Pufuleti de ianuarie - februarie 2010 (43)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

Citat:
citat din mesajul lui al3csa

Citat:
citat din mesajul lui myky791

ioana fota nora mea ce mai face? ai cumparat port bebe pana la urma?
mamicile care dau lp la bebei cum ati rezolvat cu constipatia? ati schimbat laptele? cu supozitor? cu rabdare?!!! al meu pici de o luna aproape a iesit singur de 2 ori in rest numai cu supozitor. mie o teama ....sa nu se invete cu el. ce ma sfatuiti sa fac? sa am rabdare.... sa i se regleze tranzitul.

Mihaela mami mandra de baieti Andrei Gabriel(02.05.2005), Petru Catalin (15.01.2010)



Am schimbat si laptele dar si cu mult ceai de musetel .. ffff muuult . Incearca sa nu ii mai bagi supozitor pt ca am inteles ca se va obijnui asa .. .. Baga usurel termometrul ca sa-l ajuti si muulte lichide

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
Poze
Povestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis


ii dau ceai de musetel si kand ii bag termometru rade la mn

Mihaela mami mandra de baieti Andrei Gabriel(02.05.2005), Petru Catalin (15.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

relativ suntem bn. cel mare e racit si mie teama sa n7u ia si puiul.
la ora asta il chinui e chior de somn, eu il tin tuturug, ma plimb prin casa cu el ca sa il culc la 9 30 si sa doarma macar 3 ore pana la prima masa.
ioana fota ai dreptate seamana puii nostri

Mihaela mami mandra de baieti Andrei Gabriel(02.05.2005), Petru Catalin (15.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

moaamaa, ce pustiu e pe aici....imi aud ecoul imi imaginez ca majoritatea sunteti la baita/adormit si toate cele care vin pe langa.
la mine e deja a doua seara cand adoarme la noua!! de obicei adormea la 11-12 cel tarziu. aseara am crezut ca o sa se trezeasca dupa 15-30 de minute, asa ca tot eram in garda. dar am vazut ca se face 10...10 jumate...11......am incercat sa il trezesc, sa ii mai dau o masa, dar degeaba...era moale ca o carpa....am zis, asta e, s-o trezi pe la 3...la 6 jumate m-am ridicat din pat!!! mancat, apoi stat de vorba, apoi dormit din nou...si tot asa...
am descoperit si eu pe mailul comun cursul pt alaptat si ingrijirea copilului de culcer. si in sfarsit m-am linistit in ceea ce priveste kk, ca mi se parea mie cam moale, dar cica asa e la astia alaptati exclusic la san. f rar mi-a facut unul cremos....
am reusit sa cobor sub pragul psihologic de 70 de kg!!! am 69.4!! si f mandra ii spus sotului, la care el ma anunta ca sa nu slabesc prea tare, ca arat ca o carcasa dup-aia (am 1.76...probabil un pic mai mult, dar asa e oficial, pe pasaport)
inca doarme...si eu cand ii mai fac baie?!...ei, n-o pati nimic pana maine. dar o sa am grija sa ii fac inainte de 9.......
va doresc noapte buna!!! dar s-ar putea sa mai revin...

mama lui STEFAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

xela, sa va fie de bine
f frum pozele
tu aratai f bine
cristi e f frumusel
ce facea nasul copilului in genunchi in fata preotului?

incerc s-o adorm in brate si scriu din picioare..
mi-a papat 130 ml LP...nu e prea mult? asa infometata era??? pai sanii mei chiar nu produc nimic?

vad ca cris.d nu a mai intrat...cre ca desf bagajle..

nb tuturor

_
www.flickr.com/photos/44547000@N05/" target="_blank">Iuria inimii mele... (01.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui myky791

ioana fota nora mea ce mai face? ai cumparat port bebe pana la urma?
mamicile care dau lp la bebei cum ati rezolvat cu constipatia? ati schimbat laptele? cu supozitor? cu rabdare?!!! al meu pici de o luna aproape a iesit singur de 2 ori in rest numai cu supozitor. mie o teama ....sa nu se invete cu el. ce ma sfatuiti sa fac? sa am rabdare.... sa i se regleze tranzitul.

