

vedeti ca si MAYA are o experienta proasta?
poate cand scriu dau impresia de exagerare,nu stiu cum percepeti voi,genul ala de ia uite si asta ce da ochii aici peste cap de o voma si trei tipete.eu am povestit ce e in cateva cazuri,normal ca nu in toate.
poate daca vi le spuneam pe viu le percepeati altfel,dar asa in scris nu stiu cum iese,in fuga.

MAYA in cazuri asa cel mai bine e sa nu mearga acolo la masa !

24+
Sofia (2ian2007) ,Andres(22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui aelita
vedeti ca si MAYA are o experienta proasta?

poate cand scriu dau impresia de exagerare,nu stiu cum percepeti voi,genul ala de ia uite si asta ce da ochii aici peste cap de o voma si trei tipete.eu am povestit ce e in cateva cazuri,normal ca nu in toate.
poate daca vi le spuneam pe viu le percepeati altfel,dar asa in scris nu stiu cum iese,in fuga.



da, dar Maya e mai aproape de Somalia. Nu te percep 'stridenta' doar ca mi s-a parut de necrezut ce spui tu la nivelul Madridului. Ma gandeam ca la capitala is mai cuminti 'educatoarele'...

cu pisul in grup, din proprie experienta. a-pro-pos, sa stiti (dayanara si aelita) ca exista anumite fieste unde este permisa intrarea unor mamici cu copiii la ajutat de fursecuri de craciun, ciocolatada, castañada, etc. Atunci m-am strecurat si eu cu copiii si alte 3 mame, si.am vazut ce si cum. Dupa vreo 2 ore de la inceperea diminetii zice educatoarea: dani si david...fuguta la wc. si ei merg amandoi(este baie incorporata, fara usa cred). auxiliara sta si-i asteapta la prag in caz de trebe incheiat vreun nasture, pusa vreo bretea, sau vreun stramp. Copiii toti merg la baie cate 2, si este care nu face pisu, dar merge. se mai joaca cu apa, ca doar tre' sa se spele si oamenii astia pe maini, nu?, mai arunca hartie igiencica-n wc, etc. deci e fun si mersul asta la wc pt ei...) si fac asa cate-o sedinta, 2. presupun ca pe la 1 iar ii trimite, nu de alta, dar se iau cu jocul si cantecelele si copiii uita sa ceara la wc. banuiesc ca nici educatarei nu-i convine sa faca pruncul pipi pe el si-atunci sa trebuiasca dat telefoane, chemat parinti, schimbat, si intervenit in lectia lor.

Nepotelul de 4 ani cu lacrimi in ochi ar trebui chestionat cumva...nici eu nu l-as lasa. ceva nu-i in regula.

alta intrebare: la religie ii dati? ca eu n-am fost curioasa de religia catolica si-am zis pas. sa nu mai pomenesc ca-i 20€ cartea lor de religie.

am acaparat subiectul

maya nasol meniu si mult...chiftele? sincer nu mi-ar place sa i se dea nimci cu carne macinata in colective, dar asta e, odata si-odata tot ajung ei la macdonald si s-a dus naibii toata stradania noastra

dayanara ce-ai cu engleza mai? lasa copilul sa parluiasca cate limbi ii posibil. eu mai incerc pe romaneste cu el, si sa vezi cum zice: burtica no mami, es mi panza!

ank ? roxana? dastefa?

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput