Discutii off-topic (la "Taticii ...")

Discutii off-topic (la "Taticii ...") | Autor: simpatic

Link direct la acest mesaj

Eu ca tata (divortat) nu m-am simtit discriminat in timpul relatiei.
Dar dupa divort am realizat amploarea si duritatea fenomenului.

Discriminarea in spitale (ca institutii ale statului) reprezinta doar o parte a discriminarii tatilor. Care indirect ajunge sa loveasca atat in copii cat si in mame.
Discriminarea in instantele de judecata este la fel de evidenta si cu aceleasi efecte indirecte.

Nu cred ca are importanta cine a ridicat pentru prima data problema discriminarii tatalui, si nici ce l-a impins sa faca asta.
Important este ca fenomenul in sine are consecinte grave asupra copiilor si ar trebui sa luptam impotriva lui fie ca suntem mame fie ca suntem tati.

Zicea cineva aici ca in SUA 70% din tatii care primesc custodia si-au abuzat in timpul relatiei fosta partenera.
Eu ma intreb care e procentul in care mamele care obtin custodia abuzeaza sau se folosesc de propiul copil in relatia cu fostul partener.
Cred ca procentul e cel putin la fel de mare mai ales in randul mamelor care ajung la divort dar in timpul relatiei au avut parte de un tata ireprosabil.Pentru ca in aceste cazuri fie ca acceptati sau nu , mama se gandeste mai intai la ea si apoi la copil.

Ca sa continui comparatia cu SUA , acolo este legiferata custodia comuna. La noi nu. Nici macar noul cod civil nu o legifereaza.
In noul cod civil este prevazuta "autoritatea parinteasca comuna" o mare diferenta fata de custodia comuna.
Si tot in SUA in mare majoritate a statelor, custodia comuna (sub diferite forme) reprezinta prima optiune a judecatorilor.
Cade in sarcina parintelui care se opune custodii comune sa demonstreze de ce nu este in interesul copilului.
Cred ca ar trebui deschis alt subiect pe aceasta tema.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Am un coleg, recent divortat. Ei au divortat pt simplu motiv ca relatia lor nu mergea. Fara suparare, au ramas prieteni, un proces rapid, as zice "ca in povesti". In cazul lor, copiii sunt pe prim plan, nimeni nu vrea sa se razbune pe celalalt, nimeni nu ii indeparteaza de celalalt parinte- aici mi se pare normala o custodie comuna.

Insa realitatea e alta de obicei. Custodia comuna ar trebui ceruta de catre ambii parinti, iar acolo, unde cere doar unul dintre ei, ar trebui cercetat foarte amanuntit motivul real. Din pacate nu prea avem judecatori pregatiti pentru asa ceva, iar cei de la autoritatea tutelara, fac si ei saracii, ce pot, dar nu stiu cum s-ar descurca cu o ancheta asa la sange, cum ar trebui sa se faca in fiecare caz.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Si daca tot e vorba de discriminari, sa povestim si noi, femeile, cum suntem discriminate? Dar ne meritam soarta, ca acceptam sa nu fim respectate, si oricum, nu avem timp sa ne facem asociatii de tot felul, pt ca ne vedem de muncile nostre, de casele noastre, de copiii nostri

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Vreau si eu o lege prin care sa fie obligati toti taticii sa se implice in cresterea si educatia copiilor, dupa divort, chiar asa jumi-juma custodie comuna

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Vreau si eu o lege prin care sa fie obligati toti taticii sa se implice in cresterea si educatia copiilor, dupa divort, chiar asa jumi-juma custodie comuna

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela



Daria, nu asa se procedeaza.
Trebuie sa-ti faci asociatie, sa incepi sa urli, sa bati cu pumnul in masa, sa aduci injurii in stanga si-n dreapta, sa-l iei de guler pe fostul sot.. ehee.. ai multe de invatat de la domnu' draghici.
Eu propun o asociatie denumita M.A.M.A ce zici? Te bagi sefa?

Elle

_
www.immunocal.ro" target="_blank">Despre glutation si Immunocal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Da, ma bag io`st bigM.A.M.A.
Pretentia e fix asta: jumi-juma
Cred insa ca nu-l voi gasi pe fostul sot va fugi pe alt continent la semenea oferta

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Mie imi e indiferent daca M.A.M.A sau T.A.T.A fac posibil ca dupa divort atat mama cat si tatal sa poata sa se implice activ in cresterea si educarea copilului .

Eu vreau dar nu sunt lasat. De mama. Si de sistem.
Si nu am solutii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu vreau ca tatal copilului sa se implice.
El se incapataneaza si nu vrea.
Si jur ca n-am solutii nici eu.