Mihaela mami mandra de baieti Andrei Gabriel(02.05.2005), Petru Catalin (15.01.2010)

Incearca cu Milchzucker de la Humana. este lactoza pura
Produs natural pur din lapte, pentru sugari, copii, gravide si adulti.
Este un stimulent digestiv natural fara efecte de dependenta.
Este un supliment nutritiv specific intestinal ce poate fi adaugat in toate felurile de mancare si in toate bauturile, fiind mai putin dulce decat zaharul obisnuit.
Produsul stimuleaza intestinul intr-un mod protector, in scopul formarii scaunului.
In mod suplimentar poate conduce la dezvoltarea unei flore intestinale sanatoase precum si la amplificarea procesului de producere a vitaminelor naturale.El favorizeaza la nivelul intestinului absorbtia calciului vital pentru procesul de formare osoasa, acesta prezentand o importanta deosebita in perioada de crestere.
Contine lactoza, un laxativ usor, fiziologic.
Favorizeaza absorbtia calciului.
Nu contine gluten, putand fi utilizata din acest motiv si in caz de sensibilitate fata de gluten si sprue tropical.
Continut net 500 g.
Greutate cu ambalaj: 0,650 kg.
Lactoza Humana nu trebuie utilizata in cazul intolerantei fata de laptele de vaca.
Persoanele bolnave de diabet trebuie sa tina cont de Humana Lactoza in efectuarea calculelor specifice.

Eu i-am dat in cateva biberoane (jumatate de zi) si de atunci face singur in pantaloni de 3-4 ori pe zi de cele mai multe ori (de la Flori incoace). S-a rezolvat repede si am ramas cu si cu pachetul intreg. Costa 36 ron. Merita incercat. Nu mai "scartaie" in somn incercand saracutul sa faca kk.

mami tomaca si bebe Tudor Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Multumim de urari fetele. Sper ca nu va suparati daca nu nominalizez ca am recuperat pe bucatele si e mai greu. Cate o pentru fiecare. Botezul a fost frumos, fara incidente prea mari. Sebi a fost cumintel pana a inceput dezbracatul si a inceput sa scrtaie, apoi in cristelnita s-a pus pe plans si apoi pe urlat de-a dreptul. El saracutul e invatat ca dupa baita sa pape. A tacut ca prin farmec cat l-a dus preotul in altar si apoi iar a inceput showul. Tragea din suzeta si cand vedea ca nu curge nimic se punea pe urlat din tot sufletul. Si-a chemat cu foc norocul.Dupa ce a ras 100 ml de lapte a cazut lat si a dormit 3 ore.
Cununia a fost varianta scurta (din fericire, ca si asa, cum s-a terminat slujba m-am oprit in primul magazin de pantofi si mi-am cumparat o pereche de balerini ca imi dadeau lacrimile de durere de picioare).
La restaurant servirea ireprosabila. 2 chelneri la 65 de invitati si nici nu apucai sa ceri ceva ca imediat rezolvau....cred ca aveau clone ceva.... Sara a topait vreo 3 ore si apoi a cazut si ea ca un erou langa frati-su. De dansat nu am dansat dar a fost o atmosfera frumoasa.
Azi am facut baita de mir. Sebi a fost cuminte de data asta si nu a plans aproape deloc.. Cum am spus raman datoare cu pozele.

Mamica de Sara(22.11.2006) si Sebi (27.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Fetele, voi dati si ceai la bb-lushi???
Io nu i-am dat niciodata, dar am vazut ca voi vorbiti despre asta...Mi-a zis odata dr mai pe la inceput sa-i dau baby drink, dar io nu i-am dat ca m-am gandit ca alaptat exclusiv inseamna LM si atat...nici un strop de altceva...ajutati-ma si pe mine cu informatii ca-s cam analfabeta la capitolul asta...

E adevarat ca mi s-a parut mie cam ciudat cand toata lumea ma intreaba: 'cum, nu ii dai ceai??? se deshidrateaza copilul!!!", dar io stiu ca nu-i nevoie sa dam ceai..., ca laptele contine tot ce-i trebe...am dreptate, nu-i asa? sau is io mama loca?

mami de strumfita scumpa Daria-Ioana



my pictures

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Citat:
citat din mesajul lui ayanna_xem

Fetele, voi dati si ceai la bb-lushi???
Io nu i-am dat niciodata, dar am vazut ca voi vorbiti despre asta...Mi-a zis odata dr mai pe la inceput sa-i dau baby drink, dar io nu i-am dat ca m-am gandit ca alaptat exclusiv inseamna LM si atat...nici un strop de altceva...ajutati-ma si pe mine cu informatii ca-s cam analfabeta la capitolul asta...

