Aspenter dupa 30 de saptamani de sarcina????

Aspenter dupa 30 de saptamani de sarcina???? | Autor: arianutza

Link direct la acest mesaj

Fetelor, am si eu o mare dilema si pe masura ce ma apropii de 30 de saptamani ma apuca groaza cand ma gandesc ca doctora mi a spus ca iau aspenter doar pana la 30 de saptamani si dupa nimic. Acum 4 ani am pierdut o sarcina din cauza nivelului scazut de prolactina din sange (mie mi a iesit 24 iar normal era de la 60 in sus) iar la sarcina asta am mers super ok pana acum, la 29 de saptamani insa doctora mi a zis ca pot lua aspenterul doar pana la 30 de saptmani si dupa care stop. Va cer si eu un sfat fiindca mi e tare frica pe masura ce trece timpul si tre sa opresc aspenterul. Am mai citit pe aici de fete care au luat pana aproape sa nasca aspenter sau in alte cazuri l au inlocuit cu clexane pana la nastere si totul a mers bine si ma gandeam sa i spun doctorei chestia asta insa nu vreau sa creada ca ii contest eu stiinta insa mi e tare frica sa nu pateasca bebe ceva. Mai am asa de putin .....si ne dorim asa de tare acest copil.
Multumesc mult si abia astept sa mi dati un sfat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

eu am luat aspenter si clexane pana la nastere, desi aspenterul nu se mai ia in trim 3. mie dr mi-a spus ca este foarte mica cantitatea luata pt a afecta copilul. luam 1 aspenter la 2 zile. insa cel mai bine asculti ceea ce spune dr tau care iti cunoaste cazul, nu poti risca sa iei tratament dupa ureche.

mamica de Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

si eu stiu ca nu se ia aspenter in trimestrul III
asa mi-a recomandat si mie dr
sunt atat de multe medicamente si scheme de tratament...
poate te-ar ajuta sa mai ceri parerea unui medic, sa fii 100% convinsa ca-i totul bine pentru tine si bebe

sarcina usoara incontinuare

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 1 anisor

Mergi la inceput