Nasterea prin cezariana

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

nu anestezie generala! decat daca este absoluta nevoie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bia_Mi

ce anestezie este mai buna pt cezariana? Totala sau epidulara? Ce ati ales voi?

33+ cu


de 2 ori rahie, mi-a explicat dna doctor ca cea generala e mai grea, ajug mai multe substate la copil, daca se poate evita e mult mai bine

plus ca asa mi-am vazut copiii imediat ce au iesit, si sidupa ce au fost spalati si imbracati.

mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)
blog
http://s288.photobucket.com/home/cristi_2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Scuze ca intru peste subiect (n-am cezariene), insa tot auzind de operatii de cezariana, am o intrebare: Pe vremuri (inainte de '90 de ex), cezarienele se faceau "pe verticala"? Ma exprim cam ca in pom, dar nu ma pricep prea bine. Vedeam (frecvent inaintre de 89, ca mergeam in fiecare an la mare) femei cu cicatrici pe burta, operatii de cezariana am aflat ulterior, care aratau mult mai inestetic ca acum... Acum se mai parctica genul ala de operatie? (stiu si eu, in anumite situatii).

Scuze de offtipic
In rest, va doresc tuturor nasteri usoare, si recuperari cat mai rapide!

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

nu anestezie generala! decat daca este absoluta nevoie :)

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916


De ce?




37+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Multumesc pt raspunsuri, insa mai am cateva nedumeriri, cea epidulara se face in coloana? Exista varianta sa nu-si faca efectul? Iar "absolut nevoie" cam in ce cazuri e, daca nu ai tensiunea buna, sau ce factori sunt?
Monicabo eu stiu ca la cezariana se face operatia aproape de dunga de la chilot, iar apoi knd se vindeca ramane un semn mic asemanator unei zgarieturi.


33+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Citat:
citat din mesajul lui XIO

nu anestezie generala! decat daca este absoluta nevoie :)



De ce?




37+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca




E anestezia in sine, care presupune ca esti intubat, adica o trauma in plus organismului (nu e mare lucru, dar resimti asta), datorita anestezicelor e o sansa foarte mare sa qai sindrome metic pronuntat dupa trezire, gandest-te ca esti taiat pe burta si trezita imediat ce s-a pus pansamentul, pe cand la peri/epi, esti amortita si nu simti absolut nimic cateva ore dupa operatie, sindromul emetic apare mult mai rar.
In plus, iti poti vedea bebele imediat ce apare pe lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bia_Mi

Multumesc pt raspunsuri, insa mai am cateva nedumeriri, cea epidulara se face in coloana? Exista varianta sa nu-si faca efectul? Iar "absolut nevoie" cam in ce cazuri e, daca nu ai tensiunea buna, sau ce factori sunt?
Monicabo eu stiu ca la cezariana se face operatia aproape de dunga de la chilot, iar apoi knd se vindeca ramane un semn mic asemanator unei zgarieturi.


33+ cu


si epidurala si rahia se fac in coloana, dar nu e de speriat, eu am avut 2, daca se foloseste un ac subtire aproape nu simti nimic, fix ca la o injectie normala

mie mi s-a spus ca generala se face doar la maxima urgenta, cand trebuie sa scoata copilul repede, la rahi trebuie sa astepte putin pana amortesti. nu se poate sa nu isi faca efectul - adica ei te tot intreaba daca simti ceva aici, aici sau aici si evident opereaza cand nu mai simti nimic.

operatia mea e imediat sub linia parului, deci nicio sansa sa se vada in costum de baie de ex, si acuma la 6 luni de la a doua operatie arata foarte bine, abia se vede. la a doua operatie au taiat fix langa cea veche sau cumvain felul acesta, asa ca am o singura linie, nu se vede deloc ca au fost 2

mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)
blog
http://s288.photobucket.com/home/cristi_2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

XIO riscul de deces de pe urma anesteziei nu e mai mare la totala decat la rahie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Sdcristian e ok, ms. Deci nu ma doare daca imi face in coloana. Apoi knd imi revin vomit? Ce reactii am? Dar stii ce mi-e frica...daca nu-si face efectul, sau se duce efectul prea repede...In fine, sunt un pic stresata ca e prima nastere, dar trec peste.
Lavi tu ce ai cu decesul? Ma sperii si mai rau! Lasa-l naiba de deces, ala o sa-l avem pe la 80 de ani.

33+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bia_Mi

Sdcristian e ok, ms. Deci nu ma doare daca imi face in coloana. Apoi knd imi revin vomit? Ce reactii am? Dar stii ce mi-e frica...daca nu-si face efectul, sau se duce efectul prea repede...In fine, sunt un pic stresata ca e prima nastere, dar trec peste.
Lavi tu ce ai cu decesul? Ma sperii si mai rau! Lasa-l naiba de deces, ala o sa-l avem pe la 80 de ani.

33+ cu


Buna,
si la mine e prima nastere insa incearca sa nu te gandesti la ce este mai rau... ce vei face cand te vei apropia si mai mult de nastere?
nu te mai panica, o sa fie ok, dc nu isi face efectul doctorul cred ca isi va da seama de asta si probabil va mari doza de anestezic , eu asa cred, pt ca dc exista dureri e clar ca nu si-a facut efectul.
dar asta depinde de anestezist cat de bun este .
oricum eu cred ca cau cat gandesti mai negativ si esti mai speriat cu atat mai mult simti dureri. nu esti nici singura nici ultima care naste , curaj !
si mie mi-e teama insa incerc sa gandesc pozitiv... e greu dar asta e... o sa treaca si asta si sigur ne vom aminti cu placere .cu cine nasti si la ce maternitate ?

Ane cu Maria Evelina in 35+

Mergi la inceput