Pufuleti de ianuarie - februarie 2010 (45)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Citat:
citat din mesajul lui Andre_lina

se pare ca pozele cu jiji erau blocate

iata-le http://picasaweb.google.com/andreeaprata84/InVizitaLaJiji#


=============================================================================
Andreea, de BEBE PATRIOT Tudor Andrei, grabitul odiseei (01.12.2009)
Doamne, iti multumesc pentru fiecare zi in care sunt mama!
poze - Viata de Patriot



Se pare ca se "intzeleg", nu se harjonesc deloc. Sunt tare shmecheri.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5
Filmuletze


doi golani, dau din maini si din picioare si se uita unul la altul... ca la jucarii...
iar eu si decenuela ne topim acolo langa ei... dragoste mare!!!

=============================================================================
Andreea, de BEBE PATRIOT Tudor Andrei, grabitul odiseei (01.12.2009)
Doamne, iti multumesc pentru fiecare zi in care sunt mama!
poze - Viata de Patriot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Gata... ma bag si eu la . Deshi de vreo saptamana e ca un facut: exact cand sa ma culc se scoala Natalia si vrea .


NB!



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5
Filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

gata, predau stafeta, noapte buna! larisel, fugi la nani si tu!


=============================================================================
Andreea, de BEBE PATRIOT Tudor Andrei, grabitul odiseei (01.12.2009)
Doamne, iti multumesc pentru fiecare zi in care sunt mama!
poze - Viata de Patriot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Larisel
Vroiam sa te intreb....fetele se culca singure nu? Ma gandesc ca altfel ti-ar fi f greu.

Andre_lina sunt tare scumpi cum stau ei impreuna si pun tara la cale.

Somn usor fetelor!

Mirela fericita de Mara Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Multumim de capitol MIREMIA...am citit din urma si am asteptat sa termini de facut capitolul ca sa zic si io:

Prezent! (Plateea)

Eu va citesc de-o ora si tot de atunci ma hilizesc cu gura pan' la urechi...sunteti fenomenale...

PLATEEA... pentru stilul tau si pentru simtul umorului! Imi place tare mult sa-ti citesc postarile...io n-o inteleg pe soacra aia a ta cum poate sa nu te iubeasca!

LARISEL...gemanutzele tale sunt superbe...m-am apucat de scris mesajul asta pe la 23.30, dar am dat de pozele tale si am ramas uitandu-ma la ele, furata de peisaj...cred ca a trecut deja mai bine de juma' de ora cand mi-am amintit de mesaj.
Sunt adorabile...si le imbraci asa de frumooooos! Cum ai gasit hainute asa? Acelasi model dar culori diferite...sunt super dragute asa.
Si ce-mi plac cand stau ele acolo fata in fata si se privesc si isi 'vorbesc'...sunt duuuuulci, dulci...

DANASOR...mersi mult de link-ul cu filme...io-s cam 'filmomana' asa de felul meu...dar buna tare observatia lui Larisel...daca ar fi si un link cu timp liber, eheee...

LOREX...legat de nodul nu stiu sa-ti dau nici un sfat...asa ca mai bine iti dau un , poate trece...(zise psihopupul...)

CATALUTZA81...sa ne zici si noua ce raspuns iti da madam Culcer ca si io sunt interesata...avem acceasi problema cu urlatul la san, dar io n-am nici o Culcer prin zona...

[vorbind acum de Culcer mi-am dat seama ca in mintea mea e sinonim cu pediatru...am patit cand eram mica asa...credeam ca Ceausescu e substantiv comun si e sinonim cu presedinte si de obicei il conjugam: un ceausesc, doi ceausesti...sau il intrebam pe tata: cine e ceausescul americii?...asa si cu Culcerul, noi n-avem!...]...scuze de paranteza, mi-a iesit pur si simplu...

Hai ca trimit mesajul asta sa nu-l pierd, ca am mai patit-o...si revin...





mami de strumfita scumpa Daria-Ioana



my pictures

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

ANDRE_LINA...super pozele cu Tudor si Jiji......am cautat sa vad daca ai surprins momentul cand a atentat la manutza lui Jiji, mi s-a parut tare amuzanta faza...oricum sunt doi smecherasi! Ce fain de voi ca puteti sa va intalniti...

Ia, c-am dat iar peste bancul cu Ionel al PLATEEI......ma mai hilizesc o tzara...