Ca sa exemplific: am facut copilul bagaj, ca a vrut sa plece la tati, insa el a dus-o weekendul urmator la Mc . O ora.
Nici asta nu e corect, mai ales fata de un copil.
Drept e ca de atunci nu mai vrea la tati. Vrea jucaria de la Mc

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

simpatic vag iti cunosc povestea si stiu ca am simpatizat atunci cu tine (ai avut subiect pe forum nu?).

Cred ca ce trebuie sa stii e ca fetele nu sunt impotriva implicarii tatalui in viata copilului dupa divort ci impotriva domnului Draghici care a decis ca fosta lui sotie nu e capabila sa isi ingrijeasca fiica datorita faptului ca are sifilis. Ce are una cu alta nu inteleg. Poti sa fi o mama excelenta si daca ai sifilis, SIDA, gripa sau mai stiu eu ce. Iar dumnealui a mers pana intracolo incat si-a sechestrat fetita desi instanta i-o acordase mamei, astfel mama a fost nevoita sa-si "rapeasca" copilul.

Sincer eu nu am vazut-o pe acea mama in ziare interzicandu-i domnului Draghici sa vada copilul.

Asa... acum revenind la subiectul de fata, sunt de acord ca, instanta acorda copilul de cele mai multe ori, insa am vazut multe cazuri chiar aici pe forum cand mama nu tine cont de vizitele impuse de hotararea judecatoreasca ci de dorintele copilului, iar copilul merge la tata oricand doreste in limita posibilitatilor. Eu nu vad nimic rau in asta.

Ca sunt si mamici care abuzeaza de lege, care nu le permit tatilor sa isi viziteze copii, care isi pierd urma, si asta e adevarat, cunosteam o mamica chiar eu care plina de satisfactie imi zicea cum a "scapat" de tata si nu o mai poate gasi.

Parerea mea e ca parintii trebuie sa se gandeasca primordial la copii lor. Eu cu sotul, desi ne intelegem perfect (inca) am discutat problema asta si am decis ca, daca vreodata ne vom despartii copiii vor locui cu mine insa vor merge la sot de cate ori doresc si isi doreste si el. Aici este un fapt normal, vecina mea despartita de primul sot ii face bagajelul fetitei ei frecvent si vine tati si o ia in weekend sau in concedii, desi stiu ce scandaluri aveau cand erau impreuna, acum zici ca sunt cei mai buni prieteni.

Cazul meu: cat timp am fost in Romania (primii 4 ani din viata fiului meu) i-am spus tatalui lui biologic ca la mine usa e deschisa, poate veni oricand cu un telefon in prealabil. A venit? Da, o data la 6 luni, doua ore sa ma intrebe tot pe mine ce mai fac.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

bigMAMA, adica Daria, degeaba dai cu pumnul in masa, nu poti sa-l determini sa-si asume sinste responsabilitati, daca nu vrea.
Eu sunt pentru jumi-juma in caz ca si el isi arata interesul si e capabil sa fie tata. Dar daca nu poate, nu trebuie fortat, ca vai si amar de bietul copil.
Apropo, eu am alergie, tu ai alergie, oare suntem destul de bune sa fim mame? Sau ne trezim intr-o zi ca ne vin fostii si ne iau fetele pe motiv ca stranutam si ne tot suflam nasul?

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Sunt sigur ca exista si mame care nu sunt impotriva implicarii tatalui in viata copilului si dupa divort.
Eu si copilul meu nu am avut noroc de asa ceva.
In 2 ani am devenit la fel de nepastor la suferinta lui exact precum mama lui. Mi-a intrat in sange ca sa zic asa. Pentru ca , de iesit nu va iesi nici din mine nici din copil. Niciodata.
Eu cred ca ceea ce a patit copilul meu putea fi evitat atat daca sistemul nu era asa de inversunat impotriva tatilor, cat si daca legislatia permitea orice forma de custodie comuna.
Se zice ca ceea ce ti se intampla in copilarie iti ramane adanc intiparit in minte toata viata. 2 ani din copilaria copilului meu au fost inecati in lacrimi.
Iar eu nu am avut ce sa fac. Este un efect al discriminarii. Pe care l-a resimtit din plic copilul meu , pentru ca eu am facut enorma greseala sa fiu tata.
Chiar daca o sa ma blamati, avand in vedere experienta pe care o am, daca nu se schimba ceva, eu nu recomand nici unui tata sa fie tata in timpul relatiei. Este cea mai buna protectie pe care i-o poate asigura copilului in caz de divort.



Mergi la inceput