E adevarat ca mi s-a parut mie cam ciudat cand toata lumea ma intreaba: 'cum, nu ii dai ceai??? se deshidrateaza copilul!!!", dar io stiu ca nu-i nevoie sa dam ceai..., ca laptele contine tot ce-i trebe...am dreptate, nu-i asa? sau is io mama loca?

mami de strumfita scumpa Daria-Ioana



my pictures



Nu esti mama loca. Nu are nevoie nici de ceai nici de apa ca isi ia din lapte tot ce are nevoie. Nici eu nu ii dau ceai. I-am dat in prima luna ceai de colici dar destul de putin si doar cand era f. agitat. De vreo luna nu i-am mai dat. Sebi e alimentat mixt. Sara nu a baut nici ceai nici apa pana la 8 luni.

Mamica de Sara(22.11.2006) si Sebi (27.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariucasara

Citat:
citat din mesajul lui ayanna_xem

Fetele, voi dati si ceai la bb-lushi???
Io nu i-am dat niciodata, dar am vazut ca voi vorbiti despre asta...Mi-a zis odata dr mai pe la inceput sa-i dau baby drink, dar io nu i-am dat ca m-am gandit ca alaptat exclusiv inseamna LM si atat...nici un strop de altceva...ajutati-ma si pe mine cu informatii ca-s cam analfabeta la capitolul asta...

E adevarat ca mi s-a parut mie cam ciudat cand toata lumea ma intreaba: 'cum, nu ii dai ceai??? se deshidrateaza copilul!!!", dar io stiu ca nu-i nevoie sa dam ceai..., ca laptele contine tot ce-i trebe...am dreptate, nu-i asa? sau is io mama loca?

mami de strumfita scumpa Daria-Ioana



my pictures



Nu esti mama loca. Nu are nevoie nici de ceai nici de apa ca isi ia din lapte tot ce are nevoie. Nici eu nu ii dau ceai. I-am dat in prima luna ceai de colici dar destul de putin si doar cand era f. agitat. De vreo luna nu i-am mai dat. Sebi e alimentat mixt. Sara nu a baut nici ceai nici apa pana la 8 luni.

Mamica de Sara(22.11.2006) si Sebi (27.01.2010)







mami de strumfita scumpa Daria-Ioana



my pictures

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Citat:
citat din mesajul lui ayanna_xem

Fetele, voi dati si ceai la bb-lushi???
Io nu i-am dat niciodata, dar am vazut ca voi vorbiti despre asta...Mi-a zis odata dr mai pe la inceput sa-i dau baby drink, dar io nu i-am dat ca m-am gandit ca alaptat exclusiv inseamna LM si atat...nici un strop de altceva...ajutati-ma si pe mine cu informatii ca-s cam analfabeta la capitolul asta...

E adevarat ca mi s-a parut mie cam ciudat cand toata lumea ma intreaba: 'cum, nu ii dai ceai??? se deshidrateaza copilul!!!", dar io stiu ca nu-i nevoie sa dam ceai..., ca laptele contine tot ce-i trebe...am dreptate, nu-i asa? sau is io mama loca?

mami de strumfita scumpa Daria-Ioana



my pictures




si la mine la fel, parca asta e marea problema ceaiul , si asta in general o aud de la persoanele mai in varsta;
pai de ce cauta ei tzatza non-stop? ba de foame, ba de sete, ba de alint , nici eu nu-i dau ceai si nici apa, la fel alaptat exclusiv; am incercat- nu a vrut asta e am inchis capitolul.
Ceaiul cred ca se da la bebelushi in general ca sa le mai inchizi gura si sa-i dai tatza la ore fixe. (nu ma refer la cei care sunt cu LP )
cum vremea nu e nici prea calduroasa nu insist cu ceaiul, dar nici contra lui nu sunt
cam bat campii la ora asta...



Mergi la inceput