ANA_G... mi se intampla si mie sa ma simt prost (de fapt, mai mult proasta) cand o las pe fii-mea singura si eu imi ocup timpul cu altceva...si, desi imi tot zic ca n-o sa se mai repete faza, raman cu zisul...si mi-e o ciuda pe mine de mor!

LARISEL...si noi patim la fel cu vaccinurile...pe ala de 2 luni l-am facut la 2 luni jumate...la noi explicatia a fost ca intotdeauna vaccinurile vin la sfarsit de luna, desi nu inteleg de ce doctorii nu-si fac stocurile dinainte, ca doar ar trebui sa stie cati copii urmeaza sa fie vaccinati, nu?

CRISTIES...cand am citit la tine de 'quinoa' aia m-ai facut curioasa si am googalit dupa ea...prima pagina pe care mi-a deschis-o era wikipedia care zicea ca e titlul unui album muzical de prin 1992...tii, ce m-am distrat...
Apoi am gasit ASTA ...vad ca explica ce e si spune si unde se gaseste, plus ca face trimitere la un articol despre asa ceva. Nu intru in amanunte, doar am vrut sa-ti zic in caz ca nu te-ai lamurit deja...

Hai ca-l trimit si pe asta...ca, deh, ce sa-i faci?...cine se frige o data, sufla si-n iaurt!


mami de strumfita scumpa Daria-Ioana



my pictures

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

FETELE DE LA MOLDOVA (Iasul, Suceava etc)...deci pe la sfarsitul lui mai, inceputul lui iunie le facem si noi in ciuda fetelor de la capitala???

ALEXUTZZZA, multumesc ca mi-ai amintit de faza cu caloriile negative...in ultimul an de facultate am slabit 9 kg asa...ca vad ca (,) cu d-l Montignac asta nu prea ma inteleg...adica nu io, barbat-meu nu se intelege cu el...iar barbat-meu e bucatar-sef in casa, so...

MAMIDEPUITI...mersi de link...exact ce spuneam mai sus, mi-ai amintit de varianta asta, ca uitasem...deh, neuronu...

OANI_2002...lasa mami butoiul ca nu gasesti solutia pe fundul lui...vino ici la noi si spune of-ul, ca o data ne zburlim toate si facem urat la el, sa vezi ce fuge...
Nu te lasa coplesita...sunt zile si zile...incearca sa gasesti in toate bucatica buna, ca exista cu siguranta...doar ca nu stim noi s-o recunoastem dintre toate celelalte...
Si...n-ar fi rau sa luam exemplul lui CRISTIES (care mi s-a parut excelent btw..)...acela de a ne bucura in fiecare zi de cate ceva...[io va zic un pic mai incolo de ce ma bucur azi!]...

TOMACA...felicitari pentru crestere...dar poate ne mai povestesti mai multe despre voi...

LUCIA2000...super pozele, super blogul, super tortul...dar cel mai super din toate e bebe Teodor admirandu-si tortul...

MARIUCASARA...nu renunta!!!...poate o fi un puseu de crestere, poate o fi o ...criza de personalitate ...important e sa nu renunti...chiar si la aia 50-60 ml de LM sau cat mai este... eu zic sa i-l dai si daca in cateva zile nu se schimba situatia abia atunci te gandesti la alternativa...na, tu stii cel mai bine totusi cum e!

XELA...cu slabitul e grele dom'le...deja am uitat ce-am zis luni si anume "de azi fac aia si aia"...nici gym n-am mai facut, nici cu montignac n-am 'socializat...so, ramane pe saptamana viitoare...mai exact LUNI...(cine spunea ca cercul e rotund?)

Il trimit si pe asta...apoi va zic de ce ma bucur io azi!



mami de strumfita scumpa Daria-Ioana



my pictures

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Deci bantui singura-singurica pe aici...numai bine...am timp de bucatarit si cand va treziti va astept cu
(a la Motignac!)

ba chiar si cu
pentru ca azi implinesc douazeci (si unshpe) de ani

Deci...uite motivul meu de bucurie...e prima mea aniversare cu pufuletele langa mine...e tot ce mi-am dorit!

Ia sa vad...cine mai da azi de baut??? Ca sa stiu cu cine lalaie 'cetateanul turmentat' din mine dupa gura aia de vin manastiresc (de impartasanie) de mi l-a adus azi barbat-meu...

Horia Andrei de Lumsta
Cosmin Andrei de Teolinda


Weeei, frate...numai fete active(!)...sa vezi ce lalai io de una singura pe aici...

Hai ca v-am pupat...s-a facut ora de somn si la mine...zgubilici cred ca are de gand sa doarma pana dimineata ca vad ca nu da semne de tzitzi...so, have a good night...si somnic pufos!

mami de strumfita scumpa Daria-Ioana



my pictures

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Ghici cine bantuie pe la schimbul 3, cand se dadea mare ca Andrei doarme pana dimineata! Faza cea mai tare este ca.... Andrei chiar doarme fara nici o grija la ora asat (eventual sa nu fi numarat gresit vreo oita, dar alta nu! ).

Ei bine, motivul pentru care m-am trezit ca cucuveaua este ca imi pocneau sanii... Nu mai pricep nimic, dar nimic nimicuta! I-am muls aseara la 20:00 si acum la 3 durere mare... foarte ciudat, in conditiile in care ieri nu am mai baut deloc ceai de lactatie, apa de tarate etc. Doar o cana de ceai seara, ca am descoperit ca nu imi place sa beau apa chioara, mai bine ceai, si cum imi ramasesera niste cutii de chimen si anason, am zis ca e ok...

In 24 de ore am muls 90+75+110 = 275 ml LM. Pe Andrei nu l-am mai pus la san, a mancat parca mai bine - 700 ml in total pe ziua de ieri (presupunand ca pana dimineata nu se mai trezeste).

L-am mai cantarit o data la finalul zilei si avea 6290 (deci sa inteleg ca a luat intr-o zi 60 de grame??? ). Anyways, pe saptamana asta a luat 130 grame (ma uitasem prost dimineata ). Tot nu e foarte bine, insa cumulat de la inceputul lunii a 4-a ar fi 390, mai avem sanse sa ajungem la cei 600 minimi pe care ii recomanda Mama si Copilul .

Si da, Andrei e super ok cu greutatea la varsta lui, insa a ajuns asa luand peste 1 kg pe luna din luna a doua, deci daca acum incetinim la jumatate, iesim clar din grafice! O fi de faptul ca prefera sa zambeasca si sa vorbeasca cu noi pe limba lui? Ne-a terminat si aseara cu tot felul de sunete, incearca sa ne imite, face ta-su in toate felurile (curca nebuna, porumbelul calator, gaina turbata etc... e o menajerie la noi acasa....)

Ma alatur si eu Onitzei: da, m-am saturat pana peste cap de aceasta primavara cu vant cat cuprinde. Cred ca din cauza asta supra-imbrac copilul si se mai enerveaza saracutul cand sar calul la foi de ceapa. Ca sa nu mai zic ca cred ca a luat la praf in ochi de ma mir ca nu a facut ceva pe acolo, oricat l-as curata eu...deh...oras curat, capitala europeana, alea - alea.

Mariucasara, cum face bebe cand se pregateste sa se intoarca de pe spate pe burtica? Ridica cumva picioarele la verticala si incepe sa le balanseze sau cum?

Am vazut poze cu Jiji si Patriotul, foarte scumpici, parca stiau amandoi ca sunt la sesiune foto, ce gales se uitau ei camera!

Ma duc sa ma culc, poate mai prind niste ore de somn, daca nu cumva stau sa ma dumiresc de acum incolo ce sa fac... ieri nu l-am pus pe Andrei deloc la san si m-am simtit foarte rau psihic din cauza asta. Om mai vedea ce se mai intampla si azi... si ma tot gandesc ca suntem la 2 saptamani de debutul diversificarii (conform doctorului meu) si asa nu vreauuuuu! e prea devreme! Il mai vreau sugar exclusiv o vreme, simt ca nu e inca (virgul) cazul. Hai ca plec ca deja aberez!

Ratusca mami de Andrei Ioan (12.01.2010)

AMR 7 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Neata!

Va rog sa poftiti la o neagra cu sirop de menta si 2 patratele de ciocolata neagra cu menta si lamaie!

Update update: la 5 strumful a ras cei 110 ml mulsi anterior plus inca vreo 10 de la 2 sani flescaiti . Deci, pana la urma in 24 de ore a mancat 820 ml. nu e rau pentru o tira de om

Ma duc ca ma chinui cu un if in if intr-un excel si il bat pana iese!


Update: a iesit! Ziua a inceput bine...

Ratusca mami de Andrei Ioan (12.01.2010)

AMR 7 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput